Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.02.2009, 10:44:01
Cicerosama Cicerosama is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Mesaje: 1
Implicit Locul de veci al familiei luat cu forta

Buna ziua,
Doresc sa aflu si eu ce modalitate imi ramine in a recupera locul de veci luat fara stirea noastra (3 frati). Sa ma explic pe scurt: am plecat toti 3 din sat acolo raminind unchiul si matusa noastra (matusa - sora lui tata). Moare unchiul il inmorminteaza in locul de veci al familiei sale. Dupa moartea acestuia matusa cu acceptul nostru doreste sa o ingrijeasca un vecin care urma ca atit cit e in viata sa aiba grija de ea iar dupa moartea acesteia sa o ingroape si sa-i faca toate rinduielile bisericesti. Cind matusa a murit vecinul neavind loc de veci ne roaga (verbal) sa o ingropam linga parintii si fratii ei adica in cavoul familiei noastre (de fapt asta a fost si dorinta matusii). Am acceptat si pina sa ajungem noi in sat cripta familiei a fost deschisa si pregatita. Ajunsi in fata faptului implinit cadem de acord sa fie ingropata acolo fara a face scandal pentru deschiderea mormintului familiei. Dupa 5 ani de la aceasta intimplare, vecinul matusii face o cerere parohiei pentru a trece in custodia sa locul de veci al familiei noastre. Mentionez aici ca in anul cererii s-a intimplat ca parintele sa moara si a fost adus alt parinte din alta localitate. Acesta nestiind ce si cum aproba sa fie instrainat locul acestui. Acum de 2 ani ne cerem drepturile pentru a nu fi instrainat locul de veci al familiei noastre catre acest strain si nimeni nu vrea sa ne asculte. Am fost si la Protoierie si am explicat cu documente si poze ca este o eroare si se interpreteaza gresit dar cineva parca nu doreste sa inteleaga. Povestea e mai lunga dar m-am rezumat a o prezenta foarte succint si fara a da nume si locuri. Daca cineva ma poate indruma pe un drum corect i-as multumi. Nu in ultimul rind vreau sa mentionez ca nu s-a pus si nu se pune problema sa nu ne platim taxele catre parohia respectiva, acestea sint platite.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
forta marturisirii lui Hristos oana72 Generalitati 3 10.06.2011 11:02:22
10.000 de chinezi vor fi sterilizati cu forta Marius22 Generalitati 11 29.04.2010 16:37:17
locul de veci Dia20_diana Eutanasia 4 14.02.2008 21:40:40
transmitere locuri de veci gelutu Generalitati 4 28.02.2007 14:29:52