Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 17.09.2015, 08:24:18
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Eu sunt de acord cu maria in tot ce a zis;

Nu stiu altii cum sunt, dar mie personal nu mi-a placut nicioata sa ma simt un robot sau o sluga, sa ma controleze cineva, sa mi se interzica lucruri banale si altele asemenea; in consecinta eu voi incerca pe cat posibil sa nu-l pun si pe copilul meu in situatia asta; eu am fost controlata si mi s-au interzis lucruri; ei bne; le-am facut pe ascuns, iar de vorbit cu ai meu nu am facut-o niciodata pentru ca nu am avut incredere in ei; eram convina ca inainte sa ma ajute, ma vor critica, imi or tine morala si ma vor pedepsi. Asa ca am preferat a imi rezolv singura problemele, chiar si cand era vorba ca mi-a fost pusa viata in pericol. Nu am zis parintilor nimic; m-am descurcat singura. Insa regret ca nu au fost acolo sa ma sustin si sa ma ajute, ca nu am putut vorbi nimic cu ei, ca sareau imediat cu morala si judecata; ca "ce ti tu? sti o copila; noi am trecut prin viata si tim mai bine".
Nu, nu...n-o sa repet istoria; n-o sa risc sa ajunga copiii mei ca abia sa astepte sa plece de-acasa, numai a nu le mai controlez viata si actiunile. Si, cum zice si mria, cine sunt eu sa controlez pe cineva? Mi-a dat cineva dreptul asta?!
Una e sa ii explic copilului ceva si sa ii ofer exemple si sa ii arat una-alta si alta e sa imi oblig copilul sa faca voia mea (doarpentru ca ii sunt parinte nu am dreptul asta).

Daca e sa mai discutam de parenting & stuff, rog deschiderea unui topic; aici suntem total pe langa.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 17.09.2015, 10:47:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Alin m-am documentat f mult pe acest subiect. depinde ce surse alegi sa crezi. Si nu mai vreau sa intru in polemici pe tema asta. Cred ca fiecare e liber sa-si forteze copilul sa faca la olita daca asa considera de cuviinta. Eu nu-mi fortez copilul sa faca nimic din ce nu vrea. Si am deja rezultate f bune cu metoda asta blanda de educatie.
Fiul colegei mele in primele 6 luni de cresa a stat 4 luni acasa racit. Si nu a fost deloc cocolosit. Nici al meu nu este. Si nu a luat niciodata antibiotic.
Si nu se baga nicio bona sa vina cateva zile pe luna. toate vor angajament permanent.
Iar la gradinita de stat cu pampers nu-l accepta. Din pacate lumea nu e intelegatoare. La toate cele 3 gradinite de langa casa am intrebat si am primit acelasi raspuns. Nu are doamna cine sa stea dupa el sa-i schimbe pampersii. Va dati seama ca daca am sta sa facem asta dupa fiecare copil nu am mai avea timp de altceva.
Depinde de unde te-ai "documentat".

Sigur ca nu esti obligata sa-l fortezi la nimic.
Despre rezultatele unei metode de educatie, trebuie sa vorbesti mult mai tarziu, nu la nici 3 ani de zile cand inca nici nu a scos capul in societate.

Nu prea cred ca un copil poate sa fie racit 4 luni din 6.
Dar daca parintii au resurse si preferinte in acest sens, categoric ca pot sa-l tina acasa si pana la 6 ani, sub diverse pretexte.
Ba chiar si dupa, ca era un topic aici cu "scoala acasa" si alte povesti.

Ca sa descopere abia pestem vreo 18 ani ca e un inadaptat social.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 17.09.2015, 10:49:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
enurezis nocturn pe la 10-11 ani.
Haha, hai sa fim seriosi.
Toti copiii pot trece prin episoade din astea si chiar mai devreme.
Un studiu de specialitate, nu din reviste pentru femei, poti sa citezi?

