Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.02.2013, 20:26:08
Mihaela Cristina's Avatar
Mihaela Cristina Mihaela Cristina is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.11.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Question Credeti ca noul Papa va avea curajul sa faca consacrarea Rusiei?

Ce parere aveti (fara a trebui sa fiti "un profet" pentru aceasta :-)) despre sansa ca noul Papa sa aiba curajul sa indeplineasca in sfarsit consacrarea Rusiei asa cum a fost in mod foarte special ceruta in anul 1917 de catre Sfanta Fecioara Maria la Fatima?
__________________
"Cunoștința îngâmfă dar iubirea zidește." (1Cor. 8,1)

Last edited by Mihaela Cristina; 13.02.2013 at 20:28:27.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.02.2013, 21:07:47
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Era un subiect pe tema asta în josul paginii, și în general se abordează pe threaduri deja deschise. Chiar nu înțeleg de ce ai mai deschis unul, probabil că nu știi să citești regulamentele pe unde mergi.

Dar nu-i problema chiar așa de mare.

Legat de așa zisele apariții ale Maicii Domnului, și în special de apariția de la Fatima despre care oricum nu știu prea multe, tot ceea ce pot să spun este că mi se par a fi extrem de subiective; așa zisa Fecioară care tot apare mi se pare extrem de subiectivă, extrem de lipsită de obiectivitate, și de aceea cred că mai important este apelul la Dumnezeu decât la astfel de mai mult sau mai puțin reale apariții. Ca să nu mai pomenesc despre așa zisa mișcare a Soarelui sau mai știu eu ce iluzii vizuale au avut unii pe acolo. (Să fim serioși, sunt niște aberații ale unor creduli și ignoranți, care vor să îi convingă și pe alții că iluziile în care le place lor să trăiască trebuie neapărat acceptate drept adevăruri. Ce Soare să se miște pe cer, măi frate? Eventual s-o fi zgâlțâit Pământul, dar chiar așa soarele, mă face să râd)

Pe de altă parte, este fals să credem că (doar) Rusia ar avea vreo nevoie de consacrare; catolicismul (sau papistășia) este la ora actuală o sectă globală care încă mai este tolerată. Dar prea mult nu va mai rezista, în curând îi va veni pieirea. Nu înseamnă că credincioșii, etc vor dispărea, însă forma actuală a sectei globale tolerate papiste nu va mai rezista pentru foarte multă vreme. Și în primul rând pentru că este eretică. Ca să zic așa, elementele de la bază probabil vor mai rezista, acelea care sunt sănătoase, și în măsura (atâta câtă este) în care pot fi catalogate ca sănătoase, dar suprastructura, adică unul din elementele care definesc clar secta tolerată încă a papistașilor, nu va mai rezista multă vreme în forma actuală. Dealtfel cred că ar fi o mare greșeală chiar a papistașilor să mai mențină această formă de organizare care se bazează pe fabulele acumulate în câteva sute de ani, pe falsuri istorice și pe ereziile de la Vatican I și II, în special cele legate de papalitate (papistășia în sine).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.02.2013, 21:08:18
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Ce inseamna consacrarea Rusiei de catre Papa? Intensificarea activitatilor misionare pe intreg teritoriul rusesc pentru convertirea rusilor la Catolicism? Papa isi consacra viata acestui scop, de a intra in comuniune cu comunitatea ortodoxa rusa, de a ingloba ortodocsii in BC si nu numai ei, ci pe toti rusii?

Last edited by ioanna; 13.02.2013 at 21:47:09.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.02.2013, 21:53:47
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Pe biata Rusie au "consacrat-o" deja cam prea mulți... numai papa lipsește pe listă.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.02.2013, 22:41:52
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ce inseamna consacrarea Rusiei de catre Papa?
Este o formă de declarare a unui război religios împotriva Bisericii Ortodoxe Ruse și a Bisericii Ortodoxe în general, știindu-se că Biserica Ortodoxă stă în mare parte pe Ruși, "pentru salvarea sufletelor și mai marea glorie a lui Dumnezeu". Scopul papistașilor nu este acela al răspândirii creștinismului, ci a catolicismului, așa încât să fie la nivel global o turmă și un păstor, iar păstorul .. ai ghicit .. să fie papa. Și pare-se că ar vrea chiar mai mult; parcă vorbea cineva despre convertirea extratereștrilor la Credință. Felul de "răspândire a creștinismului" specific papistășiei se concretizează în niște planuri pe termen lung și se bazează pe principiul că dacă noii "convertiți" nu sunt buni papiști (catolici) nu-i problemă că vor fi strănepoții lor. Totul este să pui mâna pe hățurile puterii că după aceea lucrurile se vor rezolva de la sine în împărăția lumească a papismului.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.02.2013, 12:55:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ce inseamna consacrarea Rusiei de catre Papa? Intensificarea activitatilor misionare pe intreg teritoriul rusesc pentru convertirea rusilor la Catolicism? Papa isi consacra viata acestui scop, de a intra in comuniune cu comunitatea ortodoxa rusa, de a ingloba ortodocsii in BC si nu numai ei, ci pe toti rusii?
Eu de asta spuneam ca speram sa nu se intample asta. Stiu cate ceva despre acest subiect pentru ca am discutat pe forumul catolic si am citit astfel ce s-a intamplat la toate aparitiile dar si dupa aceea. Un articol catolic despre aceasta consacrare si istoria ei pana azi: http://www.intratext.com/IXT/RUM0018/_P13.HTM
Si un mesaj al meu pe tema asta pe forumul catolic: http://www.forum-catolic.cnet.ro/vie...jugorje#p55669
Citez din link-ul catolic: " La 13 iunie 1929, Sora Lucia a avut o splendidă viziune a Prea Sfintei Treimi și a Inimii Imaculate a Mariei, în cursul căreia Stăpâna Noastră i-a comunicat că “a venit momentul în care Ea voia ca eu să comunic Bisericii dorința sa de convertire a Rusiei și promisiunea ei de a o converti”.
Deci ce inseamna asta: convertirea Rusiei la catolicism. Ce spunea acea aparitie: sa se faca acea consacrare, astfel Rusia se va converti la catolciism si doar asa vor scapa de comunism. Destul de asemanator cu ce s-a intamplat in preajma Constantinopolului, daca vor trece la catolicism Papa ii va ajuta sa scape de turci. Sa ne gandim si ca in acea perioada, inceputul sec. XX., nu erau conceptiile ecumensite prea raspandite, nici la catolici pentru ca nu fusese conciliul Vatican II.

Aparitiile au avut loc in 1917, in preajma venirii comunistilor la putere in Rusia, iar atucni s-a spus: "Pentru a-l opri, voi veni să vă cer consacrarea Rusiei". Sora Lucia a mai avut multe aparitii dupa aceea, cererea de consacrare a venit intr-o viziune din 1929. Dar, cum observam, catolicii si papii urmatori nu au prea bagat in seama aceste aparitii, desi sora Lucia cerea hotarat sa se implineasca ce se spunea in viziuni.
"La 21 ianuarie 1935, într-o scrisoare adresată Părintelui José Bernardo Gonçalves S.J., Sora Lucia raportează că “Domnul Nostru este foarte nemulțumit că nu i s-a satisfăcut cererea”."
Pana la urma nici pana azi papii nu au facut ce cerea sora Lucia din viziuni, Papa Ioan Paul II a facut cate ceva, dar nu cum se cerea, cu participarea episcopilor.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.02.2013, 13:08:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

O alta dovada ca a fost o aparitie falsa, miscarea soarelui:
"Norii se întredeschiseră, descoperind soarele asemenea unui imens disc de argint. El strălucea cu o intensitate nemaivăzută vreodată, dar fără să-i orbească pe privitori. Aceasta nu a durat decât un moment. Imensa sferă începu să “danseze”. Asemenea unei gigantice roți de foc, soarele se învârtea cu repeziciune. El se opri la un moment dat, înainte de a începe să se rotească în jurul lui însuși, cu o viteză amețitoare. Apoi, începu să se roșească pe margini și să alunece pe cer, învârtejindu-se și răspândind mănunchiuri roșii de flăcări. Această lumină se reflecta pe pământ, pe arbori și pe tufișuri, și chiar pe fața oamenilor și pe veșmintele lor, luând tonalități strălucitoare, de diferite culori. Însuflețită de trei ori de o mișcare nebună, globul de foc fu cuprins de tremurături și de zguduituri, și păru că se repede în zig-zag spre mulțimea terorizată. Totul dură circa zece minute. La sfârșit, soarele ajunse tot în zig-zag în punctul de unde se precipitase (se aruncase din înălțime), reluându-și înfățișarea liniștită și strălucirea din toate zilele."
Zeci de mii de oameni au asistat la acest "fenomen".
La sfarsit se spune ca hainele s-au uscat instantaneu. O minune realizata de yogini consta in topirea zapezii pe o portiune din jurul lor.

Fenomenul de la Fatima a fost consemnat pentru ca printre cei prezenti au fost si ziaristi.
Pe site-ul profamilia se spunea ca un argument in plus ca a fost o minune este faptul ca observatoarele astronomice nu au consemnat nimic (deci nu a fost un fenomen natural). Fenomenul a fost observat doar de cei prezenti si cativa din zonele apropiate. Se scrie ca unii din cei prezenti nu au observat nimic sau au observat altceva decat ce au vazut ceilalti.
Asadar nu a avut loc un fenomen natural, real, soarele nu a avut nicio miscare, transformare. Aceasta a fost vazuta doar de cei prezenti acolo.
Citim in Pateric si in vietile sfintilor ca vrajmasul e expert mai ales in crearea de vedenii false (despre rai, iad, lucruri materiale), un fel de hipnoza.
Un inger cazut poate da, de exemplu, o viziune care de fapt nu exista. Intr-o mai mica masura poate crea si efecte reale, doar ce tine de puterea lui (sa miste obiecte, sa ajute pe cineva sa zboare in aer - ca pe Simon magul). Unele triburi, unii hindusi folosesc plante halucinogene pentru a intra (spun ei) in lumea spiritelor, a contacta spiritele.
De aceea se spune in Biblie sa cercetam duhurile, pentru ca nu stim daca, avand o viziune a ceea ce nu se vede (rai, iad, ingeri), e adevarat sau falsa.
In schimb viziunile de la Dumnezeu nu sunt iluzii optice, pentru ca Dumnezeu poate face minuni. Acestea se pot vedea de noi doar in lucrurile materiale, pentru ca noi nu putem vedea (daca nu suntem inaintati spiritual) ceea ce nu se vede (rai, iad, ingeri). De exemplu in Sfanta Scriptura in Iosua Navi, cap. 10, la rugaciunea lui Iosua Dumnezeu a oprit soarele sa asfinteasca "Soarele a stat în mijlocul cerului și nu s-a grăbit către asfințit aproape toată ziua". Deci a fost ceva real, soarele nu a apus, nu doar li s-a parut ca nu apune.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.02.2013, 13:13:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Si inca o problema: racirea brusca a aerului dinainte venirii aparitiei. Se spune ca aparitia era precedata de racirea brusca a aerului. "Ca și alte dați, o serie de fenomene atmosferice fură observate de asistență, al cărei număr a fost evaluat între cincisprezece și douăzeci de mii de persoane, poate chiar mai mult: o răcire bruscă a atmosferei, o întunecare a soarelui"
Stiam din paranormal ca racirea brusca a atmosferei apare atunci cand vine un spirit, duh (e destul de cunoscut fenomenul). De exemplu in cartea http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-ini ... ul-tau.htm
tanarul povesteste: Si, în timp ce mă aflam în această stare binecuvântată, mi-a trecut prin minte gândul: „Ce-ar fi dacă as intona vreun kirtan hindus sau as spune vreo mantrăl Oare voi intra într-o altă stare, sau n-o să se întâmple nimic?“. M-a cuprins această curiozitate stupidă, dorinta de a observa influenta pe care o va avea asupra mea această „practică“ hindusă." "N-am apucat bine să rostesc mantra, si îndată lucrurile s-au schimbat." "O adiere glacială a miscat crengile si mi-a umplut sufletul de fiori. Am încetat totodată să mai simt în vreun fel harul lui Hristos" "Nu exista nici o explicatie naturală pentru un vânt atât de înghetat, nici pentru timpul foarte scurt cât a durat. Sunt convins că nu a fost vorba de un fenomen natural, chiar dacă a miscat crengile copacilor."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.02.2013, 13:27:38
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
. De exemplu in Sfanta Scriptura in Iosua Navi, cap. 10, la rugaciunea lui Iosua Dumnezeu a oprit soarele sa asfinteasca "Soarele a stat în mijlocul cerului și nu s-a grăbit către asfințit aproape toată ziua". Deci a fost ceva real, soarele nu a apus, nu doar li s-a parut ca nu apune.
Si de unde ati tras concluzia ca soarele nu s-a miscat si ca doar li s-a parut martorilor acest lucru? Pentru ca nu a fost inregistrat de observatorul astronomic, iar de aici concluzia PERONALA a dumneavoastra: minune falsa.

