Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 16.02.2011, 23:40:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Pentru toti cei care sunt contra legalizarii, o intrebare:

Aveti vreun exemplu de tara unde s-a legalizat prostitutia, si problemele de care va e teama (violenta, boli venerice, divorturi, familii distruse, fete fortate sa faca asta) chiar au devenit realitatea?

Atentie, ma intereseaza ca datele sa arate ca problemele acestea s-au inrautatit in comparatie cu perioada cand prostitutia era ilegala.
De obicei masura legalizarii prostitutiei apartine societatilor ajunse la apogeul decadentei morale deci o picatura intr-un pahar cu apa nu e prea vizibil desi poate fi exact picatura care face paharul sa se reverse.

Si sa o luam si altfel, exista vreun exemplu de tara unde problemele astea s-au diminuat ca urmare a legalizarii prostitutiei?
Reply With Quote
  #142  
Vechi 17.02.2011, 01:04:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Stim prea bine cum sunt tratate afacerile in Romania,fara incasari vizibile,fara plati de TVA,multe mistificatii si 90% furt.
Cum vor fi monitorizate veniturile intr-un astfel de amplasament?Se vor monta contoare lucratoarelor?Va fi un furt total ca si pana acum,ca si in celelalte afaceri...

Asta doar ca tema de gandire,pt acei"idealisti"care se mint ca prostitutia va salva economia!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 17.02.2011, 03:58:47
ZergAteu ZergAteu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.02.2011
Mesaje: 139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De obicei masura legalizarii prostitutiei apartine societatilor ajunse la apogeul decadentei morale deci o picatura intr-un pahar cu apa nu e prea vizibil desi poate fi exact picatura care face paharul sa se reverse.

Si sa o luam si altfel, exista vreun exemplu de tara unde problemele astea s-au diminuat ca urmare a legalizarii prostitutiei?
Fii atent la o fază, ce ar fi ca tu să răspunzi la ce ți s-a cerut? Exemple unde s-a implementat legalizarea și s-au redus problemele ti s-au dat.

Iar sarcina dovezii pentru afirmațiile tale o ai tu. Hai, nu o mai da de gard.

Dacă următorul tău răspuns nu este ceea ce ți s-a cerut am consider că ți-ai dat acordul tacit că NU există exemple pentru ceea ce spui, deci nu te bazezi pe nimic, sunt doar cuvintele tale, iar pe realitate o doare în cot de ideile tale.


Citat:
Cum vor fi monitorizate veniturile intr-un astfel de amplasament?Se vor monta contoare lucratoarelor?Va fi un furt total ca si pana acum,ca si in celelalte afaceri...
Da, siiiigur, de aia TOATĂ economia este subterană și nimeni nu plătește taxe.

Yasmina, poți să-mi răspunzi și mie la ce te-am întrebat la mesajul nr. 98?
Reply With Quote
  #144  
Vechi 17.02.2011, 10:07:14
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Da,eu cred ca este mai bine acum,cand fetele lucreaza pe cont propriu,au o clientela pe care ele o supervizeaza,ele singure isi impun programul,etc
De ce spun asta? Deoarece nu se face atat tam-tam pe subiectul asta,nefiind un lucru la indemna,ci asa cum este acum,prostitutia este un lucru mai dosit,mai cu perdea...
Am inteles ca unele o fac din pura placere,si oricat ne-am da peste cap sa le spunem rugaciuni si porunci,nu dau o flegma...in partea cealalta a gardului,daca nu mediatizezi problema si nu pui reflectoarele legalizarii peste ea,fenomenul nu mai este incurajat-caci pana la urma nu are suport legal ,nu-i asa???
Acum avem cateva practicante care reprezinta Oferta,daca va fi legalizata Cererea va scapa de sub control,fiind acum inabusita cat de cat,de latura ei neprofesionista!
Nelamuriri?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 17.02.2011, 10:14:26
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Dacă cineva trage o linie pe jos cu creta și zice să nu treceți de ea, voi musai atunci vă aprindeți de pofta de a trece linia și nu mai rezistați ci vă scoateți unii pe alții din minți pentru a trece sau a nu trece linia respectivă aruncând vina pe cel ce a tras linia.

Păi cel ce a tras linia a tras-o pentru el în primul rând, voi n-aveți decât să vă depuneți ca muștele pe ea de parcă ar fi dată cu miere și să zburați când într-o parte când în cealaltă, dar să nu vă mirați când cei de dincolo de linie vor lua foc... și dacă vă găsește focul și pe voi pe acolo să nu veniți să vă plângeți că n-ați știut, sau că iată să ziceți ca Andrei Cozia că:

Scopul scuză mijloacele......

Că așa a pățit și Iscarioteanul, el avea scopul ca Iisus să-i biruie pe farisei și să ajungă rege în locul lui Irod și să-l spulbere cu judecățile Sale pe Pilat și apoi să beneficieze și el de privilegiile domniei... că doar el a pus la cale planul acela atât de măreț al confruntării dintre farisei și Dumnezeu.

