Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.02.2008, 21:01:10
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Stim ca omul ramane in existenta chiar alegand o viata contrara lui Dumnezeu. Dar necredinta mea, necredinta altora nu fac lucrarea lui Dumnezeu sa nu mai fie atat de prezenta in lume? Buna vietuire a unei persoane poate face ca Dumnezeu sa dea lumii ajutorul Lui, chiar daca buna vietuire a ajuns sa nu mai fie prezenta decat in cateva persoane?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.02.2008, 21:25:25
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Da, Dumnezeu tine lumea pentru anahoreti si pentru cei care ravnesc spre o viata cat mai apropiata de voia Lui. Anahoretii sunt acei cativa batrani calugari ce traiesc viata aspra si lipsita de orice fel de conditii, am auzit ca traiesc refugiati in munti si ca se impartasesc unu pe altul. Asta imi amiteste de Sf. Marcu ascetu care a trait intr-o grota in munte, nemaivazand chip de om timp de 90 de ani, "mancand 30 de ani PAMANT, si band apa din MAREA!" asa cum povestea parintele Ilie Cleopa :), iar cand a fost gasit de un calugar mai sporit ca sa ii aduca sfinta impartasanie, fata si mainile Sf. Marcu straluceau ca soarele in timpul noptii, dar asta puteau sa vada numai oamenii purtatori de duhu, nu oricine. Asa presupun ca sunt si anahoretii, ca ei traiesc in sfintenei inca in viata fiind, si de aceea nu surpa Dumnezeu lumea, pentru ei si cei ravnitori, care sporesc in viata duhovniceasca, nu pentru noi, care ne facem ca facem ceva, desi nu facem NIMIC!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.02.2008, 21:29:20
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Dar acum mi-am amintit ceva si cred ca am gresit cu ce am scris mai sus. Mi-am amintit faptul ca Iisus a zis: "am venit pentru cei impovarati de pacat, si nu pentru cei drepti", dar nu este exclus ca Dumnezeu sa tina lumea si din motivul de mai sus, si ceva ma face sa cred ca totusi o tine si pentru majoritatea care incearca sa traisca in faptele care le cere credinta. Hmm, uneori te poate bulversa un subiect din asta, dar cel mai posibil este ca Dumnezeu sa tina lumea pentru cei bineplacuti Lui, pentru ca Apocalipsa va veni atunci cand vor fi foarte putini la numar cei care mai traiesc dupa voia Lui.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.02.2008, 04:13:10
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:( Am citit undeva ca numai Maica Domnului il mai tine pe Hristos sa nu-si intoarca fata de la noi. Numai pentru rugaciunile ei!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.02.2008, 10:11:38
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Dumnezeu nu paraseste lumea pentru pacatele ei. Noi Il parasim prin pacatele noastre. La judecata Dumnezeu nu ne va dori sfinti. Dar va trebui macar sa fim in urcare duhovniceasca, cu dorinta puternica de mantuire. Si atata timp cat mai sunt 10 credinciosi in cetate, Dumnezeu nu o va pierde.
Intr-adevar, rugaciunea (m)Mamei e foarte puternica.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.02.2008, 16:55:01
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Raspunsul Parintelui Dumitru Staniloae la o intrebare privind sfarsitul lumii a fost: "Chiar daca Dumnezeu, dintr-un motiv sau altul, a hotarat sfarsitul, noi oamenii ii putem intoarce hotararea"! Pare indrazneata perspectiva! Dar, este adevarata. Sa ne amintim intamplarea cu cetatea Ninive din Vechiul Testament. La vestirea proorocului Iona ca "Patruzeci de zile mai sunt si cetatea va pieri"!, ninivitenii reusesc sa intoarca hotararea lui Dumnezeu printr-o mobilizare imediata si generala: Oamenii si animalele, vitele mari si mici sa nu manance nimic, sa nu pasca si nici sa bea apa; Iar oamenii sa se imbrace cu sac si catre Dumnezeu sa strige din toata puterea si fiecare sa se intoarca de pe calea lui cea rea si de la nedreptatea pe care o savarsesc mainile lui; Poate ca Dumnezeu Se va intoarce si Se va milostivi si va tine in loc iutimea maniei Lui ca sa nu pierim"! (Iona 3, 7,9).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.02.2008, 02:16:55
ireal ireal is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.10.2007
Mesaje: 32
Implicit

Cum sa intoarca Dumnezeu fata de la noi? Cum puteti macar spune asa ceva sau pune sub semnul intrebarii? Chiar daca noi uitam de el, chiar daca respiram aerul lui, calcam pamantul lui, mancam mancarea lui, ne impartasim cu trupul si sangele lui, si cu toate astea nu ii acordam atentia necesara, numai zic de iubire, el va tine tot timpul la noi. De ce se intampla catastrofe, tsunami, cutremure, necazuri la toti si tot asa? Pentru ca doar asa ne intoarce Dumnezeu la credinta! Pentru ca ne iubeste si vede ca noi nu facem asta din propria voita!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.02.2008, 11:30:35
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Parintele Staniloae spune: "In Revelatie se vorbeste despre cunoasterea de catre Dumnezeu a celor ce se deschid Lui, cat si de un fel de renuntare a lui Dumnezeu la cunoasterea celor ce nu vor sa se deschida Lui. Psalmistul vorbeste pe de o parte de cunoasterea intimitatii noastre de catre Dumnezeu, spunand "Cel ce a zidit indeosebi inimile lor, Cel ce cunoaste toate lucrurile"(Psalm XXXII, 15), sau "Dumnezeu stie ascunsurile inimii" (Psalm XLIII, 23). Pe de alta parte, cere lui Dumnezeu sa caute din cer si sa vada sau sa auda glasul rugaciunii lui, prin ceea ce se presupune ca Dumnezeu ar putea sa nu priveasca, sau sa nu voiasca sa auda glasul unei rugaciuni (Psalm XXXIII, 6, 17). In trebuinta ca fiinta noastra sa priveasca spre Dumnezeu, ca si Dum*nezeu sa priveasca spre ea, se cuprinde de fapt ideea ca persoana noastra trebuie sa se deschida lui Dumnezeu, mai bine zis in Dumnezeu, sau sa iubeasca pe Dumnezeu, ca Dumnezeu sa-l cunoasca in sensul deplin al cuvantului, nu numai teoretic, sau ca posibilitate nedeplin realizata. Din oceanul de iubire si de lumina al lui Dum*nezeu, curg valuri de iubire si raze de lumina noi, numai cand noi ne deschidem Lui. E o chenoza a lui Dumnezeu si in faptul ca se retine de a forta o patrundere cu iubirea si cu cunoasterea in cei ce se inchid Lui, mai bine-zis ca i-a creat asa, ca* sa nu le poata smulge cu sila iubirea si cunoasterea lor referitoare la Sine."

Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.02.2008, 12:14:51
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Mai fratilor, nu va mai tulburati atata...

Pentru ce tine Dumnezeu lumea nu e treaba noastra. Daca Hristos nu a venit inca a doua oare e prilej de indreptare pentru noi toti, ca a mai ingaduit sa ne pocaim.

Cum sa credem noi crestinii ca Hristos isi intoarce fata de la noi? Maica Domnului se roaga pentru noi, dar se roaga pentru ca stie ca Hristos e rabdare si iertare. Se roaga nu pentru a tine Fata Lui catre noi ci pentru ca mila Lui sa se reverse peste lumea aceasta.

Asadar Hristos nu isi intoarce fata. Tocmai pentru nemernici ca mine si pentru cei rataciti a venit El, ca si acestia sa poata sa caute catre Domnul.
Nu zicem noi "Marire Tie, Hristoase, Dumnezeul nostru, nadejdea noastra, marire Tie!"

