Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 01.09.2013, 00:02:32
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Pe de-o parte, sunt folositoare informațiile astea nuanțate (chiar dacă mai puțin la topicul de față), însă, pe de alta, Dumnezeu intră în orice peșteră deoarece Harul Său nu Se retrage niciodată, la fel precum Iisus Hristos nu S-a retras de la răstignire și n-a cerut în ajutor de la Tatăl(Mt26,53).

45. Ca să fiți fiii Tatălui vostru Celui din ceruri, că El face să răsară soarele și peste cei răi și peste cei buni și trimite ploaie peste cei drepți și peste cei nedrepți.(Mt5,45)

Osânda vine de la ”umbrela” pe care-o folosesc ca ploaia să nu mă ”ude”, dar și de la ”umbra” pe care o caut ca să mă feresc de soarele pe care El îl face să răsară peste toți.
Prin urmare, doar de mine depinde vrednicia împărtșirii mele pentru că El e garantat prezent in Cuminecătură.


Aceleași informații le-ar fi putut ”nuanța” și Iisus la cina cea de taină când a instituit Euharistia în fața celor 12 apostoli(Mc14,22-24) spunându-le: Luați, mâncați, acesta este Trupul Meu...”; de la El am învățat că ele(nuanțele) nu există și nu le-am numit ca să nu existe.
Atunci cum explici ceea ce i s-a intamplat lui Iuda? Ce fel de duh avea in el cand i-a dat sarutul tradarii?
Reply With Quote
  #152  
Vechi 01.09.2013, 05:06:41
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
4-6 litri pe zi? Este mult prea mult. Cantitatea maxima admisa este de 3 litri. Peste asta apar probleme la rinichi in primul rand. Si am citit de cazuri mortale din cauza de prea multa apa.
Așa e, suprahidratarea e foarte periculoasă, dar nu se prea știe de ea din cauză că oamenii beau în general prea puține lichide. Sportivii de performanță au probleme din cauza excesului de lichide.

Citat:
La fel si lui Florin ii recomand sa verifice sangele si la ei si la copii.
Ceea ce am de gînd să fac oricum. Singura mea grijă e vitamina B12, dar măsurarea ei ar trebui să fie o problemă a tuturor, chiar și a omnivorilor.

Și, ca să precizez strict pentru tine, nu sîntem pe crudități 100%. Mîncăm pîine și fierturi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 01.09.2013, 05:15:06
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Atunci cum explici ceea ce i s-a intamplat lui Iuda? Ce fel de duh avea in el cand i-a dat sarutul tradarii?
Nu uita că toți au tulit-o și s-au ascuns cînd Hristos a fost arestat. Chiar și Iacov, Petru și Ioan - singurii care au avut dovada că Îl au lîngă ei pe Dumnezeu întrupat, nu pe un simplu prooroc care a făcut multe și mari minuni. Iar Petru s-a mai și lepădat de trei ori, deși promisese ferm că-L va urma pînă la moarte. Toți au fost împărtășiți de Hristos cu puțin înainte.

Iuda putea să se căiască și Dumnezeu l-ar fi iertat. Dar a deznădăjduit și acum e la adînc...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 01.09.2013, 07:00:00
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Așa e, suprahidratarea e foarte periculoasă, dar nu se prea știe de ea din cauză că oamenii beau în general prea puține lichide. Sportivii de performanță au probleme din cauza excesului de lichide...
Ca fost sportiv de perfomanță acum aflu pentru prima dată despre problemele pe care(fără să știu) le-aș fi avut din cauza excesului de lichide!!!!
Nu se știe despre suprahidratare nimic pentru că nu există; există doar desfrănarea(neînfrânare) de a bea.
Organismul uman se reglează singur și elimină surplusul de lichide prin transpirație și micțiune(urinare).

Citat:
În prealabil postat de sophia;
4-6 litri pe zi? Este mult prea mult. Cantitatea maxima admisa este de 3 litri. Peste asta apar probleme la rinichi in primul rand. Si am citit de cazuri mortale din cauza de prea multa apa.
Apa adâncă e periculoasă; în fiecare zi se îneacă 2-3 oameni.

