Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #23  
Vechi 28.07.2011, 23:09:57
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ella81 Vezi mesajul
Sa mai adaugam si alte detalii, nu doar cele legate de tinuta, mai ales ca probabil maria32 a hotarat deja cu ce se imbraca.

Ma gandeam ca ar fi important ca inainte sa iesiti din casa, atunci cand vin nuntasii si mirele, sa ia mireasa, ar fi bine sa spuneti cu toti rugaciunea "Tatal nostru", aducandu-le aminte nuntasilor ca intai de toate mergeti sa luati binecuvantarea si asta e cea mai importanta. Aici e nevoie de multa diplomatie, ba chiar ii poti pregati dinainte spunandu-le ca vrei sa-i rogi sa spuneti impreuna rugaciunea, inainte de a pleca la drum.

Apoi cauta sa socializezi cu toti invitatii, la masa festiva sa le multumesti pentru prezenta si sa le transmiti bucuria ta. Comunicand mult cu acestia vei reusi sa tii lucrurile sub control.

Tatalui tau incearca sa-i mai atragi atentia inainte de eveniment sa incerce sa fie mai ponderat in toate, pentru ca asta te-ar face mai fericita... ca ai nevoie de sprijinul lui si ca il apreciezi foarte mult pentru tot efortul de a face pregatirile de nunta.

Doamne ajuta!
multumesc mult pentru sfaturi.

nu stiu cat voi reusi sa-i fac sa imi asculte rugamintea, dar mi-am propus sa-mi petrec saptamana de dinaintea cununiei in post si rugaciune, macar eu... si sotul evident...

cat despre tinuta... eu inca nu am hotarat, caci una e sa decizi si alta e sa-ti si poti implini hotararea. depinde si de oferta de pe piata, si de posibilitatile financiare. si e atat de greu sa gasesti in ziua de astazi o rochita eleganta dar sobra, fara farafastacuri si brizbrize, fara strasuri si margele. iar varianta de a o face pe comanda e costisitoare.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nunta honney Nunta 27 27.04.2011 19:25:22
nunta crestina catalinabalhui Nunta 6 05.09.2010 12:02:08
nunta killerandrew Nunta 5 07.07.2009 12:55:29
nunta rizeab Nunta 1 23.09.2007 16:19:11
nunta copilu Nunta 1 25.07.2007 19:46:24