Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #691  
Vechi 23.02.2011, 14:38:47
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Prietene, in primul rand nu am zis ca Hristos a desfiintat legea, ci a desavarsit-o! Cred ca stii si tu ca "dinte pentru dinte" si "ochi pentru ochi" nu mai este valabil

38. Ați auzit că s-a zis: "Ochi pentru ochi și dinte pentru dinte".
39. Eu însă vă spun vouă: Nu vă împotriviți celui rău; iar cui te lovește peste obrazul drept, întoarce-i și pe celălalt.
40. Celui ce voiește să se judece cu tine și să-ți ia haina, lasă-i și cămașa (Mat 5:38-40)
În Decalog nu scrie nicăieri de "dinte pentru dinte". Că a desființat Hristos anumite reguli ceremoniale și sociale, de acord; însă din Decalog n-a schimbat nici măcar o virgulă (Mat.5,1) nicidecum o poruncă întreagă!

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
In al doilea rand nu zice nicaieri ca Hristos a considerat sambata ca zi de odihna.El a intrat in sinagoga sambata ca in acea zi de tineau intrunirile liturgice in sinagoga.
Dacă ar fi considerat sâmbăta o zi ordinară ar fi spus-o răspicat, căci El niciodată n-a dat dovadă că ar fi fost un om fricos ori laș. Dar dimpotrivă, El Își făcuse un obicei din a merge sâmbăta la Sinagogă (Biserica de atunci). Și aceasta nu din oportunism ori din fățărnicie, căci nu a dat dovadă de așa ceva.

În concluzie, de ce-L acuzați pe Iisus? De lașitate, frică, oportunism, ori de fățărnicie?

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
In al treilea rand, in Decalog se spune de ziua a saptea ca zi de odihna si nu de smbata
V-am demonstrat că-n Decalog se scrie de:
- ziua a 7-a
- ziua de odihnă
- ziua Domnului în care El S-a odihnit la Creație
- Sâmbătă

Nu știu cum ar trebui să fie cineva ca să le considere pe toate acestea duminică! Nici măcar nu găsesc un eufemism.
Reply With Quote
  #692  
Vechi 23.02.2011, 14:53:04
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Voi folositi doar traducerile care creaza confuzie special, ca sa se mai pacaleasca cineva.
Deci traducerile ortodoxe apărute cu binecuvântarea Sf. Sinod al BOR sunt menite a crea confuzie și a păcăli pe drepcredincioși... Mulțumesc frumos!

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
dar e posibil ca si voi sa nu stiti, de fapt si voi sa fiti cei pacaliti (zic de adventistii obisnuiti, nu de conducatori).
Nu v-ați gândit măcar o clipă că cel păcălit ați putea fi dvs.? Deoarece:
  • Dumnezeu S-a odihnit în ziua a 7-a care se numește pe evreește sabat/odihnă/sâmbătă
  • Pentru Hristos ziua a 7-a tot sâmbăta a fost
  • De anul acesta și Sf. Sinod al BOR a recunoscut că sâmbăta e ziua a 7-a a săptămânii (duminica fiind prima).
Reply With Quote
  #693  
Vechi 23.02.2011, 15:40:59
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
În Decalog nu scrie nicăieri de "dinte pentru dinte". Că a desființat Hristos anumite reguli ceremoniale și sociale, de acord; însă din Decalog n-a schimbat nici măcar o virgulă (Mat.5,1) nicidecum o poruncă întreagă!

Dacă ar fi considerat sâmbăta o zi ordinară ar fi spus-o răspicat, căci El niciodată n-a dat dovadă că ar fi fost un om fricos ori laș. Dar dimpotrivă, El Își făcuse un obicei din a merge sâmbăta la Sinagogă (Biserica de atunci). Și aceasta nu din oportunism ori din fățărnicie, căci nu a dat dovadă de așa ceva.

În concluzie, de ce-L acuzați pe Iisus? De lașitate, frică, oportunism, ori de fățărnicie?

V-am demonstrat că-n Decalog se scrie de:
- ziua a 7-a
- ziua de odihnă
- ziua Domnului în care El S-a odihnit la Creație
- Sâmbătă

Nu știu cum ar trebui să fie cineva ca să le considere pe toate acestea duminică! Nici măcar nu găsesc un eufemism.


Prietene, nu am zis niciodata ca in decalog scrie de "dinte pentru dinte"Eu unul am spus ca in LEGE Legea pe care a dat-o Dumnezeu evreilor prin Moise nu se limiteaza doar la Decalog.
Nu am zis ca Hristos a considerat ziua sambetei ca o zi ordinara, dar nici nu a zis "raspicat" sa o respectam ca o zi de odihna, el care a dezlegat sambata (Ioan 5:18).Si unde anume ai gasit tu scris in Geneza ca ziua in care s-a odihnit Dumnezeu dupa creatie a fost sambata?In Geneza spune doar ca Dumnezeu s-a odihnit in ziua a 7-a si a sfintit-o, dar nu spune ca era sambata.Voi adventistii ati tras concluzia asta! Si pentru a te informa mai bine citeste Codex Sinaiticus (cea mai veche Biblie din lume, sec IV).Se gaseste on line pe net in engleza, germana, rusa si greaca, tradus de o echipa multinationala de la cele mai prestigioase universitati din USA, Germania, Rusia si Grecia.Acolo ai sa geseti, daca cauti in decalog, scris ca omul trebuie sa pazesca ziua a 7-a ca zi de odihna si NU sambata, asa cum sustineti voi adventistii
Reply With Quote
  #694  
Vechi 23.02.2011, 15:58:41
Just_Me Just_Me is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Dumnezeu S-a odihnit în ziua a 7-a
Vorba vine, ca Dumnezeu nu se odihneste dupa cum stim cu totii, dar revenind la noi oamenii care chiar avem nevoie, ce intelegi prin a te odihni in ziua a saptea? In ce consta odihna?

Porunca originala spune sa lucrezi 6 zile. Respecta adventistii si aceasta parte de porunca?
Reply With Quote
  #695  
Vechi 23.02.2011, 16:02:04
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Prietene, nu am zis niciodata ca in decalog scrie de "dinte pentru dinte"Eu unul am spus ca in LEGE Legea pe care a dat-o Dumnezeu evreilor prin Moise nu se limiteaza doar la Decalog.
Atunci te rog nu ne mai deruta cu subiecte colaterale, noi aici discutăm despre sabatul zilei a șaptea din porunca Decalogului, nu despre alte legi!

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Si pentru a te informa mai bine citeste Codex Sinaiticus (cea mai veche Biblie din lume, sec IV).Se gaseste on line pe net in engleza, germana, rusa si greaca, tradus de o echipa multinationala de la cele mai prestigioase universitati din USA, Germania, Rusia si Grecia.Acolo ai sa geseti, daca cauti in decalog, scris ca omul trebuie sa pazesca ziua a 7-a ca zi de odihna si NU sambata, asa cum sustineti voi adventistii
Din nefericire în Codex Sinaiticus nu se găsesc paginile din Exod 20. Ele n-au mai putut fi salvate de Tischendorf, probabil sunt chiar paginile pe care călugării ortodocși (nu ratez această ocazie - răutăcioasă - vei zice) le-au băgat în sobă să se încălzească. Exemplu sugestiv de "respect" pentru Cuvântul, Legea și Sabatul Domnului!
Reply With Quote
  #696  
Vechi 23.02.2011, 16:04:29
Just_Me Just_Me is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Legea pe care a dat-o Dumnezeu evreilor prin Moise nu se limiteaza doar la Decalog.
Acest adevar il constientizam cu totii la o pivire mai atenta, ideea e ca nu stiu daca ne-ar conveni astazi cu toate prevederile evreiesti, mie in mod sigur nu.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
omul trebuie sa pazesca ziua a 7-a ca zi de odihna si NU sambata
In realitate omul se odihneste in fiecare zi, ideea unei zile exclusive de odihna e destul de absurda. Daca ar sta toata lumea acasa 24 de ore pe saptamana ar paraliza totul, cum sa aplici un principiu dat intr-o epoca complet agrara in lumea moderna care functioneaza in mod cu totul diferit.
Reply With Quote
  #697  
Vechi 23.02.2011, 16:07:42
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

[/quote]

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Deci traducerile ortodoxe apărute cu binecuvântarea Sf. Sinod al BOR sunt menite a crea confuzie și a păcăli pe drepcredincioși... Mulțumesc frumos!
Nu, asa s-a tradus atunci. Nici nu s-a bagat de seama, nu se stia ca vor ajunge adventisti si pe la noi.
Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul

Nu v-ați gândit măcar o clipă că cel păcălit ați putea fi dvs.? Deoarece:
  • Dumnezeu S-a odihnit în ziua a 7-a care se numește pe evreește sabat/odihnă/sâmbătă
  • Pentru Hristos ziua a 7-a tot sâmbăta a fost
  • De anul acesta și Sf. Sinod al BOR a recunoscut că sâmbăta e ziua a 7-a a săptămânii (duminica fiind prima).
Nu, deoarece noi nu avem doar filozofie, cugatari asupra Bibliei, ci Dumnezeu arata prin minuni unde e adevarul. Fara minuni e doar filozofie.
Da, Dumnezeu S-a odihnit in ziua a saptea de la creatie, asta stim si noi. Ca e exact aceeasi zi cu cea data lui Moise si cu cea de azi e doar o fantezie.
Hristos normal ca se ducea in Sabat la templu, pentru ca atunci era lume. De ce sa se duca in prima zi, ca sa ajute la curatenie in templu? Vedem insa ca Hristos era certat ca nu tinea sabatul. Deci cade.
Da, e ziua intai din timpul lui Iisus. Eu am arata ca se pare ca nici macar nu e aceeasi zi din vremea lui Moise, evreii luand-o la capat cu numaratoarea din luna intai dupa ce nu mia tinusera legea zeci de ani.
Reply With Quote
  #698  
Vechi 23.02.2011, 16:08:55
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Just_Me Vezi mesajul
Vorba vine, ca Dumnezeu nu se odihneste dupa cum stim cu totii, dar revenind la noi oamenii care chiar avem nevoie, ce intelegi prin a te odihni in ziua a saptea? In ce consta odihna?
Corectă observație. Dumnezeu nu are nevoie de odihnă, a făcut-o doar în prima săptămână a Pământului pentru a oferi exemplu pământenilor.

Citat:
În prealabil postat de Just_Me Vezi mesajul
Porunca originala spune sa lucrezi 6 zile. Respecta adventistii si aceasta parte de porunca?
În ce privește regimul muncii, azș au o teologie bine fundamentată (biblic). Porunca a IV-a se ocupă și cu regimul muncii, fiind o pledoarie pentru lucul corect și bine făcut ("să-ți faci tot lucrul tău").
Reply With Quote
  #699  
Vechi 23.02.2011, 19:19:34
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Atunci te rog nu ne mai deruta cu subiecte colaterale, noi aici discutăm despre sabatul zilei a șaptea din porunca Decalogului, nu despre alte legi!

Din nefericire în Codex Sinaiticus nu se găsesc paginile din Exod 20. Ele n-au mai putut fi salvate de Tischendorf, probabil sunt chiar paginile pe care călugării ortodocși (nu ratez această ocazie - răutăcioasă - vei zice) le-au băgat în sobă să se încălzească. Exemplu sugestiv de "respect" pentru Cuvântul, Legea și Sabatul Domnului!
Dar se gaseste cartea Deuteronom (in Codex Sinaiticus) unde la cap 5 versetele 6-21 Moise repeta poporului evreu Decalogul.Ma mir ca nu stiai lucrul acesta.Sau poate nu vrei sa stii!
Reply With Quote
  #700  
Vechi 23.02.2011, 21:23:40
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Dar se gaseste cartea Deuteronom (in Codex Sinaiticus) unde la cap 5 versetele 6-21 Moise repeta poporului evreu Decalogul.Ma mir ca nu stiai lucrul acesta.Sau poate nu vrei sa stii!
Știam lucrul acesta și l-am și discutat deja: nu are legătură cu chestiunea discutată de noi, deoarece nu este textul de pe tablele de piatră, ci un comentariu mozaic la acesta. Așa că te rog nu mai devia inutil de la subiect.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Saptamana Patimilor admin Sfintele Pasti - Invierea Domnului 71 04.05.2013 16:00:01
Prima Duminica dupa Pasti? georgeval Diverse Sarbatori 4 09.05.2011 16:24:33
Saptamana branzei florinrusu Nunta 5 20.02.2009 09:14:12
Prima ninsoare!... silverstar Generalitati 9 24.11.2008 17:49:12
Saptamana Patimilor iosif Din Noul Testament 21 23.04.2008 12:56:11