Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 28.04.2006, 01:18:41
marinaru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este Sfanta Traditie mai importanta ca Sfanta Scriptura ? Mereu la biserica se vb. de Sfanta Traditie si de Sfanta Scriptura. Mai exact se inseamna Sfanta Traditie ? Este o carte la fel ca biblia sau...?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 28.04.2006, 18:23:31
Maricica Maricica is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.01.2006
Mesaje: 35
Implicit

Ceea ce stiu eu... Dar nu bag mana in foc. Sfanta Traditie sunt invataturile ramase de la Iisus si transmise prin viu grai, care n-au fost scrise in nici o carte, dar s-au pastrat. Din cate stiu eu, Sfanta Scriptura e alcatuita din Biblie si Sfanta Traditie.
Dar repet, nu bag mana in foc. Aici trebuie sa va raspunda cineva care are cunostinte teologice.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 09.05.2006, 17:03:02
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Asta ar fi foarte important, sa intelegem ce inseamna Sfanta Traditie si Sfintele Scripturi ca parte parte integranta a ei.

Am scis la subiectul Calugarie, Biserca e “stalpul si temelia adevarului”. Iisus si apostolii nu au scris carti ci au invatat neamurile prin cuvint si exemplu de viata, au botezat si au facut ucenici, asta e esenta transmiterii invataturii spirituale si a harului. Aceasta o numim Sfanta Traditie, sau Traditia Apostolica, o mostenire prin care Biserica are mult mai multe cunoastinte decat sint cuprinse in Biblie.

Textele pe care azi le consideram Scripturi au fost scrise in cadrul Bisericii, au avut scopuri particulare in Biserica si au fost scrise in lumina invataturii Bisericii, nu sint relatari exterioare.
Luca 1:3 “am găsit şi eu cu cale, prea alesule Teofile, după ce am făcut cercetări cu deamăruntul asupra tuturor acestor lucruri dela obîrşia lor, să ţi le scriu în şir unele după altele”
deci aceasta a fost adresata unei anume persoane.
Nimeni nu a scris o carte sistematica, care sa ramana peste veacuri ca referinta pentru credinta, sau ca legi fixe, asa cum a fost in Vechiul Testament, pe care neobosit Sf. Pavel le numeste “blestemul legii”.

Tot Biserica a hotarit la un moment dat sa aleaga din multele texte care circulau atunci pe cele care prezinta cel mai curat invatatura Bisericii, si sa le grupeze in ceea ce azi avem ca Noul Testament.
Deci Noul Testament este incontestabil o parte, o componenta a Sfintei Traditii. (Aceata concluzie a fost recunoscuta si in urma unui congres al Bisericilor Apostolice -Catolica, Ortodoxa- si Protestante, am sa cat documentul, ca sa fiu mai precis )
Reply With Quote
  #34  
Vechi 24.05.2006, 17:12:41
Tudor Tudor is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2005
Mesaje: 88
Implicit

Sfanta Scriptura nu este numai o carte in care pastram in memorie ce a facut Dumnezeu, ci o carte in care ne spune ce face si ce va face Hristos pana la sfarsitul veacurilor. Fara Scriptura credinta ar slabi, continutul ei ar deveni nesigur in cadrul Bisericii. Daca Scriptura nu ar avea decat un inteles ingust, limitat, static, ea nu ar avea nevoie de Traditie, de o explicare care sa-i pastreze nealterate intelesurile apostolice.
Catolicismul prin papa a ridicat magisteriul deasupra Scripturii, ceea ce a dus la introducerea de noi invataturi, care nu se regasesc in Scriptura(infailibilitatea papala, imaculata conceptie, etc).
Protestantii au trecut la cealalta extrema - au asezat Scriptura deasupra Bisericii si au transformat constiinta ficarui credincios in criteri de interpretare a Scripturii. Ei au eliminat capitole importante de credinta: traditie, faptele bune, ...
Pentru noi criteriul de interpretare nu este nici papa, nici credinciosul ci Biserica "stalp si temelie a adevarului".
Reply With Quote
  #35  
Vechi 31.05.2006, 23:06:41
Andrei_sunt Andrei_sunt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2006
Mesaje: 9
Implicit

Cred ca in biblie trebuie gasita divinitatea, altfel ramane o simpla carte, dar in asa fel incat sa ramai in toate cele ale ortodoxiei, cel mai important este sa pui in practica si sa traiesti Cuvantul, asa vei intelege cel mai bine. Sa nu ramane doar la nivel teoretic, mintal, etc.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 16.06.2006, 23:14:24
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

Stiam ca Sfanta Traditie reprezinta si totalitatea scrierilor Sfintilor Parinti ai Bisericii.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 20.06.2006, 22:37:21
barboneii barboneii is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 1
Implicit

:)DUMNEZEU IUBESTE OAMENII
Reply With Quote
  #38  
Vechi 14.08.2006, 13:46:38
Daniel.F Daniel.F is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2006
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mikhael
Citat:
În prealabil postat de ionut
Sa comentam despre Sfanta Scriptura si invataturi.
Sfanta Scriptura nu se comenteaza.
Sfanta Scriptura trebuie citita in amanunt. Pentru un crestin a sti ce este scris in Biblie este obligatoriu. Dar, din moment ce suntem oameni, inseamna ca putem gresi si putem persista in greseala. Biserica lui Hristos, pe termen lung, nu poate gresi. Prin urmare, ca sa intelegem cu adevarat Cuvantul Domnului, avem nevoie de asistenta din partea Bisericii. Sa fim atenti, caci de la interpretarea Bibilie pe cont propriu, pana la cadere in erezie nu e decat un pas.
Frate asta insemna ca Cuvantul Domnului te poate duce foarte usor la ratacire, pierzare, in loc sa-ti dea viata, sa te indrepte. Nu ne putem baza pe Biblie? Ne bazam pe ceea ce au spus altii? Fii mai concret.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 14.08.2006, 13:54:20
Daniel.F Daniel.F is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2006
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de ionut
Sa comentam despre Sfanta Scriptura si invataturi.
Nu poti comenta tu nici o Sfanta Scriptura!
[color=red]Singura autoritate care poate interpreta Sfanta Scriptura este Preotul in Biserica, care este Insusi Mantuitorul nostru Iisus Hristos, Cel in Treime inchinat si marit impreuna cu Tatal si cu Duhul Sfant, Treimea cea de o Fiinta si nedespartita![/color] Altfel devine pretext de cadere si sminteala si este ceva mai rau chiar decat Tanacu!
Sfantul Maxim Marturisitorul, spune ca la Sfanta Liturghie, cand Preotul citeste Sfanta Evanghelie, inseamna ca a venit sfarsitul lumii!
[color=red]Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie sunt cele doua izvoare ale revelatie, si care au aceeasi importanta, ca izvoare al revelatiei! Cine tagaduieste adevarurile Sfintei Traditii (inclusiv Sfintii Parinti!), tagaduieste si Sfanta Scriptura!

[/color]De aceea este evident ca in loc sa "comentam" cu nerusinare, Sfanta Scriptura, tot ceea ce am putea face ar fi ca tot ceea ce aducem pe forum din viata noastra, intamplari, fapte, intrebari, sa le raportam la Sfintii Parinti, la modul cum intelepciunea izvorata din Duhul Sfant a acestora, a deschis baierele milostivirii cerului, pacalind diavolul, rautatea si chiar moartea spre binele oamenilor si slava Lui Dumnezeu, Tatal, Fiul si Duhul Sfant! Acestea sunt intr-adevar invataturi, din invatatura de credinta ortodoxa, a Sfintilor Parinti!
Pot sa te intreb? Care este sursa credintei tale? Unde isi are ea radacinile? Pe ce temelie zidesti? Pe temelia Sfintilor Parinti, sau pe Cuvantul Domnului? Nimeni nu poate pune o alta temelie decat cea pusa de Mantuitorul Iisus Hristos. La cine te raportezi tu in viata de credinta? Cine a murit pentru pacatele tale? Cui trebuie sa i te inchine in duh si-n adevar?
Sfintii Parinti si-au ales temelia pe care au zidit. A ta care este?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 14.08.2006, 14:06:13
Daniel.F Daniel.F is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2006
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen
Aici este un forum ortodox. De ce nu va mutati voi pe site-ul lui Abell sa comentati acolo?
Scuze de interventie. La ce te-ai referit cand ai spus: "Aici este un forum ortodox." Pe acest forum nu se discuta despre Cuvantul lui Dumnezeu, sau... ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Scriptura EDI Despre Sfanta Scriptura 0 09.06.2008 15:19:49
Despre Sfanta Scriptura strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 02:22:11
Sfanta Scriptura danyel Despre Sfanta Scriptura 22 13.11.2007 00:39:18
Sfanta Scriptura Dodi Despre Sfanta Scriptura 6 24.03.2007 04:27:38