Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.12.2014, 20:42:58
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit Atotstiinta lui Dumnezeu

Este un lucru neclar pentru mine. Daca pacatuiesc, si stiu ca am pacatuit si imi pare rau si stiu ca imi pare rau, iar ma spovedesc, se va bucura Dumnezeu de mine atunci? Dar daca peste 4 ani fac acelasi pacat, dar eu nu stiu asta pentru ca inca nu am trait acel timp, dar Dumnezeu fiind atotstiutor stie deja cum voi pacatui si de ce. Deci practic Dumnezeu stie si daca noi ne mantuim pana la urma si daca nu ne mantuim, si stie toata viata noastra cum o sa fie, practic. Dumnezeu stie si cand imi da o boala, si ce o sa imi faca acea boala, si de ce o sa imi faca acel lucru acea boala? Stie cand o sa fiu suparat si cand o sa fiu vesel? Cand o sa zbier pe cineva sau cand o sa ii zambesc cuiva?

Deci nu inteleg prea bine cum sta treaba asta, ma poate cineva lamuri?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.12.2014, 20:51:06
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Este un lucru neclar pentru mine. Daca pacatuiesc, si stiu ca am pacatuit si imi pare rau si stiu ca imi pare rau, iar ma spovedesc, se va bucura Dumnezeu de mine atunci? Dar daca peste 4 ani fac acelasi pacat, dar eu nu stiu asta pentru ca inca nu am trait acel timp, dar Dumnezeu fiind atotstiutor stie deja cum voi pacatui si de ce. Deci practic Dumnezeu stie si daca noi ne mantuim pana la urma si daca nu ne mantuim, si stie toata viata noastra cum o sa fie, practic. Dumnezeu stie si cand imi da o boala, si ce o sa imi faca acea boala, si de ce o sa imi faca acel lucru acea boala? Stie cand o sa fiu suparat si cand o sa fiu vesel? Cand o sa zbier pe cineva sau cand o sa ii zambesc cuiva?

Deci nu inteleg prea bine cum sta treaba asta, ma poate cineva lamuri?
Nu gandi prea mult, ca iar devi ateu :)) sau cine stie ce altceva.

Atotstiinta, omniscienta, omnipotenta creeaza paradoxuri. Sunt teme filozofice. Vrei explicatii filozofice?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.12.2014, 22:07:41
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Este un lucru neclar pentru mine. Daca pacatuiesc, si stiu ca am pacatuit si imi pare rau si stiu ca imi pare rau, iar ma spovedesc, se va bucura Dumnezeu de mine atunci? Dar daca peste 4 ani fac acelasi pacat, dar eu nu stiu asta pentru ca inca nu am trait acel timp, dar Dumnezeu fiind atotstiutor stie deja cum voi pacatui si de ce. Deci practic Dumnezeu stie si daca noi ne mantuim pana la urma si daca nu ne mantuim, si stie toata viata noastra cum o sa fie, practic. Dumnezeu stie si cand imi da o boala, si ce o sa imi faca acea boala, si de ce o sa imi faca acel lucru acea boala? Stie cand o sa fiu suparat si cand o sa fiu vesel? Cand o sa zbier pe cineva sau cand o sa ii zambesc cuiva?

Deci nu inteleg prea bine cum sta treaba asta, ma poate cineva lamuri?
S-ar putea sa pleci de-aici mai confuz decum ai intrat...
Toate au un sens si o noima. Atat timp cat Dumnezeu ne mai da cate o boala sau un necaz, inca mai vede in noi puterea de a ne indrepta si mantui. Revenirea cu buna-stiinta in locul de unde-ai plecat (repetarea aceluiasi pacat), dupa ce te-ai cait, inseamna o batalie pierduta in fata urzelilor celui viclean. Daca sustii ca constientizezi situatia, si stii bine unde vei ajunge, trebuie sa fie slabiciunea mult peste puterile tale, de n-o poti invinge. Totusi, daca ai cunoaste cu adevarat, dragostea lui Dumnezeu pentru tine, ai intelege ca evitand aceasta repetare, vei primi un dar care te va urmari toata viata si care va fi de fapt primul intre nenumaratele care vor urma. Nu degeaba Dumnezeu ingaduie ispititorului sa te momeasca. El stie ca tu ai potential sa-ti invingi slabiciunea, chiar daca NU SINGUR, ci cu si prin mila Lui, totusi, poti castiga. Alege sa-ti pui nadejdea in mila Lui si spune NU gandurilor viclene, oricat ar suna de dulce in ureche!!!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.01.2015, 16:08:28
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Deci Dumnezeu nu a lasat viata la intamplare? Adica daca ies pe strada si ma intalnesc cu X persoana ii din voia lui Dumnezeu, adica, toate ce se intampla in viata noastra oricat de marunte ar fi, precum daca arunc ambalajul de la ciocolata la cos sau pe jos sau orice, este datorita faptului ca Dumnezeu vrea asa? (pare absurd dar sunt confuz). In mare, tot ce facem este pentru ca Dumnezeu vrea sa o facem? Asta nu ar insemna ca El ne incalca voia libera?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.01.2015, 17:14:25
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Deci Dumnezeu nu a lasat viata la intamplare? Adica daca ies pe strada si ma intalnesc cu X persoana ii din voia lui Dumnezeu, adica, toate ce se intampla in viata noastra oricat de marunte ar fi, precum daca arunc ambalajul de la ciocolata la cos sau pe jos sau orice, este datorita faptului ca Dumnezeu vrea asa? (pare absurd dar sunt confuz). In mare, tot ce facem este pentru ca Dumnezeu vrea sa o facem? Asta nu ar insemna ca El ne incalca voia libera?
Ce ti-am zis eu ca creezi paradoxuri :))

Este o mica contradictie intre liber arbitru si a spune ca totul este cum vrea Dumnezeu. Liberul arbitru presupune ca evenimentele care se desfasoara in lumea asta sunt consecinte ale alegerilor noaste, sau ale altora. Iar in functie de aceste evenimente pe care le alegi tu (sau altii), esti judecat dupa moarte.

Daca Dumnezeu ar interveni in viata oamenilor, conceptul de liber arbitru ar fi spulberat instant. In Biblie se povesteste in Iesire ca Dumnezeu a intervenit in gandirea faraonului egiptean, si practic l-a facut sa nu le dea drumul evreilor, ca mai apoi, sa fie pedepsit pentru ceva ce n-a fost vina lui.

Liberul arbitru este cel mai apropriat de realitate: principiul cauza-efect guverneaza lumea, iar interventia divina a fost numai la crearea Universului, cand s-a creat acest mecanism cauza efect (tot de Dumnezeu). Aceasta este viziunea deista, la care ma afiliez eu.

Daca e sa presupunem ca orice lucru se intampla in lumea asta pentru ca vrea Dumnezeu, atunci nu se poate zice ca avem un liber arbitru, ci ca suntem sclavii unei puteri mult superioare noua. Asta ar insemna ca judecata de apoi nu isi prea are rostul, avand in vedere ca nimic din ce ai facut nu a fost alegerea ta, ci a lui Dumnezeu.

Un alt lucru este atotstiinta limitata la informatie si atat. Dumnezeu poate sa stie abosolut tot ce se petrece in universul acesta, sa stie inca dinainte sa te nasti ce si cum o sa faci, dar el nu intervine in asta, pentru ca s-ar contrazice cu notiunea de liber arbitru.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.01.2015, 17:51:54
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Deci Dumnezeu nu a lasat viata la intamplare?
Nope.
Citat:
Adica daca ies pe strada si ma intalnesc cu X persoana ii din voia lui Dumnezeu, adica, toate ce se intampla in viata noastra oricat de marunte ar fi, precum daca arunc ambalajul de la ciocolata la cos sau pe jos sau orice, este datorita faptului ca Dumnezeu vrea asa? (pare absurd dar sunt confuz).
Nope.Dumnezeu n-are nici o legatura cu faptul ca tu arunci sau nu hartia la
cos.Dumnezeu are legatura insa cand liberul tau arbitru incalca liberul arbitru
aproapelui.
Citat:
In mare, tot ce facem este....
pentru ca noi vrem sa le facem.
Liberul arbitru inseamna si asumarea responsabilitatilor ce provin din liberul
arbitru.
Adica Dumnezeu ti-a dreptul sa faci tot ceea ce vrei dar in acelasi timp esti
si responsabil pentru actiunile tale asupra ta dar si asupra altora.
In esenta liberul arbitru inseamna sa faci tot ce doresti dar sa-ti asumi si
consecintele asupra celor facute de tine(si cele bune si cele rele).
De aceea in Apocalipsa, Hristos spune clar:

"
Cine este nedrept, să fie în continuare, cine este intinat sa se întineze și mai departe; cine este fara prihana sa traiasca si mai departe fara prihana. Si cine este sfânt, să se sfințească si mai departe. Iata, Eu vin curând și răsplata Mea este cu Mine, ca să dau fiecăruia după fapta lui. Eu sunt Alfa și Omega, începutul și sfârșitul, primul și ultimul."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.01.2015, 18:18:52
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ce ti-am zis eu ca creezi paradoxuri :))

Este o mica contradictie intre liber arbitru si a spune ca totul este cum vrea Dumnezeu.
Nu este nici o contradictie.Contradictia daca exista se afla in mintea noastra.

Citat:
Liberul arbitru presupune ca evenimentele care se desfasoara in lumea asta sunt consecinte ale alegerilor noaste, sau ale altora. Iar in functie de aceste evenimente pe care le alegi tu (sau altii), esti judecat dupa moarte.
Dap

Citat:
Daca Dumnezeu ar interveni in viata oamenilor, conceptul de liber arbitru ar fi spulberat instant.
Dumnezeu nu intervine in alegerile pe care le fac oamenii, insa daca omul
Ii cere ajutorul, Dumnezeu intervine si o face pt ca omul insusi prin liberul-arbitru a decis sa ceara ajutorul lui Dumnezeu.Iar in acest caz Dumnezeu
intervine in viata omului, tocmai pt ai respecta liberul-arbitru care a decis
care are nevoie de ajutorul lui Dumnezeu.

Daca liberul-arbitru al tau, ar incalca liberul-arbitru a altei persoane, iar
persoana respectiva este spovedita si impartasita si cere ajutorul lui
Dumnezeu pt a o scoate din problemele cauzate de liberul tau arbitru
ia sa vezi cum Ii vei simti prezenta lui Dumnezeu in viata ta.Dar il vei
simti pe acel Dumnezeu Justitiar, si te va judeca pentru toate cele facute
cu fapta si/sau cu mintea de cand te-ai spovedit ultima data.

De aceea, unora ,in viata lor, cand vin belele, nu vine una ci vin multe si
toate deodata.Cunosc cazuri reale.Am cunostiinte care au patit-o si de
atunci s-au jurat ca n-o sa mai nedreptateasca pe nimeni in viata lor.
Am fost martor la cele intamplate in viata lor.
Crede-ma, you're not gonna like it.
Citat:
In Biblie se povesteste in Iesire ca Dumnezeu a intervenit in gandirea faraonului egiptean, si practic l-a facut sa nu le dea drumul evreilor, ca mai apoi, sa fie pedepsit pentru ceva ce n-a fost vina lui.
Fii mai clar, unde si cum ? Pune versetele.

Citat:
Liberul arbitru este cel mai apropriat de realitate: principiul cauza-efect guverneaza lumea, iar interventia divina a fost numai la crearea Universului, cand s-a creat acest mecanism cauza efect (tot de Dumnezeu).
Dumnezeu este oriunde si intervine oriunde doreste El si cand vrea El.
Ce spui tu mai sus , este ca si cum ti-ai creea o casa, si apoi nu mai calci
in aceea casa.(adica ce ai spus mai sus este erezie).Pai de ce creezi o casa ?
Ca s-o locuiesti, ca sa fii acolo. Of, of, mai, mai.

Citat:
Daca e sa presupunem ca orice lucru se intampla in lumea asta pentru ca vrea Dumnezeu, atunci nu se poate zice ca avem un liber arbitru, ci ca suntem sclavii unei puteri mult superioare noua.
Ce faci tu prin viata n-are nici o legatura cu ce face Dumnezeu.Dumnezeu are
treaba sa, are planul sau, si merge mai departe indiferent de ce cred oamenii
sau ce fac oamenii.
Culmea este ca Dumnezeu, chiar ti-a spus in Biblie ce plan are.Iar in Apocalipsa iti descrie si epilogul aventurii fintei numita "om" prin acest
univers.
Problema este ca in Apocalipsa se intampla cam ce vrea omul sa se intample.
Practic omul prin alegerile sale si comportamentul sau isi sapa singur groapa
si isi construieste singur chinurile sale.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.01.2015, 18:59:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Adica daca ies pe strada si ma intalnesc cu X persoana ii din voia lui Dumnezeu, adica, toate ce se intampla in viata noastra oricat de marunte ar fi, precum daca arunc ambalajul de la ciocolata la cos sau pe jos sau orice, este datorita faptului ca Dumnezeu vrea asa?
Ca regula generala, nu Dumnezeu hotareste nici daca te intalnesti pe persoana X, nici daca arunci sau nu hartia la cos. Totusi, El stie dinainte si daca te vei intalni, si daca vei arunca hartiile la cos. Numim acest lucru "prestiinta lui Dumnezeu".

Nu este de loc rar ca Dumnezeu sa intervina in vietile noastre prin lucruri, persoane, fenomene care par simple potriveli. Conform bancului in care un sofer se roaga intens sa gaseasca un loc liber intr-o parcare aglomerata. Cand pleaca o masina chiar din fata lui, eliberand locul, el spune "Multumesc, Doamne, dar nu mai e nevoie: am gasit singur". Numim acest lucru "puterea proniatoare a lui Dumnezeu".


Citat:
In mare, tot ce facem este pentru ca Dumnezeu vrea sa o facem? Asta nu ar insemna ca El ne incalca voia libera?
El vrea sa ne mantuim, ne pregateste, ne ofera sanse, dar nu ne obliga. Daca ne-ar obliga, nu am mai avea nici merit, nici vina.

In mod cu totul exceptional, un lucru sau un altul ne poate obliga sa facem. Vorbim, in asemenea cazuri, de miracole, fiindca legile firii facute de Dumnezeu sunt suspendate, temporar, tot de El. De exemplu, putem sa cadem in genunchi in fata unei icoane, chiar daca nu vrem asta. Numim un astfel de lucru "actiune la comanda divina".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.01.2015, 17:23:34
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Nu este nici o contradictie.Contradictia daca exista se afla in mintea noastra.
Multe lucruri se afla in mintea noastra complicata...

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Dumnezeu nu intervine in alegerile pe care le fac oamenii, insa daca omul
Ii cere ajutorul, Dumnezeu intervine si o face pt ca omul insusi prin liberul-arbitru a decis sa ceara ajutorul lui Dumnezeu.Iar in acest caz Dumnezeu
intervine in viata omului, tocmai pt ai respecta liberul-arbitru care a decis
care are nevoie de ajutorul lui Dumnezeu.
Pai si cum este posibil ca Dumnezeu sa intervina in viata unui singur om fara sa o influenteze viata celor din jur? Da, acel om a "ales" sa fie ajutat de Dumnezeu, dar consecintele interventiei lui Dumnezeu influenteaza liberul arbitru al tuturor persoanelor afectate de acea inteventie.

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
te va judeca pentru toate cele facute
cu fapta si/sau cu mintea de cand te-ai spovedit ultima data.
Cine hotaraste ce pacate sunt iertate la spovedanie si care nu sunt iertate? (un pic off topic).

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
De aceea, unora ,in viata lor, cand vin belele, nu vine una ci vin multe si
toate deodata.Cunosc cazuri reale.Am cunostiinte care au patit-o si de
atunci s-au jurat ca n-o sa mai nedreptateasca pe nimeni in viata lor.
Am fost martor la cele intamplate in viata lor.
Crede-ma, you're not gonna like it.
Pana acum toate evenimentele pe care le-am observat atat in viata mea cat si in vietile altora au rezultat in urma altor evenimente, in concordanta cu principiul liberului arbitru.

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Fii mai clar, unde si cum ? Pune versetele.
Mai exact Iesirea 4:21

Si a zis Domnul catre Moise:
"Cand vei merge si vei ajunge in tara Egiptului, cauta sa faci inaintea lui faraon minunile ce ti-am poruncit. Eu insa voi invartosa inima lui si nu va da drumul poporului."

Nici nu apucase faraonul sa se pronunte in vederea eliberarii evreilor, ca Dumnezeu l-a si facut sa spuna "nu" orice s-ar intampla.

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Ce spui tu mai sus , este ca si cum ti-ai creea o casa, si apoi nu mai calci
in aceea casa.
Ce spui tu aici n-am mai auzit pana acum. Deci Dumnezeu n-a creat universul pentru oameni, ci pentru El insusi? Avea el nevoie de un univers, de o "casa"?

Pai daca a facut-o pentru El, noi ce mai cautam aici?

Eu o vad asa: Ai construit o casa pentru o familie de oameni saraci care sa le ofere absolut orice vor, fara sa fie nevoie de vreo interventie viitoare a ta. Tu stii ca acea familie se poate descurca acum de una singura si nu mai are nevoie de nimic de la tine. Eventual ii mai vizitezi sau te mai interesezi de ei, dar nu intervii in vietile lor pentru ca nu ai de ce. Cam asa vad eu lucrurile.

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Iar in Apocalipsa iti descrie si epilogul aventurii fintei numita "om" prin acest
univers.
Nu inteleg de ce oamenii inca considera apocalipsa o carte valida. A fost introdusa in Biblie crezant ca a fost scrisa de Ioan apostolul, cand de fapt nu este asa.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.01.2015, 20:13:54
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Multe lucruri se afla in mintea noastra complicata...
Dap

Citat:
Pai si cum este posibil ca Dumnezeu sa intervina in viata unui singur om fara sa o influenteze viata celor din jur? Da, acel om a "ales" sa fie ajutat de Dumnezeu, dar consecintele interventiei lui Dumnezeu influenteaza liberul arbitru al tuturor persoanelor afectate de acea inteventie.
Din moment ce actiunile liberului tau arbitru ar incalca liberul-arbitru al
celuilalt, asta inseamna ca tu nu respecti liberul arbitru al semenului tau.
Faptul ca tu iti iei libertatea de a incalca liberul-arbitru al semenului tau
in acelasi timp iti asumi si responsabilitatea actiunilor tale.
Atunci cand cineva incalca liberul-arbitru al semenului sau, Dumnezeu
intervine pentru "a regla conturile".Astfel cel care face rau asupra celuilalt
de rau va avea parte, cel care iti va minti aproapele sau , de mincinuni
va avea parte din partea celorlalti, cel care va fura de la aproapele sau
furat va fi de altii, cel care il nefericeste pe aproapele sau, de nefericire
va avea parte, cel care clevesteste/barfeste pe aproapele sau, de
clevitire/nefericire va avea parte,...etc,etc.

Din aceasta cauza exista un proverb in neamul romanesc:
"Ce tie nu-ti place altuia nu-i face" !

Citat:
Cine hotaraste ce pacate sunt iertate la spovedanie si care nu sunt iertate? (un pic off topic).
In mod indirect omul, care prin liberul sau arbitru, decide ce pacate sa
marturiseasca sau nu.Insa Dumnezeu este foarte clar sub acest aspect:
Toate pacatele trebuiesc marturisite.Daca omul decide sa-si marturiseasca
toate pacatele, atunci si Dumnezeu isi revarsa harismele asurpa acestuia.
Daca omul decide sa nu-si marturiseasca toate pacatele, atunci incepe
Dumnezeu cu tine o adevarata pedagogie , prin care iti indica ce se intampla
atunci cand nu esti serios cu tine, dar vrei sa pari serios in fata LUI.

Citat:
Pana acum toate evenimentele pe care le-am observat atat in viata mea cat si in vietile altora au rezultat in urma altor evenimente, in concordanta cu principiul liberului arbitru.
Dar ceea ce observi tu, depinde de cunostiintele pe care le ai
ca sa evaluezi realitatea.Cu cat ai acces mai mult la cunostiinte
cu atat iti recalibrezi modul de vedea realitatea.Iar acelasi actiuni
pe care inainte nu ti le puteai explica, devin explicabile, iar diferite
evenimente care ti s-au intamplat dar nu stiai de ce, incep sa prinda
cauzalitate.

Savantul si geniul Nicolae Iorga spunea ca "In istorie se pot auzi pașii lui Dumnezeu" .Adica a ajuns la un grad de iluminare a mintii, in care putea
sa vada clar interventia lui Dumnezeu peste tot.

Citat:
Mai exact Iesirea 4:21
Si a zis Domnul catre Moise:
"Cand vei merge si vei ajunge in tara Egiptului, cauta sa faci inaintea lui faraon minunile ce ti-am poruncit. Eu insa voi invartosa inima lui si nu va da drumul poporului."

Nici nu apucase faraonul sa se pronunte in vederea eliberarii evreilor, ca Dumnezeu l-a si facut sa spuna "nu" orice s-ar intampla.
Si de ce crezi tu ca Dumnezeu a facut asta ? De ce crezi ?
Vreau sa-ti pornesti rationamentul plecand de la faptul, ca evreii(fiind poporul
lui Dumnezeu) se rugau la Dumnezeu sa-i scoate din robie si de la faptul
ca faraonul era considerat de catre ceialalti(supusi sai) ca reprezentat al zeilor dar el insusi(faraonul) se considera zeu .

De asemeni as dori sa-mi spui de ce crezi tu ca Dumnezeu l-a ales pe Moise
si nu pe altcineva .De ce Moise ?

Care este diferenta in ziua de azi ,dintre atitutidinea faraonului de atunci
si atitudinea conducatorilor din ziua de azi, pornind de la un punct comun:
betia de putere.

Citat:
Ce spui tu aici n-am mai auzit pana acum. Deci Dumnezeu n-a creat universul pentru oameni, ci pentru El insusi? Avea el nevoie de un univers, de o "casa"?
1.
Nu inteleg, de ce il separi pe Dumnezeu de om(cine te-a invatat chestia asta ?!) si apoi incepi sa judeci ca Dumnezeu i-a creat omului un fel cusca ( planeta asta) si dupa care nu-l mai intereseaza ce face omul.

2.Termenul de "OM" in Sfanta Scriptura se refera la OM-ul induhovnicit cu intelepciunea adamica dinaintea caderii.
Cel ce nu face voia Domnului, si nu respecta,nu pastreaza si nu practica
invatatura lui Hristos, nu este acel om facut dupa Chipul si Asemanarea lui
Dumnezeu.

3.De unde ideea ca omul lumesc, este buricul pamantului si al universului,
si ca universul a fost creat ca fiind terenul de joaca al omului lumesc ?
Citat:
noi ce mai cautam aici?
O spune Scriptura.Scopul omului in acest univers material, pe aceasta
planeta este sa se mantuiasca.Dar acest univers(realitate, numeste-o cum
vrei) nu este casa omului induhovnicit care a fost facut dupa chipul si
asemanerea lui Dumnezeu.Casa un astfel de OM este raiul, si nu acest
pamant.
Citat:
Eu o vad asa: Ai construit o casa pentru o familie de oameni saraci care sa le ofere absolut orice vor, fara sa fie nevoie de vreo interventie viitoare a ta.
Nope.
Dumnezeu a construit aceea casa(care de fapt este un adapost) ca sa le fie protectie, si sa aibe cele necesare astfel incat singura lor grija sa fie mantuirea (pregatirea pentru casa adevarata) care este Raiul , ce nu se afla pe taramul unde a fost construit acel adapost.Asa cum un tata care-i
construieste fiului sau un adapost, se intereseaza ce face, cum se simte
ce-l doare, ce nu-i place, care sunt cele care-l impiedica ca sa ajunga la
mantuire, si intervine ori de cate ori fiul ii cere ajutorul, asa face si Dumnezeu.

Daca Dumnezeu nu ar interveni macar o microsecunda in functionarea
acestui adapost(numit planeta pamant) s-ar duce totul de rapa in cateva
secunda.Pamantul n-ar mai da rod, cerul n-ar mai da ploaie, vanturile
n-ar mai imprastia samanta, si tot ecosistemul asta ar fi da peste cap
in cateva secunde si ar muri.Adica lipsa prezentei Duhului Sfant asupra oricarui ecosistem, moarte este.

Citat:
Tu stii ca acea familie se poate descurca acum de una singura si nu mai are nevoie de nimic de la tine.
Draga aabb..., luand-o logic, daca altcineva(Dumnezeu in acest caz) creaza
o casa pt altcineva(omul in acest caz) atunci omul prin definitie nu poate
administra aceea "casa" pentru ca nu intelege si nu are capacitatea necesara
pentru a administra aceea casa, deoarece nu intelege cum este facuta,
deoarece nu stie ce inseamna conceptul de "casa", pt ca aceea casa nu a
fost construita in vreme ce omul se uita cum se construieste.Omul lumesc
s-a trezit in aceea casa.El nici nu intelege de ce exista aceea casa.

Citat:
Eventual ii mai vizitezi sau te mai interesezi de ei, dar nu intervii in vietile lor pentru ca nu ai de ce. Cam asa vad eu lucrurile.
Daca Dumnezeu nu ar intervenii, s-ar duce de rapa aceea acasa, exact din
momentul in care Dumnezeu si-ar pierde interesul pt aceea casa.

Citat:
Nu inteleg de ce oamenii inca considera apocalipsa o carte valida. A fost introdusa in Biblie crezant ca a fost scrisa de Ioan apostolul, cand de fapt nu este asa.
Nu stiu de unde ai aceste erezii de sorginte demonica, insa apocalipsa a
inceput de cand Hristos a fost rastagnit pe cruce.
Apocalipsa este epilogul entitati numite om-lumesc, caci asa cum spune si
Hristos, casa Domnului nu este din aceasta lume ci in Rai, iar casa omului
duhovnicesc nu este aici ci in imparatia lui Hristos :adica in Rai.

Adica aabb..., Dumnezeu a dat omului lumesc un termen pentru mantuire,
dupa care , time's up.Game Over.

Dar acum ia raspunde-mi la o intrebare: de ce exista acest termen dat de Dumnezeu ? De ce Dumnezeu a dat un termen ? De ce ?

Last edited by oaie_cugetatoare; 07.01.2015 at 20:20:44.
Reply With Quote
Răspunde