Ce lovitura lunga domnule, s-au gasit cauzele si la asta, nu stiau pe cine sa dea vina si s-a gasit, faptul ca au scapat de scutece inainte de 6 ani. Pentru ca acolo se poate ajunge fara nici un fel de constrangere, uite:

INCREDIBIL - Adolescentii englezi poarta scutece la scoala!
http://www.angliamea.ro/articole/sti...la_scoala.html

Citat:
Cum se poate intampla asa ceva intr-o societate civilizata? In urma unei anchete a celor de la Sky News, a iesit la iveala faptul ca sute de elevi perfect sanatosi din Marea Britanie, nu stiu sa foloseasca toaleta sau sa manance cu furculita si cutitul. Rezultatele obtinute in urma sondajului au socat intreaga lume.

Cercetarea celor de la Sky News a fost realizata cu ajutorul reprezentantilor de la Fundatia Nationala pentru Cercetare in Educatie. Acestia au intervievat sute de directori, profesori si invatatori din scoli renumite, care s-au intalnit in mod real cu astfel de cazuri.
Directorul adjunct al unei scoli vestite din Dover, doamna Anne-Marie Middleton, a declarat ca a intalnit cazuri in care chiar adolescenti de 14, 15 ani fara probleme medicale, aveau probleme in a folosi toaleta, cutitul si furculita.

La sondaj au participat 602 profesori de scoala primara, si 561 de profesori de scoala generala

Suprinzator, 1 din 10 directori de scoala au declarat ca in anul 2013, cel putin un elev cu varsta intre 5 si 7 ani a mers la scoala in scutece.
Mai mult de 1 din 20 de directori dintre cei intervievati, au declarat ca cel putin un elev cu varsta intre 7 si 11 ani a purtat scutece la scoala.
Se pare ca cei mai multi copii care ajung in astfel de situatii, provin din familii defavorizate sau din familii in care ambii parinti lucreaza foarte mult si nu se ocupa de problemele copiilor.

Situatia este ingrijoratoare si a devenit un fenomen in Marea Britanie.

Citat:
chiar intelege. demonstrat. la mine cel putin da roade. rabdare sa fie. si constrangeri exista, dar una e sa fie reguli si alta impunere de vointa a adultului asupra copilului ca si cum acesta nu e fiinta umana cu drepturi la fel ca ale tale.
Tu esti fiinta umana, da sau nu? Ai sau nu drepturi, da sau nu?
Constrangerile care le ai in viata cum sunt?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 17.09.2015 at 10:55:24.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 17.09.2015, 10:58:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Eu sunt de acord cu maria in tot ce a zis;
Nu stiu altii cum sunt, dar mie personal nu mi-a placut nicioata sa ma simt un robot sau o sluga, sa ma controleze cineva, sa mi se interzica lucruri banale si altele asemenea; in consecinta eu voi incerca pe cat posibil sa nu-l pun si pe copilul meu in situatia asta; eu am fost controlata si mi s-au interzis lucruri; ei bne; le-am facut pe ascuns, iar de vorbit cu ai meu nu am facut-o niciodata pentru ca nu am avut incredere in ei; eram convina ca inainte sa ma ajute, ma vor critica, imi or tine morala si ma vor pedepsi.
Asta e doar cealalta extrema.
Si orice s-ar zice, o extrema nu e solutia pentru cealalta.

Sigur ca tu poti sa ii explici, dar s-ar putea sa nu vrea sa inteleaga sau sa se increada in explicatiile tale, atunci tu ce ai sa faci?

Daca iti ignora sfaturile si greseste, n-ai sa-l pedepsesti? N-ai sa ii aplici interdictii?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 17.09.2015, 11:20:44
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Daca e sa mai discutam de parenting & stuff, rog deschiderea unui topic; aici suntem total pe langa.
de acord. chiar mi-as dori un topic despre tema parenting crestin - ortodox. Am niste carti f utile de recomandat.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #156  
Vechi 17.09.2015, 11:27:21
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta e doar cealalta extrema.
Si orice s-ar zice, o extrema nu e solutia pentru cealalta.

Sigur ca tu poti sa ii explici, dar s-ar putea sa nu vrea sa inteleaga sau sa se increada in explicatiile tale, atunci tu ce ai sa faci?

Daca iti ignora sfaturile si greseste, n-ai sa-l pedepsesti? N-ai sa ii aplici interdictii?
Daca-l pedepsesti sau ii aplici interdictii nu faci altceva decat sa-l indepartezi de tine, sa creasca crezand ca viata e grea, lumea urata si daca nici la parinti nu gaseste intelegere si acceptare ptr greseli unde gaseste?
Nu e vorba de extreme Alin. E vorba sa-i urmam Lui Hristos si in parenting ca si in toate. Domnul te pedepseste cand gresesti? Iti interzice? Duhovnicul asta face cu tine cand gresesti? Sau iti explica si te sfatuieste iar si iar si iar?
Cred ca tu confunzi parentingul fara pedepse si interdictii cu cel fara reguli. Ori nu e asa. Exista reguli si le explici, dar nu le impui. E o maaaare diferenta.
Copiii nu se nasc rai si rauvoitori. Nu exista ca nu vrea sa inteleaga, daca nu o face inseamna ca inca nu e pregatit pentru asta.
De cele mai multe ori parintii percep asa doar ptr ca ei nu au rabdare sa inteleaga ca cel mic nu e pregatit. De ex, problema cu pampersii? De ce ne straduim sa-i facem sa renunte la ei asa devreme? Ptr ca e un efort financiar ptr noi? De acord. Dar nu e vina copilului ca nu avem noi bani.
De ce sa invete sa se joace cuminte sau sa nu ne bata la cap sa ne jucam cu ei? E vina lui ca noi nu avem timp pentru ei? De ce sa nu ceara diverse? E vina lui ca noi nu le putem oferi? NU! Nu el a cerut sa fie adus pe lume si nu e vina lui ca tu esti obosit, stresat, ai alte probleme. El isi cere drepturile lui si e de datoria ta sa faci absolut orice sacrificiu ptr copilul pe care l-ai adus pe lume. Din momentul in care faci un copil trebuie sa-ti asumi ca viata nu va mai fi la fel si nu poti sa mai stai seara la seriale tv sau la jocuri pe calculator, nu-ti mai iei tie tot ce-ti doresti, nu iti mai faci programul cum vrei si-l supui pe copil la programul tau ci invers.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #157  
Vechi 17.09.2015, 11:31:50
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Haha, hai sa fim seriosi.
Toti copiii pot trece prin episoade din astea si chiar mai devreme.
Un studiu de specialitate, nu din reviste pentru femei, poti sa citezi?

Ce lovitura lunga domnule, s-au gasit cauzele si la asta, nu stiau pe cine sa dea vina si s-a gasit, faptul ca au scapat de scutece inainte de 6 ani. Pentru ca acolo se poate ajunge fara nici un fel de constrangere, uite:

INCREDIBIL - Adolescentii englezi poarta scutece la scoala!
http://www.angliamea.ro/articole/sti...la_scoala.html


Tu esti fiinta umana, da sau nu? Ai sau nu drepturi, da sau nu?
Constrangerile care le ai in viata cum sunt?
Ca se poate ajunge e una si ca se si ajunge e alta.
Chiar tu ai subliniat faptul ca acei copii din Marea Britanie provin din familii cu probleme sau ai caror parinti nu s-au ocupat de ei. Iar eu sustin exact contrariul, ca trebuie sa aloci cat mai mult timp copilului tau, sa te ocupi de el si sa-l inveti. Am si scris mai sus ca al meu stie deja sa manance singur si cu lingura si cu furculita. Cutit ce-i drept inca nu i-am dat. Urmeaza dupa 3 ani.
Nu am nevoie de studii sincer caci vad zilnic cate un nou pici care cere singur la olita, dupa ce a trecut de 2 ani. Avem vreo 15 prieteni mici de aceeasi varsta. Niciunul fortat sau pus pe olita mai devreme de 2 ani. In ultimele 2 luni, 5 dintre ei au cerut singuri olita. Ce zici de asta?

Da, sunt fiinta umana. Am drepturi. Constrangerile pe care le am in viata sunt ceva de care mi-as dori sa scap.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com

Last edited by maria32; 17.09.2015 at 11:34:57.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 17.09.2015, 11:36:24
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu prea cred ca un copil poate sa fie racit 4 luni din 6.
Cum poti sa zici ca nu prea crezi cand eu am povestit despre un caz concret, copilul colegei mele de birou. Adica mint? sau cum?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #159  
Vechi 20.09.2015, 23:27:30
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Pentru Maria32

Maria, ziceai ca ai cautat asezaminte, centre, spitale, azile, orice, pentru mama ta si totusi, n-ai gasit inca un loc unde s-o internezi. Nu stiu daca ai epuizat chiar toate variantele, s-ar putea ca instrumentul din linkul de mai jos sa te ajute. E vorba de o harta interactiva a tuturor centrelor si asezamintelor Bisericii Ortodoxe.

