Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Istoria bisericii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 05.12.2011, 15:21:37
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Constantin cel Mare si edictul de la MIlan
Daca raspunsul e bun, atunci intrebarea e: Care sfant a fost unul dintre cei mai mari aparatori ai Ortodoxiei la Sindoul de la Ferrara -Florenta?
Marcu al Efesului.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #62  
Vechi 05.12.2011, 17:28:38
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Teodosie I (379-395), cel care a convocat și Sinodul II ecumenic (Constantinopol 381). Principalul său edict în privința creștinismului a fost emis din Tesalonic (380). Astfel, credința creștină, care fusese recunoscută drept "religio licita" de către Constantin cel Mare prin Edictul de la Milan (313), devenea acum unica religie acceptată oficial în Imperiul roman. Mai mult decât atât, confesiunea niceeană/ortodoxă era unica acceptată, iar ereziile (arianismul, pnevmatomahismul, apolinarismul etc) nu beneficiau de aceeași toleranță din partea statului roman.

Doamne ajută!

Întrucât domnul Dumitru a răspuns corect înaintea mea, îl așteptăm să ne pună o întrebare. :)
e, am intrat cam tarziu :D
Reply With Quote
  #63  
Vechi 11.12.2011, 01:42:01
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Observ că din nou s-a blocat topic-ul de câteva zile...

Întrebare: ce erezie a fost combătută în cadrul Sinodului VII ecumenic (Niceea 787) și cine a convocat acel sinod?

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #64  
Vechi 11.12.2011, 19:02:10
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Observ că din nou s-a blocat topic-ul de câteva zile...

Întrebare: ce erezie a fost combătută în cadrul Sinodului VII ecumenic (Niceea 787) și cine a convocat acel sinod?

Doamne ajută!
A fost combatut iconoclasmul. A fost prezidat de imparateasa Irina.

Intrebarea mea:
La ce sinod a participat sfantul care se praznuieste maine (12 decembrie) si care a fost contributia lui acolo?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 11.12.2011, 19:38:05
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Sf. Spiridon al Trimitundei.
A participat la Sinodul intai de la Niceea unde a combatut erezia monofizita, -"aratand cu puterea minunii Taina Sfintei Treimi, ascunsa intr-o caramida" (Proloage); adica a aratat ca asa cum din caramida nu putem desprinde focul, apa si pamantul din care e alcatuita, tot asa nu putem desprinde din Sf. Treime elementele componente.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 11.12.2011, 19:38:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
A fost prezidat de imparateasa Irina.
?????????? Împărăteasa Irina ??? Rog surse. Potrivit surselor mele, a fost prezidat de legații Papei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #67  
Vechi 11.12.2011, 20:29:37
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Sf. Spiridon al Trimitundei.
A participat la Sinodul intai de la Niceea unde a combatut erezia monofizita, -"aratand cu puterea minunii Taina Sfintei Treimi, ascunsa intr-o caramida" (Proloage); adica a aratat ca asa cum din caramida nu putem desprinde focul, apa si pamantul din care e alcatuita, tot asa nu putem desprinde din Sf. Treime elementele componente.
Arwein, pune o intrebare :).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 11.12.2011, 20:34:47
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Sfanta Traditie este cea care ne aduce lamuriri despre Maica Domnului: (conceperea sa, prezentare la templu), precum si despre asa- zisii frati ai Domnului (in fapt veri si/sau frati vitregi, fii ai lui Iosif); ce scriere crestina sta la baza acestora?
Reply With Quote
  #69  
Vechi 11.12.2011, 20:38:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
?????????? Împărăteasa Irina ??? Rog surse. Potrivit surselor mele, a fost prezidat de legații Papei.
Eu stiu ca un sinod ecumenic nu putea fi convocat decat de un imparat si nu de un episcop, fie el si al Romei. De pe crestinortodox aflu ca imparateasa nu a fost acolo, ci a fost reprezentata:

"Imparateasa si fiul ei au fost reprezentati prin doi demnitari su*periori, papa Adrian I prin arhipresbiterul Petru si abatele Petru de la Sfantul Sava, iar patriarhii Alexandriei si Antiohiei prin monahii Ioan si Toma. Din actele sinodului se stie ca sedintele au fost conduse de patriarhul Tarasie. Numarul episcopilor care au participat la acest sinod a fost intre 330 si 367. Afara de membrii cu drept de vot au mai fost prezenti peste 130 arhimandriti, egumeni si monahi. Sinodul a combatut punct cu punct hotaririle pseudosinodului de la 754, contestandu-i-se calitatea de "adunare ecumenica", intrucat la asa zisul "sobor bisericesc" nu au fost reprezentati nici patriarhii Rasaritului, nici episcopul Romei. Hotararea sinodului, orientata dupa precizarile Sfantului Ioan Damaschin, cuprindea urmatoarea decizie dogmatica : Este permis si chiar util si bineplacut lui Dumnezeu a face icoane religioase si a le venera; dar aceasta venerare sa fie numai cinstire, iar nu adorare, caci adorarea se cuvine numai lui Dumnezeu. Cinstirea nu se adreseaza materiei icoanei si astfel ea nu este idolatrie.

Curand dupa inchiderea Sinodului VII ecumenic de la Niceea, Carol cel Mare (768-814) - care nu va recunoaste acest sinod - a primit traducerea latina deformata a actelor sinodului si atunci el a predat-o teologilor de la palat, comentand cu ei atitudinea ce urma sa fie luata fata de Sinodul VII ecumenic. Teologii franci au fost insarcinati sa alca*tuiasca o scriere polemica impotriva celor stabilite la Niceea, cunoscuta in istorie sub numele de Libri Carolini."


Cu toate acestea, intrebarea era cine a convocat sinodul VII si nu cine a participat la el. Sper ca nu aveti alte surse care spun ca nu a fost imparateasa Irina. In Pidalion scrie ca au fost prezenti 367 de parinti, dintre care cel mai covarsitor a fost patriarhul Tarasie (p. 320)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 11.12.2011, 20:58:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Cu toate acestea, intrebarea era cine a convocat sinodul VII si nu cine a participat la el. Sper ca nu aveti alte surse care spun ca nu a fost imparateasa Irina. In Pidalion scrie ca au fost prezenti 367 de parinti, dintre care cel mai covarsitor a fost patriarhul Tarasie (p. 320)
Desigur că una este cine a convocat un sinod, alta este cine a prezidat sau condus un sinod. Dv ați spus că împărăteasa a prezidat.
"Cel mai covârșitor" nu înseamnă că ar fi prezidat patriarhul. Este ceva neoficial. Cel mai covârșitor ar putea însemna cu cea mai distinsă personalitate, ori cel mai înalt în rang dintre cei prezenți. Dar, dacă lucrările au fost conduse de patriarh sau de legații papei, are o anumită importanță în a ști cine avea autoritate superioară.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istoria Romanilor!!!:) AndruscaCIM Generalitati 2 15.05.2012 23:18:38
de ce se falsifica istoria? camidece Generalitati 6 29.09.2009 22:45:37
Istoria altfel camidece Generalitati 3 29.09.2009 22:06:08
istoria bisericii ortodoxe romane panaghia Despre Biserica Ortodoxa in general 3 11.08.2008 13:34:07
100 de ani de istoria religiilor odin Generalitati 0 09.03.2007 18:47:32