Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.02.2013, 23:08:02
Mihaela Cristina's Avatar
Mihaela Cristina Mihaela Cristina is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.11.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Lightbulb Clarificare

M-am referit la constatarea prezentata chiar si in link-ul pe care cu amabilitate l-ai citat
(http://www.intratext.com/IXT/RUM0018/QF.HTM) ca Papii de pana acum NU au indeplinit EXACT Cererea Mariei la Fatima si anume ca SIMULTAN TOTI EPISCOPII sa spuna acea
Specifica rugaciune de consacrare a Rusiei catre Inima Mariei : aceasta Rugaciune ar fi
de fapt o mare binecuvantare pentru Rusia si nu ceva malefic . . . Curajul la care ma refeream
Este ca noul Papa sa faca gestul acesta in ciuda opozitiei celor care-l opresc pe motivul ca
Va antagoniza Rusia si deci le este FRICA de represalii mai mult decat de Dumnezeu ....
Vocatia de martir pentru credinta se pare ca e din ce mai rara ....
__________________
"Cunoștința îngâmfă dar iubirea zidește." (1Cor. 8,1)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.02.2013, 23:15:49
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihaela Cristina Vezi mesajul
Specifica rugaciune de consacrare a Rusiei catre Inima Mariei.
Am inteles acum, ceva in genul cum a facut papa Benedict la Madrid, cu ocazia Zilelor Tineretului, cand a consacrat tinerii lui Iisus.

Doamne Isuse Cristoase,
Frate, Prieten și Răscumpărător al omului,
privește cu iubire la tinerii adunați aici
și deschide-le izvorul veșnic
al milostivirii tale
care curge din inima ta deschisă pe Cruce.
Docili față de chemarea ta,
au venit pentru a fi cu tine și a te adora.
Cu rugăciune arzătoare
îi consacru Inimii tale
pentru ca, înrădăcinați și întemeiați în tine să fie mereu ai tăi,
în viață și în moarte.
Niciodată să nu se îndepărteze de tine!
Dă-le o inimă ca a ta
blândă și smerită
pentru ca să asculte mereu glasul tău
și învățăturile tale,
să împlinească Voința ta
și să fie în mijlocul lumii
laudă a gloriei tale,
pentru ca oamenii
contemplând faptele lor
să dea glorie Tatălui cu care viețuiești,
pentru totdeauna fericiți,
în unitatea Duhului Sfânt
în toți vecii vecilor.
Amin

Cu alte cuvinte, Papa sa mearga la Moscova :) Gestul istoric a fost insa facut de Ioan Paul al II-lea, cand a vizitat Romania, primul papa pe pamant ortodox de la marea schisma din 1054. N-ar avea farmec ca noul Papa sa consacre Rusia de la Vatican, ci sa fie o reconciliere istorica, sa se adreseze rusilor la ei acasa, asa cum a venit in '99 papa la noi.

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Eu am întrebat clar dacă acolo este o scriere autentică sau este o făcătură de internet?
Nu stiu.

Last edited by ioanna; 13.02.2013 at 23:39:22.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.02.2013, 23:17:04
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Si Ellen G.White spunea ca a vorbit cu Dumnezeu si a scris o intreaga literatura din care se infrupta adventistii. Nu stiu ce valoare au pentru credinciosii catolici Memoriile sorei Lucia.
Eu am întrebat clar dacă acolo este o scriere autentică sau este o făcătură de internet?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.02.2013, 23:24:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihaela Cristina Vezi mesajul
Ce parere aveti (fara a trebui sa fiti "un profet" pentru aceasta :-)) despre sansa ca noul Papa sa aiba curajul sa indeplineasca in sfarsit consacrarea Rusiei asa cum a fost in mod foarte special ceruta in anul 1917 de catre Sfanta Fecioara Maria la Fatima?
Sa speram ca nu se va intampla asta, iar daca se va intampla tot nu va avea nicio importanta pentru noi ce face papa.
La Fatima nu a aparut Fecioara Maria, la fel ca la Lourdes. Stim ca si ingerii cazuti se pot transforma in ingeri de lumina sau chiar Iisus, Fecioara Maria, etc., avem destul descrieri de astfel de false aparitii in paterice si vietile sfintilor.
In cazul Fatimei acea aparitie a spus de Purgatoriu, o erezie pentru ortodocsi, iar o aparitie divina nu poate spune niciodata o erezie. La fel, la Lourdes aparitia a spus de dogma Neprihanitei Zamisliri.
Nu doar asta, dar chiar si minunea intamplata cu soarele arata ca nu e o minune adevarata. cei de acolo au vazut ca soarele se misca si cade spre pamant, dar observatoarele astronomice nu au observat nimic, o dovada clara de halucinatie colectiva, genul de minune folosit deseori de ingerii cazuti.
Dupa aceste aparitii sora Lucia a mai avut si alte revelatii, dar au fost puse la indoiala chiar de catolicii de atunci.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.02.2013, 23:40:43
Mihaela Cristina's Avatar
Mihaela Cristina Mihaela Cristina is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.11.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Smile vrajitoarea Rusia :-)

Nu as crede ca mesajul din 1917 ar fi cerut Papei sa mearga la Moscova ca sa faca o reconciliere istorica ci doar sa organizeze o rugaciune colectiva simultana (in ciuda diferitelor fuse orare) a tuturor episcopilor catolici din lume cu mentionarea pe nume a Rusiei (cumva amuzant este ca Lucia fiind doar o copila a crezut prima data ca Rusia e numele unei vrajitoare caci ea nu stia geografie fiind doar o pastorita saraca ....)
__________________
"Cunoștința îngâmfă dar iubirea zidește." (1Cor. 8,1)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.02.2013, 23:44:12
Mihaela Cristina's Avatar
Mihaela Cristina Mihaela Cristina is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.11.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Smile vrajitoarea Rusia :-)

Nu as crede ca mesajul din 1917 ar fi cerut Papei sa mearga la Moscova ca sa faca o reconciliere istorica ci doar sa organizeze o rugaciune colectiva simultana (in ciuda diferitelor fuse orare) a tuturor episcopilor catolici din lume cu mentionarea pe nume a Rusiei (cumva amuzant este ca Lucia fiind doar o copila a crezut prima data ca Rusia e numele unei vrajitoare caci ea nu stia geografie fiind doar o pastorita saraca ....)
__________________
"Cunoștința îngâmfă dar iubirea zidește." (1Cor. 8,1)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.02.2013, 23:45:06
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihaela Cristina Vezi mesajul
Nu as crede ca mesajul din 1917 ar fi cerut Papei sa mearga la Moscova ca sa faca o reconciliere istorica ci doar sa organizeze o rugaciune colectiva simultana (in ciuda diferitelor fuse orare) a tuturor episcopilor catolici din lume cu mentionarea pe nume a Rusiei (cumva amuzant este ca Lucia fiind doar o copila a crezut prima data ca Rusia e numele unei vrajitoare caci ea nu stia geografie fiind doar o pastorita saraca ....)
Si de ce ar face o rugaciune speciala pentru poporul rus? (aaaa... ca a urmat revolutia bolsevica) Acum nu mai are sens sa o faca, atunci era momentul sa le indrepte inimile, acum se roaga pentru toate popoarele, inclusiv cel rus, se roaga pentru pace.

Last edited by ioanna; 13.02.2013 at 23:52:15.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.02.2013, 23:47:41
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Mihaela Cristina, am niște întrebări.

Poți cumva să ne spui cum a ajuns bolșevismul în Rusia, cum a ajuns bolșevismul să pună mâna pe putere în Rusia și nu numai, spre exemplu și în România? Inima imaculată a Mariei poate să ne răspundă la astfel de întrebări? Sau Inima imaculată răspunde numai la ce vrea ea?

Deasemenea aș vrea să știu care este părerea Inimii Imaculate despre Masacrele la care au fost supuși sârbii ortodocși în Croația în timpul celui de-al doilea război mondial.

Deasemenea aș vrea să știu care este părerea Inimii imaculate despre felul în care Biserica Catolică a colaborat într-un fel sau altul cu naziștii, fasciștii, hortiștii, ustașii.

Deasemenea aș vrea să știu care este părerea Inimii Imaculate despre holocaustul roșu, precum și despre holocaustul la care au fost supuși japonezii prin bombele atomice de la Hiroșima și Nagasaki.

Inima Imaculată a Mariei nu a avut nimic, dar absolut nimic de spus despre astfel de lucruri? Avea așa o predilecție specială pentru Rusia, sau ce să înțeleg?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.02.2013, 23:56:05
Mihaela Cristina's Avatar
Mihaela Cristina Mihaela Cristina is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.11.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Lightbulb Tocmai sa le previna

Decebal, din cate am citit despre mesajele Sfantei Fecioare de la Fatima banuiesc ca Inima ei
ii iubeste in mod egal pe toti crestinii (?) si TOCMAI ca sa previna aceste atrocitati care au avut loc in secolul xx a venit cu acest mesaj si a fost foarte indurerata cand rugamintea ei in aparenta atat de simpla nu a fost indeplinita dinlipsa de credinta la vatican (unde chiar Domnul Iisus a spus ca "fumul Satanei s-a infiltrat" .....
__________________
"Cunoștința îngâmfă dar iubirea zidește." (1Cor. 8,1)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.02.2013, 23:56:31
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihaela Cristina Vezi mesajul
cumva amuzant este ca Lucia fiind doar o copila a crezut prima data ca Rusia e numele unei vrajitoare caci ea nu stia geografie fiind doar o pastorita saraca ....)
Daca Lucia a avut o premonitie (sau a fost avertizata) ca ceva rau se va intampla cu Rusia, atunci, in 1917 toti ar fi trebuit sa se uneasca in rugaciune pentru poporul rus ca acesta sa fie ferit de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare