Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 09.09.2008, 14:06:55
oea oea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2008
Mesaje: 5
Implicit

Nici ouale, nici branza, nici carnea, nici laptele nu sunt privite rau de biserica si sunt si ele intr-adevar niste lucruri minunate. Ideea in post ma gandesc ca e sa te abtii de la unele lucruri placute, omenesti si sa te concentrezi mai mult pe relatia cu Dumnezeu..
Reply With Quote
  #352  
Vechi 09.09.2008, 15:37:35
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristitodoran_1
Ciudat, nu stiam ca n-ai voie sa faci sex in post. Nu prea vad de ce. Nu am inteles niciodata de ce sexul, un lucru minunat de altfel, este atat de urat vazut de biserica.
Postul acela se tine doar daca exista buna invoiala intre soti ca amandoi sa posteasca in privinta acelui lucru.

1 Corinteni 7:5. [color=red]Sa nu va lipsiti unul de altul, decat cu buna invoiala [/color] pentru un timp, ca sa va indeletniciti cu postul si cu rugaciunea, [color=red]si iarasi sa fiti impreuna, ca sa nu va ispiteasca satana,[/color] din pricina neinfranarii voastre.
Reply With Quote
  #353  
Vechi 09.09.2008, 15:58:15
fratele fratele is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2008
Mesaje: 39
Implicit

@7th_Brigade_TzHL sunteti preot?(sau teolog?)
Reply With Quote
  #354  
Vechi 11.09.2008, 11:47:58
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de trianul
Sunt sotie de preot si de doua luni urmez un tratament pentru a avea un copil, iar zilele fertile in aceasta luna sunt 22.23.24.25 martie (vineri, sambata,duminica si luni, iar daca sotul meu este preot nu stiu daca este bine sa facem acest copil. Va rog sa ma ajutati!

Va multumesc!
.cel mai bine daca aveti credinta in Dumnezeu lasati-L pe el sa decida cand si cum, si ai sa vezi ca ai sa ramai insarcinata chiar atunci cand nu era perioada ta fertila.dar noi ,oamenii fapturi mici si nevrednice ne pierdem in asa multe amanunte si ratacim esentialul. oare Bunul Dumnezeu ne pierde pentru asa ceva?Daca este vrerea Lui sa vina acest copil va veni in post ,in nepost si oricand.curaj!
Reply With Quote
  #355  
Vechi 11.09.2008, 13:50:42
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de snowdrop
chill out fratilor, ca v-ati incins!ce dur vb unii cu altii, DUMNEZEULE
Daca vrei ca mesajul sa ajunga la destintari, scrie pe romaneste.
Nu stiu de unde moda asta de a folosi expresii straine, cand lb. romana e foarte bogata in expresii si pe deasupra le si cunoastem.
Ia gandeste-te, daca cineva in loc de chill, isi imagineaza ca ai spus kill?!? :)
De aceea zi-i pe romaneste ca e mai bine. Vezi bine ca nici scriind pe romaneste nu se inteleg oamenii, dapai daca ii mai ametesti si cu limbi straine...

In rest, din cand in cand e buna asa o atentionare, atunci cand se incing spiritele.
Reply With Quote
  #356  
Vechi 11.09.2008, 16:07:10
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Trianul
Banuiesc ca intre timp ai luat deja o decizie si parerea mea nu-ti mai foloseste la nimic.

Eu cred ca atunci cand de voie sau de nevoie facem un pacat ni-l asumam, nu cautam indreptatiri si scuze. Daca esti cu masina si depasesti limita de viteza admisa stii ca poti fi amendat. Daca totusi te grabesti, iti pregatesti eventual banii pentru amenda, nu-ti ceri voie de la primul politist intalnit. Acesta poate fi intelegator, dar, daca mai incolo radarul te-a depistat, platesti amenda.

S-ar putea sa-ti fi randuit Dumnhezeu si o incercare a devotamentului fata de randuielile fixate de Biserica. Mustrarile de constiinta si nesiguranta ta ma fac sa cred ca am dreptate. Fireste ca e bine sa aveti un copil, dar daca deja ai facut atatea sacrificii era bine sa mai amani cu o luna aceasta decizie. Pentru linistea constiintei tale. In calitate de crestina, eu n-am voie sa te sfatuiesc altfel.

Daca ai procedat altfel, roaga-te lui Dumnezeu sa te ierte, iar la spovedanie spune si acest pacat. Roaga-te mult pentru ca Dumnezeu sa aiba mila de voi, sa va dea un copil sanatos si inteligent care sa va aduca bucurii. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #357  
Vechi 17.10.2008, 23:57:21
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de trianul Vezi mesajul
Sunt sotie de preot si de doua luni urmez un tratament pentru a avea un copil, iar zilele fertile in aceasta luna sunt 22.23.24.25 martie (vineri, sambata,duminica si luni, iar daca sotul meu este preot nu stiu daca este bine sa facem acest copil. Va rog sa ma ajutati!

Va multumesc!
eu pot sa zic doar ca raspunsul sta doar in voi dar trebuie sa cereti de la Dumnezeu intelepciune si el va va raspunde intrun fel sau altul,am observat ca ati foat foarte judecata in diferite ipostaze de aici poate ati inteles ca raspunsul este numai de la Dumnezeu si nu de la oamenii care nu stiu sa faca diferenta intre o intrebare?si o judecata?deci ei aleg pe cea din urma.....dar asculta ce zice proorocul David"cere de la mine si iti voi da tie mostenirea neamurilor si stapanirea ta peste tot pamantul"si acste cuvinte la confirma Hristos tot ce veti cere vi sa va da vou,nu trebuie decat sa ceri si vei avea raspunsul ,sau mai e a doua varianta intreaba un alt preot fiidca el este in masura sa ti dea un sfat eu una sunt doar un om simplu care nu pot da sfaturi nimani pt ca am pt mine de dat o multine de sfaturi pt indreptare si nu baga la suflet tot ce ti sa zis ea doar invatarule ca sfaturi si restul uita ca uni oameni uita caci cu cat 'judeca"mai mult cu atata iubesc mai putin ,ai pus doar o intrebare la care vreai un sfat si nuci decum afirmatiile"ca esti nevata de preot"..........nu inseamna ca nu ai nevoie de un sfat sau de un cuvant frumos pt ca esti om si oameni sunt egali prin deosebirile lor......
Reply With Quote
  #358  
Vechi 03.11.2008, 21:17:11
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de trianul Vezi mesajul
Sunt sotie de preot si de doua luni urmez un tratament pentru a avea un copil, iar zilele fertile in aceasta luna sunt 22.23.24.25 martie (vineri, sambata,duminica si luni, iar daca sotul meu este preot nu stiu daca este bine sa facem acest copil. Va rog sa ma ajutati!

Va multumesc!
Cea mai mare minune pe care o face DUMNEZEU prin om este sa se nasca alt om, oare poate sa fie un pacat .Daca aceasta femeie nu poate sa ramina insarcinata in alta perioada ce va face?Oare credeti voi ca DUMNEZEU ar fi inpotriva ca sa se conceapa un copil in post ?Sincer eu va spun ca nu cred ca ar fi inpotriva.Dar pentru a se da nastere unui copil si nu pentru alte nebunii pe care le cunoastem destul de bine.
Reply With Quote
  #359  
Vechi 03.11.2008, 22:33:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL Vezi mesajul
Cea mai mare minune pe care o face DUMNEZEU prin om este sa se nasca alt om, oare poate sa fie un pacat .Daca aceasta femeie nu poate sa ramina insarcinata in alta perioada ce va face?Oare credeti voi ca DUMNEZEU ar fi inpotriva ca sa se conceapa un copil in post ?Sincer eu va spun ca nu cred ca ar fi inpotriva.Dar pentru a se da nastere unui copil si nu pentru alte nebunii pe care le cunoastem destul de bine.
Nu stiu ce nebunii cunosti tu mai bine, dar sigur este nechibzuinta in a te erija in Dumnezeu si in judecatile Sale. Postul ori este, ori nu este. Nu exista cale de mijloc. Ori il ti si il respecti de la A la Z , ori renunti si nu-l mai ti. Judecatile facute pe jumatate sunt infirmitati grave in credinta .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #360  
Vechi 04.11.2008, 10:46:25
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Cristi,nu este chiar asa,intotdeauna am incercat sa nu adopt radicalitatea...pot ajunge cu usurinta la extremism,iar in cazul spiritualitatii,la habotmicism,care nu este mai presus decat necredinta.
Exista situatii si situatii,iar Dumnezeu judeca pe fiecare dupa trasaturile specifice,judeca fiecare situatie dupa motivele ce le-a determinat.Este mult prea radical spus,postim ori nu postim.Asemenea erau si fariseii care erau categorici cu riscul de-a calca peste cadavre,astfel ajungand sa nu le mai pese de nimic din jur,si astfel nici de Cuvantul Lui Dumnezeu care invata la iubire si dreapta judecata.
Iti amintesti cand s-au smitit acestia de Dumnezeu,fiindca s-a atinsa de spurcata si necurata Magdalena,cand s-au smitit ca Domnul a ajutat la scoaterea asinului in zi de sabat...si multe alte lucruri care exemplifica tocmai situatiile deosebite si intelegerea acestora,si nu radicalitatea si intoleranta.
Deci,mai degraba tind sa-l apreciez pe Arhanghelul,in acest sens,fiindca detest "fixsatiile"pe anumite aspecte ale vietii legate de religie.
Si inca ceva,spune-timi,va rog,UNDE SCRIE IN BIBLIE CA NU AI VOIE SA CONCEPI IN POST???!!!VA SPUN EU!,NICAIERI!Acestea reprezinta dorinte si legi ale pamantenilor,pentru stimularea infranarii si-a curatirii trupului,vazandu-se ca omul abuzeaza de placere si ingnora in mod deliberat cumpatarea in toate.Astfel a trebuit sa se adopte legile,practic nescrise,ale vietii crestinesti,bazata pe infranare si purificare.Sunt foarte bune,sunt intelepte...ele reprezinta pansament pentru sufletul si trupul nostru,insa nu trebuiesc batute in cuie,neintelese si aplicate intr-un mod neindurator,in situatii deosebite,astfel nu cred ca mai vorbim de credinta,ci de viceversa ei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Copil dat spre adoptie armanda Generalitati 5 29.02.2012 09:36:04
Voi ati adopta un copil? sophia Generalitati 47 17.03.2011 16:16:54
Povestea unui copil RaduIoan Intamplari adevarate 5 22.05.2009 14:28:02
copil luat de suflet clementia Preotul 21 07.02.2009 14:48:20