Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 19.06.2015, 21:08:52
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Din pacate, Dragos are mare dreptate. Nici macar nu are nevoie sa aduca rgumente. E suficienta perceptia realitatii.
Langa unde stau eu, e un centru social al Bisericii (asta si ca raspuns la ai de coprofagesc la adresa "preotilor bogati"), cu sa zic asa, hramul Sf. Nicolae, si subordonata Arhiepiscopiei Bucurestilor. Cei din voi care sunteti bucuresteni v-ati prins cred.
Asa ca Biserica face. Cat poate, cum poate si mai ales cu ce poate. Daca afemeiatul cu cioc de tzap si mecla ipocrita, care pentru unii cu mintea ramasa la nivelul manualelor de istorie ceausiste este eroul (!?!?) national cuza, nu ar fi confiscat proprietatile Bisericii, acum criza economica si mai ales somajul ar fi fost subiect de bancuri pentru cei numiti de crainicii de la teveuri "oameni de rand" (nu va enerveaza si pe voi sintagma asta?).
Nu exista, pe vremea bolnitelor si azilelor patronate deopotriva de ortodocsi si catolici, batran, oricat de sarac, mort de foame/frig/boala in strada. De ce? Ca era o societate superioara celei actuale. Nu, nu era perfecta. Misticism, bigotism, prostie cat cuprinde. Aroganta de sus, supusenie de jos. Dar...omul era privit ca fiind lucrarea suprema a Domnului, nu ca resursa nu stiu care in inventarul unei corpooratii, fie acea corporatie Statul. Reificarea umanitatii e notiune necunoscuta in vocabularul si gandirea BO si BC.

Last edited by Vitiate; 19.06.2015 at 21:10:58.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 19.06.2015, 22:24:23
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Mă bucur că l-ai urmărit, citește și cartea că de acolo afli mai multe.

Eu m-am referit la noi cei care vrem cică să ne mîntuim, uitînd că sîntem trup și suflet, nu numai suflet. Mîntuirea asta trebuie să fie pe toate planurile. De folos mi-au fost conferințele ieromohanului Marcel de la Oașa care-l citează îndeosebi pe Sfîntul Nicolae Velimirovici apropo de încercarea la care l-a supus pe un ucenic de-al lui cînd a ajuns în mănăstire. Adică, fără să-i spună de ce și cît, acel om a răbdat 11 zile de post total (fără nimic) și fără pregătire plus încă 6 zile cu apă sub supravegherea Sfîntului care a făcut la fel. Dacă vrei, îți dau înregistrarea audio.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 19.06.2015, 23:27:55
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De folos mi-au fost conferințele ieromohanului Marcel de la Oașa
Părintele Marcel este preot de mir. :)
Dacă ai ocazia îți recomand să mergi la Oașa, cu siguranță te vei folosi.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
care-l citează îndeosebi pe Sfîntul Nicolae Velimirovici apropo de încercarea la care l-a supus pe un ucenic de-al lui cînd a ajuns în mănăstire. Adică, fără să-i spună de ce și cît, acel om a răbdat 11 zile de post total (fără nimic) și fără pregătire plus încă 6 zile cu apă sub supravegherea Sfîntului care a făcut la fel.
Dar nu uita că ucenicul era deja sub aripa Sf. Nicolae...în ascultare. Acela nu a fost numai un post alimentar, iar Sfântul se ruga pentru el. Sper să sesizezi diferența. :)

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dacă vrei, îți dau înregistrarea audio.
Te rog, pe privat. S-ar putea să o am...am câteva înregistrări pe care nu le-am ascultat.

Last edited by ovidiu b.; 19.06.2015 at 23:30:58.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 22.06.2015, 13:39:43
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu, normal. Îi încuiem într-o cameră, stingem lumina, aruncăm cheia și plecăm.
Eu nu fac asa ceva.
Vorbesc la modul general pentru ca asta nu e viata normala pentru cel bolnav (nu e el de vina ca s-a imbolnavit, dar trebuie sa ia un tratament pe care nu-l vrea de buna voie, e o persoana care s-a degradat si trebuie ingrijita, nu un obiect) si nu e normal nici fata de familie (care are obligatii de serviciu, familie, plus ca mediul de a convietui in casa este nociv, e ca la spitalul de nebuni cand au crize sau mai tot timpul), cice trece prin asa ceva, stie ce vorbesc.
Nu asta e normalitatea.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 22.06.2015, 14:51:46
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Nu asta e normalitatea.
Surpriză! De la căderea lui Adam nu mai trăim în normalitate!
Și dacă se întâmplă cele ce povestești, nu tre' să uităm de crucea pe care ne-o dă Dumnezeu a o duce. Nicioadată, după cum El ne asigură, nu e mai mare decât o putem duce.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #36  
Vechi 22.06.2015, 18:53:56
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Teorie, Dragos. Teorie pura. Ai trecut prin asa ceva? Eu, nu, insa oameni cunoscuti indeaproape de mine, da.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 22.06.2015, 22:53:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Da, am trecut. Și e o teorie foarte adevărată.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #38  
Vechi 01.07.2015, 13:14:14
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Surpriză! De la căderea lui Adam nu mai trăim în normalitate!
Și dacă se întâmplă cele ce povestești, nu tre' să uităm de crucea pe care ne-o dă Dumnezeu a o duce. Nicioadată, după cum El ne asigură, nu e mai mare decât o putem duce.
DragosP asa obisnuiam si eu sa zic cata vreme a fost vorba doar de mine. Dar acum, cand actiunile persoanei suferinde (respectiv mama mea) afecteaza direct dezvoltarea psihica normala a copilului meu (care are doar 2 ani) nu mai pot gandi asa. Nu consider ca am voie sa las sa-i fie afectata stabilitatea emotionala sau sa-i pun in pericol viata obligandu-l sa traiasca in casa cu un schizofrenic. Nu pot sa cred ca Dumnezeu ar fi de acord cu asa ceva. Este datoria mea de parinte sa veghez la sanatatea sa morala, fizica si psihica pana in momentul cand va deveni adult.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #39  
Vechi 01.07.2015, 13:15:33
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Oricum, din pacate, acest topic a divagat de la subiectul lui, asa ca revin cu rugamintea de la cei care au sugestii, idei care m-ar putea ajuta sa gasesc un camin/azil sau alte solutii unde as putea s-o duc pe mama sa aiba parte de o ingrijire adecvata starii ei de sanatate.
multumesc
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #40  
Vechi 01.07.2015, 13:16:25
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Da, am trecut. Și e o teorie foarte adevărată.
Imi poti povesti te rog si mie cum te-ai descurcat? ce masuri ai luat? cum s-a rezolvat pana la urma situatia ta?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde