Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 28.04.2014, 19:13:28
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Să-ți lași barbă.
Am un pic, după puteri :) Dar nu s-ar încadra în canoane.
Iar părul se încadrează și el binișor în noțiunea de vâlvoi, uneori. Deci sunt destul de liniștit în privința asta.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 28.04.2014, 20:13:45
bogdansava21 bogdansava21 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.04.2014
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Înțeleg că te preocupă păcatul, în dorința de a-l evita și de a fi, prin urmare, într-o mai bună legătură cu Dumnezeu. Mă întreb, însă, de ce te-ai oprit asupra acestei prescripții din Vechiul Testament. Care ar fi păcatele conform învățăturii pe care ne-a lăsat-o Hristos? Sau, la modul pozitiv, ce trebuie să facem ca să moștenim împărăția lui Dumnezeu?
Nu m-am oprit la invatatura vechiului testament, doar ca eu nu cred ca trebuie ignorata.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 28.04.2014, 20:14:43
bogdansava21 bogdansava21 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.04.2014
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Personal sunt pentru a purta barbă, firesc este a puta barbă, dar nu-l consider păcătos pe cel care nu poartă barbă. În schimb la prima vedere preoții fără barbă nu-mi inspiră încredere și par caraghioși.
Ce spune învățătura Bisericii în privința bărbii? Sincer, eu nu știu.
Iti dau dreptate
Reply With Quote
  #44  
Vechi 29.04.2014, 00:03:07
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdansava21 Vezi mesajul
"Să nu vă tundeți rotund părul capului vostru, nici să vă stricați fața bărbii voastre."- Biblia Ortodoxa

"Sa nu va taiati rotund colturile parului si sa nu-ti razi colturile barbii." - Biblia universala

Leviticul 19, 27
dar tot la Levitic gasim ca nu este permis de Dumnezeu a se consuma carne de porc. Mai este valabila acesta interdictie in NT? Din cate scrie Pavel in epistolele sale, noi NU mai suntem sub legea veche, inclusiv la tot ceea ce scrie in Levitic
Reply With Quote
  #45  
Vechi 29.04.2014, 12:59:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Referitor la par si barba, ca inspiratie pentru felul in care poarta calugarii parul si barba, sunt nazireii care aveau interdictia expresa de a aduce parului de pe cap si cea mai mica indreptare.

"Pe toata durata fagaduintei sale, brici nu-i va trece pe cap; pana la'mplinirea zilelor cu care el I s'a fagaduit Domnului, sfant va fi si va lasa pletele capului sa-i creasca'n voie."
Jd 13:5, FA 21:24

http://www.crestinortodox.ro/biblia/...rii-preotesti/

Referitor la Legea Veche, in afara de ce e strict invatatura morala universala, nu este nimic altceva valabil pentru crestini, cu cateva mici exceptii:

http://ro.orthodoxwiki.org/Sinodul_a...e_la_Ierusalim

"De aceea eu socotesc să nu tulburăm pe cei ce, dintre neamuri, se întorc la Dumnezeu,.
Ci să le scriem să se ferească de întinările idolilor și de desfrâu și de (animale) sugrumate și de sânge.
Căci Moise are din timpuri vechi prin toate cetățile propovăduitorii săi, fiind citit în sinagogi în fiecare sâmbătă. (Fapte 15:19-21)"

Probabil de aici deriva si justificare morala/canonica pentru interdictiile pe care le au femeile in perioada de sangerare (luna, nastere) desi nu stiu daca se poate interepreta "ferirea de sange" neaparat in acest sens.

Ca si traditie mai recenta vizavi despre barba, ar mai fi:

"După ce am fost arestat la Suceava, am fost transportați cu o mașină la București pentru a fi judecați. Ancheta a durat 90 de zile și a fost foarte nesuferită. Bătăi, ciocniri, mă trăgeau de barbă în tot felul… Până la urmă s-a speriat și anchetatorul. Era un căpitan foarte rău. Mi-a luat barba și mi-a retezat-o la jumătate. (Barba tot așa era de lungă). Și zic: „Ai să răspunzi de asta în fața lui Dumnezeu!” Știți ce mi-a zis? „Lasă, că nu stă călugăria în barbă!” Când a vorbit vorba asta, zic: „N-ai vorbit dumneata, ci Duhul Sfânt!” Doar Sfântul Clement Alexandrinul are o vorbă despre barbă: „Are o mare înrâurire sufletească asupra cugetului”.

http://www.razbointrucuvant.ro/2011/...-ai-adus-aici/

Si maio este ceva, de la par. Cleopa, dar cam cu semnul intrebarii:

Părintele Cleopa explică într-o predică rostită pe prispa chiliei sale, în contextul unei vorbiri “despre pocăință” și redată constant sub acest titlu și la http://www.ortodoxradio.ro:9000/stream că nu are preotul voie să se atingă nici de vârful părului șă mai ales al bărbii sale, citând acolo din Pravila cea Mare de la Târgoviște.

Apoi redă și canonul propriu-zis al Sfinților Părinți de la Sinodul Quinisext (al Cincelea și al Șaselea – Sinod special întrunit pentru probleme disciplinare, dat fiind că la Sinoadele cinci și șase nu s-au dat canoane), canonul 49 (pe care eu nu l-a gasit însă, poate și pt. că cei care au relizat colecția de canoane de la noi nu aveau barbă deloc), în care spune că “preotul nu are voie să se apropie de barba sa cu briciul; și nici cu cărămida încinsă.” (după cum probabil se constatase că doreau unii să fenteze tradiția Bisericii)

Tot Părintele Cleopa spune la același Sinod, a venit și un episcop, cu barba și mustața deosebită: mustața era într-o parte mai mare și într-alta mai mică, iar barba invers, unde era mustața mai mică era barba mai mare, și unde era mustața mai mare, barba era mai mică.

Și i-au sugerat câțiva colegi să le egalizeze cumva, dar el a răspuns: “Nu sunt eu mai înțelept decât Ziditorul meu. Dacă așa a considerat El, așa să rămână!”

Si la comentarii:

Canonul este aici
http://www.ccel.org/ccel/schaff/npnf214.pdf

Capitolul:
THE CANONS OF THE COUNCIL IN TRULLO; OFTEN CALLED THE QUINISEXT COUNCIL.
pagina 503

Doar ca canonul 49 (XLIX pag. 553) este despre total altceva:

“RENEWING also the holy canon, we decree that the monasteries which have been once consecrated
by the Episcopal will, are always to remain monasteries, and the things which belong to them are
to be preserved to the monastery, and they cannot any more be secular abodes nor be given by any
one to seculars. But if anything of this kind has been done already, we declare it to be null; and
those who hereafter attempt to do so are to be subjected to canonical penalties.”

http://dragocip.wordpress.com/2009/0...rba-preotului/
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 29.04.2014 at 13:10:47.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 29.04.2014, 15:51:24
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Printre canoanele Sinodului Qinisext am găsit doar unul singur care se referă la păr și tunsoare, în schimb nu există niciun fel de prescripție pentru barbă.

Iar acel canon este mai degrabă favorabil tunsului chiar pentru eremiți, în anumite condiții:

Cei care sunt numiți Eremiți și sunt îmbrăcați cu haine negre, și cu păr lung merg prin orașe ca să se asocieze cu cei lumești și să aducă dispreț asupra profesiunii lor – noi declarăm că dacă vor primi obiceiul altor călugări și vor purta părul scurt, ei pot fi închiși într-o mănăstire și să fie numărați printre frați; dar dacă nu aleg aceasta, el trebuie să fie excluși din oraș și forțați să trăiască în deșert (erhmonus) de unde își și derivă numele.(Canonul 42)



__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 29.04.2014, 21:57:08
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Referitor la par si barba, ca inspiratie pentru felul in care poarta calugarii parul si barba, sunt nazireii care aveau interdictia expresa de a aduce parului de pe cap si cea mai mica indreptare.

"Pe toata durata fagaduintei sale, brici nu-i va trece pe cap; pana la'mplinirea zilelor cu care el I s'a fagaduit Domnului, sfant va fi si va lasa pletele capului sa-i creasca'n voie."
Jd 13:5, FA 21:24

http://www.crestinortodox.ro/biblia/...rii-preotesti/

Referitor la Legea Veche, in afara de ce e strict invatatura morala universala, nu este nimic altceva valabil pentru crestini, cu cateva mici exceptii:

http://ro.orthodoxwiki.org/Sinodul_a...e_la_Ierusalim

"De aceea eu socotesc să nu tulburăm pe cei ce, dintre neamuri, se întorc la Dumnezeu,.
Ci să le scriem să se ferească de întinările idolilor și de desfrâu și de (animale) sugrumate și de sânge.
Căci Moise are din timpuri vechi prin toate cetățile propovăduitorii săi, fiind citit în sinagogi în fiecare sâmbătă. (Fapte 15:19-21)"

Probabil de aici deriva si justificare morala/canonica pentru interdictiile pe care le au femeile in perioada de sangerare (luna, nastere) desi nu stiu daca se poate interepreta "ferirea de sange" neaparat in acest sens.

