Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.10.2005, 16:10:12
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Adevarata pocainta implica metanoia! versus, vedeti cata paranoia pioasa exista!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.10.2005, 12:41:03
mihaiporubin mihaiporubin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2005
Mesaje: 11
Implicit

din cate stiam eu,pocainta intervenea decate ori faceam ceva rau...intrebarea mea este daca este posibil ( si cum? ) sa nu mai fac niciodata nimic rau ca sa nu mai am nevoie de pocainta...
sau pocainta trebuie sa ma insoteasca ca un mod de viata ...mi-am adus aminte ca in Biblie scrie "Pocaiti-va pentru ca vine Imparatia lui Dumnezeu" ..."Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului..." "am venit sa-Mi dau viata pentru cei pacatosi..." daca nu gresesc...poate sa ma lamureasca cineva?
multumesc,mihaiporubin
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.10.2005, 13:41:54
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaiporubin
din cate stiam eu,pocainta intervenea decate ori faceam ceva rau...intrebarea mea este daca este posibil ( si cum? ) sa nu mai fac niciodata nimic rau ca sa nu mai am nevoie de pocainta...
sau pocainta trebuie sa ma insoteasca ca un mod de viata ...mi-am adus aminte ca in Biblie scrie "Pocaiti-va pentru ca vine Imparatia lui Dumnezeu" ..."Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului..." "am venit sa-Mi dau viata pentru cei pacatosi..." daca nu gresesc...poate sa ma lamureasca cineva?
multumesc,mihaiporubin
Este o vorba care spune: Este omeneste a gresi, dar este diavoleste a persista in gresala! Adica Taina Spovedaniei sau Pocainta, caci despre ea este vorba, este o taina care se repeta, si care are drept efect, curatarea hainei botezului, adica iertarea de pacatele savarsite, prin preot care il preinchipuie pe Hristos, de fapt El, Iisus Hristos este Cel care ne iarta pacatele atunci la Taina Spovedaniei! Cu ajutorul acestei Taine care ne impartaseste harul de viata datator al Lui Dumnezeu, si cu propria noastra vointa si infranare, vom reusi sa nu mai repetam greseala!

[color=red]Harul Lui Dumnezeu care ni se impartaseste prin Sfintele Taine, actioneaza sinergic, adica este co-lucrator, impreuna lucrator cu propria noastra vointa![/color] numai asa este eficient.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.10.2005, 15:31:14
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

[color=red]Adevarata pocainta implica metanoia[/color]
Metanoia inseamna schimbare in esenta (metamorfozare daca vreti). Prin metanoia vorbim de o schimbare radicala totala. Prin pocainta intelegem o schimbare a omului pacatos in unul duhovnicesc, iar schimbarea vine din interior o schimbare a inimii, a duhului
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.10.2005, 14:40:56
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Abell
[color=red]Adevarata pocainta implica metanoia[/color]
Metanoia inseamna schimbare in esenta (metamorfozare daca vreti). Prin metanoia vorbim de o schimbare radicala totala. Prin pocainta intelegem o schimbare a omului pacatos in unul duhovnicesc, iar schimbarea vine din interior o schimbare a inimii, a duhului
Abell, [color=red]metanoia este intoarcerea mintii de la cele lumesti, trecatoare si pacatoase, stricacioase ale lumii acesteia, catre cele nestricacioase ale Lui Dumnezeu. Intoarcerea mintii (inclusiv a celor ce le cugetam) de la cele lumesti, catre cele duhovnicesti![/color]:)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.10.2005, 17:11:35
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
metanoia este intoarcerea mintii de la cele lumesti
[color=red]Si cum se obtine asta? [/color]
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.10.2005, 11:08:33
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Abell
Citat:
În prealabil postat de alecsandru
metanoia este intoarcerea mintii de la cele lumesti
[color=red]Si cum se obtine asta? [/color]
Se obtine dupa voia Lui Dumnezeu si straduinta fiecaruia.
De mare folos si ajutor este preotul duhovnic, Sfintele Taine, si vointa proprie de a nu mai savarsi pacatul, impreuna cu lepadarea treptata de sine!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.10.2005, 14:35:43
carmen carmen is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.10.2005
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaiporubin
din cate stiam eu,pocainta intervenea decate ori faceam ceva rau...intrebarea mea este daca este posibil ( si cum? ) sa nu mai fac niciodata nimic rau ca sa nu mai am nevoie de pocainta...
sau pocainta trebuie sa ma insoteasca ca un mod de viata ...mi-am adus aminte ca in Biblie scrie "Pocaiti-va pentru ca vine Imparatia lui Dumnezeu" ..."Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului..." "am venit sa-Mi dau viata pentru cei pacatosi..." daca nu gresesc...poate sa ma lamureasca cineva?
multumesc,mihaiporubin
Omul se naste cu pacatul stramosesc (vezi Adam si Eva)si atunci nu putem spune ca suntem fara de pacat.Este adevarat ca acest pacat prin Taina Sfantului Botez se sterge, iar nasul de botez marturiseste pentru noi lepadarea de satana si unirea cu Dumnezeu.Dar, vine o vreme cand devenim responsabili de faptele noastre (si nu numai de fapte ci si de ganduri, gesturi etc)si trebuie sa stim ca tot ceea ce il supara pe Dumnezeu,pe aproapele nostru si ceea ce face rau trupului nostru inseamna pacat.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.10.2005, 14:16:52
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmen
Citat:
În prealabil postat de mihaiporubin
din cate stiam eu,pocainta intervenea decate ori faceam ceva rau...intrebarea mea este daca este posibil ( si cum? ) sa nu mai fac niciodata nimic rau ca sa nu mai am nevoie de pocainta...
sau pocainta trebuie sa ma insoteasca ca un mod de viata ...mi-am adus aminte ca in Biblie scrie "Pocaiti-va pentru ca vine Imparatia lui Dumnezeu" ..."Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului..." "am venit sa-Mi dau viata pentru cei pacatosi..." daca nu gresesc...poate sa ma lamureasca cineva?
multumesc,mihaiporubin
Omul se naste cu pacatul stramosesc (vezi Adam si Eva)si atunci nu putem spune ca suntem fara de pacat.Este adevarat ca acest pacat prin Taina Sfantului Botez se sterge, iar nasul de botez marturiseste pentru noi lepadarea de satana si unirea cu Dumnezeu.Dar, vine o vreme cand devenim responsabili de faptele noastre (si nu numai de fapte ci si de ganduri, gesturi etc)si trebuie sa stim ca tot ceea ce il supara pe Dumnezeu,pe aproapele nostru si ceea ce face rau trupului nostru inseamna pacat.
Pai exact aici se arata necesitatea administrarii, a savarsirii si acordarii celor sapte Taine in Biserica Drept-maritoare!
Om fiind nu poti sa nu pacatuiest (fara de pacat a fost numai Domnul nostru Iisus Hristos, Care este Om adevarat si Dumnezeu adevarat!), si atunci de cate ori pacatuim, haina botezului se murdareste, se pateaza si se cade sa o curatim, prin Sfintele Taine.
Intai, Taina Marturisirii (a Pocaintei), prin care omul isi cere iertare pentru greselile sale, si in acelasi timp isi exprima acordul de vointa cu VOINTA LUI DUMNEZEU, spre a nu mai savarsi pacatul, si a i se impartasi harul necesar, puterea necesara de a nu mai pacatui. Nepacatuirea, este o stare de bine, data de o lucrare sinergica (adica impreuna lucrare, a vointei umane cu harul Lui Dumnezeu!, in Sfanta Taina a Marturisirii! a pocaintei!)
Nu poti in viata fiind si om sa nu pacatuiesti, este o mandrie desarta, luciferica ceea ce cugeti tu mihaiporubin, insasi acesta fiind pacat! Iar daca intradevar cugeti aceasta cu gand smerit, ai nevoie de putere, har de la Dumnezeu, pe care il poti avea in Biserica, prin savarsirea si administrarea dar si acordarea corecta a Sfintelor Taine,de catre preotul duhovnic, in speta Tainei Marturisirii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.02.2006, 06:55:18
goby goby is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.02.2006
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaiporubin
din cate stiam eu,pocainta intervenea decate ori faceam ceva rau...intrebarea mea este daca este posibil ( si cum? ) sa nu mai fac niciodata nimic rau ca sa nu mai am nevoie de pocainta...
sau pocainta trebuie sa ma insoteasca ca un mod de viata ...mi-am adus aminte ca in Biblie scrie "Pocaiti-va pentru ca vine Imparatia lui Dumnezeu" ..."Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului..." "am venit sa-Mi dau viata pentru cei pacatosi..." daca nu gresesc...poate sa ma lamureasca cineva?
multumesc,mihaiporubin
dragul meu:)nu trebuie sa gandesti sa adeparte pt ca Dumnezeu nu vrea moartea nimanui gandeste ca ,Dumnezeu nu la omorat nici pe satana, bachiar ia oferit sansa sa fie ceea ce sia dorit un imparat puternic dar in intuneric in urat... intelegi gandeste pozitiv Dumnezeu nu vrea decat ca noi sa ne recunoastem greselile si sa ne le mai comitem... Si eu mai cred ca asta a mai asteptat Dumnezeu de la satan sa isi recunoasca greselile py a fii iertat dar spre ne fericirea lui Dumnezeu nu afacuto si dincontra incearca sa fie mai puternic decat Dumnezeu... Iti poti imagina tu cata vointa si rabdare are Dumnezeu de a asteptat Dumnezeu atatea mii de ani pt pocainta lui satan da ca e sa fie asa ... Iar cu biblia nu vreau sa te fa sa nu o mai citesti... pt ca as gresi si as face cel mai mare pacat... dar din pacate sunt foarte multe greseli si asata datorita transaltorilor ce u traduso.... Sunt mici si totusi mari erori in Biblie Nu in noul testamnet si in vechiul si hai sa iti dau un exemplu... Adam si Eva au avut 2 copii da ,pe Cain si pe Abel.Cain la omoarta pe Abel, iar lui Cain dupa ce la omorat pe fratele sau isa artat Dumnezeu si la insemnat pt a nu-l omora oameni... nu? Si acum e acum care sunt acei oameni cand noi stim ca nu existau decat Adam,Eva si copii, erau decat 4 persoane pe panat unde e restul de oameni ... intelegi dar asta nu e datorita bibliei si datorita celor ce au tradus-o.Asa ca adac te intereseaza mai mult viata si vrei sa poti fii ceea ce Dumnezeu vrea Un discipol apucate si studiaza biblia citeste noul si incerca sa descifrezi si pe vechiul care f forte greu acum nu pot spune mai multe lucruri dar daca vrei sa discutma despre aceste teme ma poti contacta la adresa de e-mail goby2005_22@yahoo.com te salut si Dumnezeu sa fie cu tine
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
POCAINTA ROMANIEI iosif Pocainta 90 16.08.2011 04:07:59
Pocainta vrajitorilor The_Fallen Generalitati 20 04.08.2011 03:08:56
Ce este pocainta? iosif Pocainta 154 28.11.2010 01:54:10
Pocainta Sf.Asteapta Generalitati 4 31.07.2010 20:42:29
pocainta nairda Pocainta 14 12.03.2008 22:26:22