În cazul nostru, planul măreț e mai simplu, o punem pă mama sau pe sora, sau chiar prietena sau nevasta ca să prostitueze pentru ca să avem noi bani de la câte un arab sau olandez sau politician sau șef, sau doar să pozeze la gazetă... pentru a nu trebui să mai mergem la muncă ci să tragem și noi cu ochiulhul. Așa sau așa căci cui nu-i place arta marțială a seducției, cearta, arta marțială și joială..? Că doar nu suntem altceva decât niște ucigași strângători de avere, nimic mai mult. La mine mă refer că dacă n-ar fi așa, n-aș mai avea curajul să-mi însușesc argumentul doar pentru ca să mă răzgbun pe nevinovați.

E simplu, calea e strâmtă, deci câștigurile ușoare, ușuratice sunt complet excluse...

„Cui la cui nu-și scoate ochiulhul că doar cui pe cui se scoate de sub ciocan sau cui cu cui se scoate afară din scândură. Doar că e mai greu cu cele ruginite, că devin cuie cu ochii roșii și cu nasul roșu și cu tot trupul mâncat și se-ndoaie ele mai ușor apoi după cum bate vântul iar unele chiar se rup în figuri dacă dau de tare când iar sunt bătute la cap. Deci rămâne ca să fie aruncate afară, acolo unde e frigul și scârnirea dinților.”

Last edited by vsovivi; 17.02.2011 at 10:43:59.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 17.02.2011, 10:57:16
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Question ma intreb

Ma intreb de ce ar interesa pe cei de pe un forum crestin ortodox un astfel de subiect.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 17.02.2011, 15:58:36
Just_Me Just_Me is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Mesaje: 16
Smile

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Ma intreb de ce ar interesa pe cei de pe un forum crestin ortodox un astfel de subiect.
Pentru ca si crestinii ortodocsi sunt parte a societatii
Reply With Quote
  #148  
Vechi 17.02.2011, 16:06:44
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb nedumerire

Citat:
În prealabil postat de Just_Me Vezi mesajul
Pentru ca si crestinii ortodocsi sunt parte a societatii

De cand societatea tine cont de opiniile crestinilor ortodocsi?

Societatea face parte din lume si face legi si reguli pentru lume. Din acest punct de vedere legalizarea regleaza fiscalitate, aspecte ce tin de sistem.

Insa crestinii ortodocsi se ghideaza dupa alte legi si alte reguli in viata. Afecteaza cumva viata vreunui crestin ortodox legalizarea prostitutiei? Nu. Afecteaza cumva viata "institutiei" prostitutiei opinia unui crestin ortodox? Nu.

Asadar, fiecare traieste in aceasta lume dupa regulile pe care singur le alege. De aceea ma intrebam ce legatura au crestinii ortodocsi cu ideea legalizarii, sau nu, a prostitutiei din moment ce nu face parte din sistemul lor de valori. Nimeni nu va putea impiedica pe nimeni sa faca ce doreste in viata lui. Mantuirea este individuala. Daca ne preocupa ce se face X, Y sau societatea nu ne ajuta decat sa adunam pacate (fie si prin simpla opinie impotriva prostitutiei care este un soi de judecata aruncata asupra acelora care au ales sa traiasca astfel).

Acum mi-am facut mai bine inteleasa intrebarea?

Last edited by LapetiteMoc; 17.02.2011 at 16:09:11.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 17.02.2011, 18:23:28
ursulianu cristian ursulianu cristian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Mesaje: 12
Implicit josnic

nu am cuvinte........e josnic
Reply With Quote
  #150  
Vechi 17.02.2011, 19:25:04
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nici eu nu sunt de-acord cu legalizarea prostitutiei. Dar eu ma intreb, de ce se tot duc cretinii acestia de barbati la prostituate ? Ei, nu doar ca se prostitueaza, ci mai si platesc pentru acest pacat . Absolut josnic !
Si cand ma gandesc ca, de-a lungul timpului, s-a cuvenit a se oferi vrednicia slujirii altarulului doar barbatului, probabil fiindca el este partea inteleapta a societatii spirituale. Cine stie ? Pentru mine, numai faptele si " creierul pe cap " , vorba mamei, poate confirma acestea .
De ce se duc barbatii la prostituate, de ce parasesc barbatii proprii copii, de ce sunt barbatii atat de betivani, de ce barbatii violeaza femeile si, chiar copii ? Cine stie ? Cui ii pasa ?...Eva este vinovata !
Pana la urma, cred ca atat le dicteaza bibilica si nu ai ce le face.
Pentru mine, in ceea ce priveste fenomenul prostitutiei pe barbat il consider mai vinovat decat pe femeie, el PLATESTE pentru pacat, pentru placere, pentru decadere , in timp ce, de multe ori, femeia " doar se hraneste " din aceasta sursa. Si, repet, daca nu ar exista barbatii nesatui si dornici de infidelitate si alte laturi ale sexualitatii sub toate formele ei, prostitutia ar disparea instantaneu. Pana la urma este vorba de cerere si oferta !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 17.02.2011 at 19:30:01.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Legalizarea prostitutiei cristiboss56 Generalitati 154 16.09.2017 16:12:26
Ce parere aveti despre divort? lacrimi Secte si culte 90 21.11.2010 08:30:24
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 15:27:53
Ce parere aveti despre OZN-uri? alexdu Generalitati 52 04.02.2010 18:46:56
Legalizarea prostitutiei ancaozana Generalitati 1 26.10.2009 07:51:19