O condiție minimală pentru a nu avea probleme de rinichi este ca ei să aibă de filtrat cât mai multe lichide(bere, pepeni, apă...).
Reply With Quote
  #155  
Vechi 01.09.2013, 16:32:27
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am citit acum articole legat de excesul de lichide.
Intr-adevar scrie acolo ca se intalneste la maratonisti mai ales. Ei au tendinta sa bea prea mult.
Excseul de lichid in organism duce la dezechilibrarea balantei de saruri. Mai ales sodiul se pierde.
Sarea (care contine sodiu) trebuie consumata in anumite lichide. Lipsa ei este si ea nefasta organismului. Duce la crampe musculare si chiar la lesin.

Vara, deoarece transpiram si bem apa mai multa, trebuie avuta grija si de balanta de saruri in organism.
Iar rinichii in mod normal trebuie sa aibe de "lucrat" max. 2,5 litri de lichide (inclusiv din alimente, fructe si legume).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #156  
Vechi 01.09.2013, 19:44:48
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu uita că toți au tulit-o și s-au ascuns cînd Hristos a fost arestat. Chiar și Iacov, Petru și Ioan - singurii care au avut dovada că Îl au lîngă ei pe Dumnezeu întrupat, nu pe un simplu prooroc care a făcut multe și mari minuni. Iar Petru s-a mai și lepădat de trei ori, deși promisese ferm că-L va urma pînă la moarte. Toți au fost împărtășiți de Hristos cu puțin înainte.

Iuda putea să se căiască și Dumnezeu l-ar fi iertat. Dar a deznădăjduit și acum e la adînc...
Raspunsul tau m-a determinat sa mai caut. Parerile sunt impartite si la case ma mari. Iata ce am gasit:

Iuda, iubitorul de arginti

,, Ce orbire! Unde l-a dus! Asa e iubirea de argint! Ii face pe oameni nebuni, prosti, obraznici, caini in loc de oameni; dar, mai bine spus, ii face mai rai decat cainii; din caini ii face demoni; Iuda s-a imprietenit cu diavolul, care-l pierdea, si a vandut pe Iisus, Care-i facea bine, ajungand el insusi diavol prin vointa. La astfel de oameni da nastere pofta nesatioasa de bani. Ii face nebuni, sariti din minti, ahtiati cu totul dupa castig; asa cum a ajuns si Iuda.

Dar cum se face ca Matei si ceilalti doi evanghelisti spun ca diavolul a intrat in el, cand a tocmit pretul vanzarii, iar Ioan spune: "Dupa paine, a intrat in el satana"? Dar si evanghelistul Ioan stie ca a intrat diavolul in Iuda mai inainte; ca spune mai sus: "Si facandu-se cina, cand diavolul pusese mai dinainte gand in inima lui Iuda, ca sa-L vanda pe El".
Dar daca stia, pentru ce a mai spus ca dupa paine a intrat in el satana? O spune pentru ca satana nu intra in om dintr-o data, ci face mai intai multe incercari, lucru pe care l-a facut si cu Iuda. La inceput l-a incercat si s-a apropiat de el cu binisorul; cand a vazut ca este gata sa-l primeasca, a intrat cu totul in el si a pus stapanire desavarsit pe el.

Dar se mai poate pune o intrebare:

- Pentru ce Domnul si ucenicii mancand Pastele, l-au mancat impotriva legii? Ca nu trebuia sa-l manance stand jos. Ce putem spune?

- La aceasta intrebare raspund ca au mancat Pastele stand in picioare, iar dupa ce au mancat Pastele in picioare, s-au asezat la masa, ca sa manance mai departe. Un alt evanghelist spune ca in seara aceea nu au mancat numai Pastele, ci a mai si spus: "Mult am dorit sa mananc Pastele acesta cu voi", adica in anul acesta.

- Ce a vrut sa spuna Domnul?

- Ca atunci avea sa se faca mantuirea lumii, ca aveau sa fie date Sfintele Taine, ca prin moartea Sa avea sa se puna capat tuturor pricinilor pline de tristete. Atat ii era la inima lui Hristos rastignirea!

Cu toate acestea nimic n-a muiat fiara cea neimblanzita, nici n-a induplecat-o, nici n-a rusinat-o. Domnul l-a vaitat, spunand: "Vai de omul acela!" L-a infricosat, spunand: "Bine era lui de nu se nastea!"; l-a rusinat spunand: "Acela este caruia Eu, intingandu-i painea, i-o voi da".
Dar nici unul din aceste cuvinte nu l-au oprit. Era stapanit de iubirea de argint ca si cum ar fi fost nebun sau, mai bine spus, bolnav de o boala si mai cumplita. Da, iubirea de argint este mai cumplita decat nebunia. Ar fi facut, oare, un nebun ce-a facut Iuda? Nu scotea din gura lui balele nebuniei, ci uciderea Stapanului; nu strangea mainile, ci le intindea spre vanzarea scumpului sange. De aceea si nebunia lui e si mai mare, ca, sanatos fiind, era nebun. N-a rostit cuvinte fara noima; dar ce cuvinte mai fara noima sunt acestea: "Ce vreti sa-mi dati si eu vi-L voi da voua?" Diavolul a grait prin gura lui Iuda. Dar n-a lovit Iuda pamantul cu picioarele zguduindu-l? Nu! Este cu mult mai bine ca un om sa zguduie pamantul asa, decat sa stea drept cum a stat Iuda. Dar nu s-a taiat cu pietre?

- Nu! Si era cu mult mai bine decat sa faca ce-a facut!

Vreti sa va aduc in fata pe indraciti si pe iubitorii de argint si sa-i comparam pe unii cu altii? Sa nu se simta nimeni jignit! Nu jignesc omul, ci biciuiesc patima. Indracitul sta fara haina pe el, se taie cu pietre, strabate in fuga mare cai neumblate si anevoioase si este alungat cu strasnicie de diavol. Nu ti se par, oare, acestea infricosatoare?Ce ai zice daca-ti voi arata ca iubitorii de argint fac lucruri mai groaznice decat acestea cu propriul lor suflet; si atat de groaznice, ca pot fi socotite jocuri de copii faptele indracitilor in comparatie cu faptele zgarcitilor. N-ati fugi, oare, de boala aceasta, de zgarcenie? Haide, dar, sa vedem daca zgarcitii sunt mai de suferit decat indracitii! Nicidecum, ci, dimpotriva, mai nesuferiti. Sunt mai nerusinati decat mii si mii de oameni ce-ar umbla in pielea goala. Ca e cu mult mai bine sa nu ai pe tine haine, decat sa te plimbi prin lume imbracat cu hainele si averile dobandite prin lacomie, ca aceia ce praznuiesc sarbatorile lui Dionisos. Dupa cum aceia isi pun masti si se imbraca cu haine de nebuni, tot asa si iubitorii de argint; si dupa cum nebunia ii face pe indraciti de se lasa in pielea goala, tot asa si lacomia ii imbraca cu averile altora pe cei cuprinsi de patima iubirii de argint; iar imbracamintea lor e mai de plans decat goliciunea celorlalti. Si in cele ce voi spune, aceasta o voi arata.

De care nebun spuneam ca e mai nebun intre nebuni? De cel care se taie numai pe el sau de cel care se taie si pe el, dar si pe toti pe care-i intilneste? Negresit ca de acesta din urma. Nebunii se despoaie numai pe ei insisi; lacomii, pe toti pe care-i intalnesc.

- Dar nebunii, mi s-ar putea spune, isi sfasie hainele. Fiecare om jefuit si nedreptatit de iubitorul de argint ar dori mai degraba sa-i sfasie haina decat sa-l despoaie de toata averea. Dar iubitorii de argint nu lovesc pe oameni in obraz. Dar tocmai asta fac lacomii. Iar daca nu o fac toti, apoi toti ii lovesc in stomac, lasandu-i flamanzi si saraci lipiti pamantului. Dar iubitorii de argint nu musca cu dintii.

Dare-ar Dumnezeu sa muste cu dintii, si nu cu sagetile lacomiei, care-s mai dureroase decat dintii. "Dintii lor, arme si sageti" spune Scriptura. Te intreb: Cine sufera mai mult? Cel care a fost muscat o data si s-a vindecat indata sau cel mancat necontenit de dintii saraciei? Saracia fara de voie e mai cumplita decat cuptorul si fiara salbatica.

- Dar iubitorul de argint nu colinda prin pustietati ca indracitii.

Dare-ar Dumnezeu sa colinde prin pustietati, si nu prin mijlocul oraselor, ca s-ar bucura de tihna toti locuitorii oraselor. Dar asa sunt mai de nesuferit decat indracitii, pentru ca fac in orase ce fac aceia in pustietati: prefac in pustie orasele. Si dupa cum in pustie nu-i nimeni care sa-i impiedice pe indraciti, tot asa si in orase nu-i nimeni care sa-i opreasca pe iubitorii de argint, care jefuiesc averile tuturora.''

Sfantul Ioan Gura de Aur


Sursa:



http://www.crestinortodox.ro/paste/s...ti-118351.html

Last edited by antoniap; 01.09.2013 at 19:48:54.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 02.09.2013, 10:35:50
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Theodore ce pot sa spun? Impresionant mod :)
Este bine ca poti sa tolerezi asa cantitate de lichide,eu nici vorba;dar multumesc de idei,am sa incerc sa beau mai multe ceaiuri.
Trebuie bauta si apa ,are si ea rolul ei.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 02.09.2013, 10:51:12
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Valentin,



Atunci să vedem ce spune Biblia: ”Și stăruiau în învățătura apostolilor și în împărtășire, în frângerea pâinii și în rugăciuni.” Deci primii creștini nu se întîlneau la Liturghie doar ca să se roage, ci ca să se și împărtășească. Și făceau asta foarte des, cum spune, stăruind. E suficient de bun argumentul pe care l-am scos sau mai trebuie să caut și alte surse?
Daca simti ca poti fi ca ei ,cred ca ai putea sa te impartasesti zilnic
Deocamdata e si asta o forma de rastignire ,sa rezisti ispitelor de zi cu zi.
Cate femei mai mult dezbracate ai vazut in ultima zi pe strada?

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Duhovnicii care își obișnuiesc ucenicii să se împărtășească rar vor da răspuns în fața Lui Hristos. Iar creștinii ortodocși care nu caută Adevărul cu dinadinsul dau dovadă de ignoranță și de neștiință - acestea fiind două păcate subtile care sînt sursa multor altor păcate ce îndepărtează pe om de Dumnezeu.
Sfanta Impartasanie nu e ceva obisnuit si tu ii osandesti pe preoti
Preotii trebuie sa il ajute pe crestin sa lase pacatul ,sa ii arate unde greseste .
Si Hristos spune sa avem haina de nunta si tu spui altceva.
La tine sf.Impartasanie pare un leac miraculos care il transforma pe cel care s-a impartasit.
Il transforma daca s-a pregatit pentru acest eveniment.
Ai vazut ca inainte de operatie se cer anumite proceduri ,lipsa de mancare ,de lichide ,se dau niste medicamente ,etc.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Rezultă că orice creștin ortodox care participă la Liturghie și nu se împărtășește (afară de motive bine întemeiate cum ar fi oprirea pe o perioadă, stabilită de duhovnic, sau comiterea unor păcate grele, de moarte) este automat afurisit. Este logic la urma urmei, fiindcă refuză părtășia reală cu Hristos și cu Biserica.
Eu nu inteleg de ce sustii cu atata tenacitate aceste idei.
De vreme ce ti-ai exprimat parerea si nu toata lumea a fost de acord ar trebui sa te retragi.
Daca asculta de duhovnic credinciosul nu are de ce sa fie afurisit.
Pe aici sunt duhovnici foarte buni de care ascultam iar ei la randul lor fac ascultare de episcopul locului.
Daca episcopii nu au luat pozitie si ii lasa in preotie de ce vii tu cu astfel de idei ?
Reply With Quote
  #159  
Vechi 03.09.2013, 00:45:43
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Raspunsul tau m-a determinat sa mai caut. Parerile sunt impartite si la case ma mari. Iata ce am gasit:

Iuda, iubitorul de arginti

Sfantul Ioan Gura de Aur

Sursa:

http://www.crestinortodox.ro/paste/s...ti-118351.html
Antonia,

Iuda a comis păcate mari, dar nici un păcat nu depășește nemărginita dragoste și milă a Lui Dumnezeu. Chiar și Iuda ar fi fost primit dacă s-ar fi căit. Zice Ioan Hrisostom că Iuda nu ar fi fost iertat dacă ar fi cerut asta?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 03.09.2013, 01:15:50
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Anita,

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Daca simti ca poti fi ca ei ,cred ca ai putea sa te impartasesti zilnic
Deocamdata e si asta o forma de rastignire ,sa rezisti ispitelor de zi cu zi.
Cate femei mai mult dezbracate ai vazut in ultima zi pe strada?
Apostolii au făcut lucruri unice, ridicîndu-se la niveluri mult peste posibilitățile noastre de înălțare. Nu ne comparăm noi cu trăirea lor.

Dacă ne străduim, rezistăm. Uneori se întîmplă și accidente, greșeli și păcate nepremeditate. Dar ne ridicăm mereu imediat, cerem iertare, nu așteptăm următoarea Spovedanie sau Împărtășanie pentru a cere iertare.

Dacă femeile se expun în public, tu nu comiți automat păcat văzîndu-le. Dacă îți întorci privirea, dacă te lupți cu ispita gîndului, dacă faci tot posibilul să și uiți imaginea dinainte poți ieși biruitor într-o luptă fulger de cîteva secunde. Se poate, cu ajutor de Sus.

Citat:
Sfanta Impartasanie nu e ceva obisnuit si tu ii osandesti pe preoti
Preotii trebuie sa il ajute pe crestin sa lase pacatul ,sa ii arate unde greseste .
Si Hristos spune sa avem haina de nunta si tu spui altceva.
La tine sf.Impartasanie pare un leac miraculos care il transforma pe cel care s-a impartasit.
Il transforma daca s-a pregatit pentru acest eveniment.
Ai vazut ca inainte de operatie se cer anumite proceduri ,lipsa de mancare ,de lichide ,se dau niste medicamente ,etc.
Sfîntul Vasile cel Mare a zic că viața toată trebuie să fie o continuă pregătire pentru primirea Împărtășaniei. Iar Sfîntul Nicolae Cabasila (sau Ioan Damaschin, dar parcă totuși Cabasila) a spus că acesta este exact Împărăția Cerurilor: Comuniunea sau Împărtășirea cu Hristos. Deci fără pauze, fără perioade de relaxare, ci tot timpul atenție, paza minții, rugăciune cît de multă, fapte din dragoste șamd.

Eu nu am osîndit preoții, ci i-am lăsat Judecata Lui Hristos. Citește din nou ce am scris mai sus.

Haina de nuntă se cere, da, dar arată-mi un singur om care ajunge fără de păcat la Împărtășire. Nu este nici unul singur. Toți comitem păcate, dar creștinii ortodocși serioși nu cad în păcate de moarte ca să fie opriți de preot de la Împărtășirea sistematică. Și nu uita că Însuși Sîngele Lui Hristos are proprietatea de a ne curăți de păcate. Deci: haina de nuntă trebuie să fie suficient de curată ca să fim primiți la petrecerea cu Hristos, însă niciodată nu va fi perfect imaculată din cauză că slabi sîntem, nevrednici și păcătoși.

Citat:
Eu nu inteleg de ce sustii cu atata tenacitate aceste idei.
De vreme ce ti-ai exprimat parerea si nu toata lumea a fost de acord ar trebui sa te retragi.
Daca asculta de duhovnic credinciosul nu are de ce sa fie afurisit.
Pe aici sunt duhovnici foarte buni de care ascultam iar ei la randul lor fac ascultare de episcopul locului.
Daca episcopii nu au luat pozitie si ii lasa in preotie de ce vii tu cu astfel de idei ?
Nu înțelegi fiindcă așa am fost cu toții spălați pe creier toată viața: Împărtășirea e suficientă de 4 ori pe an, trebuie obligatoriu Spovedanie înainte, trebuie obligatoriu post de nu știm exact cîte zile înainte, post ce presupune o grămadă de condiții pe care preoții de mir în general nu le respectă.

Anita, nu eu am scris canoanele apostolice, ci Apostolii. E ni le-au lăsat împreună cu cărțile Noului Tesmatent ca fundament al Sfintei Tradiții creștine care începea să se formeze pe atunci. Dacă ele au fost ignorate nu rezultă că și-au pierdut valabilitatea. Și dacă tu abia acum ai dat de ele, ar fi bine să le printezi și să mergi la duhovnic cu prima ocazie ca să ți le explice.

Vorba unui preot călugăr, a primi harul preoției nu presupune automat o cantitate de știință care se toarnă în cap celui hirotonit. Preoții trebuie să citească, să aibă cunoștințe solide pentru a răspune oricăror provocări sau nedumeriri ce vin din partea enoriașilor. Nu de puține ori am fost dezamăgit de slaba pregătire a preoților pe care i-am deranjat cu întrebări. Știi vorba aia, că orb pe orb va învăța și...

Cît despre episcopi, avem exemple chiar din vremurile de demult de ierarhi care nu ar fi trebuit să fie așezați acolo. Am două exemple. Ce să mai vorbim de anul 2013?!

În concluzie, de ce să mă retrag? Greșesc undeva? Arată-mi te rog unde.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 03.09.2013 at 01:22:41.
Reply With Quote
Răspunde