Sa inteleg ca minunea la care a asistat Pavel, cand i-a aparut Lumina orbitoare, iar Pavel vorbea cu cineva si insotitorii lui nu auzeau nimic e una falsa? Ca doar nu se putea ca Pavel sa auda, iar insotitorii lui nu. Sau Pavel sa orbeasca, iar insotitorii lui nu, ca doar le-a aparut aceiasi Lumina.

Ati mai postat interpretarea dumnevoastra cu privire la "minuniea falsa de la Fatima". Nu mi-ati spus totusi, unde in Sfanta Scriptura, gasiti ca un diavol ii reda (sau ii poate reda) sanatatea unui om bolnav.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.02.2013, 14:08:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Si de unde ati tras concluzia ca soarele nu s-a miscat si ca doar li s-a parut martorilor acest lucru? Pentru ca nu a fost inregistrat de observatorul astronomic, iar de aici concluzia PERONALA a dumneavoastra: minune falsa.
Eu cred ca e evident si pentru dvs. sau alta persoana, nu are cum sa fie pararea mea personala. Din cate stiu aveti si dvs. studii tehnice. Cand soarele se misca real se vede si de un eschimos si de un roman si de un autralian. Sursele catolice spun ca niciun observator din mai multe parti ale lumii nu au remarcat vreo miscare a soarelui.
Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Sa inteleg ca minunea la care a asistat Pavel, cand i-a aparut Lumina orbitoare, iar Pavel vorbea cu cineva si insotitorii lui nu auzeau nimic e una falsa? Ca doar nu se putea ca Pavel sa auda, iar insotitorii lui nu. Sau Pavel sa orbeasca, iar insotitorii lui nu, ca doar le-a aparut aceiasi Lumina.
Puteti observa ca e totala altceva, Lumina nu era de la soare.
Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Nu mi-ati spus totusi, unde in Sfanta Scriptura, gasiti ca un diavol ii reda (sau ii poate reda) sanatatea unui om bolnav
Despre acest lucru am mai discutat pe forum, e cea mai frecventa minune facuta de ingerii cazuti. In toate religiile pagane sunt vindecari de la samani. Penticostalii si carismaticii au o mare aplecare spre aceste vindecari. Am dat dat chiar si pararea catolicilor, in care se spune ca printre minunile facute de ingerii cazuti pot fi si vindecari.
Iar aici un link din cartea despre Parintele Paisie Aghioritul, cu o povestire depsre un vrajitor african care vindeca multe boli (este a doua povestire): http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-...unt-demoni.htm
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare