Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.08.2011, 01:44:55
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit O intamplare cu Maica Domnului

Era o femeie văduvă, căreia îi murise soțul încă de când era tânără și îi rămăseseră doi copilași. Și biata femeie avea o gospodărie, dar era și cinstitoare a lui Dumnezeu și a Maicii Domnului, având în casa ei o icoană cu Maica Domnului purtând în brațe dumnezeiescul prunc. Și ea i-a învățat pe copii de mici să se închine, să zică Tată nostru, să zică Crezul și, deocamdată, măcar rugăciunile cele mai scurte către Maica Domnului. Și copiii întrebau, ca niște prunci ce erau: „Mamă, dar cine e aceea de pe icoană?”. Și ea le spunea: „Aceea e Mama voastră, adevărata voastră Mamă”. „Dar dumneata nu ne ești mamă?”. Ea zicea: „Nu, Mama voastră cea adevărată este în ceruri și o cheamă Maica Domnului”. „Dar cine e copilul acela pe care-l ține ea în brațe?”, întrebau ei. „E Domnul nostru Iisus Hristos, Care ne-a zidit pe noi și Care a fost purtat în pântecele Maicii Domnului, pe Care L-a născut ea de la Duhul Sfânt și a fost Dumnezeu și om desăvârșit”.

Așa îi învăța biata mamă pe copii cine este Maica Domnului, și-i învăța pe dânșii din toată inima că Maica Domnului este adevărata Maică a lor. De aceea copiii, când se sculau dimineața, mai înainte de a vorbi cu mama lor, fugeau înaintea Maicii Domnului, făceau câteva metanii, ziceau Tatăl nostru și apoi rugăciuni către Maica Domnului, cinstind-o pe dânsa, așa mici cum erau, după puterea înțelegerii lor.

Iar odată biata femeie trebuia să se ducă să secere în țarină și nu avea cu cine să lase copiii. Dar avea obiceiul să lase copiii încuiați singuri în casa lor. Și așa a chemat copiii, le-a lăsat de mâncare și le-a spus: „Voi rămâneți acasă; eu mă duc la lucru, că am mult de secerat”. Iar copiii au întrebat: „Dar noi cu cine rămânem?”. „Iată, rămâneți cu Mama voastră” – și le-a arătat icoana Maicii Domnului, înaintea căreia ardea candela. Și le-a mai spus: „Mama voastră rămâne cu voi și o să vă apere, dar voi să fiți cuminți și să vă rugați când o să fiți la nevoie, să strigați la ea, că ea vă apără!”.

Copiii s-au încredințat de la maica lor că nu rămân singuri, ci rămân cu Mama lor cea din ceruri. Și s-a dus biata femeie degrabă la treburile ei, pe țarină. Dar copiii rugându-se, mintea lor pururea se mișca și nu sta într-un singur gând. Deci au uitat de sfaturile mamei. S-au rugat ei un timp, apoi s-au apucat de jucării și au început să umble cu focul. Mama lor am spus că îi încuiase în casă, ca să nu iasă afară și să nu plece de acasă, știind că abia peste o jumătate de zi se va întoarce înapoi. Și copiii, umblând cu focul, casa a luat foc. Și ei, când au văzut că au luat foc hainele din casă, covoarele și ce mai era în ea, și când au văzut că toată casa a luat foc și nimeni nu putea sări să-l stingă, că era vară și oamenii erau plecați la lucru, au fugit la icoana Maicii Domnului, s-au prins cu mâinile de icoană și strigau: „Mamă, nu ne lăsa!”. Și – o, minunile tale, Maica lui Dumnezeu! – casa a ars toată, dar focul nu s-a atins de peretele pe care era icoana Prea Sfintei Născătoare de Dumnezeu împreună cu acești doi copilași!

Femeia a auzit în țarină, că i-a adus vestea cineva: Măi femeie, să știi că ți-a ars casa! Iar ea, săraca, zice: „Vai de mine, că am lăsat copiii în casă!”. Dar acela nu știa să-i spună de minunea ce s-a întâmplat cu copiii, ci-i spuse numai atâta: Du-te, că am auzit că este scrum casa ta! Ea când a auzit, biata, știind că a încuiat copiii în casă, a luat-o la fugă, că-i ieșea inima de alergare și de spaimă. Și când a ajuns la marginea satului, a întrebat: „Mi-a ars casa?”. Da, i se spuse, ți-a ars casa, s-a văzut la dumneata foc mare și s-au dus oamenii să-l stingă, dar casa a ars. Iar ea a strigat: „Maica Domnului, cum de ai lăsat copii mei, că eu în seama ta i-am lăsat!”. Și văitându-se și plângând, alerga aproape ca nebună. Și când a ajuns, văzu cum se uita toată lumea la o minune preaslăvită: casa arsese, dar peretele cu icoana Maicii Domnului era neatins și copilașii se țineau cu mâinile de icoană și strigau: „Mamă, mamă!”. Și văzând aceasta biata femeie, s-a aruncat prin foc la icoana Maicii Domnului și cu mare recunoștință a mulțumit Maicii Domnului că pe acei prunci, pe care îi încredințase ei, i-a păzit sănătoși.

Aceasta v-am spus-o ca să vă arăt că cine are mamă și ocrotitoare pe Maica Domnului, ea îl va apăra și pe el, și pe copiii lui, și vitele lui, și toată agoniseala lui. Să aveți această credință întotdeauna, să nu vă lipsească acatistul și cinstitul paraclis al Maicii Domnului din casă, și ori la ce scârbă veți ajunge, ori la ce necaz, chemați pe Maica Domnului din toată inima și negreșit pururea va fi de față, cu grabnicul ei ajutor, cu preasfintele și preaputernicele ei rugăciuni.

Să știți că nu există suflet sub cer care și-a pus nădejdea în Maica Domnului și să rămâie rușinat până la urmă. Prin rugăciunile ei va avea în veacul de acum liniște, alinare, acoperire și sprijinire, iar în vremea morții mila Maicii Domnului nu îl va lăsa; și în ziua judecății, Maica Prea Sfântă va sta în genunchi înaintea Prea Sfântului și Prea Dulcelui ei Fiu și Dumnezeului nostru Iisus Hristos și va zice: „Doamne Dumnezeule și Fiul meu, acest suflet necăjit, chiar dacă a greșit, dar pururea mi-a cerut să mă rog Ție. Iartă-l, miluiește-l și fă cu dânsul milă”. Și așa vom câștiga prin rugăciunile Maicii Domnului milă și în veacul de acum, și în vremea morții, și în ziua judecății. Amin!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.08.2011, 20:37:00
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Nu exista cuvinte omenesti pentru a vorbi despre o asemenea frumusete. Pur si simplu citesti si plangi, citesti.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.08.2011, 22:47:20
Natalia's Avatar
Natalia Natalia is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.04.2010
Locație: Chisinau
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Natalia Send a message via Skype™ to Natalia
Implicit

am auzit si eu aceasta istorie minunata istorisita(daca nu ma insel) de pr.Cleopa.Dea Domnul ca credinta noastra si dragostea fata de Preasfinta Nascatoare de Dumnezeu sa fie la fel de tare si adevarata ca a acelor copii.
__________________
Fa-ti timp s-astepti din urma cind mergi cu slabanogi.
Fa-ti timppe-un munte,seara,stind singur sa te rogi.
Fa-ti timp sda stai cu mama si tatal tau batrini.
Fa-ti timp de-o vorba buna si-o coaja pentru ciini.
...
Fa-ti timp si-aduna zilnic din toate cite-un pic,
Fa-ti timp,caci viata trece,chiar cind nu faci nimic.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.08.2011, 23:00:11
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ieri la predica am auzit despre aceasta minune impresionanta. Am cautat-o pe net si am gasit-o la parintele Cleopa.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.09.2013, 17:09:03
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Delicatețea Maicii Domnului

"Mergând în vizită la o bătrână din parohia noastră, am observat pe peretele de la răsărit al camerei icoana “Portărița”, pe care soțul meu i-o dăruise după primul lui pelerinaj la Muntele Athos. Am și eu acasă o icoană mare cumpărată tot atunci și aplicată pe placaj. Ceea ce mi-a atras atenția a fost faptul că icoana femeii era realizată cu nuanțe mai deschise ca a mea. Am întrebat-o:
– Icoana asta e cea pe care v-am dat-o noi?

Bătrâna a zâmbit și a încuviințat. Apoi m-a ajutat să-mi formulez întrebările:
– Așa-i că e mai luminoasă? N-a fost așa de la început, a adăugat ea un început de poveste. La început era neagră de tot și eu nu mă puteam împăca deloc cu imaginea ei. Știam că e o icoană făcătoare de minuni, dar ziceam în gândul meu în fiecare seară “Maica Domnului, să mă ierți, dar nici nu mă pot ruga atunci când văd chipul tău așa întunecat, parcă-mi e urât!” Și cu timpul, Maica Domnului mi-a ascultat rugăciunea. Vedeți acum că e mult mai deschisă la culoare? Niciodată n-a stat în soare. Cum e pusă aici, între ușă și șifonier, așa a fost de la-nceput. Acum mi-e tare dragă!

Am observat și eu că nu era deloc albăstrită așa cum am văzut prin mănăstiri că se fac litografiile expuse la soare. M-am minunat și eu de delicatețea Maicii Domnului, care n-a vrut să o mâhnească pe bătrână și mi-a plăcut că femeia nu s-a mărginit la a cârti, ci a convertit nemulțumirea ei într-o rugăciune mai puțin obișnuită. Iată că astfel de rugăciuni izvorâte din simplitatea inimii sunt ascultate!" (sursa: sfantulmunteathos)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maica Domnului NEKTARIOS. Intamplari adevarate 1 25.09.2014 09:14:13
Maica Domnului steliana-steli Generalitati 23 03.07.2014 19:59:57
Maica domnului patricia2006 Rugaciuni 7 29.09.2012 11:44:47
Maica domnului cristina13 Mari Duhovnici si predicile lor 6 06.06.2010 03:20:01
Maica Domnului elenavioletacocos Generalitati 148 30.10.2009 13:47:56