Un articol de pe active news da mai multe detalii despre asta.

http://www.activenews.ro/stiri-socia...-aflati-124799

"Patriarhia Română a lansat luni, 14 septembrie, harta interactivă a așezămintelor și locurilor unde Biserica Ortodoxă desfășoara activități sociale, filantropice sau medicale, pe teritoriul României și al Basarabiei, informează basilica.ro.

Noua secțiune, care poate fi accesată la adresa http://map.patriarhia.ro/, își propune "facilitarea accesului populației la toată gama de servicii sociale, medicale și programe filantropice destinate principalelor categorii de beneficiari aflați în dificultate: copii, vârstnici, bolnavi, șomeri, persoane cu dizabilități, familii aflate în situații de risc social", afirmă Părintele Cezar-Antonio Dumitrașcu, coonsilier Patriarhal în cadrul Sectorului Social-Filantropic al Administrației Patriarhale.

De asemenea, utilizatorii au la dispoziție o hartă cu locațiile așezămintelor marcate pe baza coordonatelor GPS, pagini individuale de prezentare conținând date de contact, descriere și fotografii precum și facilități multiple de filtrare a informației în funcție de localizare la nivel de județ și eparhie, tip de activitate, categorii de beneficiari, denumire, arată sursa citată."


Sper sa fie de folos.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 21.09.2015, 01:01:19
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Pentru Maria32

Maria, ziceai ca ai cautat asezaminte, centre, spitale, azile, orice, pentru mama ta si totusi, n-ai gasit inca un loc unde s-o internezi. Nu stiu daca ai epuizat chiar toate variantele, s-ar putea ca instrumentul din linkul de mai jos sa te ajute. E vorba de o harta interactiva a tuturor centrelor si asezamintelor Bisericii Ortodoxe.

Un articol de pe active news da mai multe detalii despre asta.

http://www.activenews.ro/stiri-socia...-aflati-124799

"Patriarhia Română a lansat luni, 14 septembrie, harta interactivă a așezămintelor și locurilor unde Biserica Ortodoxă desfășoara activități sociale, filantropice sau medicale, pe teritoriul României și al Basarabiei, informează basilica.ro.

Noua secțiune, care poate fi accesată la adresa http://map.patriarhia.ro/, își propune "facilitarea accesului populației la toată gama de servicii sociale, medicale și programe filantropice destinate principalelor categorii de beneficiari aflați în dificultate: copii, vârstnici, bolnavi, șomeri, persoane cu dizabilități, familii aflate în situații de risc social", afirmă Părintele Cezar-Antonio Dumitrașcu, coonsilier Patriarhal în cadrul Sectorului Social-Filantropic al Administrației Patriarhale.

De asemenea, utilizatorii au la dispoziție o hartă cu locațiile așezămintelor marcate pe baza coordonatelor GPS, pagini individuale de prezentare conținând date de contact, descriere și fotografii precum și facilități multiple de filtrare a informației în funcție de localizare la nivel de județ și eparhie, tip de activitate, categorii de beneficiari, denumire, arată sursa citată."


Sper sa fie de folos.
Multumesc Delia. Insa se pare ca nu ai citit toate mesajele mele de la inceputul subiectului. Din pacate, m-am interesat deja si de ajutorul oferit de asezamintele aflate sub obladuirea bisericii. Ele nu sunt gratuite ci chiar f scumpe, comparabil cu caminele private. Iar cele f putine unde nu se cer oficial bani (ca neoficial se cer peste tot) nu au locuri si chiar daca ar avea, nu accepta persoane bolnave psihic. De parca bolnavii psihic nu sunt tot ai Lui Dumnezeu.
Asta este una dintre cele mai mari dezamagiri ale mele, sa aflu ca nu pot spera in niciun fel de ajutor din partea bisericii.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde