Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.02.2009, 12:47:37
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Parintele Porfirie este un om minunat. Eu am citit cartile despre dansul. Sunt foarte folositoare pentru suflet. Multumesc, Marius22 pentru filmulet. A fost o adevarata surpriza pentru mine.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.02.2009, 12:23:13
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele Porfirire = Muntele de iubire a Ortodoxiei.
Acum ani de zile o fata oarecare a citit pentru pentru prima data de parintele Porfirie. Iubindu-l inca din primele "pagini" ale cartii a inceput a vorbi cu el asa simplu, ca si cum ar fi viu. Intr-o noapte fiind in primejdie l-a visat pe Bunicutul, a venit, i-a facut semnul sfintei cruci desupra ei si a spus atat: Asa sa vorbesti cu mine mereu, eu te voi auzi!! Bineinteles ca primejdia a trecut ca si cum nici nu ar fi existat....
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.12.2013, 17:23:24
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Părintele Porfirie “cu o gașcă de hipioți”

Gheronda Porfirie a povestit cândva: „M-a vizitat, odată, un hipiot. Era îmbrăcat cu haine ciudate și foarte colorate, purta amulete și bijuterii, și a cerut să mă vadă. Maicile s-au neliniștit, au venit să mă întrebe iar eu am spus să intre. De cum s-a așezat înaintea mea, i-am văzut sufletul. Avea suflet bun, dar rănit și de aceea, răzvrătit”.

I-am vorbit cu dragoste iar acela s-a emoționat. „Gheronda”, îmi spune, „nimeni nu mi-a vorbit așa până acum”. I-am rostit numele și s-a mirat cum de l-am cunoscut. „Ei”, îi spun, „Dumnezeu a descoperit și numele tău și faptul că ai călătorit până în India unde ai cunoscut pe guruși și i-ai urmat”. A fost și mai uimit. I-am spus și alte lucruri despre el și a plecat mulțumit.

În săptămâna următoare, iată că vine, pe neașteptate, cu o gașcă de hipioți. Au intrat cu toții în chilie și s-au așezat în jurul meu. Era cu ei și o fată. Tare i-am simpatizat. Erau suflete bune, dar rănite. Nu le-am vorbit de Hristos, căci am văzut că nu erau pregătiți să asculte. Le-am vorbit pe limba lor, despre lucruri care îi interesau. Când am terminat și s-au ridicat să plece, mi-au spus: „Părinte, vrem o favoare: să ne permiți să îți sărutăm picioarele”. M-am rușinat, dar ce să fac, i-am lăsat. Mi-au dăruit, apoi, o pătură. Voi striga să o aducă, să o vezi. Este foarte frumoasă.

După o vreme m-a vizitat fata, hipioata, singură. Se numea Maria. Am văzut că Maria era mai înaintată duhovnicește decât prietenii ei și i-am vorbit mai întâi ei despre Hristos. A primit cuvintele mele. A mai venit și cu alte ocazii și a luat-o pe calea cea bună. A spus, desigur, Maria, prietenilor ei: „Măi, derbedeilor, n-aș fi crezut niciodată că am să-L cunosc pe Hristos, dintr-o gașcă de hipioți”. (sursa: blogul Sfantul Munte Athos)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parintele iustin si parintele proclu cosmin95 Generalitati 48 01.03.2010 17:25:58
Parintele Parintele Iustin Parvu ClauCioc1969 Intrebari utilizatori 2 10.02.2010 14:10:10
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 04:57:26
Parintele Gavriil StoicaFlorina Stiri, actualitati, anunturi 2 26.08.2008 07:52:56
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 15:57:47