Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.05.2014, 00:33:04
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Unul din principalele motive ptr care un om este canonizat de catre Sinod este evlavia poporului drept-credincios. Asta implica ceva credinta. Acum, nu e vb de sa credem orbeste, dar unele chestiuni se pot verifica. Ne putem deplasa pana la locul cu pricina si sa vedem ce si cum, putem sa intrebam Parinti, Ierarhi, etc. Stiti, Rusia si-a canonizat si Tarul si Sfintii Inchisorilor;noi inca ne indoim de Sf.Stefan cel Mare.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.05.2014, 02:00:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Evlavie care in sensul asta nu prea exista desi se investeste multa in propaganda, de ani de zile.

Oamenii sunt sceptici si pe buna dreptate, si cred ca "miracolele", mai ales iesite din mana unor oameni care s-au facut remarcati prin declaratii si greseli penibile, gen Danion Vasile, nu fac lucrurile mult mai bune pe linia asta.

Si sa fim seriosi, de care ori nu s-a aratat "evlavia" incomparabila cu dreapta credinta.

Sa nu uitam ca sunt, cred, mult mai multi BOSV -isti cu evlavie la Sfantul Calendar decat sunt cei care au o evlavie la sfintii din inchisori.

In ceea ce priveste pe rusi, ei n-au avut o Miscare Legionara care sa atarne si sa fie atarnata cu orice pret, de gatul sfintilor din inchisorile lor, iar in ceea ce priveste Tarul, sunt sigur ca sunt si la ei voci, nici mai multe nici mai putine decat la noi, care ii contesta canonizarea.

http://en.wikipedia.org/wiki/Canoniz...f_the_Romanovs
http://www.nytimes.com/2000/08/15/wo...r-passion.html
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.05.2014 at 02:06:40.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.05.2014, 21:20:22
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Toma(fiind sceptic) a zis:

25. Dacă nu voi vedea, în mâinile Lui, semnul cuielor, și dacă nu voi pune degetul meu în semnul cuielor, și dacă nu voi pune mâna mea în coasta Lui, nu voi crede.(In20,25b)
Aici poate fi vorba despre indoiala in credinta. Reticenta la a crede ca orice autoiluzionare este minune sau ca inselarile diavolesti sunt minuni nu intra in aceeasi oala.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu trebuie să-mi răspunzi mie, ci Duhului Sfânt din Scriptură pentru că Hristos nu-i spune lui Toma, ci ție:
29. nu fii necredincios, ci credincios(In20,27b)
Tocmai. Ii spune sa fie credincios nu credul. Si tot Hristos spune "cauta si vei afla", nu "crede si nu cerceta" cum cred altii.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
pentru că tu ai zis:
Dar până se ajunge acolo nu e păcat să fii sceptic.
Eu am zis ca este bine sa fii sceptic in a crede orice, nu in a crede ceea ce marturiseste Biserica.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
,iar eu zic ție că e mai bine să fii dispus să crezi(nu credul) ca să fii fericit,
Asta e parerea ta personala, nu o invatatura a Bisericii.
Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
decât sceptic, pentru că dubiul vine din orgoliu,
Alta parere personala. Atunci hai sa credem in "minunile" catolice. Sau in alea protestante. De ce nu in alea hinduse. Scepticismul vine de la ratiune, nu doar de la orgoliu.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.05.2014, 09:58:04
eraser1 eraser1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.12.2013
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu stiu sa avem vreo referinta in care cineva drept credincios, in credinta si fapte, n-ar fi crezut in autenticitatea unui miracol si a fost pedepsit pentru asta.
Avem dimpotriva exemple a unor oameni care au refuzat acceptarea unor miracole si bine au facut.
Si exemple a celor care le-au primit cu prea multa naivitate si s-au dovedit a fi capcane.

In cazul particular enuntate de tine, ai tot dreptul de a fi sceptic, pentru ca sunt multe aspecte care nu sunt in regula.

E normal sa iei niste oase dintr-o groapa comuna si sa presupui, in baza interpretarii unor simple semne de ordin fizic ca sunt ale unor sfinti si mai mult, sa le pui spre inchinare?
Nu cred ca este in regula.

Este normal sa faci acatiste ca unor sfinti unor oameni care s-au remarcat prin miscari politice si asasinate, doar in baza bunelor lor intentii si sa iei drept martiraj faptul ca au cazut in final victima cercului asasinatele pe care le-au declansat?
Iarasi nu cred ca este in regula.

Este normal sa iei oameni care s-au remarcat printr-o viata/moarte crestina si sa insisti ca au fost legionari, ca si cand ar fi murit pentru ML si nu pentru Hristos?

etc.
Ar trebui sa iti fie putin jena si sa-ti schimbi tonul din respect pt miile de mucenici ce au suferit si murit in inchisori pentru Hristos si neamul romanesc si n-au acceptat jugul comunist ..indiferent ca au fost legionari sau nu...cica victime ale cercului asasinatelor....pffff nu ma mai mira nimic de fapt din ce scrii..tu esti si pro cip daca tin bine minte din ce am citit pe aici
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.05.2014, 10:27:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Tu pana la urma esti sau nu capabil sa recunosti ca ML a fost o miscare care a esuat in scopurile declarate, mai ales cele de ordin crestin, in momentul in care a imbratisat asasinatul politic?
Si ca a cazut victima chiar acestui cerc vicios in care au intrat?

In ceea ce priveste cei care au suferit in inchisori, sunt cazuri si cazuri, dar nu mi se pare corect ca oase luate din gropile comune sa fie puse la inchinare ca apartinand neaparat unor sfinti, doar pe baza vorbelor unor oameni implicati deja in niste lucrari controversate.
Mai ales cand o data cu asta este promovata esuata M.L.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.05.2014, 23:03:07
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Pana cand se zice Hristos s-a inaltat!?
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.05.2014, 19:55:19
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Pana cand se zice Hristos s-a inaltat!?
Pana la Rusalii.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.08.2014, 10:13:26
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Am auzit pe la atei intrebarea asta mai mereu: daca Dumnezeu este atat de bun cum se face ca in Vechiul Testament este asa de rau?. Sincer eu n-as sti sa raspund, m-as bloca, dar poate ma ajutati voi cu explicatii :)
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.08.2014, 10:28:22
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Am auzit pe la atei intrebarea asta mai mereu: daca Dumnezeu este atat de bun cum se face ca in Vechiul Testament este asa de rau?. Sincer eu n-as sti sa raspund, m-as bloca, dar poate ma ajutati voi cu explicatii :)
In ce situatii Dumnezeu este rau in Vechiul Testament ? Cateva exemple (sau macar unul), ca sa vorbim pe text.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.08.2014, 10:34:48
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
In ce situatii Dumnezeu este rau in Vechiul Testament ? Cateva exemple (sau macar unul), ca sa vorbim pe text.
Pai cred ca se refera la Sodoma si Gomora, Noe etc
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
Răspunde