Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.07.2006, 00:25:04
xyz xyz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2005
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Am fost in pelerinaj in Rusia acum 3 ani. Ne-am inchinat la moastele multor zeci sfinti ce cu nevointa lor au sfintit pamantul pe care au calcat. Am vazut urmele adanci facute de comunisti, dar si credinta oamenilor din popor.
Am ajuns pana la Valaam si Solovat, doua complexe monahale de referinta a Rusiei.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.08.2006, 14:42:48
rusnacmircea rusnacmircea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2005
Mesaje: 9
Implicit

Daca,ai fost la Valaam,ma bucur nespus de mult.As dori sa aflu mai mult impresiile tale asupra acestei manastiri.Valaamul practic e un Athos salavon.Ma bucur mult!!!!
www.valaam.ru
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.02.2007, 17:38:18
Rusia Rusia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 4
Implicit

Si eu am fost in pelerinaj in Rusia, in octombrie 2005, si am fost atat de socata de ceea ce am gasit si am simtit acolo incat, ca sa pot pleca din nou, am inceput sa organizez pelerinaje...
Pagini de jurnal de calatorie in Rusia si Uraina sunt postate la http://www.infotravelromania.ro/jurnaldecalatorie.html
Anul acesta vrem sa plecam din nou la Sf Serafim de Sarov ( in aprilie) dar si catre nordul extrem, la Valaam si Solovat ( mai-iunie). Daca va intereseaza aceste trasee, sau daca vreti sa gasiti fotografii cu sfinti si icoane rusesti intrati pe www.miriamturism.ro . Doamne ajuta, post usor!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.04.2007, 18:05:06
ancutaelena ancutaelena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2007
Mesaje: 13
Implicit

DOAMNE AJUTA,am fost si eu la multe manastiri in tara aproape peste tot,am fost si in UCRAINA LAVRA PECERSKA si LAVRA MAICII DOMNULUI DE LA POCEAEV a fost foarte frumos,iar acum nadajduiesc in DOMNUL ca o sa ajung si la IERUSALIM.MILA DOMNULUI:
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.09.2007, 13:30:22
vanea vanea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2007
Mesaje: 8
Implicit

Cine doreste sa mearga in pelerinaj in Rusia, Ucraina?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.09.2007, 13:43:53
vanea vanea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2007
Mesaje: 8
Implicit

Traseul: Kiev, Cernigov, Smolensc, Pscov, Peciora, S-Peterburg, Valaam, Solovetc, Svir(Sf. Alex. Svirschii).Tolga(Ignatie Brencianinov), Oranki, Diveevo, Novgorod,Murom, Vlaidimir, Moscova, Optina.Kiev, Poceaev, Izvorul "Sf.Ana",Boiana.
Cazarile:Kiev,Peciora sau Pscov,S-Petersburg, Valaam, Solovetc,Novgorod, Diveevo,Moscova...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.09.2007, 14:47:20
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vanea
Traseul: Kiev, Cernigov, Smolensc, Pscov, Peciora, S-Peterburg, Valaam, Solovetc, Svir(Sf. Alex. Svirschii).Tolga(Ignatie Brencianinov), Oranki, Diveevo, Novgorod,Murom, Vlaidimir, Moscova, Optina.Kiev, Poceaev, Izvorul "Sf.Ana",Boiana.
Cazarile:Kiev,Peciora sau Pscov,S-Petersburg, Valaam, Solovetc,Novgorod, Diveevo,Moscova...
Te rog da si tu mai multe date: perioada plecarii, locul plecarii si pretul informativ.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.09.2007, 00:55:15
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina83
Citat:
În prealabil postat de vanea
Traseul: Kiev, Cernigov, Smolensc, Pscov, Peciora, S-Peterburg, Valaam, Solovetc, Svir(Sf. Alex. Svirschii).Tolga(Ignatie Brencianinov), Oranki, Diveevo, Novgorod,Murom, Vlaidimir, Moscova, Optina.Kiev, Poceaev, Izvorul "Sf.Ana",Boiana.
Cazarile:Kiev,Peciora sau Pscov,S-Petersburg, Valaam, Solovetc,Novgorod, Diveevo,Moscova...
Te rog da si tu mai multe date: perioada plecarii, locul plecarii si pretul informativ.
Ma intereseaza foarte tare sa ajung la Sfantul Serafim de Sarov si apoi in orice alta parte din Ucraina, Rusia. Poti sa ne furnizezi mai multe date??? Nu conteaza din ce parte a tarii suntem??? Plecarea de unde se va face??? S-ar merge cu trenul sau cu autocarul??? Astept informatii cat mai concrete! cu mult drag, icamilin
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.09.2007, 01:33:23
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.553
Implicit

Vania, te rog sa postezi si aici nu numai pe privat. Si eu sunt interesat.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.09.2007, 08:34:38
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Subscriu si eu Cozia, rugam pe cei ce au fost in pelerinaje sa ne povesteasca mai multe despre Rusia. Nu numai costuri si trasee, eventual si impresii, trairi proprii. Duhovnicul meu merge adesea in Rusia, dar eu nu am ajuns niciodata:( asteptam cu nerabdare..va multumim anticipat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maestria Clopotelor din Rusia geo.nektarios Muzica Bisericeasca 3 26.12.2012 22:42:28
apararea credintei in Rusia mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 34 31.08.2012 08:21:32
china avertizeaza rusia sunsray Stiri, actualitati, anunturi 4 09.12.2011 13:29:01
Renaste nazismul in Rusia? mihailt Generalitati 14 09.05.2011 07:56:23
Preot misionar martirizat in rusia Hector Stiri, actualitati, anunturi 7 21.11.2009 16:26:57