Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 18.04.2015, 01:15:53
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Hristos a inviat !

Pentru un membru al forumului nu exista bucurie mai mare decat cea pe care o simte atunci cand vizitand forumul dupa o perioada de absenta, constata ca nu s-a schimbat nimic si ca toti ceilalti utilizatori sunt in continuare animati de aceleasi sentimente fratesti.
Reply With Quote
  #202  
Vechi 18.04.2015, 01:18:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Adevarat a inviat.
Vezi daca nu te-ai putut abtine ce patesti?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #203  
Vechi 18.04.2015, 01:18:21
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Am vazut destui preabuni ortodocsi care incercau sa-i convinga pe altii ca ortodoxia e aia buna si adevarata avand argument suprem ... lumina de la Ierusalim cu toate ca de fapt si de drept nu aveau nimic cu care sa convinga acei sceptici ca este un miracol autentic acolo.

?
Inainte abundau minunile,acum au ramas putine, tocmai ca noi despicam totul ,si ne-am pierdut sufletul credincios .
Nici eu nu sunt de accord sa ne intemeiem credinta pe minuni vazute, dar nici sa ignoram ca ar putea fi totusi singura minune vazuta care ne a ramas
Lucrurile s-ar potrivi de minune
Am fost la Sfantul mormant , si acolo minunea pluteste parca in aer

Rau este sa ne bizuim pe ochi, dar la fel de rau sa ne bizuim doar pe creier.
Trebuie sa ne dam toate puterile noastre sufletesti lui Dumnezeu , si sa fim deschisi catre El cu totul ,fara sa ne intereseze cand mintea noastra spune altceva. Poate fi o inselare si nu ai pierdut nimic.Dar daca este o minune ,te trezesti ca luptator impotriva lui dumnezeu...

In rest despre utilitatea duhovniceasca ,aceasta e de la caz la caz,si aici te inteleg
Reply With Quote
  #204  
Vechi 18.04.2015, 01:20:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Vanatoarea de minuni in exteriorul tau se intampla atunci cand in interior nu mai e de mult timp sau nu s-a intamplat vreodata una.

E tare pacat daca a trebuit sa mergi pana acolo ca sa simti asta.

Si inca o data, repet ca se pare ca si tu vrei sa intelegi gresit, discutia asta nu e vorba daca la Ierusalim s-a intamplat sau se intampla vreo minune in noaptea de Inviere.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 18.04.2015, 01:22:09
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Hristos a inviat !

Pentru un membru al forumului nu exista bucurie mai mare decat cea pe care o simte atunci cand vizitand forumul dupa o perioada de absenta, constata ca nu s-a schimbat nimic si ca toti ceilalti utilizatori sunt in continuare animati de aceleasi sentimente fratesti.
Adevarat a inviat!
Welcome back.
The dark side is strong with this forum.
Reply With Quote
  #206  
Vechi 18.04.2015, 01:23:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Dar poate nu era gafa
Gafa e putin spus , dar oricum tie nu-ti pasa de Lumina noastra sfanta Ortodoxa , te bagi asa pentru a atata focul !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #207  
Vechi 18.04.2015, 01:31:25
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Vanatoarea de minuni in exteriorul tau se intampla atunci cand in interior nu mai e de mult timp sau nu s-a intamplat vreodata una.

E tare pacat daca a trebuit sa mergi pana acolo ca sa simti asta.

Si inca o data, repet ca se pare ca si tu vrei sa intelegi gresit, discutia asta nu e vorba daca la Ierusalim s-a intamplat sau se intampla vreo minune in noaptea de Inviere.
da tu crezi ca m am mai uitat la restul discutiei cand am vazut ca e rost de cearta :)) om sunt si eu
Stiu ca te ai referit la utilitatea duhovniceasca a ei , si ca ai urmarit un inteles constructiv ,sa nu transportam credinta cu avionul ...
Dar facand lumina aceasta ordinara ,ai afirmat implicit ca nu ar veni de sus,si ai ranit pe cei care cred in acest miracol,fara ca neaparat sa atarne toata credinta lor de el .
Si cei care au fost raniti ,te au ranit la randu-ti pentru cuvantul spus , trecand peste faptul ca intentia nu era rea.

E o atmosfera tensionata data de multe polemici , dar ar fi bine sa ne amintim sa ne mai si intelegem unii pe altii printre cuvinte , ca sa mai micsoram din neintelegeri .
Reply With Quote
  #208  
Vechi 18.04.2015, 01:32:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Adevarat a inviat!
Welcome back.
The dark side is strong with this forum.
Forumul asta rezista si va rezista multi ani de acum incolo impreuna cu siteul de baza , pentru ca este administrat de ortodocsi .
Pe voi nu va inteleg care apareti precum hienele cand e vorba de o disputa !
Ce bucurie pe voi cand apare galceava !.
Va inselati caci sunteti monitorizati la fiecare pas . "Misiunea " voastra o cunoastem , asa ca stati linistiti !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #209  
Vechi 18.04.2015, 01:35:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
da tu crezi ca m am mai uitat la restul discutiei cand am vazut ca e rost de cearta :)) om sunt si eu
Stiu ca te ai referit la utilitatea duhovniceasca a ei , si ca ai urmarit un inteles constructiv ,sa nu transportam credinta cu avionul ...
Dar facand lumina aceasta ordinara ,ai afirmat implicit ca nu ar veni de sus,si ai ranit pe cei care cred in acest miracol,fara ca neaparat sa atarne toata credinta lor de el .
Si cei care au fost raniti ,te au ranit la randu-ti pentru cuvantul spus , trecand peste faptul ca intentia nu era rea.

E o atmosfera tensionata data de multe polemici , dar ar fi bine sa ne amintim sa ne mai si intelegem unii pe altii printre cuvinte , ca sa mai micsoram din neintelegeri .
O atitudine corecta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #210  
Vechi 18.04.2015, 01:43:39
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai cum sa nu fie foarte bine, mai bine platesti vreo 20-30.000 euro o cursa particulara cu avionul sa transporti o flacara ordinara cateva mii de km sa se minuneze cativa si sa se scarpine incurcati ce ar trebui sa faca cu ea de fapt si spre ce folos, decat sa pui de banii aia ceva-ceva pe masa de Pasti la cateva sute de familii sarace de ortodocsi.
Dar de ce costa atat de mult????
Nu ar putea un bogatas din Ro sa-mi imprumute avionul personal sa iesim mai ieftin sau chiar gratis?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lumina sfanta de la Ierusalim mihai_1991 Intamplari adevarate 195 05.05.2011 23:34:45
Lumina de la Ierusalim Baciu Ciprian Intrebari utilizatori 0 03.04.2010 16:04:00
Sfanta Lumina de la Ierusalim ileana61 Despre Biserica Ortodoxa in general 40 17.01.2009 17:56:11