Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.07.2020, 23:07:12
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit Jurământul la absolvirea facultății de teologie

Am văzut într-un reportaj jurământul la absolvirea facultății de teologie, nu-mi dau seama dacă numai cei de la teologie pastorală l-au depus, sau și cei de la alte secții asistență socială, pictură, viitori profesori de religie.

Citez dintr-un text semnat și rostit de absolvenți dintr-un reportaj Trinitas Tv la absolvirea facultății de Teologie din Cluj : https://www.youtube.com/watch?v=a2U1u3ps9JI

Probabil că jurământul e asemănător la toate facultățile de teologie ortodoxă din țară.

JURĂMÂNT

Eu (numele absolventului) JUR, înaintea Atotștiutorului și Atotputernicului Dumnezeu că în toată viața mea voi păzi și voi propovădui învățătura Sfintei noastre Biserici Ortodoxe așa cum s-a descoperit de către Domnul și Mântuitorul nostru Iisus Hristos cum s-a propovăduit și s-a predat de către Sfinții Apostoli și de către Sfinții Părinți așa cum se păstrează și se propovăduiește de Sfânta Biserică.

JUR că toată viața mea voi păstra și voi ajuta bunul nume al acestei instituții de înaltă cultură teologică, voi respecta legiuirile bisericești și voi rămâne în ascultare canonică față de ierarhia Bisericii Ortodoxe Române.”

Localitatea (data)
Așa să-mi ajute Dumnezeu ! (semnătura) Amin.



Deci, un jurământ destul de puternic, depus în Catedrala Mitropolitană, se invocă angajamentul luat în fața Atotputerniciei lui Dumnezeu.

L-au depus și licențiați și masteranzii, deci masteranzii îl repetă, probabil doctoranzii îl triplează, diaconii și preoții ajung pe la al 4-lea, sau al 5-lea jurământ dacă au și doctorat.

Oare ce pățesc simplii absolvenți de teologie care rătăcesc de pe cale după absolvire și o dau în tot felul de trăznăi păcătoase, trăiesc în concubinaj, sau devin atei, sau nu mai păzesc învățătura, se poziționează în afara ocrotirii lui Dumnezeu și rămân expuși la lucrarea potrivnicului doar pt această juruință neîmplinită ?

E destul de înfricoșător jurământul, iar cei care-l încalcă sunt călcători de jurământ, mai bine nu urmezi teologia, decât să te angajezi la ceva care e foarte greu de respectat toată viața.

Vai și de cei care o dau în chefuri pe timpul facultății sau se țin de prostii prin cămin, părinții biologici și rudele fac un mare rău dacă împing la teologie pe unul fără chemare, zvăpăiat în viața trupească, lipsit de receptivitate față de învățăturile sacre.

Îmi dau seama că teologia nu se face nici măcar din simplă curiozitate, sau să fie la număr printre alte tone de diplome, pt că o simplă curiozitate e o dispoziție psihică trecătoare și schimbătoare, când dispare elementul de noutate.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 21.07.2020 at 23:11:33.
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare