Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #14  
Vechi 10.02.2011, 18:20:17
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Si de ce nu ai ramas in tara daca era asa de bine? Ai plecat intr-o tara care nu cunoaste dreapta credinta si totusi e atat de binecuvantata...

Or mai fi si cazuri fericite. Dar de obicei romanii nu pleaca din tara de bine ce le e. Isi lasa familiile si se duc dupa o bucata de paine. Politia nu mai are nici o autoritate in multe locuri; statul iti ia venitul, si asa mic, bancile ti-l iau, hotii ti-l iau. Nu ti-este asigurat castigul muncii tale. Esti mereu sarac intr-o tara saracita. Mereu ies oameni in strada si obiectul favorit al injuraturilor este guvernul.

Romanii au nevoie de pocainta...pocainta in sac si cenusa...nu de vorbe mari. Poate se va indura Dumnezeu si va vindeca tara.
Eu am plecat din Romania asa cum as fi plecat din Bucuresti la Iasi, sau dintr-un oricare alt oras. Dintre ofertele de munca pe care le-am avut asta a fost cel mai avantajos si tin sa-ti spun ca nu cu mult, diferenta fiind cateva sute de euro.
Acum daca trecem la partea cu credinta, ei bine uite ca am si biserica ortodoxa langa mine! Cat despre necazurile Romaniei, da sunt pe buna dreptate venite: oameni au la indemana tot ce inseamna credinta, au invatatura cea dreapta dar o neglijeaza. Si da, eu cred ca diavolul acolo unde este totusi "samanta cea buna" acolo lucra ca sa strice, acolo imprastie neghina, unde deja a castigat batalia ia si el o pauza. Dar n-ai frica din asta tot Dumnezeu castiga(a se vedea cartea "Din inchisori spre sinaxare") e o cernere, care mai devreme sau mai tarziu trebuie sa fie.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din minune in minune,Cristian vrea sa devina preot. tigerAvalo9 Intamplari adevarate 4 20.12.2012 12:22:21
minune mare patricia2006 Generalitati 5 12.09.2012 09:25:11
O minune minunata! icamilin Intamplari adevarate 3 27.09.2010 11:23:12
Minune la Iasi!!! BogdanF2 Generalitati 31 23.03.2010 12:25:12
Minune EDI Intamplari adevarate 28 12.01.2009 12:14:18