Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 14.02.2013, 13:22:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Multimile adunate la Fatima n-au vazut-o pe "doamna din lumina", ci s-au incredintat spuselor acelor copii, de aceea, nu-i puteti arunca lui Catalin "tot asa au spus si evreii ca Iisus Hristos nu e Mesia".
Faceti o confuzie, necunoscand cronologia si desfasurarea evenimentelor de la Fatima. Au fost mai multe intalniri intre Sf Fecioara si oameni. Daca la primele veneau doar copiii, apoi au inceput sa soseasca adultii. Numarul celor care au vazut-o la ultima intalnire a fost de 70 000. Nu cred ca pe Isus, in vremea misiunii Sale publice, l-au vazut atatia oameni la un loc cati au vazut-o, atunci, in Portugalia, pe Sf Fecioara.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #52  
Vechi 14.02.2013, 13:24:26
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

[quote=nutucutu;503526]Nu toti care l-au vazut fizic pe Domnul nostru au si crezut in El. Unii din ei L-au crucificat.
Faptul ca unii vad nu inseamna ca si inteleg.

Va rog mult urmariti filmul acesta http://www.youtube.com/watch?v=PwgmSjpZ3k8
Poate ne puteti lamuri si pe noi, ortodocsii, ce inseamna!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 14.02.2013, 13:25:00
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Faceti o confuzie, necunoscand cronologia si desfasurarea evenimentelor de la Fatima. Au fost mai multe intalniri intre Sf Fecioara si oameni. Daca la primele veneau doar copiii, apoi au inceput sa soseasca adultii. Numarul celor care au vazut-o la ultima intalnire a fost de 70 000. Nu cred ca pe Isus, in vremea misiunii Sale publice, l-au vazut atatia oameni la un loc cati au vazut-o, atunci, in Portugalia, pe Sf Fecioara.
D-voastra sunteti in eroare, cei 70.000 n-au vazut-o, asa cum n-au vazut-o nici primii 50, ci s-au incredintat vorbelor acelor copii, care spuneau va vad o doamna. Insa cei 70.000 si-au dorit sa fie o hierofanie, caci de aceea au si mers, sa vada "miracolul" si atunci au inceput sa caute corespondente.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 14.02.2013, 13:27:38
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
. De exemplu in Sfanta Scriptura in Iosua Navi, cap. 10, la rugaciunea lui Iosua Dumnezeu a oprit soarele sa asfinteasca "Soarele a stat în mijlocul cerului și nu s-a grăbit către asfințit aproape toată ziua". Deci a fost ceva real, soarele nu a apus, nu doar li s-a parut ca nu apune.
Si de unde ati tras concluzia ca soarele nu s-a miscat si ca doar li s-a parut martorilor acest lucru? Pentru ca nu a fost inregistrat de observatorul astronomic, iar de aici concluzia PERONALA a dumneavoastra: minune falsa.

Sa inteleg ca minunea la care a asistat Pavel, cand i-a aparut Lumina orbitoare, iar Pavel vorbea cu cineva si insotitorii lui nu auzeau nimic e una falsa? Ca doar nu se putea ca Pavel sa auda, iar insotitorii lui nu. Sau Pavel sa orbeasca, iar insotitorii lui nu, ca doar le-a aparut aceiasi Lumina.

Ati mai postat interpretarea dumnevoastra cu privire la "minuniea falsa de la Fatima". Nu mi-ati spus totusi, unde in Sfanta Scriptura, gasiti ca un diavol ii reda (sau ii poate reda) sanatatea unui om bolnav.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 14.02.2013, 13:33:43
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

[quote=Grabriella;503533]
Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Nu toti care l-au vazut fizic pe Domnul nostru au si crezut in El. Unii din ei L-au crucificat.
Faptul ca unii vad nu inseamna ca si inteleg.

Va rog mult urmariti filmul acesta http://www.youtube.com/watch?v=PwgmSjpZ3k8
Poate ne puteti lamuri si pe noi, ortodocsii, ce inseamna!
M-am uitat putin la link-ul dumneavoastra si va lamuresc imeditat: mesajele de la Fatima, cu exceptia unuia pe care sora Lucia l-a luat in mormant, au fost incredintate Sfantului Parinte. Daca Sfantul Parinte le va face publice atunci le vom sti. Daca nu le face inseamna ca nu e treaba mea sa le stiu. Eu nu am cum sa lamuresc pe nimeni cu privire la acele mesaje, insa pot sa spun ceea ce Sfanta Fecioara ne-a transmis tuturor: sa ne intoarcem la Dumnezeu si sa nu pierdem vesnicia pentru placeri efemere si de scurta durata.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 14.02.2013, 13:34:12
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Va rog mult urmariti filmul acesta http://www.youtube.com/watch?v=PwgmSjpZ3k8
Filmul asta a fost facut inainte ca Benedict sa spuna ca avem lipsuri ecleziologice, asta-i clar, ca nu l-ar mai fi dojenit. Cat priveste sora Lucia, nu stiu ce sa spun. E plin netul cu "profetiile" ei, s-a tradus si o carte in limba romana, dar nimeni nu poate asigura ca intr-adevar sunt vorbele ei , mai ales cand stim cum e in manastiri cu "fiii/ficele duhovnicesti" ce se perinda pe langa calugari/calugarite respectati(e) si editeaza carti pe banda rulanda. In film ei spun ca sora Lucia, ce a murit in 2005, nu e cea din 1917.

Last edited by ioanna; 14.02.2013 at 13:44:27.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 14.02.2013, 13:39:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
In al treilea rand, nu stiu de unde ati scos legatura dintre purgatoriu, Fatima si eretici; eu am citit despre aparitiile sfintei Fecioare la Fatima dar nu-mi amintesc despre asta. Si chiar nu cred ca e adevarat, dar poate-mi dati dumneavoastra sursa.
Eu am citit toate aparitiile si multe alte materiale pentru ca am scris si pe forumul catolic si trebuia sa ma informez.
Prima aparitie: http://www.intratext.com/IXT/RUM0018/_PB.HTM
LUCIA: “Și Amelia?”
SFÂNTA FECIOARĂ: “Ea va rămâne în Purgatoriu până la sfârșitul lumii.
De asemenea, se afirma si alte invataturi catolice diferite de ortodoxie, de exemplu: "reparație pentru păcatele prin care El este ofensat."
Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
In al doilea rand, nicaieri in Sfanta Scriptura nu gasiti vreo minune facuta de diavol care sa aiba ca rezultat o mai mare venerare a Lui Dumnezeu sau a sfintilor/profetilor Lui. Iar catolicii nu cred in nici o nalucire. Cred in aparitiile de la Fatima si Lourdes pentru ca sunt confirmate de Biserica si nu cred in cele de la Medjugore pentru ca nu sunt confirmate. Singura care are autoritatea de a confirma o aparitie este Biserica.
Daca cititi in vietile sfintilor sau pateric veti vedea ca in unele cazuri ingerii cazuti indeamna sa se faca fapte bune, sa se roage mai mult, deci nu e un criteriu. Pe de alta parte credinta catolica este gresita, nemantuitoare, deci e in interesul ingerilor cazuti sa arate minuni ca sa nu vina catolicii la ortodoxie. Iar daca vrem sa cuantificam in ultimul secol cei din vest s-au indepartat de credinta, asta e si ingrijorarea catolicilor.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 14.02.2013, 13:40:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Faceti o confuzie, necunoscand cronologia si desfasurarea evenimentelor de la Fatima. Au fost mai multe intalniri intre Sf Fecioara si oameni. Daca la primele veneau doar copiii, apoi au inceput sa soseasca adultii. Numarul celor care au vazut-o la ultima intalnire a fost de 70 000. Nu cred ca pe Isus, in vremea misiunii Sale publice, l-au vazut atatia oameni la un loc cati au vazut-o, atunci, in Portugalia, pe Sf Fecioara.
Acei 70.000 au vazut "minunea" cu soarele, nu aparitia.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 14.02.2013, 13:43:20
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Oameni buni! E chiar atat de greu sa urmariti un film si sa discutam pe marginea lui? Toata lumea speculeaza si se axeaza pe presupuneri si false dispute cand putem discuta la concret. E foarte important!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 14.02.2013, 13:46:15
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Faceti o confuzie, necunoscand cronologia si desfasurarea evenimentelor de la Fatima. Au fost mai multe intalniri intre Sf Fecioara si oameni. Daca la primele veneau doar copiii, apoi au inceput sa soseasca adultii. Numarul celor care au vazut-o la ultima intalnire a fost de 70 000. Nu cred ca pe Isus, in vremea misiunii Sale publice, l-au vazut atatia oameni la un loc cati au vazut-o, atunci, in Portugalia, pe Sf Fecioara.
Va rog mult pe dvs,ce parere aveti despre filmul acesta?


http://www.youtube.com/watch?v=PwgmSjpZ3k8
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare