Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.02.2008, 20:14:23
robertt robertt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2008
Mesaje: 22
Implicit

Cautand intr-o zi ceva despre Origene pe Wikipedia, am dat de urmatorul pasaj care cred ca o sa vi se para o prostie, dar mie mi s-a parut demn de luat in considerare:
"Puterea lui Dumnezeu este finită și ea trebuie să fie astfel pentru a fi perfectă. Regăsim cu acest prilej un alt element al culturii grecești, familiar din argumentațiile pitagoriciene și parmenidiene. Pentru a fi perfectă (adică desăvârșită) o ființă trebuie să fie delimitată, definită, completă. Ceea ce este neclar, nedeterminat și nedefinit, este imperfect.

Asertarea omnipotenței lui Dumnezeu ar da naștere unor paradoxuri care au marcat de altfel primele secole ale creștinismului, cum ar fi întrebarea dacă, în omnipotența sa, Dumnezeu poate să creeze o ființă mai perfectă decât El."
La aceasta intrebare exista mai multe raspunsuri, cum ar fi:
1.Dumnezeu nu este atotputernic si nu a putut sa il faca pe om la fel de bun sau mai bun ca El, desi ar fi vrut.
2.Dumnezeu nu este atotputernic, dar oricum nu ar fi avut intentia sa ne faca "mai" perfecti ca El.
3.Dumnezeu este atotputernic, dar nu a vrut sa il faca pe om la fel de desavarsit ca El, si in nici un caz mai desavarsit.
4.Dumnezeu este atotputernic si l-a facut pe om mai desavarsit ca El, doar ca omul nu stie asta.
Ultima varianta mi-a adus aminte de un ateu care le spunea crestinilor"Voi nu va dati seama ca sunteti mai buni ca dumnezeul vostru?".Bineinteles, aici ne referim la Dumnezeu-Tatal,mai crud si dornic de a primi jertfe decat oamenii buni la suflet in general.Deci, daca Il consideram pe Iisus un om(neavand de unde sti sigur ca El a fost Dumnezeu), ultima varianta e cea mai plauzibila.Sunt constient ca este un mare pacat ceea ce gandesc eu acum, dar mi-a intrat in cap si nu ma pot desprinde de aceasta idee:(.Bineinteles, se datoreaza si necredintei mele in Dumnezeirea lui Iisus.Nu inteleg cum Dumnezeul Vechiului Testament poate fi acelasi cu Iisus si de asta mi se pare ca Iisus a fost un om mai bun ca Tatal, de aceea si noi putem, in anumite momente in viata, sa fim asa, daca il urmam pe Iisus si ii respectam invatatura.
Astept sfaturile si parerile voastre.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.02.2008, 19:01:58
robertt robertt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2008
Mesaje: 22
Implicit

Poate acest paradox pare oarecum filosofic sau lipsit de sens, dar eu voiam totusi sa aflu parerea voastra...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.02.2008, 19:18:37
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

pleaca satana :angry:
poi nu se spune Iisus Hristos ca Dumnezeu e perfect shi sa cautam perfectiunea Lui? Se spune shi este scris, deci ce este mai perfect ca shi perfectul? mai mult ca perfectul bineintzeles in gramatica, dar in realitate, dracul se da mai perfect dar minte shi tu-l crezi, mai deshtept se da shi altele asemenea. Dar nimeni n-a atins Perfectziunea decat Hristos cand a intrat in Slava Sa ca Dumnezeu shi ingerilor din Ceruri le gaseshte pacate shi le cere indreptari... celor mai mari ingeri. dar atunci noi care nici nu mai shtim de capul nostru cu atatea pacate. :(:):(:)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.02.2008, 19:21:58
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Bunatatea nu e ceva înascut creaturilor, se dobândeste prin straduinta si nivelurile la care se poate avansa sunt fara sfârsit.


Dumnezeu este infinit în toate, inclusiv în bunatate.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.02.2008, 19:33:43
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Robert, pui aceasta intrebare intrucat cauti sincer adevarul sau de dragul de a filozofa?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.02.2008, 19:47:51
robertt robertt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2008
Mesaje: 22
Implicit

Citand vsovi
Citat:
pleaca satana:angry:
:o:O:O:(:(Te refereai la mine?Sau il alungai pe satana din mintea si sufletul meu?Ca sa nu ma mai insele?Sau...???...nu-mi vine sa cred ca mi-ai spus asta daca te refereai la mine:(...
ispita_ta, nu era de dragul de a filosofa, ci doar una dintre framantarile mele...si din ce am mai citit, astfel de idei vin din faptul ca nu cred ca Iisus este Dumnezeu.Am impresia ca si la martorii lui Iehova mai exista asemenea conceptii(sau ma rog, la cei care nu cred in Trinitate), dar nu sunt sigur...:(
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.02.2008, 19:53:54
robertt robertt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2008
Mesaje: 22
Implicit

De exemplu, asa cum noi visam la perfectiune, la desavarsire, sa fim mai buni, ne dorim o lume mai buna, cu fiinte mai iubitoare ca noi, asa putea si Dumnezeu sa viseze la o fiinta mai iubitoare ca El, la o fiinta desavarsita...Oricum, ma simt vinovat in timp ce scriu si cred ca nu o sa ma intelegeti, cred ca fac o blasfemie:(...imi doream doar un raspuns care sa rezolve aceasta intrebare...si din punct de vedere logic, teologic, filosofic, sau cum vreti voi...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.02.2008, 20:35:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de robertt
De exemplu, asa cum noi visam la perfectiune, la desavarsire, sa fim mai buni, ne dorim o lume mai buna, cu fiinte mai iubitoare ca noi, asa putea si Dumnezeu sa viseze la o fiinta mai iubitoare ca El, la o fiinta desavarsita...Oricum, ma simt vinovat in timp ce scriu si cred ca nu o sa ma intelegeti, cred ca fac o blasfemie:(...imi doream doar un raspuns care sa rezolve aceasta intrebare...si din punct de vedere logic, teologic, filosofic, sau cum vreti voi...
Robert , iarta-ma dar cati ani ai ? Nu te intreb in batjocura, crede-ma, asa din curiozitate. Oricum mintea ta lucreaza tot timpul in cautari mai mult sau mai putin filozofice si ce este cert ca framantarile tale sunt sincere si admir aceasta, in general admir sinceritatea indiferent de unde vine si din partea cui. Parsivitatea si mitocania sunt cele ce-mi displac cel mai mult. La tine vine un aer copilaresc dar totusi matur. Fi sigur ca nici Bunul Dumnezeu nu se supara pe cel ce naste framantari sincere in mintea lui, lasandu-l ca singur sa descopere cele bune si adevarate. Oricum framantarile tale , sunt nejustificate , neavand temei , sunt simple speculatii ieftine si jocuri intru filozofare. Pace si luminare, draga Robert.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.02.2008, 21:36:21
robertt robertt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2008
Mesaje: 22
Implicit

Aprox 18...probabil o sa-mi ziceti ca is tanar si "neintelept" etc .Stiu asta:D, asa ca nu va mai obositi;)...mai bine discutam despre subiectul postat...Si multumesc pentru urare, cristiboss, asta imi doresc si eu...:rolleyes:
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.02.2008, 22:01:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Am uitat, sa nu uiti draga Robert , ca noi suntem facuti dupa chipul si asemanarea Lui Dumnezeu si tot odata sa sti ca nici cand lutul nu-i mai intelept si mai bun ca olarul, ca cel ce il modeleaza si-i da forma si culoare. Iata cateva elemente ce te pot ajuta in filozofarea ta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate fi considerat pentru ea un pacat sau o fapta buna? miti29 Botezul 4 16.12.2011 23:50:40
Divortul- poate fi considerat pedeapsa a lui Dumnezeu?! leonard78 Generalitati 37 24.05.2011 21:19:44
Sub ce forma se poate arata Dumnezeu? florin.oltean75 Generalitati 27 03.05.2011 20:43:55
Copilul, fiinta noua si neprihanita dorumihai Intrebari utilizatori 0 01.06.2010 18:06:50