Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.07.2011, 14:25:58
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca. Mi-a placut raspunsul unei doamne la moartea parintelui Cleopa- este o pierdere, dar si un castig, am castigat un pururea rugator inaintea lui Dumnezeu- aceste cuvinte se potrivesc si parintelui Arsenie.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.07.2011, 14:26:50
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele Arsenie Papacioc: "Să știți să muriți, să știți să înviați în fiecare zi! Ultimul meu cuvânt."
Attached Images
File Type: jpg arsenie-papacioc-fisa-de-penitenciar[1].jpg (25,6 KB, 17 views)
File Type: jpg Crucea-Parintelui-Arsenie-Papacioc[1].jpg (44,1 KB, 19 views)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.07.2011, 14:42:12
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Dumnezeu sa-l odihneasca intre sfintii si dreptii Sai!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.07.2011, 15:05:22
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cel de Sus sa-l odihneasca-n pace pe acest adevarat om al Sau.Un exemplu extraordinar,din toate punctele de vedere.Ar fi frumos ca macar azi,in ziua cand Domnul l-a chemat la EL, in memoria la tot ce a facut bun acest duhovnic in acesta lume,nimeni sa nu se certe cu nimeni pe acest forum iar o zi de reculegere in memoria lui nu cred ca ar fi ceva atat de exagerat,fie si la modul virtual.O zi de respect pentru o viata traita in Credinta.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.07.2011, 15:19:23
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Unhappy

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca cu cei drepti!


Vesnica lui pomenire! Amin!+
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.07.2011, 15:21:11
ghriscu ghriscu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2010
Locație: Bucharest
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ghriscu
Implicit Simt ca am pierdut pe cineva drag

Dumnezeu sa-l ierte si sa privim cu speranta ca gandurile si invataturile lui vor fi intelese si isusite de toti urmasii. L-am vizionat si citit pe www.crestinortodox.ro, din intamplare (oare?), iar apoi cu din ce in ce mai multa dorinta de a invata din experienta si intelepciunea lui.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.07.2011, 15:22:53
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Cel de Sus sa-l odihneasca-n pace pe acest adevarat om al Sau.Un exemplu extraordinar,din toate punctele de vedere.Ar fi frumos ca macar azi,in ziua cand Domnul l-a chemat la EL, in memoria la tot ce a facut bun acest duhovnic in acesta lume,nimeni sa nu se certe cu nimeni pe acest forum iar o zi de reculegere in memoria lui nu cred ca ar fi ceva atat de exagerat,fie si la modul virtual.O zi de respect pentru o viata traita in Credinta.
Multumim, ce bine ai zis.
Dumnezeu sa-l odihneasca!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.07.2011, 15:26:19
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit Nu-i trist...

Baftă prin vămi îi doresc, și dacă mai avea păcate, mă rog ca Milostivul Dumnezeu să-l ierte și să-i dea haină bună cu care să petreacă la Nunta cea Veșnică a Domnului, împreună cu frații Paisie și Cleopa și Bartolomeu... și să se roage pentru noi, de acolo, pentru toți creștinii mai buni sau mai răi și păcătoși, așa cum sunt eu sau alții ca mine.

Dacă ar mai fi trăit vre-o zece ani m-aș fi bucurat, dacă a murit mă bucur... și asta nu este o durere ca un om să treacă la cele veșnice... trist este când te prinde moartea nepregătit... dar el sărmanul, era gata de vre-o 50 de ani... Dar se cuvine să ne întristăm sau să ne bucurăm cum se cuvine... și chiar nu știu dacă să mă bucur sau să mă întristez... Oricum ar fii sentimentul, râs cu plâns, să nu uităm totuși că și noi vom trece prin aceleași clipe, mai devreme sau mai târziu, îi vom urma.

Deci: Veșnicie senină și plăcută întru Hristos!

Și părinte, dacă ne auzi, netezește-ne calea spre Cer.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.07.2011, 15:28:06
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Dumnezeu sa-l odihneasca intru Sfintii Sai!

Primisem un telefon de la o maicuta tare draga din jud.Constanta care cu mare durere m-a anuntat trecerea la cele vesnice a dragului parinte Arsenie Papacioc, caruia ii port o deosebita recunostinta pentru ajutorul duhovnicesc pe care mi l-a daruit de-a lungul anilor.
Parinte Arsenie Papacioc, n-am sa va uit niciodata!
Bunul Dumnezeu sa va aseze in randul sfintilor, sa va ierte si de-acolo de sus sa ne raspundeti la rugaciunile noastre asa cum ati facut-o mereu pana acum.
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.07.2011, 15:37:42
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Un creștin autentic - rugător pentru noi în ceruri

M-a întristat această veste.
Dumnezeu să-l odihnească în pace în Împărăția Sa cerească!
Ce aș putea spune despre acest părinte duhovnicesc drag al nostru? Orice cuvânt de apreciere și prețuire, pe care l-aș putea scrie, ar fi doar un cuvânt banal, în comparație cu trăirea creștină autentică a părintelui Arsenie. A fost un creștin adevărat, un părinte plin de dragoste și responsabilitate pentru fiii săi duhovnicești și, nu în ultimul rând, un mărturisitor al lui Dumnezeu.
Să fim următori ai părintelui, precum și părintele I-a urmat lui Hristos!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Papacioc claudelina Mari Duhovnici si predicile lor 19 11.02.2013 15:13:07
Parintele Arsenie Papacioc a plecat la Domnul Bogdan N Generalitati 1 20.07.2011 14:39:25
Parintele Arsenie Papacioc s-a mutat in Cer laurschepsis Generalitati 3 19.07.2011 15:34:16
A plecat la Domnul Parintele Viorel Mihoc cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 5 13.06.2010 12:30:22
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 04:57:26