Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.04.2012, 20:09:23
JojoAmy JojoAmy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.04.2012
Mesaje: 2
Implicit nu se stie daca e botezat sau nu

Ma intereseaza cum poti afla daca ai fost sau nu botezat. Stiu ca exista registru de botez tinut de fiecare biserica, si cam atat. Asadar, o persoana adoptata, care a aflat tarziu de faptul ca a fost adoptat si care nu a mai avut posibilitatea sa afle daca a fost botezat sau nu la ortodoxi, ce demersuri ar putea initia pentru a afla acest lucru? Ceea ce se stie este ca ar fi putut fi botezat doar in 2 orase. De unde ar putea incepe?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.04.2012, 20:35:16
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Primul lucru pe care ar trebui sa-l faca este sa ceara celor care l-au adoptat sa-i dea toate posibilele indicii care i-ar putea fi de folos in clarificarea problemei: de unde a fost adoptat, localitatea, data cat mai exacta, numele pe care il avea inainte (daca i l-au schimbat cumva..) numele parintilor biologici daca le-au cunoscut..
Apoi, stiind orasul, adresa aproximativa, poate afla carei parohii era arondata zona in care a locuit inainte de adoptie.
Merge la bisericile din zona respectiva si solicita datele din registrul de botez.
Poate adresa intrebarea tuturor bisericilor din localitatea respectiva, oricat de multe ar fi, va gasi intelegere sa se caute date despre botezul sau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.04.2012, 20:44:44
JojoAmy JojoAmy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.04.2012
Mesaje: 2
Implicit

Multumesc pentru raspuns. Parintii sunt decedati, a fost o adoptie in familie, iar restul rudelor, in mod inexplicabil, nu stiu nimic. Isi stie si numele anterior, si parintii biologici, etc. Problema e distanta, ma gandeam ca datorita faptului ca nu poate in mod personal sa verifice la bisericile din cele 2 orase, e nevoie de ceva formalitati.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.04.2012, 20:52:35
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JojoAmy Vezi mesajul
Multumesc pentru raspuns. Parintii sunt decedati, a fost o adoptie in familie, iar restul rudelor, in mod inexplicabil, nu stiu nimic. Isi stie si numele anterior, si parintii biologici, etc. Problema e distanta, ma gandeam ca datorita faptului ca nu poate in mod personal sa verifice la bisericile din cele 2 orase, e nevoie de ceva formalitati.
Cred ca se poate rezolva prin cerere scrisa catre forul superior al bisericilor din cele doua localitati (Episcopie, Eparhie, Protopopiat, poate intervine cineva mai cunoscator sa ne spuna denumirea exacta), in care sa dea toate amanuntele pe care le cunoaste legate de parintii biologici, nume, data de nastere, zona in care a locuit, etc.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.04.2012, 21:06:52
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JojoAmy Vezi mesajul
Ma intereseaza cum poti afla daca ai fost sau nu botezat. Stiu ca exista registru de botez tinut de fiecare biserica, si cam atat. Asadar, o persoana adoptata, care a aflat tarziu de faptul ca a fost adoptat si care nu a mai avut posibilitatea sa afle daca a fost botezat sau nu la ortodoxi, ce demersuri ar putea initia pentru a afla acest lucru? Ceea ce se stie este ca ar fi putut fi botezat doar in 2 orase. De unde ar putea incepe?
De la Bisericile celor 2 orase,si/sau de la ceva oameni ai locului.Eventuali martori la Botez.In sate si/sau rasele mici,de regula, lumea stie tot.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.04.2012, 21:40:56
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

O persoana care-si abandoneaza copilul, nu cred ca il boteaza, iar daca institutionalizarea sa intr-un centru de plasament s-a facut inainte 89, atunci nu a fost botezat in perioada in care a locuit acolo. Daca parintii adoptivi l-au botezat, se poate afla de la rude.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca stie cineva... florin_7vl Generalitati 3 21.09.2010 16:12:35
Daca stie cineva sunsray Mari Duhovnici si predicile lor 7 16.10.2009 23:33:43
Daca stie cineva sunsray Generalitati 3 14.08.2009 00:24:45
Ne putem casatorii daca am botezat inainte? alecsa Nunta 9 22.11.2008 21:43:46
Andrei trebuie botezat NiCcoleta Botezul 5 24.09.2007 14:29:20