Ca si traditie mai recenta vizavi despre barba, ar mai fi:

"După ce am fost arestat la Suceava, am fost transportați cu o mașină la București pentru a fi judecați. Ancheta a durat 90 de zile și a fost foarte nesuferită. Bătăi, ciocniri, mă trăgeau de barbă în tot felul… Până la urmă s-a speriat și anchetatorul. Era un căpitan foarte rău. Mi-a luat barba și mi-a retezat-o la jumătate. (Barba tot așa era de lungă). Și zic: „Ai să răspunzi de asta în fața lui Dumnezeu!” Știți ce mi-a zis? „Lasă, că nu stă călugăria în barbă!” Când a vorbit vorba asta, zic: „N-ai vorbit dumneata, ci Duhul Sfânt!” Doar Sfântul Clement Alexandrinul are o vorbă despre barbă: „Are o mare înrâurire sufletească asupra cugetului”.

http://www.razbointrucuvant.ro/2011/...-ai-adus-aici/

Si maio este ceva, de la par. Cleopa, dar cam cu semnul intrebarii:

Părintele Cleopa explică într-o predică rostită pe prispa chiliei sale, în contextul unei vorbiri “despre pocăință” și redată constant sub acest titlu și la http://www.ortodoxradio.ro:9000/stream că nu are preotul voie să se atingă nici de vârful părului șă mai ales al bărbii sale, citând acolo din Pravila cea Mare de la Târgoviște.

Apoi redă și canonul propriu-zis al Sfinților Părinți de la Sinodul Quinisext (al Cincelea și al Șaselea – Sinod special întrunit pentru probleme disciplinare, dat fiind că la Sinoadele cinci și șase nu s-au dat canoane), canonul 49 (pe care eu nu l-a gasit însă, poate și pt. că cei care au relizat colecția de canoane de la noi nu aveau barbă deloc), în care spune că “preotul nu are voie să se apropie de barba sa cu briciul; și nici cu cărămida încinsă.” (după cum probabil se constatase că doreau unii să fenteze tradiția Bisericii)

Tot Părintele Cleopa spune la același Sinod, a venit și un episcop, cu barba și mustața deosebită: mustața era într-o parte mai mare și într-alta mai mică, iar barba invers, unde era mustața mai mică era barba mai mare, și unde era mustața mai mare, barba era mai mică.

Și i-au sugerat câțiva colegi să le egalizeze cumva, dar el a răspuns: “Nu sunt eu mai înțelept decât Ziditorul meu. Dacă așa a considerat El, așa să rămână!”

Si la comentarii:

Canonul este aici
http://www.ccel.org/ccel/schaff/npnf214.pdf

Capitolul:
THE CANONS OF THE COUNCIL IN TRULLO; OFTEN CALLED THE QUINISEXT COUNCIL.
pagina 503

Doar ca canonul 49 (XLIX pag. 553) este despre total altceva:

“RENEWING also the holy canon, we decree that the monasteries which have been once consecrated
by the Episcopal will, are always to remain monasteries, and the things which belong to them are
to be preserved to the monastery, and they cannot any more be secular abodes nor be given by any
one to seculars. But if anything of this kind has been done already, we declare it to be null; and
those who hereafter attempt to do so are to be subjected to canonical penalties.”

http://dragocip.wordpress.com/2009/0...rba-preotului/
Hristos a inviat!
Ca parul/barba sa influenteze subtil moralitatea/duhovnicia purtatorului...tu vezi vreo cauzalitate logica aici? Spune-le misticismul aceste taranesc, cum ca pilozitatea faciala catalizeaza evlavia (ceva de genul asta e ideea, nu?) celor ramasi fara par in urma chimioterapiei, unei boli, sau unui accident. Vor aproba cu "caldura" acele traditii desuete.
Exista multi purtatori de barbi si plete, absolut neatinse si splendide. De exemplu, baietii din Amon Amarth. Ai inteles ideea...
Reply With Quote
  #48  
Vechi 03.05.2014, 20:46:18
bogdansava21 bogdansava21 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.04.2014
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
dar tot la Levitic gasim ca nu este permis de Dumnezeu a se consuma carne de porc. Mai este valabila acesta interdictie in NT? Din cate scrie Pavel in epistolele sale, noi NU mai suntem sub legea veche, inclusiv la tot ceea ce scrie in Levitic
adica...spre exemplu pot sa muncesc duminica?
Reply With Quote
  #49  
Vechi 03.05.2014, 20:51:37
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdansava21 Vezi mesajul
adica...spre exemplu pot sa muncesc duminica?
Ce legatura are una cu alta?
De putut poti, dar ar trebui sa te intrebi daca este corect.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 07.05.2014, 12:06:46
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ideea ca o persoana care este barbierita in mod complet si regulat, sau este imberba, ar fi, cumva inferioara/mai usor failibila spiritual, este, sa ma iertati, stupida de-a dreptul. Ca aceasta idee, mai ocolit sau mai de-a dreptul exprimata, a apartinut si unui numar de sfinti, cu barba evident, nu o introduce printre dogme. Iar argumentul, mai mult emotional, dar care, ca toate argumentele emotionale, s-ar vrea coplesitor si fara replica, cum ca Iisus ar fi un model si in directia asta, nu tine: ar trebui sa mincam ce a mincat si sa purtam ce a purtat?! Eventual sa vorbim aramaica (bine, asta ar fi o idee buna, ca sa nu piara aceasta limba frumoasa).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare