Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 09.10.2014, 21:05:04
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.03.2014
Mesaje: 95
Implicit

Mihail C,

Cu riscul de a mai adăuga dezamăgirii tale puțină povară în plus, te anunț că nimeni în lumea asta nu-ți va satisface exigențele în materie de răspunsuri despre rațiunile tuturor lucrurilor. Până la un punct, te înțeleg: probabil că faci parte din categoria celor care nu-și asumă un angajament, o cale, o credință, până nu se asigură că nu ia țeapă.

Apreciez foarte tare raspunsul tau, este cu adevarat un raspuns.
Ratiunile tuturor lucrurilot poate ca nu pot fi explicate mie de catre cineva din lumea asta, dar, consider ca deoarece necesit aceste raspunsuri, am doua variante:
1. Nu am nevoie de aceste raspunsuri, este doar calea gasita de diavol pentru a ma tine pe loc sau a ma trage inapoi. Calea ascultarii este suficienta.
2. Am nevoie de aceste raspunsuri deoarece Dumnezeu a facut mintea respectiva sa poata sa priceapa aceste raspunsuri si sa ii fie de folos sufletului posesorului mintii.

Stii ce ma impiedica sa renunt la 2 pentru 1? Firea mea de om care nu este gospodar: varianta 1 este la indemana oricui este gospodar, acel om urmand sa afle oricum aceste raspunsuri, dupa ce moare, daca a fost un bun gospodar. Varianta 2 pare un pretext pentru ezitare in a face ceea ce trebuie. Numai ca eu nu sunt gospodar, sunt lenes si indoielnic.
De aceea pun intrebari despre scopuri, ca sa aflu daca Dumnezeu vrea doar gospodari, in caz contrar, ce vrea de la cei pe care nu i-a facut gospodari (ca mine). De aceea topicul se numeste diavolul, caci raspunsurile despre el vor da raspunsuri in oglinda despre EL.
Intre timp, oameni ca Ioan Cezar, considera ca sunt infumurat, arogant si dispretuitor, deoarece vreau raspunsuri care se refera la intrebarile puse, nu la cei ce raspund. Asta nu e important, important este ca apar si cei ca tine, care zic ceva. Culeg de aici, de acolo, iar presiunea pusa de voi pe mine, este relevanta.
Multumesc inca odata!

P.S. Catalois vine de la numele satului unde am copilarit, in judetul Tulcea: Cataloi. Nu sunt incognito, dar m-am inscris folosind acest e-mail si este mai usor sa administrezi conturi de site-uri, cu acelasi nick name si cu 2-3 parole rulate.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare