Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.04.2014, 15:27:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-nu are sens sa discutam pana nu renunti la ideile tale comuniste si masonice,pana nu marturisesti ca esti ortodox si impotriva masoneriei,comunismului si ecumenismului satanist
Comportament tipic de politruc.
Incapabil de a argumenta, dar dai-i cu etichetele in schimb.

Comunistii erau cu "legionari", "dusmanul poporului", astia ca tine au schimbat textele dar duhul e acelasi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.04.2014, 15:44:52
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-nu are sens sa discutam pana nu renunti la ideile tale comuniste si masonice,pana nu marturisesti ca esti ortodox si impotriva masoneriei,comunismului si ecumenismului satanist
amice, stiu un lucru: religia NU face casa buna cu politica. Istoria a aratat acest lucru in legatura cu miscarea legionara.
ps: imi amintesc o expresie spusa prin 1947 (a auzit-o spusa de bunicul meu, fost veteran de razboi care NU a facut politica si nu a facut parte din nici un partid, nici macar nu a fost membru in partidul comunist- a decedat in 1982)-Capitane nu fi trist, garda merge inainte prin partidul comunist. OARE DE CE?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.04.2014, 15:47:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Tare intelept bunicul tau, ce frumos si rimat, scurt si la obiect a spus ce ii demonstram mai sus "antiecumenistului".

Din pacate chiar el este un exponent, demonstratie "live" a acestei zicale.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 10.04.2014 at 15:57:43.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.04.2014, 17:42:42
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
amice, stiu un lucru: religia NU face casa buna cu politica. Istoria a aratat acest lucru in legatura cu miscarea legionara.
ps: imi amintesc o expresie spusa prin 1947 (a auzit-o spusa de bunicul meu, fost veteran de razboi care NU a facut politica si nu a facut parte din nici un partid, nici macar nu a fost membru in partidul comunist- a decedat in 1982)-Capitane nu fi trist, garda merge inainte prin partidul comunist. OARE DE CE?
-de ce ca era prost informat,ce treaba are miscarea legionara cu satanisti de comunisti?
-ML a fost impotriva comunismului,nu e clar?
-bunicul meu a fost legionar,a fost in fratiile de cruce si i-a apreciat pe legionari si pe Corneliu Zelea Codreanu,a zis ca era un om deosebit,te impresiona numai daca il vedeai; isi amintea cu respect de el si dupa 50 de ani...

Last edited by antiecumenism; 10.04.2014 at 17:47:51.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.04.2014, 19:13:14
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Dupa unii de aici si criteriile lor, Hitler ar trebuii sa fie modelul absolut al conducerii unui stat.
-a bagat masoni la Auschwitz;
-era anticomunist;
-ce a facut cu protestantii din Germania e opusul ecumenismului.
Ce mai vreti? Votati Hitler 2014!!

desi acum imi e frica sa nu fie unii pe aici care chiar au simpatii hitleriste;
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.04.2014, 20:40:08
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Parintele Arsenie Papacioc: Sunt bucuros ca am fost legionar inainte

http://www.apologeticum.ro/2011/09/p...ionar-inainte/


Ati fost in Miscarea Legionara?

Am fost si nu imi pare rau. Insa nu am suprapus Miscarea Legionara peste invatatura crestina. Ar fi o greseala de moarte. Vrei sa fii un legionar bun? Trebuie sa fii un bun ostas crestin, asemenea mucenicilor ostasi din vechime. E ca in armata. Faci intai armata la regulile armatei si cand esti liber, te intorci de unde esti. S-au facut greseli si in Miscarea Legionara pentru ca se incuraja uciderea, dar eu nu cunosc ce a fost in spatele acestor crime si nici comploturile din interior, despre care se vorbea. Erau legionari adevarati de mare valoare. Eu sunt prezent ca monah si bucuros ca am fost legionar inainte. Cand m-am dus eu – un copil de 18 ani – la Casa Verde din Bucurestii Noi, m-am prezentat Capitanului. Codreanu era o personalitate remarcabila si te cucerea pe loc, un adevarat erou. Dupa ce am terminat, mi-a zis: „Treci la facutul temeliei!” Alaturi de mine era un camarad foarte voinic, pe nume Zapada, rece si militaros care m-a certat ca n-am stat drepti in fata Capitanului cand am pus mana pe lopata. Eu, care eram militaros din fire, pentru ca nu poti sa rezisti cu jumatati de masura in viata – mi-am zis in sinea mea ca n-am venit aici sa fac armata si i-am spus: „Am sa-ti dovedesc, camarade, ca stiu sa stau si drepti, dar deocamdata sunt un copil si nu stiu cum trebuie sa ma comport”. In sfarsit… Sunt fericit ca mi-a ajutat Dumnezeu de m-am facut calugar. Nimic nu-i mai important decat a darui viata lui Hristos. Calugaria este peste Miscarea Legionara. Toate acestea sunt experiente de viata, istorie personala. Ii multumesc lui Dumnezeu prin toate cate am trecut."


Minunea prin care a luat nastere Miscarea Legionara. Marii duhovnici ai Romaniei despre legionari si Capitan

http://www.apologeticum.ro/2010/02/m...ri-si-capitan/

In ziua de 8 noiembrie, Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil, discutam ce nume sa dam acestei organizatii tineresti. Eu am spus: - Arhanghelul Mihail. Tatal meu spune: - Este in biserica o icoana a Sfantului Mihail, pe usa din stanga a altarului. - Sa mergem sa vedem. M-am dus cu Mota, Garneata, Corneliu Georgescu, Radu Mironovici si Tudose. Ne uitam si intr-adevar ramanem uimiti. Icoana ni s-a aratat de o frumuseste neasemuita. Eu niciodata nu fusesem atras de frumusetea unei icoane. Acum insa ma simteam legat de aceasta cu tot sufletul si-mi facea impresia ca Sf. Arhanghel e viu. De atunci am inceput sa iubesc icoana. De cate ori gaseam biserica deschisa, intram si ne inchinam la icoana. Ni se umplea sufletul de liniste si de bucurie."

extras din Cartea Capitanului

Parintele Justin Parvu: "Despre Corneliu Zelea Codreanu si Legiunea Arhanghelului Mihail, istoricii nostri mai vechi sau unii mai noi au avut grija sa denatureze adevarul. Au facut-o cu un scop: generatiile care le-au urmat(sau vor urma) sa nu stie adevarata istorie a romanilor. Nu s-a scris “fara ura si partinire”, asa cum ar trebui sa o faca adevaratii istorici. Corneliu Zelea Codreanu a fost inca din timpul vietii sale o legenda, iar moartea sa, care a fost o jertfa – “cea mai scumpa dintre nunti”, cum spunea cantecul legionar, a facut ca proiectarea sa mitica sa capete o deosebita profunzime. Corneliu Zelea Codreanu si Miscarea Legionara au fost insa si o realitate care apartine istoriei romanilor. N-o putem neglija si trebuie sa o intelegem. Mai mult, Corneliu Zelea Codreanu a intrat intr-un panteon al mitologiei romanesti, unde trebuia demult sa-si afle locul."


Ma bucura faptul ca se studiaza acest fenomen si marturiile noastre, ale celor care mai traiesc, putini intr-adevar, pot ajuta la descrierea unei istorii care n-a beneficiat pana nu demult decat de un singur fel de prezentare, bineinteles, negativa. Caci cei care au scris erau dusmanii miscarii, cei carora le era frica de ea si ma mira faptul ca inca le mai este, astazi cand tinerii din “Fratiile de Cruce” de la sfarsitul anilor ’30 sunt octogenari sau nanogenari. Sunt tot mai putini astazi dintre cei care au trait acele vremuri si au crezut in biruinta legionara si marturia lor nu trebuie sa se piarda. Tinerii legionari erau credinciosi si au crezut in rolul crestin al Miscarii. Dupa ani sau chiar zeci de ani de temnita grea, multi dintre supravietuitori s-au indreptat catre manastiri. Aici si-au aflat linistea, loc de rugaciune, nevointa si curatenie. Candva, Codreanu gandea ca ultim mijloc, retragerea in munti, caci de veacuri, romanul a primit lupta in munti si codri. Astazi, muntele si manastirile sale raman doar locurile unde romanul lucreaza pentru mantuire. Pentru mantuirea neamului nostru. Aceasta este lupta noastra."

Last edited by antiecumenism; 10.04.2014 at 20:47:33.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.04.2014, 23:14:55
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Parintele Ilarion Felea: "Nu am facut politica si nu sunt legionar, dar vorbesc ca preot: Miscarea legionara va birui sigur, caci:
1. a cucerit tinerimea tarii
2. are un cap care stie ce vrea si e ascultat
3. are la temelia ei adevarul, credinta si dragostea crestina si impotriva acestora nu avem nicio putere."


Monahul Athanasie Stefanescu spunea despre idealurile si “omul nou” pe care il dorea Corneliu Codreanu ca baza a “Romaniei legionare”:

Telul final nu este viata, ci Invierea. Invierea neamurilor in numele Mantui-torului nostru Iisus Hristos. Neamul este, deci, o entitate care-si prelungeste viata si dincolo de pamant. Neamurile sunt realitati si in lumea cealalta, nu numai in lumea aceasta. Acest student(Corneliu Zelea Codreanu) a indrumat generatia lui avand ca arhetip pe Hristos. Lupta a fost grea, acerba, cerand sacrificii pentru credinta lor in Dumnezeu si neamul romanesc, tineretul a fost supus la un experiment unic in lume, cunoscut sub numele de experimentul Pitesti, unde toti au fost prabusiti ca asa era reteta. Dar in fata lui Dumnezeu nu conteaza caderile, ci ridicarile. Preotul Calciu a fost unul dintre acestia. Generatia acestui student, in verde imbracata si la icoane inchinata, a fost martirizata cum n-au fost decat crestinii din primele secole. Din randurile ei ridicandu-se pe treptele cele mai inalte ale eroismului si chiar sfinteniei. Daca in iuresul luptei au fost si greseli, sa nu se uite ca una este individul cu instincte morbide, care ucide dragul de a ucide si alta este individul care lupta in numele cetatii si al tarii, care a fost dintodeauna declarat erou."


IPS Bartolomeu Anania:




"Marturisesc insa ca in “Fratia de Cruce” din Seminar nu se facea politica, nici antisemitism, ci doar educatie, si ca nu am avut de invatat decat lucruri bune: iubire de Dumnezeu, de neam si de patrie, corectitudine, disciplina in munca, cultivarea adevarului, respect pentru avutul public, spirit de sacrificiu."

Last edited by antiecumenism; 10.04.2014 at 23:17:01.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.04.2014, 23:24:39
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Părintele Dimitrie Bejan despre Mișcarea Legionară

http://www.apologeticum.ro/2012/09/p...rea-legionara/


– Spuneti-ne daca legionarii formau o miscare crestina sau o organizatie politica?
- La început, a fost multa vreme o organizatie de elita, de reînnoire în masa a tineretului ortodox prin credinta, prin Biserica si prin saracie. Numai în ultimii ani s-au transformat în organizatie politica, nationala.

– Deci asa a fost. Aveau votul saraciei.

- Da, asta era. Prima porunca pe care a dat-o fondatorul miscarii legionare a fost: ”Sa traim în saracie!” Toti deputatii legionari depuneau pâna la un ban la cantina aceasta. Ei mâncau toti acolo, cu multi altii.


La biserica mergeau regulat Duminica?


- Totdeauna!
In costum national! Corneliu Codreanu, de loc de la Husi, era un barbat frumos, evlavios, cu ochi albastri. Dar se putea sa nu mearga legionarii la biserica?

