Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 08.09.2017, 10:33:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Il citam ironic pe AlinB cu "baita"
Sigur, atunci cand esti depasit de subiect..

Raspunde la o intrebare:

Ti se pare bun si drept, ca un prunc care a murit sa zicem la nastere si parintii n-au apucat sa-l boteze, sa ajunga in Iad iar unul care a apucat botezul sa ajunga in Rai?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #272  
Vechi 08.09.2017, 10:35:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
si cine spune ca in Sanul lui Avraam (locul unde dreptii Vechiului Testament se aflau dupa deces) prezenta lui Dumnezeu nu era simtita? Biblia spune ca: "Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ți aminte că ai primit cele bune ale tale în viața ta, și Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuiești".Daca Lazar era mangaiat, arata ca Dumnezeu era cu el
Cine poate spune cu certitudine ca aceasta stare de fapt nu era o proiectie a modului in care stau (vor sta) lucrurile abia dupa Jertfa de pe Cruce?

Daca esti atent, greutatea pildei nu sta pe modul in care e judecat bogatul nemilostiv si starea lui Lazar in vesnicie - de altfel nu vedem nicaieri in pilda ca Lazar ar fi facut ceva vrednic de mantuire.

Greutatea pildei sta pe necredinta bogatului (si a fratilor acestora), aratand ca cei care ignora pe Moise si proroci, fara doar si poate vor refuza chiar si mesajul invierii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 08.09.2017 at 10:50:31.
Reply With Quote
  #273  
Vechi 08.09.2017, 11:00:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Invatatura ortodoxa spune ca din cauza caderii lui Adam oamenii au pierdut harul. Toti oamenii mostenesc urmarile pacatului stramosesc, inca de la nastere, adica pierderea harului. Fara har nimeni nu se putea mantui, de aceea toti mergeau in Iad pana la Iisus. Iisus, prin lucrarea Sa, a dat posibilitatea reprimirii harului, a stergerii urmarilor pacatului stramosesc. Aceasta se face numai prin botez, mantuirea este prin har, nu doar prin fapte.
Aceasta invatatura sta la baza invataturii crestine, nu e o invatatura oarecare sau teologumena. Este scrisa in toate catehismele ortodoxe.
Esti exact ca neoprotestantii care incearca sa ia pasajele din Biblie, care se refera la botezul adultilor si sa sustina cu ele ca doar adultii pot fi botezati, ca doar adultii indeplinesc criteriile pentru botez si sa le aplici in sens invers sub amenintarea cu Iadul pentru ...prunci.

Asta nu e cu nimic diferit de perspectiva juridica asupra pacatului stramosesc - omul e pedepsit dintr-o necesitate juridica, nu sufera ca urmare a alegerii sale de a se indeparta de Sursa Vietii.

Iar daca e sa ne cantonam in sfera juridica/tehnica si sa facem referire la Ioan 3:5

"Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu."

Atunci pruncii in graba doar botezati (cu apa si fara mirungere - care e botezul cu Duhul Sfant) nu indeplinesc decat 50% din conditii si iarasi nu pot intra in Imparatia lui Dumnezeu.

Penibil, penibil, penibil.

Ignoranta dublata de perversitate, pentru ca desi stii, ignori tocmai faptul ca istoria si practica Bisericii timp de secole, care nu a considerat ca lipsa botezului copiilor pune in pericol mantuirea lor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 08.09.2017 at 11:29:21.
Reply With Quote
  #274  
Vechi 08.09.2017, 11:03:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Petru I-a zis: Nu-mi vei spăla picioarele în veac. Iisus i-a răspuns: Dacă nu te voi spăla, nu ai parte de Mine.(Ioan 13,8)

Cine stie cum s-ar putea talcui acest verset? O simpla "baita" sa faca asa mare diferenta?
Citeste aici si poate gasesti un raspuns pentru nedumirerea ta..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #275  
Vechi 08.09.2017, 11:08:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Iisus S-a Pogorat la Iad ca sa-i elibereze pe drepti. Se spune ca primul care a ajuns in Rai a fost talharul de pe cruce. Asta e o invatatura aceptata de toti, nu e nimic de contestat la ea.
Dar bine ca ai amintit de Sanul lui Avraam, ca am vrut sa scriu despre asta in mesajul precedent dar am uitat. Cum am citit si zilele acestea, acela era chiar locasul din Iad unde se duceau dreptii. Era separat de locurile unde erau cei ce erau munciti, cum vedem si din parabola.
Aha, deci incerci sa ne spui ca inca inainte de Hristos exista o judecata particulara, dupa care oamenii erau impartiti, cei care mergeau la Iadul cu chinuri si cei la ala fara - virtual mantuiti.

Bun, atunci ne lamuresti si pe noi care erau criteriile de Judecata inainte de Hristos?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #276  
Vechi 08.09.2017, 11:22:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu au nici conceptul de pacat stramosesc.
Eu cred ca trebuie sa formulezi sau devii si mai penibil.

Diferenta e ca au o abordare diferita, nu ca "nu au conceptul".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #277  
Vechi 08.09.2017, 12:32:41
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Ti se pare bun si drept, ca un prunc care a murit sa zicem la nastere si parintii n-au apucat sa-l boteze, sa ajunga in Iad iar unul care a apucat botezul sa ajunga in Rai?
Tie ti se pare drept ca un slabanog sa fie vindecat de Hristos pentru ca a fost adus de prietenii lui iar alte sute de slabanogi sa nu fie vindecati pentru ca n-au fost adusi de prietenii lor?
Reply With Quote
  #278  
Vechi 08.09.2017, 12:54:15
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Tie ti se pare drept ca un slabanog sa fie vindecat de Hristos pentru ca a fost adus de prietenii lui iar alte sute de slabanogi sa nu fie vindecati pentru ca n-au fost adusi de prietenii lor?
Ma surprindeti. Vad in aceasta postare un pumn ridicat spre Cer, sau ma insel?
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #279  
Vechi 08.09.2017, 13:40:02
Palamist Palamist is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.06.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Ti se pare bun si drept, ca un prunc care a murit sa zicem la nastere si parintii n-au apucat sa-l boteze, sa ajunga in Iad

Aici iti dau dreptate.Mie nu mi s-ar parea bun si drept:ar contrazice unul din atributele lui Dumnezeu:dreptatea.In plus, nu mi-l pot imagina pe Iisus, asa cum il stim din Evanghelii, sa fie de acord cu asa ceva:nu-mi pot imagina copii mici in iad (cu sau fara chinuri).

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
iar unul care a apucat botezul sa ajunga in Rai?
In acelasi rai cu sfintii?Iarasi e greu de acceptat asa ceva.
Reply With Quote
  #280  
Vechi 08.09.2017, 13:42:32
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Palamist Vezi mesajul
Aici iti dau dreptate.Mie nu mi s-ar parea bun si drept:ar contrazice unul din atributele lui Dumnezeu:dreptatea.In plus, nu mi-l pot imagina pe Iisus, asa cum il stim din Evanghelii, sa fie de acord cu asa ceva:nu-mi pot imagina copii mici in iad (cu sau fara chinuri).



In acelasi rai cu sfintii?Iarasi e greu de acceptat asa ceva.
Raiul si Iadul sint poli, cu gradiente in zona intermediara. Cine are un background stiintifico-tehnic, intelege ce vreau sa spun.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie

Thread Tools
Moduri de afișare