Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #411  
Vechi 19.05.2015, 23:35:14
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul

Ovidiu,

De ce te consumi? Degeaba scrii și dai citate, nu le va pune nimeni la inimă.
Stai liniștit, nu mă consum și nici nu am de gând să răspund provocărilor inutile. Nu am scris pentru a convinge pe cineva, ci doar pentru a face mai bine înțeles sensul Sfintei Liturghii. Cine știe, poate cândva, cineva va primi. Eu nădăjduiesc. :)

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Și eu am avut impresia că rezolv nu știu ce, că poate măcar un cititor își va pune problema să mediteze și să discute asta mai departe cu duhovnicul lui...
Eu te-am atenționat că șansele de a convinge pe cineva sunt foarte mici. :))) Mi-ai ignorat sfatul. Mă bucur că într-un final ai ajuns la această concluzie. :) Uite aici mesajul mai vechi: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=317
Reply With Quote
  #412  
Vechi 20.05.2015, 02:22:02
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Fratilor,foarte ziditoare au fost comentariile lui Ovidiu! Jos palaria!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #413  
Vechi 20.05.2015, 07:26:28
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Ovidiu, din ce autor (si carte) sunt ultimele citate ?
Reply With Quote
  #414  
Vechi 20.05.2015, 09:38:00
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Ovidiu, din ce autor (si carte) sunt ultimele citate ?
Citatele Sf. Ioan Gură de Aur și a Sf. Nicolae Cabasila sunt din această carte: http://www.librariasophia.ro/carti-L....-so-9869.html

Cele trei mesaje consecutive (mai lungi) cu explicarea Sfintei Liturghii le-am transcris dintr-o conferință ținută de un părinte a cărui identitate nu o pot dezvălui. Din acest motiv am scris ca și cum îmi aparține mie cuvântul, deși nu este așa. Conferința e mult mai lungă, are șase părți, eu am transcris doar prima parte. :)
Reply With Quote
  #415  
Vechi 20.05.2015, 12:13:38
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Ovidiu - inainte sa dai citatele astea lungi, ai scris un mesaj scurt si la obiect, foarte bun.
Mai mult nici nu trebuia.

Consider ca acesti discutii de aici nu-si au rostul. Fiecare are convingerile lui si preotul si biserica lui.
Atata vreme cat nu exista reguli unitare, exista libertatea de actiune si gandire a fiecaruia.

Cat despre Liturghie si credinta si citatul tau lung, raman la ideea ca mai bine ar fi sa discutam cu vorbele noastre si simturile noastre. Ce simtim fiecare si cum traim credinta. Asta este important, nu citate pompoase.
L-am parcurs un pic. Are parti interesante, dar tare mi-as dori sa scrie oamenii astia mai simplu, mai putin pompos, mai cu sufletul lor. Ce simt si gandesc ei, nu interpretari alambicate.

Credinta este un lucru de suflet, un mod de a trai. O traiesti singur si/sau in grup.
Mie mi se pare ca noi nu stim nici macar ce sa facem si simtim la o slujba, daramite sa intelegem asa lucrari avansate.
Si mai multe nu mai spun.

Dar nu va mai certati si raniti reciproc. Preotii ar trebui sa lamureasca aceste lucruri si ierarhia BOR. Nu noi aici.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #416  
Vechi 20.05.2015, 14:02:57
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

După stil și conținut (mai ales ideile despre umanitatea înțeleasă ca un singur Om), se vede limpede că sînt dintr-o predică sau conferință a lui Rafail Noica.

Deci cine vrea mai multe detalii, să asculte tot ce găsește înregistrat de la părintele. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #417  
Vechi 20.05.2015, 16:46:57
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu e părintele Rafail, dacă era sfinția sa care ar fi fost motivul să nu-i dezvălui identitatea? :)
Din contră, m-aș fi folosit de "autoritatea" unui asemenea părinte. :)))
Te asigur că e altcineva, nu e un părinte cunoscut, mediatizat - ăsta e și motivul pentru care nu am să-i dezvălui identitatea. :)
Reply With Quote
  #418  
Vechi 20.05.2015, 23:11:14
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul

Cele trei mesaje consecutive (mai lungi) cu explicarea Sfintei Liturghii le-am transcris dintr-o conferință ținută de un părinte a cărui identitate nu o pot dezvălui. Din acest motiv am scris ca și cum îmi aparține mie cuvântul, deși nu este așa. Conferința e mult mai lungă, are șase părți, eu am transcris doar prima parte. :)
Nu inteleg ce te retine sa dezvalui identitatea Parintelui Sabatie. De altfel, chiar de n-as fi vazut cu niste luni in urma acel discurs (acum, asemanarea cu rokul si fanii unor echipe de fotbal, mi-a confirmat banuiala, fiindca atunci mi-a placut metafora si mi s-a intiparit in minte) doar citind, se simte de departe blandetea si caldura cuvantului Parintelui, dar si obisnuinta lui de a se adresa uneori cu "Mă...", ceea ce il deosebeste de toti ceilalti!...
Personal, mi-e tare drag Parintele Sabatie desi l-am vazut si foarte suparat, cand numai blandete nu mai inspira, dar alearga enorm si munceste la fel, pe langa ceea ce stim ca face orice alt monarh.
Cat despre cealalta postare:
Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Moshu-le nu ai să găsești duhovnic să spună altfel...când vorbește unei mulțimi sau unui necunoscut. Acele citate sunt rupte din convorbirea acelor duhovnici cu mirenii. Apoi, să fie mântuitoare numai "școala" părintelui Cleopa? Oare să nu fie mîntuitoare "școala" Sf. Ion de Kronstadt și a celorlaltți duvonici care sunt pentru împărtășania des? Se pare că nu ai înțeles mesajul părintelui Rafail despre cele două "școli". Dacă ai bunăvoință citește cu multă atenție cuvântul părintelui: http://acvila30.ro/pr-rafail-noica-n...artasania-des/

Cei ce vă împărtășiți des nu mai judecați pe cei ce împărtășesc rar și invers. Nu vă mai craponați în "reguli" și "norme" ce nu țin de noi. Grecii se împărtășesc des și nu obligatoriu cu spovedanie, cu precădere în Sf. Munte...și mă refer la mireni, nu la monahi. La monahi nici nu se pune această problemă ei împărășindu-se aproape la fiecare Sf. Liturghie.

Moshu-le am și eu în citat sub mânecă care nu prea bate cu convigerile tale. Ce facem? Ne rupem în două pentru că sunt mai multe "reguli"? Oare de unde vine acest duh al dezbinării?

ps: te bucuri de niște citate care îți întăresc convigerile, iar citatele care îți zdrucină convigerile le cataloghezi drept "neînțelese" de cei pe care le citează. :)) Iartă-mă. :)
Eu zic sa nu ne rupem nici in doua, nici in noua. Cat despre duhul dezbinarii, ma intreb daca chiar asta se intelege, iar daca da, e destul de grav pentru mine. Sincer n-as vrea sa se ajunga la asta, ci doar sa ne cercetam cugetele mai cu luare aminte. Pana la urma, nu mireanul se face vinovat, atat timp cat el face ascultare si se conformeaza preotului-duhovnic intru totul. Cat despre cum se impartasesc grecii, nu pot sa ma pronunt. Daca noi am lua parte chiar pe teritoriu Romaniei, la Sf. Liturghie dintr-o zona oarecum indepartata de noi, (accent, traditii, etc), sunt convins ca unele aspecte le-am gasi oarecum ciudate. La fel si altii care vin in zona noastra... Cu atat mai diferit cand vorbim de alte tari, desi cu totii ne numim ortodocsi. Nu stiu daca tu sau altcineva spunea (cred ca tot printr-un citat) ca atat timp cat nu avem pacate de moarte, nu-i nicio problema daca ne impartasim fara spovedanie? Ce inseamna "pacat de moarte"? daca nu tin post, o fi pacat de moarte? Daca pot sa fac un bine cuiva care vad ca are nevoie, dar din moment ce nu mi-l cere personal, nu ma grabesc sa-l ofer... o fi acesta pacat de moarte? Dar daca mi-l cere, iar eu ma scuz motivand ceva ce Dumnezeu vede ca nu-i deloc asa? O fi asta pacat de moarte? Dar daca inainte de a merge la Sf Liturghie, as bea o cafea, sau as indrazni chiar mai mult cu sotia inainte c-o seara sau dimineata cand cine stie in ce pofte ne trezim? O fi acesta pacar de moarte? De ce spun toate astea? Fiindca omul asa este croit: ii dai un pic de libertate, iar el isi ia "in felul lui"...
Nu e vorba de barfa si nici de rautate, crede-ma. Stiu ca ceea ce spui tu "se poarta" fiindca am fost martor, si nu oriunde, ci in manastire (nu in Romania): dupa ce s-au impartasit, o parte din mireni au mers la trapeza unde era prezenta toata lumea, inclusiv staretul manastirii, maicutele, si toti ceilalti, si fiecare isi scotea de prin sacose ceea ce avea de-acasa, intrucat, biserica nu punea la dispozitie decat ceai, cafea si margarina (eram in Postul Mare). Ei, acei oameni, proaspat impartasiti (o mica parte dintre ei) aveau branza si oua la masa. Am ramas uimit, si ma intrebam daca eu gresesc gandind altfel, sau acolo este ceva in neregula. Probabil tocmai de aceea se ajunge ca parintele-duhovnic nici sa nu-l mai intereseze prea mult, daca ai tinut sau nu post in zilele randuite de post. Pentru ca este o chestiune de atitudine si de alegere in raport cu propria constiinta... Dar nu cumva ajungem pe nesimtite sa ingramadim in camara lucrurilor ingaduite ca nefiind pacate de moarte si lucruri care nu s-ar cadea? Nu mi-o luati in nume de rau, dar eu la asta faceam aluzie: intr-o lume a televizorului in exces si a multor tentatii sau slabiciuni in care cu siguranta ne complacem, ajungem prea usor sa intindem buzele ca sa primim Sfintele Taine?
Iertare celor care se simt avizati! Nu am in vedere pe nimeni personal, si nici nu vreau sa stiu cine si cum se impartaseste. Incerc sa privesc acest aspect doar la modul general: cum vede Dumnezeu, nu vrednicia, ci osteneala noastra?
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

Last edited by Mosh-Neagu; 20.05.2015 at 23:22:47.
Reply With Quote
  #419  
Vechi 21.05.2015, 05:34:00
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
am fost martor, si nu oriunde, ci in manastire (nu in Romania): dupa ce s-au impartasit, o parte din mireni au mers la trapeza unde era prezenta toata lumea, inclusiv staretul manastirii, maicutele, si toti ceilalti, si fiecare isi scotea de prin sacose ceea ce avea de-acasa, intrucat, biserica nu punea la dispozitie decat ceai, cafea si margarina (eram in Postul Mare). Ei, acei oameni, proaspat impartasiti (o mica parte dintre ei) aveau branza si oua la masa.
Foarte trist că se tolerează asa ceva. Si la noi a venit cineva odată în Postul Crăciunului să pună pe masă un salam, iar când altcineva a vrut să-l ia de acolo si să-l dea deoparte, pentru că nu se cuvenea a mânca asa ceva în post, mai ales la o masă comunitară, a primit apostrofări, cum că s-ar fi dat voie să se pună salamul la masă. Părerea mea e că oameni ca ăstia habar n-au pe ce lume trăiesc, si numai Dumnezeu stie ce fel de "încuviintare" primesc ei pentru a consuma aceste produse în post.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu
Am ramas uimit, si ma intrebam daca eu gresesc gandind altfel, sau acolo este ceva in neregula. Probabil tocmai de aceea se ajunge ca parintele-duhovnic nici sa nu-l mai intereseze prea mult, daca ai tinut sau nu post in zilele randuite de post. Pentru ca este o chestiune de atitudine si de alegere in raport cu propria constiinta... Dar nu cumva ajungem pe nesimtite sa ingramadim in camara lucrurilor ingaduite ca nefiind pacate de moarte si lucruri care nu s-ar cadea? Nu mi-o luati in nume de rau, dar eu la asta faceam aluzie: intr-o lume a televizorului in exces si a multor tentatii sau slabiciuni in care cu siguranta ne complacem, ajungem prea usor sa intindem buzele ca sa primim Sfintele Taine?
A tine post în zilele rânduite în calendar este una. Dar a ti se cere (ca în România) să tii post cel putin 3 zile ca să te împărtăsesti, este o anomalie. Nu zic să te împărtăsesti fără socoteală, dar nici să vezi că vin la împărtăsanie Duminica numai bebelusii/ copiii mici nu mi se pare normal. Eu rămân pentru împărtăsania deasă, la fiecare Sfântă Liturghie pe cât posibil, desigur atunci când esti cu constiinta împăcată.
Reply With Quote
  #420  
Vechi 21.05.2015, 16:31:47
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Nu inteleg ce te retine sa dezvalui identitatea Parintelui Sabatie.
Nu, nu este părintele Sabatie. Repet: dacă ar fi un părinte cunoscut, mediatizat ce motiv aș mai avea să-i ascund identitate? :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne impartasim des sau rar? Va_iubesc Impartasania (Taina Euharistiei) 978 17.05.2017 02:29:00
Cum sa ne impartasim? Adriana-Simona Impartasania (Taina Euharistiei) 21 09.01.2014 14:17:16