Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 15.03.2016, 12:35:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
nimeni nu poate stii cu adevarat de ce s-a ales numarul 666 drept numarul fiarei apocaliptice. Are vreo importanta? Daca era 222 sau 888, era cumva mai bine? Noi nu stim in ce va conta sau cum va arata cu adevarat acest 666 in realitate, si ne batem capul cu: DE CE ACEST NUMAR (666) SI NU ALTUL
Intrebarea e pur formala.

Astia au deja raspunsul pregatit: cipuri & restul sf -urilor neoprotestante.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 15.03.2016, 12:38:17
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Intrebarea e pur formala.
mai bine spus "inteligenta"
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #43  
Vechi 15.03.2016, 12:50:54
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Iar răspunsurile de bun-simț, cum sunt cele date de Erethorn chiar la începutul topicului, sunt respinse, nefiind suficient de interesante; chiar dacă vin de la teologi ortodocși ca Părintele Bartolomeu Anania sau pr. Vasile Mihoc.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 15.03.2016, 13:45:23
sergiuran's Avatar
sergiuran sergiuran is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Iar răspunsurile de bun-simț, cum sunt cele date de Erethorn chiar la începutul topicului, sunt respinse, nefiind suficient de interesante; chiar dacă vin de la teologi ortodocși ca Părintele Bartolomeu Anania sau pr. Vasile Mihoc.
Daca Nero a fost antihristul atunci inseamna ca avem "cer nou si pamant nou" si ca de atunci nu s-au mai varsat lacrimi si pacatul a murit, leul doarme cu boul, leopardul cu caprioara si sunt pascuti de un copil. S-a intamplat acest lucru deja?

Zicea cineva ca antihristi vor fi multi, cand vorbim de antihrist vorbim mai mult de o forta, o energie si nu de o persoana anume. Totusi e posibil ca la un moment dat va fi dezlegata fiara si atunci va veni acel ultim Antihrist care va face grozaviile din uma.

PS Am avut o perioada lunga (sa fie 5-6 ani) in care nu am mai intrat pe acest forum si acum, revenit, constat niste schimbari, si nu in bine. 9 din 10 utilizatori nu vin cu nici un fel de informatii sau idei, sau orice adaos cu folos. Se merge strict pe mistocareala, bataie de joc, zeflemea etc etc. E un duh profund potrivnic pe acest forum, chiar daca exista si utilizatori bine-intentionati. Cam asa era si acu ceva timp dar speram sa vina admini noi, utilizatori noi si sa se schimbe lucririle. Dupa mersul firesc al societatii si aici au luat-o in jos lucrurile, din pacate.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 15.03.2016, 14:00:05
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Dacă ești atent, ai să observi că subiectele serioase sunt tratate corespunzător. Dar când e vorba de 666 sau de cipuri, subiecte parcă inepuizabile dar și neserioase totodată, ironia e la ea acasă.

PS. Ai văzut trimiterile postate de Ovidiu aici?
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 15.03.2016 at 14:02:10.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 15.03.2016, 16:15:30
sergiuran's Avatar
sergiuran sergiuran is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Aa, ma iertati. Nu stiam ca Biblia a devenit o gluma! Acum am inteles! Multumesc ca m-ati iluminat!
Exact cum am zis mai sus...
Reply With Quote
  #47  
Vechi 15.03.2016, 16:30:03
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Tocmai asta e, că dacă nu tratezi Biblia ca pe o glumă, adică superficial, atunci ești atent la felul în care au interpretat teologii aspectele care te pun pe gânduri.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 15.03.2016, 22:27:13
sergiuran's Avatar
sergiuran sergiuran is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Tocmai asta e, că dacă nu tratezi Biblia ca pe o glumă, adică superficial, atunci ești atent la felul în care au interpretat teologii aspectele care te pun pe gânduri.
Care teologi? Ce am auzit pana acum sunt doar niste speculatii si acelea slabe de tot. Asta cu Nero e pur si simplu bataie de joc. Eu chiar am incercat sa inteleg si mai ales in ultima perioada am cautat sa studiez 'descifrarea' Scripturii. Daca crezi ca sunt surse multe te inseli amarnic. Am auzit chiar de la teologi respectati ca mai ales VT dar si NT au mai multe nivele de semnificatie: unul este cel realist si altul este cel simbolic, si probabil si altele. Numai ca acele interpretari zici ca se transmit numai in secret, ca nu le gasesc prin carti. Exista tot felul de teorii 'intelectualiste' scoase prin secte dar nu au puterea, nu au harul. Eu vreau ceva de la sfintii care s-au aplecat asupra problemei, sa fie cuvant cu putere.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 15.03.2016, 22:45:13
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Deci argumentele părintelui Vasile Mihoc, profesor de Noul Testament, nu ț›i se par relevante.
Nici prefaț›a cărț›ii Apocalipsa (plus notele explicative) scrisă de părintele Bartolomeu Anania.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 15.03.2016 at 22:49:22.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 16.03.2016, 11:35:52
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Deci argumentele părintelui Vasile Mihoc, profesor de Noul Testament, nu ț›i se par relevante.
Nici prefaț›a cărț›ii Apocalipsa (plus notele explicative) scrisă de părintele Bartolomeu Anania.
amice, cartea Apocalipsa este cea mai enigmatica scriere religioasa din lume. Nici pana acum, nu a reusit cineva sa o interpreteze CORECT. Asa ca...
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Numarul fiarei : 666 petrut-angel Secte si culte 126 15.02.2012 08:21:01
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42