Hristos este speranta noastra.
A spune ca doar rugaciunile Maicii Il mai tin pe Hristos cu fata catre noi e a spune oarecum ca rabdarea Lui e limitata... Sa ne ferim de la a judeca noi la ce poate si ce nu poate Hristos.

Sfintii lui Dumnezeu si mai presus de toti Maica Domnului sunt purtatori de har si sunt rugatori catre Domnul pentru noi toti. Dar mila si mantuirea si ingaduinta vin de la Domnul.
Cetele ingerilor stau inaintea Lui, Maica Sfanta sta in dreapta Lui dar toti Lui slujesc si Lui se inchina, pentru ca El este Dumnezeul Milei: Hristos.

Rugaciunile si vietile curate ale sfintilor sunt "recolta" lui Hristos si sunt dovezi limpezi asupra a ce inseamna Imparatia Lui aici pe pamant, ca toti sa vedem si sa credem. Asadar e tot lucrarea lui Dumnezeu, prin Duhul Sfant.
Acei sfinti au meritul ca s-au smerit si pe sine s-au lepadat si nu au fugit ci au lasat pe Domnul sa lucreze prin ei.

Cheia problemei este asadar in exemplul lor: nu prin altceva decat prin smerenie se poate omul mari (de aceea s-a preamarit Sfanta Fecioara, ca atunci cand ingerul i-a zis "bucura-te!" ea s-a smerit si a zis "fie mie dupa voia Domnului" - lepadandu-se de toata grija lumeasca si devenind purtatoare de Hristos). Nimeni nu creste inaintea lui Dumnezeu decat prin smerenie.
Nu pentru ei tine Dumnezeu lumea ci pentru noi. Ei sunt fericiti intru Domnul si sunt faclii aprinse de Lumina Lumii pentru noi, sa vedem in intuneric si sa mergem catre Hristos.

Eu as zice sa ne bucuram si sa multumim Domnului pentru ragaz si sa urmam exemplul Maicii Lui pe calea smereniei. Rugaciunea catre Nascatoarea de Dumnezeu e de mare folos pentru ca aduce insotirea cu ea in rugaciunile urmatoare, asadar dupa ce cerem ajutor la Presfanta ea se va ruga impreuna cu noi, cei mici si astfel mai mare folos vom avea.

Grija lumii acesteia o are Dumnezeu, iar oricat de mare ni s-ar parea noua puterea pacatului si a hulei in lume, ar trebui sa stim ca la Dumnezeu mila si rabdarea sunt fara limita.
Daca ne tulburam si incepem a ne clatina unul din cei trei stalpi: credinta, speranta sau dragostea ne putem prabusi.
Cazut fiind omul care are speranta cauta catre Hristos si se ridica. Daca pierdem increderea in mila Lui, cum ne mai ridicam?

Sa ma iertati ca m-am intins cu vorba sau daca am tulburat pe cineva. Ma rog Domnului ca nu cumva ce am scris sa sminteasca sau sa ispiteasca pe cineva.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.02.2008, 21:55:21
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Cum poate sa paraseasca Dumnezeu lumea cand Dumnezeu s-a jertfit pentru lume?Iisus Hristos este Dumnezeu deplin!Atunci cand Lucifer s-a razvratit,Dumnezeu a distrus cetele ingerilor?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce a facut Dumnezeu lumea ? HBogdan Spiritualitatea ortodoxa 14 21.05.2012 20:23:42
Cum impartim lumea cu Dumnezeu? NECTARIE Generalitati 19 09.01.2011 17:14:53
Cum impartim lumea cu Dumnezeu? Seraphim7 Generalitati 30 28.10.2010 14:24:36
Daca Dumnezeu ne-ar parasi pentru o zi? CuzaSfant Intrebari utilizatori 10 09.10.2010 00:32:57
De ce a creat Dumnezeu lumea? crisnic Intrebari utilizatori 4 23.04.2010 14:52:13