Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 26.09.2009, 15:29:51
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte Vezi mesajul
Prostiutia este asezata de invatatura crestina in randul celor 7 pacate capitale,fiind sinonima cu desfranarea.Inca din Vechiul Testament se spune in porunca a saptea:"sa nu fii desfranat".Prostitutia este pacat impotriva trupului pe care avem datoria sa-l pretuim ca pe un templu al Duhului Sfant si sa nu-l batjocorim prin desfrau.Sfantul Apostol Pavel ne sfatuieste:"Fugiti de desfranare!Orice pacat pe care-l va savarsi omul este in afara de trup.Cine se deda insa desfranarii,pacatuieste in insusi trupul sau.Sau nu stiti ca trupul vostru este templu al Duhului Sfant care este in voi,pecare-l aveti de la Dumnezeu si ca voi nu sunteti ai vostri?"(1 Corinteni6,18-19).Iar in alt loc acelasi apostol zice:"Nu va amagiti.Nici desfranatii nici inchinatorii la idoli,nici adulterii,nici malahienii,nici sodomitii...nu vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu"(1 Cor.6,9-10).

Si, mai sunt valabile aceste invataturi ale Sfantului Apostol Pavel? Chiar nu vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu, astfel de oameni? Ce este de facut? Ne pocaim de faptele noastre si ne schimbam, cu ajutorul lui Dumnezeu? Sau, o rezolvam mai simplu: mergem la biserica si ne da preotul iertare (ca doar are aceasta putere)?
Reply With Quote
  #112  
Vechi 26.09.2009, 17:09:13
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Si, mai sunt valabile aceste invataturi ale Sfantului Apostol Pavel? Chiar nu vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu, astfel de oameni? Ce este de facut? Ne pocaim de faptele noastre si ne schimbam, cu ajutorul lui Dumnezeu? Sau, o rezolvam mai simplu: mergem la biserica si ne da preotul iertare (ca doar are aceasta putere)?
Doamne-ajuta!

Foarte clara si elecventa interventia fratelui Negroponte.

Frate Condor, Cuvintele Sfantului Apostolului Pavel cred ca nu realizezi cat de actuale sunt.

Am intalnit foarte des aceasta idee cum ca Dumnezeu ar fi altfel dacat s-a relevat in Sfanta Scriptura sau in mostenirea Sfintilor Parinti. Ceea pierd din vedere cei care isi inchipuie ca Dumnezeu ar fi "putin" altfel (la fiecare acest putin este altul, semn al ratacirii generale) este corespondenta implinitoare dintre cele doua surse de invatatura ortodoxa. Si facem asta in conditiile in care Cuvantul Intrupat a spus foarte clar care sunt criteriile pentru mantuire.

Daca cei ce vor merge la spovedanie nu vor simti sincer ca au gresit, nu vor dori sa se schimbe in bine si nu vor inceta a mai face aceleasi pacate pe care le-au marturisit prin duhovnic in fata lui Dumnezeu, atunci gresesc. In ce masura? Asta doar Dumnezeu stie.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #113  
Vechi 26.09.2009, 17:29:59
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Foarte clara si elecventa interventia fratelui Negroponte.

Frate Condor, Cuvintele Sfantului Apostolului Pavel cred ca nu realizezi cat de actuale sunt.

Doamne-ajuta!
Astfel de interventii clare si elocvente (cum este cea a fratelui Negroponte) ar trebui sa devina o obisnuinta. Oamenii au nevoie sa stie ca nu este de joaca cu pacatul. Pacatul este o grozavie. Din cauza pacatelor noastre a fost rastignit Mantuitorul, pacatele noastre lovesc, in continuare, in Dumnezeu si dau satisfactie diavolului si, tot pacatele noastre (cele nemarturisite si neparasite) ne vor duce la osanda.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 26.09.2009, 17:34:50
adimirea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
:) desigur ca nu ai timp :)
Eu personal cred ca habar nu aveti (oricum, marea majoritate) de ce incriminati legalizarea prostitutiei.
Cred ca am mai spus si in alta parte ca 'eu personal' nu inteleg ce cautati voi pe forumul Dreptei Credinte, si de ce sunteti lasati sa ajungeti chiar la mii de postari.

Stiu ca sunteti copii mici, dar macar bunul simt sa va faca sa intelegeti ca pentru un crestin este ca si cum l-ai lua la bataie atunci cand ii ataci credinta.

Totusi poate este speranta si pentru voi, din moment ce tot discutati pe forumul ortodox si nu pe forumul cine stie cui.

Ce deranjeaza insa este tonul. Noi nu suntem pusi aici sa iti oferim tie explicatii [pe care oricum sunt convins ca le stii]; mai ales pe teme atat de evidente.

Aici am vazut peste zece pagini in care ai fost numai "da de ce?" "cine zice?" "da nu e asa" "adu argumente" "vreau ratiune" "asta nu e asa" si printre astea ai presarat insulte aleatoare la adresa ortodoxiei.

Iar daca ma crezi irational si prost, si nebun, si cu orizonturi inchise, si multe altele... si asta datorita credintei drepte in Hristos, atunci nu e insulta, ci e binecuvantare!

Totusi, lumesc si prietenesc, ti-as recomanda sa mai cresti. [ Sunt oameni care traiesc o viata si inca sunt niste copilasi ]
Reply With Quote
  #115  
Vechi 26.09.2009, 17:35:32
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Doamne-ajuta!

Iertare frate, nu mi-am dat seama ca trebuia sa citesc textul fratiei tale, la care am facut referire, intr-o cheie ironica. Graba strica treaba.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #116  
Vechi 26.09.2009, 18:34:21
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Frate Condor,pocainta o realizam in Biserica prin sfintele taine cu ajutorul preotului duhovnic,care este doar un martor.Iertarea o da Dumnezeu,daca suntem sinceri in intru totul.Si nu e simplu lucrul acesta.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #117  
Vechi 28.09.2009, 09:13:27
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Poate ceva fara sens sa aiba logica?
Nu e vorba de sens aici ci scop predeterminat
Reply With Quote
  #118  
Vechi 28.09.2009, 09:19:33
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Pai daca nu era un pacat la acea vreme, de ce ar mai fi vrut sa o ucida cu pietre pe desfranata?! Deci e clar ca era pacat in fata oamenilor. Si e clar ca e si pacat in fata lui Dumnezeu, ca altfel nu ar mai fi zis. "Iertate-ti sunt pacatele", adica nu ar mai fi avut ce sa ierte... Topcat, ma asteptam din partea ta la o intrebare care sa solicite neuronii, nu la intrebari sofistice! :).
Citat:
În prealabil postat de Negroponte Vezi mesajul
Prostiutia este asezata de invatatura crestina in randul celor 7 pacate capitale
Confunzi, ca si glykys, adulterul cu prostitutia si desfriul.
Porunca referitoare la adulter s-a extins si s-a transformat in porunca desfrinarii. Pe ce baze? Biblice cumva? Nu. E vorba doar de bunul simt al omului, de morala care si-a schimbat referintele.

Desfrinat nu este cumva si cel ce bea alcool sau fumeaza?
Reply With Quote
  #119  
Vechi 28.09.2009, 09:27:31
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adimirea Vezi mesajul
Cred ca am mai spus si in alta parte ca 'eu personal' nu inteleg ce cautati voi pe forumul Dreptei Credinte, si de ce sunteti lasati sa ajungeti chiar la mii de postari.
Ce deranjeaza insa este tonul. Noi nu suntem pusi aici sa iti oferim tie explicatii [pe care oricum sunt convins ca le stii]; mai ales pe teme atat de evidente.
Am mai spus si eu si in alta parte: cine nu doreste, nu-mi citeste posturile si nu-mi raspunde. Eu nu oblig (cum as putea) pe cineva sa-mi raspunda :)
Daca am ajuns la mii de postari inseamna ca am avut ceva de zis si, cred, am schimbat niste stereotipii cu privire la atei.
Nu am jignit pe nimeni cu intrebarile mele, ele ar trebui puse si de voi. Faptul ca nu aveti curajul sa le puneti e un avantaj pentru mine.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 28.09.2009, 11:06:48
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Confunzi, ca si glykys, adulterul cu prostitutia si desfriul.
Porunca referitoare la adulter s-a extins si s-a transformat in porunca desfrinarii. Pe ce baze? Biblice cumva? Nu. E vorba doar de bunul simt al omului, de morala care si-a schimbat referintele.

Desfrinat nu este cumva si cel ce bea alcool sau fumeaza?
27. Ați auzit că s-a zis celor de demult: "Să nu săvârșești adulter".
28. Eu însă vă spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a și săvârșit adulter cu ea în inima lui. ( Matei 5,27 )...Iisus Hristos Dumnezeu!

draga topcat ( catalin dupa nickname )

Daca sotia ta si-ar alege meseria de prostituata,tu ce i-ai spune ?
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum va petreceti timpul liber? alexdu Generalitati 7 12.01.2013 17:21:42
Ce sa facem in timpul liber? alexdu Generalitati 18 31.12.2010 07:29:41
timp liber luminita- Intrebari utilizatori 9 08.06.2010 18:59:37
Alcoolul si tutunul, droguri usoare topcat Generalitati 166 21.01.2010 10:50:01