Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.09.2011, 15:58:34
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Îmi amintesc de o predică a Părintelui Patriarh la canonizarea unui sfânt, în care spunea că aceea este ultima slujbă de pomenire a sfântului.

După trecerea sa în rândul sfinților Bisericii nu se mai face pomenire, deci nu se mai roagă Biserica pentru iertarea păcatelor lui, căci sunt în comuniune deplină cu Hristos.
Asa stiu si eu dar am o nedumerire: in cartea despre viata Sfantei Xenia, toti cei care marturisesc despre ajutorul primit spun ca fac o slujba de pomenire a Sfintei, multumire pentru ajutorul dat. Asa ar fi cerut chiar Sfanta Xenia. Eu l-am adaugat si pe sotul sau Andrei, al carui nume si l-a luat dupa ce acesta a murit.
Eu insami am trecut prin aceasta si pot sa marturisesc mai mult decat atat, mai mult decat ajutorul primit, am intalnit-o pe Sfanta Xenia! Ultimul pachet pe care l-am dat l-a primit chiar ea. Am inmarmurit, nu m-am dezmeticit, am mers mai departe complet habauca si am primit si o lectie binemeritata pentru un gand nu prea "onorabil" al meu!
Atunci cum sa nu-i fac slujba de pomenie pentru ajutorul primit?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.09.2011, 16:21:57
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu știu ce să răspund la mărturisirea ta. În fața minunilor nu poți decât să te minunezi, nu?
Un teolog cred că ar putea să ne lămurească mai bine această problemă.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.07.2013, 20:30:15
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Am o neclaritate vizavi de tradiția ortodoxă de a pomeni morții: ce se întîmplă cu sufletele adormiților care nu au fost ortodocși și care se pomenesc la Proscomidie?

Eu însumi am dat pomelnice lungi cu persoane pe care nu le-am cunoscut și care au murit despărțiți de Biserică. De fapt, pentru orice mort din orice familie se face asta, indiferent dacă respectivul a fost sau nu un creștin ortodox practicant. Se mai fac excepții, nepomenindu-se numele sinucigașilor, dar nu despre ei vorbim aici.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inscriere pentru pomelnic N.Priceputu Stiri, actualitati, anunturi 22 27.10.2012 22:17:23
Pomelnic pentru cei adormiti de care am aflat pe acest forum...+ LapetiteMoc Slujba inmormantarii 22 03.08.2011 04:41:54
pe pomelnic roman2010 Generalitati 40 20.02.2011 16:14:27
acatist terry Generalitati 2 17.11.2007 19:33:47