– Erau buni ortodocsi!

- Nu exista azi oameni asa de morali si profund ortodocsi ca ei.

– A fost, deci, o miscare crestina.

- Nu, a fost o miscare ortodoxa. Aceasta a fost o revolutie nationala în sânul Bisericii Ortodoxe, caci a întors tot tineretul la Hristos, la Biserica. A fost o revolutie, dar crestina. Nu o revolutie politica!


– Crestina, caci prin tinuta lor marturiseau pe Hristos.

- Aveau ceva strict: ”Sa traiesti crestineste!”

Dar de ce nu au sarit toate partidele sa-i sustina?

- Nu s-a putut, pentru ca i-au omorât înainte de vreme fortele oculte antinationale din afara.


– I-au omorât înainte de vreme!

- Deviza lor era: ”Sa traim în saracie”, în deplina moralitate crestin-ortodoxa si celelalte porunci, care le au crestinii si pe care le ai si dumneata. Era un fel de calugarie! Nu se puteau închipui betii, coruptie sau desfrânari printre legionari. Nu exista! Erau de o mare moralitate. Si nu se angajau în aceasta miscare decât primii zece de la orice institutie, facultate sau liceu. Primii zece. Numai cei buni! Cei mai buni la învatamânt si cu comportament crestin ortodox. Era o miscare de elita. Nu de masa.

– Ai vazut ce minte aveau?

- Da. Era o miscare de elita. Toti trebuiau sa traiasca curat, ca sfintii. – Puritani si cu Biserica!

- Este usor, doar traiesti ca sfântul si în societate, cu ajutorul lui Dumnezeu.

– Am înteles ca au câstigat mult încrederea tinerilor. Tineretul se lua dupa ei.

- Tot tineretul a fost câstigat de ei pâna în 1940. Tineretul, cum v-am spus, era primit în mod selectiv, ca nu-i primeau oricum. De la tara numai câte cinci primeau din fiecare sat. Primeau gospodari tineri gospodari buni si credinciosi. Era un numar limitat. Restul era masa de români, care trebuia ajutata, scolita, condusa si educata. Deci s-a mers numai pe o elita. A fost o miscare ortodoxa, curata. Erau puritani în moravuri. Spovediti, împartasiti, la biserici tot timpul. N-au rezistat ca s-a opus toata politica extraordinar, mai ales cei din Vest.

– De ce le-au pus acuzatii politice?

- Ei, daca ajungeau la putere, voiau sa elimine elementele straine, neortodoxe de la conducerea tarii, si nu le convenea la cei veniti din afara!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.04.2014, 23:33:49
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Căpitanul Corneliu Zelea Codreanu, foarte actual, despre politicianismul românesc

http://www.apologeticum.ro/2012/09/c...smul-romanesc/


Dovadă că Mișcarea Legionară a fost anti-politică

"Biata masă a poporului român alerga de la partid la partid, de la promisiune la promisiune, legându-și de fiecare, cu credința ei seculară, cele mai curate nădejdi, dar întorcându-se înșelată și amărâtă, cu toate speranțele zdrobite, când de la unul, când de la altul.

Aceasta, până când va înțelege odată, că a intrat în mâna unor cete puse pe câștig și pe pradă.

Erau trei partide mai mari: liberal, averescan și național țărănesc. Pe lângă ele și altele mai mici. În fond, nu exista între ele nici o deosebire. Numai formele și interesele personale le deosebeau. Același lucru sub alte forme. Nu aveau nici măcar justificarea unor păreri deosebite.

Singurul lor mobil sufletesc adevărat era: religia interesului personal, pe deasupra oricăror dureri ale țării și a oricăror interese ale neamului. De aceea spectacolul luptelor politice era dezgustător. Fuga după bani, după situații personale, după avere și plăceri, după pradă, dădea un aspect de dușmănie neasemuită, acestor lupte. Partidele apăreau ca adevărate cete organizate care se învrăjbeau, se mâncau și se luptau unele cu altele pentru pradă. Numai lupta pentru neam sau pentru orice ideal, care depășește interesul, egoismul și poftele personale, este blândă, cuviincioasă, nobilă și fără dezlănțuire oarbă de patimi. În ea poate fi pasiune, dar nu patimă oarbă și josnică. Aspectul de vrăjmășie și de josnicie al acestor lupte putea fi o dovadă suficientă, că ele nu se dădeau în lumea unui ideal înalt și sfânt și nici în aceea a principiilor, ci în adâncul cel mai trist al celor mai nerușinate interese personale.

Lumea politicienilor trăiește în lux și în petreceri scandaloase, în imoralitatea cea mai dezgustătoare, pe spinarea unei țări din ce în ce mai demoralizată. Cine să se mai ocupe de nevoile ei? Politicienii aceștia cu familiile și cu agenții lor, au nevoie de bani. Bani pentru petrecere, bani pentru a-și întreține clientela politică, bani pentru voturi, bani pentru cumpărarea de conștiințe omenești. Rând pe rând, cetele lor se vor năpusti și vor spolia țara. Aceasta va însemna, în ultimă analiză, guvernarea ei, opera de guvernare. Vor secătui bugetele statului, ale prefecturilor, primăriilor. Se vor înfige ca niște căpuși în consiliile de administrație ale tuturor întreprinderilor, de unde vor încasa tantieme, de zeci de milioane, fără nici o muncă, din sudoarea și din sângele muncitorului istovit. Vor fi încadrați în consiliile bancherilor jidani, de unde vor primi jetoane, de alte milioane și zeci de milioane, ca preț al vânzării lor de neam. Vor da naștere la afaceri scandaloase care vor îngrozi lumea. Corupția se va întinde în viața publică a țării ca o plagă, de la cel mai umil slujbaș și până la miniștri. Se vor vinde oricui. Oricine va avea bani, va putea să-i cumpere pe acești monștri și prin ei țara întreagă. De aceea, când țara stoarsă nu va mai putea să le dea bani, vor ceda consorțiilor de bancheri străini, rând pe rând, bogățiile pământului și cu ele și independența noastră națională. O adevărată pletoră de oameni de afaceri se va întinde ca o pânză peste toată România, care nu vor mai munci, care nu vor mai produce nimic, ci vor suge vlaga țării.

Acesta este politicianismul.

Jos, se vor întinde: mizeria, demoralizarea și deznădejdea. Vor muri copiii cu zecile de mii, secerați de boli și de mizerii, slăbindu-se astfel puterea de rezistență a neamului în lupta pe care o duce singur în contra poporului jidănesc organizat și susținut de politicianismul înstrăinat și de tot aparatul de stat. Cei câțiva oameni politici cinstiți, câteva zeci, poate chiar conducători de partide, nu vor mai putea face nimic. Vor fi niște biete marionete în mâna presei jidănești, a bancherilor jidani sau străini și a propriilor lor politicieni. Această batjocură, această demoralizare, această infecție, va fi susținută, pas cu pas, de toată falanga jidănească, interesată la distrugerea noastră, pentru a ne lua locul în această țară și a ne fura bogățiile. Prin presa ei, care a uzurpat rolul presei românești, prin sute de fițuici imunde, printr-o literatură atee și imorală, prin cinematografe și teatre provocatoare la desfrâu, prin bănci, Jidanii au devenit stăpâni în țara noastră. Cine să se opună? Astăzi când ei sunt pregătitorii dezastrului și apariția lor e semnalul morții noastre naționale, cine să le apară în față? "

extras din Corneliu Zelea Codreanu – Despre legionari
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.04.2014, 00:22:27
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Prietene, văd că te pricepi. Eu nu prea știu despre legionarii ăștia.
Erau cumva și ecumeniști?
Reply With Quote
Răspunde