Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.06.2007, 09:06:17
tannya_62 tannya_62 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2006
Mesaje: 1
Implicit Tarnoseala

va rog sa ma ajutati!Am fost in pelerinaj la sfintirea altarului de vara al unei manastiri ocazie cu care am primit tîrnoseală.Știe cineva cum se folosește ,la ce se folosește și cînd se folosește?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.06.2007, 12:59:06
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Si eu am primit tarnoseala,tot asa cand am fost la sfintirea de Biserici,si atunci au voie fetele si femeile sa intre in Sfantul Altar ca sa se inchine,sa sarute obiectele religioase sfinte si sa se roage.Am auzit ca poate fi arsa aceasta tarnoseala,ca si atunci cand tamaiezi cu smirna sau tamaie,dar eu prefer sa o pastrez asa cum am primit-o,si sa nu o ard,ce zici?sunt cam zgarcita nu?,in aceasta privinta da,sunt,dar asta ramane optiunea mea ca sa nu o ard si,prin urmare,sa nu o distrug,intrucat este sfanta si primita cu ocazia unui mare eveniment important,acela al Sfintirii de Biserici,de Manastiri si de Schituri,dar bineinteles,tu mai intreaba, si mai cere si alte sfaturi si pareri,caci eu asa consider ca e intelept si mai bine si chiar recomandat,nu numai o singura parere conteaza,ci mai multe opinii si sugestii.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.07.2009, 12:54:29
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Ce se face exact cu acestea?

Si eu am cateva astfel de bucati de panza, frumos mirositoare si acoperite cu ceara de albine.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.07.2009, 17:19:21
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sunt doar marturii ale sfintirii unei biserici. Asa primim si in Vinerea Patimilor flori de pe sfantul epitaf sau in ziua de Florii - ramuri de salcie.

Exista obiceiul ca tarnoseala sa fie aprinsa din cand in cand in casa. Eu nu am recurs la acest obicei, o pastrez langa o icoana.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.09.2009, 15:55:29
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Dar tot nu inteleg cum a aparut aceasta randuiala si de ce se face asa.
O bucata de panza turnata in ceara topita, frumos mirositoare.
Inca astept raspunsuri bazate pe Traditia Bisericii.

Nimic nu este in plus, nimic de prisos, totul are un rost.
Ramane doar sa redescoperim sensurile si simtirea Parintilor de odinioara.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.10.2009, 13:07:13
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cu ceara respectiva este pecetluit locul in care au fost puse moastele sfintilor. Faptul ca luam o bucata de panza inmuiata in ceara topita, poate fi o invitatie pentru noi de a ne pecetlui inima, de a o feri de tot ce este rau. Poate fi un indemn de a ne darui altora si de a pastra adevarul nealterat, asa cum au facut martirii.

Asa trebuie sa fie viata noastra, precum aceasta bucata de panza, trebuie trecuta prin cea dumnezeiasca si asa trebuie sa ramana: nedespartita de cea dumnezeiasca, precum panza ramane nedespartita de ceara.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.10.2009, 13:15:11
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Si eu am o bucatica, pe care o pastrez pe o icoana. Nu stiu ce simbolizeaza, dar ma gandesc ca e un fel de marturie si am pus-o la loc de cinste, deoarece e din altar.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.10.2009, 14:28:47
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit Tarnaseala

Am primit si eu de la bunica mea, si mi-a zis ca se pot afuma copii,si nu numai, in caz de boala, sperieturi...

''---Cum si cand se foloseste tarnoseala?

Tarnoseala este o bucatica de panza imbibata in ceara topita luata de la sfintirea unei biserici. Se aprinde o lumanare, se fac rugaciuni in casa bantuita de duhuri necurate, se aprinde apoi acea panza sfintita si se face cruce cu ea arzand la tocurile de la usi si ferestre si se merge in toate camerele. Se pot afuma si hainele pe care le poarta. Este mai bine (dar nu obligatoriu) sa se faca acestea miercurea si vinerea in post.''
http://www.parohiamacin4.org/biserica.htm
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.01.2012, 17:49:03
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tannya_62 Vezi mesajul
va rog sa ma ajutati!Am fost in pelerinaj la sfintirea altarului de vara al unei manastiri ocazie cu care am primit tîrnoseală.Știe cineva cum se folosește ,la ce se folosește și cînd se folosește?
Un articol de folos cu privire la aceasta tema: Tarnoseala.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.01.2012, 18:24:02
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Nu toata tirnoseala este parfumata si deosebit mirositoare . De obicei asemenea tirnoseli se fac in minastiri unde aproape toate lucrurile se fac in credina , cu dragoste si mult suflet .
La tirnosirea bisericilor de mir mult mai rar ai ocazia sa primesti o tirnoseala f. buna (parfumata si sa nu se sfarime usor).
Fabricarea este asemenea tamiiei, atit chimic cit si liturgic (dar nu identic) si ca urmare si uzul ei este asemanatoare: fie initial fie in cele din urma (cind este f. veche si tinde sa se sfarime si sa se imprastie pierzindu-se) este arsa pe carbune si data prin toata casa si persoanele acesteia.
Chiar daca cu tamiia se tamiiaza altarul , sfintul antimis , Sfintele Taine , icoanele catapetesmei s.a.m.d. iar cu tirnoseala topita se pecetluieste piciorul sfintei mese (unde se introduce hrisovul si cutiuta cu sfinte moaste) adica aparent una ar fi mai ceva decit cealalta , ele se folosesc intocmai : pastrate ca atare sau , in final, arse pe carbuni pt. cadirea casei si a persoanelor .

Cind se pastreaza , se depoziteaza in locuri absolut deosebit de curate , unde de obicei mai tinem si alte odoare liturgice (aghiasma, dar nu in camara, uleiuri din candelele sfintilor, pinzaturi atinse de sfinte moaste, flori de pe sfintul epitaf, pamint/nisip/pietricele de pe mormintele sfintilor, bucatele din epitrafilul sfintilor * la Sf. MIn. Bistrita olteana exista practica ca un epitrafil care sta 1 an la gitul sfintelor moaste ale sfintului Grigorie Decapolitul sa fie taiat in bucatele f. mici care de ziua sfintului sunt impartite credinciosilor participanti la eveniment*, ulei de la 40 de sfinte masluri, etc) sau pusa la icoane , icoane care sunt ,,igienizate" de praf si murdaria inerenta prin stergerea periodica cu aghiasma mica si o pinza special destinata si nu aspirate cu aspiratorul sau sterse cu cirpa de parf sau cine mai stie ce initiative de curatare nelalocul lor.

Dar in nici un caz tirnoseala nu se pune sub prag sau la fruntea tocului usii(adica tocul de sus) in scopul de a ne feri de dracii nostrii din cap . Aceasta este o greseala si un pacat !

Citeva consideratii despre ce este si cum se foloseste tirnoseala .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre Arthos, tarnoseala si altele mirela.t Despre Biserica Ortodoxa in general 9 25.07.2012 23:16:23