Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1391  
Vechi 26.10.2012, 18:21:00
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
PIDALION: CANONUL 69, din canoanele Sf.Apostoli

Dacă vreun episcop, sau prezbiter, sau diacon, sau ipodiacon, sau citeț, sau cântăreț, Sfântul marele post nu-l postește, sau miercurea, sau vinerea, să se caterisească. Fără numai de s-ar opri pentru boală trupească. Iar de a fi mirean, să se afurisească. [Sinod 6, can. 29, 89; Laodiceea, can. 49, 51, 52; Petru, can. 15; Dionisie, can. 1; Timotei, can. 8, 10]

Acum am să-ți dau doar o parte din tâlcuire, cea care se referă la înfrânarea dintre soți în zilele de post.

Iar de este întocmai postul miercurei și al vinerei cu Sfântul Postul cel mare, arătat este că precum întru acela nunți nu se fac, după canonul 52 al soborului din Laodiceea, așa nu se cade a se face nici miercurea nici vinerea. Și de este aceasta, arătat că nici cei după lege căsătoriți nu se cade trupește a se împreuna nici întru o miercuri și vineri pentru cucernicia și cinstirea postului, precum nici în Sfântul marele Post. Că necuviincios lucru este, despre o parte a nu strica posturile acestea cu mâncări, iar despre alta a le strica, cu trupeasca împreunare. Pentru aceasta și proorocul Ioil însemnând, că în vremea postului să cade a se înfrâna despre împreunare cei căsătoriți, zice: „Sfințiți postul, propovăduiți vindecarea… Iesă mirele din așternutul său, și mireasa din cămara sa” (cap 2). Iar dumnezeiescul Pavel arătat zice, că cei căsătoriți după lege, întru o unire se cade a se depărta de trupeasca împreunare, pentru a se zăbovi în post, și în rugăciuni (I Corinteni: 7,5), adică să se depărteze și când este precum am zis post, și când se roagă și se gătesc a se cumineca cu dumnezeieștile Taine. Și sâmbăta și duminica, după canonul 13 al lui Timotei, și în toate sărbătorile. După dumnezeiescul Hrisostom (Cuvântul pentru feciorie) unde aduce spre mărturie zicerea de mai sus a lui Ioil, și zice: "Că dacă cei de curând însoțiți, care încă pofta le este înfocată, și tinerețea zburdatică, nu se cade a se împreuna în vreme de post și de rugă, cu mult mai vârtos ceilalți bărbați și femei mai de mult însoțiți, care nu au atâta silă trupească, se cuvine a nu se împreuna."
Ovidiu, era doar o explicație legată de sensul abstinenței din zilele de sâmbăta și duminica. Cu posturile bisericești suntem de acord, cu excepția zilei de luni care nu-i poruncită în BOR din care facem parte. Dacă vrei poți să o ții și pe aceea, dar n-o impune și celorlalți.
Cu privire la sarcină și lăuzie, cred că n-ar trebui să fie o regulă care să oblige la bun simț și căutarea altor limbaje de exprimare a iubirii decât cele care au culminat cu "darul nașterii de prunci".

Dar atenție mare! Canoanele lui Timotei sunt focalizate pe Sfânta Împărtășanie, nu pe interdicții sexuale în sine!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #1392  
Vechi 26.10.2012, 18:42:57
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ovidiu, era doar o explicație legată de sensul abstinenței din zilele de sâmbăta și duminica.
Înseamnă că am înțeles eu greșit.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Cu posturile bisericești suntem de acord, cu excepția zilei de luni care nu-i poruncită în BOR din care facem parte. Dacă vrei poți să o ții și pe aceea, dar n-o impune și celorlalți.
Să ne facem înțeleși, eu nu impun ceva și nici nu am de gând. Aici doar discutăm, în rest fiecare face ce vrea. Sunt de acord cu tine în ceea ce privește ziua de luni, așa era în respectivul îndreptar.
Reply With Quote
  #1393  
Vechi 26.10.2012, 19:27:58
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cred ai vrut să zici că invers.



Se trasmit trăirile mamei care se întimpăresc în "hardul" copilului. Iar cei doi ar trebui să țină cont și de al 3-lea, care va lua parte la actul lor. Așa cum pruncul ia oxigen, hrană de la mamă, la fel primește și informația și stările trupești ale mamei. Ți se pare normal ca el să "asiste" la acest act? E ca și cum ar fi de față, numai că nu vede, dar aude și simte într-o oarecare măsură ce simte mama.
Nu primeste nici o stare trupeasca. E in placenta, un mediu protejat, unde nu il deranjeaza nimeni. Ca sa simta ceva, acesta trebuie sa treaca prin lichidul amniotic sau sa fie trecut prin cordonul ombilical(sau Doamne fereste, un traumatism fizic direct asupra locului). Singurul lucru care ar trece, ar fii sunetul. Ca sa auda ala micul?
Trebuie sa aiba urechile dezvoltate, adica in partea tarzie a sarcinii. Ce intelege din soaptele alea oricum?

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
crezi mai e nevoie și de declanșarea hormonilor sexuali la femeie, plus cei ai barbatului în cazul unei finalizări normale?
Daca estrogenul si toti hormonii sexuali ar trece la fat asa direct, am fii stricati cu toti pur si simplu de la hormonii prezenti in mod natural in timpul sarcinii in trupul mamei, oricat de cumpatati am fi.

Vezi documentarele care ți le-am dat. Te rog urmărește istoricl topicului s-au dat răspunsuri în acest sens. Să tot repet, sincer a devenit obositor. A scris și Eugen.[/quote]

am vazut acum cativa ani aceste documentare pe nat geo. nu tin minte nimic care sa zica ceva de rau de sexul in timpul sarcinii. Arata-mi tu minutul din documentar care spun clar, ca sexul in timpul sarcinii e de porc. Sau un studiu care sa arate ca sexul in timpul sarcinii produce devianta sexuala( adica clar, ca produce devianta sexuala, nu ca creirul unui fat e adaptabil, sau ca testosteronul iti face par pe piept). Eu am cautat pe google in engleza, nu am gasit nimic.

Sincer toata faza asta mi se pare cam ceva de genul asta:
http://www.youtube.com/watch?v=HPJ92...78B0FE6975B975
(urmareste pana la 2:10).
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 26.10.2012 at 19:48:37.
Reply With Quote
  #1394  
Vechi 26.10.2012, 21:28:23
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
141. N-am păstrat curăție cu soțul (soția): miercuri, vineri, sâmbătă, duminică, luni; în cele 4 posturi peste an; în timpul sarcinii și al ciclului lunar; 40 de zile după naștere.
Doresc o precizare: ordodoxul care nu respecta aceasta porunca, isi pierde mântuirea? Întreb foarte serios. La fel de serios mă mir că există această poruncă, dar există posibilitatea să te căsătorești de trei ori. La actul conjugal trebuie să fii de fier, iar la schimbarea nevestelor, primești pogorământ. Personal, cu toată maturitatea de care sunt capabil, consider că este o problemă în precis acest punct. Mă lămuriți? Mulțumesc.

Spunea cineva mai devreme că altcineva (o femeie, bineînțeles) a rămas însărcinată pe perioada menstruației. Acest lucru este posibil, dacă nu cumva a fost vorba de sângerare intermediară. Așa se numește.
Altcineva spunea că nu există perioadă 100% infertilă în cadrul fiecărui ciclu. Am spus și atunci: există această perioadă, la fiecare femeie, în cadrul fiecărui ciclu. Luați și studiați metoda simpto-termică Rotzer. Și consider că această perioadă a fost lăsată de Dumnezeu, nu fiindcă vrea el să ne poruncească ce și cum și când să facem, adică să ne lipsească de libertate. Ci pentru a ne oferi un indiciu despre sensul actului conjugal din cadrul căsătoriei: acesta nu este numai pentru procreare, ci și pentru u-ni-re. Așa a lăsat Dumnezeu pentru cei care doresc să folosească acele perioade în acest fel. Evident, este de la sine înțeles că nu trebuie să pierdem niciodată din vedere chemarea lui Dumnezeu, dar dacă mai avem câte o sărbătoare în familie sau cu prietenii, și ne bucurăm de și la diverse ocazii, nu înseamnă că am uitat să mergem la biserică, să ținem posturile etc.
Reply With Quote
  #1395  
Vechi 26.10.2012, 21:36:32
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit

În prealabil postat de andreicosmovici
Intrebare: atunci de ce Dumnezeu însuși a stabilit o perioadă de infertilitate în cadrul unui ciclu feminin?

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu-mi spune ca să ne folosim de acest moment prielnic plăcerii trupești, că iei nota 4.
Ba bine că nu. Atunci de ce oare? Oricum, nu te speria: nu ne-a dat Dumnezeu o poartă prin care să fugim de înseși poruncile Sale. Și, așa cum formulezi (mai sus, dar cum s-a formulat și de-a lungul acestui topic), ai impresia că vorbești de cel rău când vorbești de plăceri trupești. Este evident că simți plăcere trupească atunci când te unești cu soția. În fine...

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dacă semnele nu mai apar la perioada normală, atunci e semn că ar putea fi o sarcină și atunci actvitatea sexuală încetează.
Nu, întârzierea venirii menstruației poate să însemne și o prelungire a ciclului, cauzat de o boală, un stress etc. Trimit iarăși la studierea metodei simpto-termice Rotzer, pentru care sunt monitor acreditat chiar de Dr. Rotzer, dupa un an de cursuri.[/quote]

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Rămâne la latitudinea fiecăruia cum gestionează legile lui Dumnezeu.
Evident că nu rămâne așa. Dar nici nu văd o problemă să înțelegi mai în profunzime rostul legilor și poruncilor primite de la Dumnezeu. În același timp, ascultându-le.
Reply With Quote
  #1396  
Vechi 26.10.2012, 23:34:15
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Sunt de acord ca pot exista si pacate si patimi in cadrul casatoriei, desigur. De ex. Perversiuni, sau cand unul il foloseste pe celalalt ca pe un obiect, sau totala lipsa de respect si sensibilitate pt trupul celuilalt, am auzit chiar de 'prostitutie'.
Dar mi se pare ca trairea relatiei sexuale normale de catre un cuplu care se iubeste si respecta si o anumita asceza (post) in buna intelegere nu este o impatimire. Mi se pare ca se obisnuieste prea multa scrupulozitate si se da senzatia cuplului ca pana la urma face un lucru de rusine pt un crestin, doar tolerat.
Prin toate aceste fineturi si discutii si definitii ale gandului si faptei asta este mesajul care se da. Si nu ar trebui sa fie asa, este nefiresc.
Din cate stiu eu, la majoritatea cuplurilor normale sexualitatea se 'imblanzeste' pe parcursul anilor, devine mai subtila, nu mai exterioara si cautatoare de senzatii. Fiecare devine mai atent la celalalt si il simte in fiecare gest si atingere.
Mi se pare ca se exagereaza mult impunand cuplurilor casatorite reguli peste reguli, daca le aduni pe toate reiese ca poti face dragoste odata la doi ani, in restul timpului fiind pacat sa simti dorinta pt celalalt (ca asta poate fi impatimire.. ziceai chiar tu), iar cand ajungi sa ai iaradi relatii conjugale, trebuie sa-ti pazesti simturile si ganndurile sa nu cumva sa simti ceva pacatos... E o caricatura, dar sincer, nu la asta riscam sa ajungem? Nu suntem mai aproape de monahism decat de casatorie?


Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Nu se pute problema impuritatii/puritatii ci a fireascului/nefireascului.
Unirea sexuala intre soti este fireasca insa poate deveni nefireasca in anumite conditii (spre exemplu este inadecvata in perioada sarcinii).

"Umbrela" tainei Sfintei Casatorii nu ne fereste implicit nici de impatimirea sexuala, si nici de desfranare in sensul perversiunilor sexuale.


Corect, insa acest control nu este automat, independet de soti ci tine cont de feed-back-ul lor (sa folosim niste termeni tehnici adecvati) de dorinta lor de activitate fireasca...


Corect, insa normalitatea, firescul nu este ceva nici relativ nici "batut in cuie un anumit numar", chiar daca fiecare om, fiecare familie este unica.
Ferirea de impatimirea sexuala in Taina Casatoriei nu este implicita (independenta de dorinta, vointa sotilor), ci trebuie sa fie dorita, cultivata, exersata, educata cu ajutorul harului lui Dumnezeu... asa cum nici Taina Sfantului Botez, nici Taina Sfintei Euharistii nu GARANTEAZA automat (mecanicist, determinist) mantuirea independent de dorinta si (con)lucrarea persoanei umane cu harul lui Dumnezeu intru Hristos Iisus.


Corect... dar si prea multa activitate sexuala ne poate face impatimiti, robi sexului...

Doamne ajuta.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 27.10.2012 at 00:02:01.
Reply With Quote
  #1397  
Vechi 27.10.2012, 01:09:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Sunt de acord ca pot exista si pacate si patimi in cadrul casatoriei, desigur. De ex. Perversiuni, sau cand unul il foloseste pe celalalt ca pe un obiect, sau totala lipsa de respect si sensibilitate pt trupul celuilalt, am auzit chiar de 'prostitutie'.
Oare sa fie astea singurele aspecte in raport cu care se defineste "perversiunea sexuala"?

Citat:
Dar mi se pare ca trairea relatiei sexuale normale de catre un cuplu care se iubeste si respecta si o anumita asceza (post) in buna intelegere nu este o impatimire. Mi se pare ca se obisnuieste prea multa scrupulozitate si se da senzatia cuplului ca pana la urma face un lucru de rusine pt un crestin, doar tolerat.
Cand se cauta impreunarea dar se evita sistematic roadele ei firesti, nu este oare o impatimire?


Citat:
Din cate stiu eu, la majoritatea cuplurilor normale sexualitatea se 'imblanzeste' pe parcursul anilor, devine mai subtila, nu mai exterioara si cautatoare de senzatii. Fiecare devine mai atent la celalalt si il simte in fiecare gest si atingere.
Si ce legatura are Kama Sutra cu morala crestina? :)
Reply With Quote
  #1398  
Vechi 27.10.2012, 01:31:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
M-ai innebunit cu placerile astea ;-)
Nu e vorba de placere, placerea e un efect secundar. E vorba de dragoste si unire.
Interesanta perspectiva, dar neadevarata.

Dragostea se manifesta si iese in evidenta prin lucrurile placute, nu neplacute sau indiferente.

Adica, sa zicem daca iti plac florile, dar ciocolata te lasa rece, cum imi manifest dragostea, iti ofer o floare sau o ciocolata?

Deci mai intai este placerea, pe urma manifestarea dragostei prin oferirea placerii.

Citat:
Tu zici de mine ca nu tin seama de ce spun unii parinti moderni, dar tu, adica e nu tin seama de ce spune sf Pavel cu abstinenta pt putina vreme, pt rugaciune.
Hm, oare nu se gandea la cei proaspat casatoriti?
Pentru ca altfel, dorinta scade proportional cu implicarea in dinamica familiei - cel putin pe atunci oamenii munceau de la rasarit la apus.
Reply With Quote
  #1399  
Vechi 27.10.2012, 01:40:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Atenție, am sesizat un lucru important, și nu am primit răspuns: inclusiv cei care folosesc abstinența totală, o fac după un principiu (sau după o intenție) contra - ceptivă, adică pentru a nu ajunge la sarcină.
Desigur, ei renunță astfel implicit la plăcerea asociată cu actul sexual, dar în intenție, putem spune că ei s-au opus planului lui Dumnezeu de a avea un copil în acea lună, punând deasupra puterii lui Dumnezeu calculele lor pământești, conform cărora nu este momentul să aibă acea sarcină.
Pai "planul lui Dumnezeu de a avea un copil in acea luna" exista doar daca exista actul sexual, altfel te asigur ca planul se amana, cu o singura exceptie, unica si minunata, in istoria lumii.

Citat:
De ce nu-l lasă pe Dumnezeu să decidă când să aibă ei acea sarcină (adică - virgulă - când să vină copilul), iar ei să-și "vadă de" una din menirile veții conjugale, respectiv unirea conjugală?
Nu este menirea, adica nu este o obligatie decat daca macar unul din cei doi are o necesitate expresa in acest sens.

Sa nu fie oare evidenta distinctia intre cei care practica abstinenta motivata spiritual si cei care opteaza pentru placere dar se feresc de consecintele ei?

Cu alte cuvinte, n-ai sa gasesti oameni care practica abstinenta in scop strict contraceptiv, dar in schimb cei care cauta strict contraceptia, este evident ca nu vor renunta si la placere.
Reply With Quote
  #1400  
Vechi 27.10.2012, 01:46:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Eugen7,

Ai postt mai multe link -uri din care chipurile ar fi trebuit sa reiasa influenta activitatii sexuale a parintilor asupra creierului copiilor.

Eu cel putin nu am gasit nimic in acest sens, daca poti veni cu citate exacte care ar sprijini aceasta afirmatie, ar fi perfect.

Afirmatii de genul: "pentru ca tutunul, alcoolul, drogurile, afecteaza creerul bebelusilor inaintea nasterii, atunci trebuie sa o faca si hormonii parintilor in sensul discutat" este doar teorii, nu o demonstratie in sine.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02