Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.04.2023, 05:52:37
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George R. Vezi mesajul
Buna seara si Sarbatori Fericite celor credinciosi!

Vin catre Dumneavoastra cu rugamintea de a-mi spune daca exista vreo formalitate oficiala, din punctul de vedere al BOR, pentru a putea renunta la apartenenta la crestinism. Caci apartin oficial acestei religii, de vreme ce mi s-a emis un "Certificat de Botez".

Consider ca botezul unui copil de doua luni, care, evident, nu poate lua decizii pentru sine insusi, este un abuz perpetrat asupra acestuia de parintii sai biologici, de parintii sai spirituali (asa-zisii "nasi") si de reprezentantii BOR si contravine articolului nr. 29 din Constitutia Romaniei (vezi mai jos).
=====
ARTICOLUL 29
(1) Libertatea gândirii și a opiniilor, precum și libertatea credințelor religioase nu pot fi îngrădite sub nici o formă. Nimeni nu poate fi constrâns să adopte o opinie ori să adere la o credință religioasă, contrare convingerilor sale.
=====

Dupa cum puteti observa, exprimarea mea este una cuviincioasa, drept pentru care as dori raspunsuri care sa nu-mi infiereze alegerea. In acelasi timp, cu tot respectul pentru credinta fiecaruia, rog pe cei purtatori de grija altuia sa nu-si consume inutil energia pentru a ma readuce pe calea cea dreapta prin pilde, invataminte sau fineturi de argumentatie religios filozofica.

In asteptarea unor raspunsuri documentate, va doresc inca o data Sarbatori Fericite precum si sanatate Dumneavoastra si celor pe care ii iubiti!

Va multumesc!

PS: nu v-as fi deranjat aici, insa nicun reprezentant al BOR nu a dorit sa raspunda solicitarii mele, iar cei ai Statului Roman nu au nici cea mai vaga idee in acest sens, cu toate ca inmormantarea laica este un drept consfintit prin lege.
O, da, există o procedură birocratică de dezafiliere de la organizația religioasă BOR. Depui o cerere la episcopul locului unde trăiești și aștepți răspuns. Dacă faci asta să ne spui și nouă cum au decurs lucrurile.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 25.04.2023 at 22:58:13.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.04.2023, 19:32:30
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.969
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
O, da, există o procedură birocratică de dezafiliere de la organizația religioasă BOR. Depui o cerere la epicopul locului unde trăiești și aștepți răspuns. Dacă faci asta să ne spui și nouă cum au decurs lucrurile.
Nu cred că e o procedură de dezafiliere clasică, nu am văzut nici pe net, la știri sau măcar o povestire a cuiva, unii tineri cred că e ca la ora de religie, nu fac cerere, sau dacă au făcut în trecut, mai fac una de retragere și gata se spală pe mâini.

Ce se întâmplă în cazul în care unui om îi vine mintea la cap în urma maturizării firești și are altă viziune asupra vieții religioase și redevine participant, mai face o cerere pt mirungere ?
Ne jucăm în fiecare lună cu cereri și cu dreptul de petiționare ?

Totuși, ziua are tot 24 de ore și pt ierarh și pt preoții - consilieri bisericești care au în răspundere diferite departamente.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.04.2023, 21:47:59
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit Hristos a inviat!

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
O, da, există o procedură birocratică de dezafiliere de la organizația religioasă BOR. Depui o cerere la epicopul locului unde trăiești și aștepți răspuns. Dacă faci asta să ne spui și nouă cum au decurs lucrurile.
Intreaba-l pe duhovnicul tau daca ceea ce ai recomandat aici ar trebui spovedit sau nu.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.04.2023, 22:36:18
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Intreaba-l pe duhovnicul tau daca ceea ce ai recomandat aici ar trebui spovedit sau nu.
Ușurel, Demetrius, că n-ai înțeles sensul recomandării mele. George R. pare să fie o victimă a pastorației superficiale din comunitatea lui, cineva trebuie să-și co-asume responsabilitatea eșecului său spiritual.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.04.2023, 23:52:16
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Intreaba-l pe duhovnicul tau daca ceea ce ai recomandat aici ar trebui spovedit sau nu.
Ușurel, Demetrius, că n-ai înțeles sensul recomandării mele. George R. pare să fie o victimă a pastorației superficiale din comunitatea lui, cineva trebuie să-și co-asume responsabilitatea eșecului său spiritual.
Nu conteaza ce-am inteles eu, conteaza ce-ai spus tu.
Intreaba-l asa cum ai inteles tu ca poate te inscrie duhovnicul la co-asumare, fiindca la ziditori n-are cum.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 26.04.2023 at 00:34:20.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.04.2023, 01:59:00
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu conteaza ce-am inteles eu, conteaza ce-ai spus tu.
Intreaba-l asa cum ai inteles tu ca poate te inscrie duhovnicul la co-asumare, fiindca la ziditori n-are cum.
Băi Demetrius, contează enorm ce n-ai înțeles tu și foarte puțin spre deloc ce-am spus eu, din moment ce tu tot nu pricepi și te cerți cu eroarea de percepție din mintea ta, nu cu mine.
Iar duhovnicul meu e de părere că în unele cazuri mai folositor este un demolator iscusit decât un ziditor nepriceput, înțelegi ce-ți scriu aici sau tot în ceața năucelii tale te rătăcești?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 26.04.2023 at 02:01:53.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.04.2023, 02:33:26
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu cred că e o procedură de dezafiliere clasică, nu am văzut nici pe net, la știri sau măcar o povestire a cuiva, unii tineri cred că e ca la ora de religie, nu fac cerere, sau dacă au făcut în trecut, mai fac una de retragere și gata se spală pe mâini.

Ce se întâmplă în cazul în care unui om îi vine mintea la cap în urma maturizării firești și are altă viziune asupra vieții religioase și redevine participant, mai face o cerere pt mirungere ?
Ne jucăm în fiecare lună cu cereri și cu dreptul de petiționare ?

Totuși, ziua are tot 24 de ore și pt ierarh și pt preoții - consilieri bisericești care au în răspundere diferite departamente.
Pe mine mă interesează ce se întâmplă după ce depune cineva o hârtie prin care demisionează din calitatea de membru al BOR. Stă cineva de vorbă cu el sau îl tratează cu arhierească nepăsare?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.04.2023, 05:54:01
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit Hristos a inviat!

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Băi Demetrius, contează enorm ce n-ai înțeles tu și foarte puțin spre deloc ce-am spus eu, din moment ce tu tot nu pricepi și te cerți cu eroarea de percepție din mintea ta, nu cu mine.
Iar duhovnicul meu e de părere că în unele cazuri mai folositor este un demolator iscusit decât un ziditor nepriceput, înțelegi ce-ți scriu aici sau tot în ceața năucelii tale te rătăcești?
Eu nu m-am certat cu tine, Doamne, iarta-ma!

Greseala recunoscuta e pe jumatate iertata, din moment ce tu(sau duhovnicul tau) te numesti pe tine insuti demolator.
Deci nu te ingriji de mine, ci de tine.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.04.2023, 07:44:33
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.969
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Pe mine mă interesează ce se întâmplă după ce depune cineva o hârtie prin care demisionează din calitatea de membru al BOR. Stă cineva de vorbă cu el sau îl tratează cu arhierească nepăsare?
Nu știu să existe tehnicalitatea birocratică - să divorțezi de botez, nu e ca și cum ai da o carte de despărțire, nu e ca și cum te-ai dezafilia de la un club secular umanist șamd.

Doar din preoție se poate demisiona, din Cununie se iese prin divorț, dar de Mirungere și Botez că sunt două sfinte Taine integrate în slujba de Botez nu cred că o poți face prin acte.

Statutul de Funcționare al B.O.R. cred că se tot schimbă prin fiecare hotărâre adăugată de Sfântul Sinod când se întrunește să delibereze.

Referitor la arhierei depinde și cât de populată cu credincioși ortodocși e eparhia, nu cred că ajungi să vorbești în București cu vreun ierarh decât dacă lucrezi la Patriarhie sau ai un fiu la teologie și mergi să iei binecuvântare, în rest greu se ajunge la un ierarh.

Dar în eparhia Harghitei și Covasnei unde sunt semnificativ mai puțini ortodocși, poate reușești să intri în audiență sau să vorbești după un hram cu ierarhul locului (să mergi cumva la masă cu ei).
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.04.2023, 08:15:50
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.969
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ușurel, Demetrius, că n-ai înțeles sensul recomandării mele. George R. pare să fie o victimă a pastorației superficiale din comunitatea lui, cineva trebuie să-și co-asume responsabilitatea eșecului său spiritual.
N-ai cum să-i știi pe toți dintr-un oraș de sute de mii de locuitori, oamenii se mută și din cartiere și din orașe și din țară, unii revin după zeci de ani cu apucături de străinătate.

Singurul moment când se umblă din casă în casă e când se merge cu sfințitul, dar și atunci la bloc preotul vine cu un clopoțel pe scară, cine deschide bine, cine nu, nu, nu e timp de conversații profunde.

Îți dai seama cât îi ia unui preot să urce într-un bloc de 10 etaje sau mai mult fiecare scară și să aibă vreo 10-20 de blocuri dintr-astea de urcat per zi.

Plus că după cum ziceam poate unii ortodocși se mută, și la un apartament unde au stat zeci de ani o familie de ortodocși, de acum stau sectari, deja sună acolo și nu i se deschide, la altă casă poate stau musulmani, hinduși, sikh - aduși de prin Sri Lanka cu lucrul și care au uitat să mai plece, la altă casă stau liber cugetători care o ard cu raționalismul.

Unele apartamente sunt închise cu anii că proprietarii sunt în străinătate și nu e nimeni suni degeaba.

Nu mi se pare eficient ca timp, să mergi din casă în casă, nu știi la oraș că există un tânăr care suferă o dezamăgire față de pastorație, nu-l localizezi dacă nu vine el spre Biserică.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 26.04.2023 at 08:18:08.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
renuntare