Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1701  
Vechi 12.12.2012, 18:44:21
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Este o atitudine cat se poate de... proasta sa crezi ca daca nu scrie, atunci nu-i adevarat;
Am spus ca nu-i adevarat? Am spus ca nu se gaseste informatie explicita pe tema moralei sexuale conjugale. Sau nu am cautat / gasit eu? Asta intrebam.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Referitor la sexualitate, este imorala(fata de Duhul Sfant) daca nu urmareste numai facerea de Fii ai lui Dumnezeu(copii) in cadrul casatoriei.
Este o parere personala? Este parerea BOR? M-ar interesa mai ales raspunsul la a doua varianta, precum si precizarea daca acel raspuns este al BOR, adica referinta ultima pentru orice crestin ortodox (doar din Romania, sau din toata lumea?). Multumesc anticipat.
Sa nu uit: o astfel de afirmatie se argumenteaza. Dar m-as bucura sa fie argumentul Bi se ri cii. Nu că noi nu putem avea argumente valide, dar nu stiu dacă pot avea si autoritatea necesară. Biserica, prin ierarhie, este depozitara adevărului de credință, din câte știu eu. Altfel, pe ce criteriu să "acord" credit unui sfânt sau altuia, într-un subiect sau altul? Să fiu bine înțeles: pe mine mă interesează foarte clar ceea ce mă bagă în iad sau nu. Sunt care spun: dacă nu postești miercurea, te duci în iad. Alții care spun: dacă nu postești miercurea, nu e nici o problemă. Evident că Dumnezeu știe și decide cine merge în iad sau nu, până la urmă, dar tot Dumnezeu este cel care ne-a dat niște legi clare pentru diverse situații. Și, tocmai ca să nu fie confuzie, a instituit Biserica cu ierarhia, înzestrând-o cu acest dar (și datorie) a menținerii și propovăduirii credinței. Eu nu văd alt rost principal al ierarhiei. Ori, eu asta întreb: unde (sau care) este documentul ierarhiei BOR (deci, cel mai autorizat a fi luat în seamă) pe tema moralei sexuale conjugale? Un document care să spună clar: asta e albă, asta e neagră? Nu-mi spuneți că un creștin nu se poate conduce după principii de contrast, fiindcă toată învățătura lui Isus pe pământ s-a făcut prin intermediul exemplelor contrastante, respectiv pildele.
Reply With Quote
  #1702  
Vechi 12.12.2012, 19:04:34
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate, în iad nu ne poate băga decât despărțirea de Hristos. Iar cine stă în Biserică, pocăindu-se, smerindu-se și luminându-se nu va fi despărțit de El, ci se va uni cu El. Nu un document normativ este necesar, ci legătura cu duhovnicul, care este doctorul sufletului tău. Biserica e un organism viu, în care Duhul Sfânt lucrează continuu, prin duhovnic adeseori.

Când ai o boală nu e indicat să încerci să te vindeci singur citind un articol referitor la ea, ci te duci la un doctor cu știință și experiență, care va face o anamneză și va pune un diagnostic, tratând bolnavul, nu boala.

Duhovnicul poate cunoaște starea sufletului tău, poate înțelege dacă Îl cauți din inimă pe Dumnezeu și vrei să faci voia Lui, vrei să Îl cunoști și să te asemeni Lui, sau dacă vrei să împlinești formal niște norme ca să-ți asiguri mântuirea. Pentru că în cazul din urmă, nu vei reuși, oricâte norme vei împlini. Poți să te duci și în adâncul vreunei peșteri și să trăiești acolo, ferindu-te de orice atingere a lumii. Dacă inima ți-e seacă, ești mort.

S-au spus destule pe topicul ăsta și pe altele despre abstinență și contracepție. Nici abstinența nu e bună dacă nu e făcută ca o jertfă pentru Dumnezeu, dacă nu aduce un rod. Nu te poți mântui decât în legătură cu Hristos, care a zis:
„Eu sunt vița, voi sunteți mlădițele. Cel ce rămâne întru Mine și Eu în el, acela aduce roadă multă, căci fără Mine nu puteți face nimic.” (Ioan 15, 5)
Iar contracepția este păcat întrucât nu vrea să aducă rod. Refuză jertfa (curățitoare), vrând doar plăcerea.
Reply With Quote
  #1703  
Vechi 12.12.2012, 19:15:37
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
...toată învățătura lui Isus pe pământ s-a făcut prin intermediul exemplelor contrastante, respectiv pildele.
DUHU SFANT a cauzat toate "contrastele"din invatatura lui Iisus Hristos pe pamant; tu nu vezi cauza contrastelor caci daca ai apela la Acesta(la Dhul Sfant) ai vedea absurdul cautarilor tale pentru ca ti-ar fi revelat necesarul.

Tu cauti sa eviti paguba(iadul) pentru ca in subconstient nu ravnesti sa accesezi idealul(Raiul). Fiindca nu deschizi ochii nu vezi minimum-ul, dar si deschiderea "ochilor" depinde de Duhul Sfant, care vine prin rugaciune si straduinta; pe acestea fa-le si vei primi mai mult prin reverberatia darurilor lui Dumnezeu.

Last edited by Demetrius; 13.12.2012 at 18:31:38.
Reply With Quote
  #1704  
Vechi 01.01.2013, 04:36:21
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Sexualitatea a fost creata si nu poate fi rea complementaritatea fizica si psihica a barbatului cu femeia reproducerea inmultirea etc doar batjocorirea reproducerii in scopul irational de a lua doar placerea aferenta impiedicand scopul poate fi rea si se numeste desfranare inspirata , indusa de o putere nalucitoare numita duhul curviei. Doar pentru ca suntem robiti normalitatea ni se pare abstinenta de fapt ne luptam si incercam sa fim asa cum trebuie , normali. Ca raspuns la intrebarea thread-ului : se face clipa de clipa pana la ultima suflare de catre tot omul. Revenirea sau insanatosirea se face cu tratamentele si leacurile puse la dispozitie de Sf Biserica si treptat , mai intai scapam de cele care rusine este si a vorbi apoi cele mai grosutze , mai acceptate de lume in general si in final de cele subtiri si rafinate inlocuindu-le pe rand ( ca nimeni nu da ceva oricat de rau din mana decat pe ceva mai bun ) cu trairi adevrate induhovnicite mai intense vibrante inalte cuminti la care paticipa tot trupul intreaga fiinta. Cand se apropie sufletul la masura lui de iubire de har duhurile straine incep sa fie mai la stramtoare . Se lucreaza in lanturi ale dragostei in robia care libereaza , lantul dat cu care venim pe lume care ne leaga de parinti si rude sau care il alegem singuri prin vot monahal , legaturi cu rude duhovnicesti sau prin cununie.
Un an nou cu ajutor de la Domnul si Maica Domnului sa avem si sa ne ajute Sf Ierarh Vasile Cel Mare toti sfintii puterile ceresti si sf Cruce !
Reply With Quote
  #1705  
Vechi 01.01.2013, 06:40:10
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Teodosie Vezi mesajul
Sexualitatea a fost creata si nu poate fi rea complementaritatea fizica si psihica a barbatului cu femeia reproducerea inmultirea etc ...
Daca "complementaritatea" barbatului cu femeia nu e rea, oare de ce Iisus Hristos nu S-a "completat" cu nicio femeie?
Pentru ca El n-a facut nimic de la El, ci numai ce I-a spus Lui Tatal.

Deci..., noi Il urmam(ascultam) pe Iisus?
Reply With Quote
  #1706  
Vechi 01.01.2013, 10:01:22
iorga1964 iorga1964 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.01.2013
Mesaje: 2
Implicit abstinenta sexuala este acelasi lucru cu transformarea energiilor

primul lucru care trebuie retinut si documentat stiintific este;LA MANTUIRE SE AJUNGE PRIN SEX dar nu oricum ci prin neejaculare.este mult de povestit si cine este interesat sa studieze cartile lu SAMAEL AUN WEOR de la site-ulhttp://www.vopus.org/ro/cursuri-conferinte/cursuri-si-conferinte/cursuri-prin-corespondenta.html
Reply With Quote
  #1707  
Vechi 01.01.2013, 10:59:05
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iorga1964 Vezi mesajul
primul lucru care trebuie retinut si documentat stiintific este;LA MANTUIRE SE AJUNGE PRIN SEX dar nu oricum ci prin neejaculare.este mult de povestit si cine este interesat sa studieze cartile lu SAMAEL AUN WEOR de la site-ulhttp://www.vopus.org/ro/cursuri-conferinte/cursuri-si-conferinte/cursuri-prin-corespondenta.html
si prin sex mai ai inima curata?
sunt destule lupte de dus ca sa mai punem paie pe foc cu incurajari de pacate cu diavolul...
Reply With Quote
  #1708  
Vechi 01.01.2013, 11:44:04
iorga1964 iorga1964 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.01.2013
Mesaje: 2
Implicit nu oricum sex

sex numai cu persoana legitima adica sotia.
prin poarta prin care am iesit din Eden(sexul)prin ea se va intra.mintea cu tot ce cuprinde (intelect,egouri,preocupari,griji)este luciferica.trebuie sa avem minte de copil ca sa razbatem p pe drumul trezirii constiintei/.nu mai pierd timpul cu raspaunsuri/cititi va rog opera lui Samael Awun Weorsau inscrieti-va la cursurile antropolice AGEAC din orasul dvs.
mi-a facut placere!
Reply With Quote
  #1709  
Vechi 01.01.2013, 16:01:18
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Daca "complementaritatea" barbatului cu femeia nu e rea, oare de ce Iisus Hristos nu S-a "completat" cu nicio femeie?
Pentru ca El n-a facut nimic de la El, ci numai ce I-a spus Lui Tatal.

Deci..., noi Il urmam(ascultam) pe Iisus?
Hristos nu a venit pe pamant pentru "a se completa" cu o femeie. Avea EL nevoie pentru a "se completa"?
Reply With Quote
  #1710  
Vechi 01.01.2013, 17:35:42
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fructul oprit nu era sexul, ci fructul cunoasterii binelui si a raului. Adam si Eva au cazut ptr. ca erau lacomi, au fost mandri, au vrut sa fie ca Dumnezeu, dar fara Dumnezeu. Aberatiile astea new-age cum ca fructul oprit ar fi fost sexul nu ar trebui sa fie luate in seama. Este inadmisibil ptr. un popor de 2000 de ani crestin sa nu stie chestiunile de baza si sa se lase amagit de prostiile astea orientale si new age.

Iar Domnul nostru Iisus Hristos, Dumnezeu-Cuvantul, care din Tata S-a nascut mai inainte de toti vecii, S-a intrupat de la Duhul Sfant si de la Fecioara Maria si S-a facut Om ptr. a noastra mantuire, nu ptr. altceva. A venit sa ne ridice din starea cazuta in care ne aflam. A venit ptr. noi, ptr. ca Dumnezeu este Iubirea Absoluta. Hristos a dus pe umerii Sai intreaga umanitate! Este Taina Dumnezeirii!
Prin HRISTOS se ajunge la mantuire, nu prin sex. Sa nu uitam ca nu exista Sfant care sa fi invins dracul desfranarii. Aberatiile astea cu mantuirea si sexul sunt chestiuni orientale, budhiste daca nu ma insel. Si evident sunt erezii. Unul din motive ptr. care exista Taina Casatoriei este nasterea de prunci.

Sa revenim la invatatura ortodoxa si sa nu mai deviem peste tot cu aberatiile astea.

Last edited by Laura19; 01.01.2013 at 17:39:23.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02