Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.06.2012, 22:17:55
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb Despre femeie

Am citit ceva într-o carte și cred ca este interesant:

Citat:
Fiice al lui Hristos, pe cât puteți, sa va acoperiți cu sfială și veți străluci ca aurul. Atunci când o femeie nu se acoperă, ce arată? Arată ca nu este mulțumită cu bărbatul ei, ci vrea și alt bărbat. Iar atunci când se acoperă , ce arată? Arată că slăvește pe Dumnezeu că i l-a dăruit pe bărbatul său și nu mai vrea să cunoască alt bărbat.
Din cartea: ”Sfântul Cosma Etolianul- ”Viața și învățăturile”
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.06.2012, 17:52:26
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Am citit ceva într-o carte și cred ca este interesant:



Din cartea: ”Sfântul Cosma Etolianul- ”Viața și învățăturile”
Deh...nici musca nu mai bazaie.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.06.2012, 19:28:39
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

daa... e interesant ... adica o femeie care e mai dezbracata vrea sa atraga privirile la mai multi barbati, pe cand una care este imbracata decent, nu are nevoie de admiratia nimanui de pe strada decat a unicului ei barbat ... si vedem pe strada femei si femei ... unele mai mult sau mai putin imbracate ... fiecare dupa cum are credinta sa ...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.06.2012, 21:18:15
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Mie recunosc ca imi plac fustele pana la genunchi mai mult decat cele lungi si am unele bluze care sunt cam mulate. Si poate ca gresesc ca ma imbrac asa dar imi place stilul acesta.
Stiu ca nu e recomandat dar am grija de aspect sau mai bine zis mare grija. La capitolul acesta mai am multe, multe progrese de facut.
Ideea nu este de a atrage atentia unui barbat ci vreau sa-mi placa mie si nu vreau sa am un aspect dezagreabil nici pentru ceilalti. Gresesc pentru ca nu vreau sa plac in primul rand lui Dumnezeu. E un stil in primul rand egoist, apoi pentru ceilalti si undeva in urma pentru Dumnezeu. Acesta e si motivul pentru care am capul acoperit doar in Biserica (si in rare ocazii nici atunci).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.06.2012, 21:20:46
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Smile

Probabil cazul (real) al femeilor care nu au bărbat e pe undeva pe la mijloc... dar și extremele/ excepțiile întăresc regula, nu-i așa ?

Prima frază a citatului este cu adevărat remarcabilă !

P.S.: Mulțumesc, Simply_me că l-ai readus în actualitate pe Sfântul Cosma Etolianul, un sfânt tare drag mie.
Vă fac cadou o poză în care apare acest sfânt - zugrăvit în trapeza Mănăstirii Sf. Nectarie din Roscoe, NY.
Este sfântul cu metanierul în mână (centru spate poza).
Attached Images
File Type: jpg 007.jpg (52,0 KB, 32 views)

Last edited by mirela.t; 27.06.2012 at 21:31:01. Motiv: post scriptum
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.06.2012, 21:36:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Fiice al lui Hristos, pe cât puteți, sa va acoperiți cu sfială și veți străluci ca aurul. Atunci când o femeie nu se acoperă, ce arată? Arată ca nu este mulțumită cu bărbatul ei, ci vrea și alt bărbat. Iar atunci când se acoperă , ce arată? Arată că slăvește pe Dumnezeu că i l-a dăruit pe bărbatul său și nu mai vrea să cunoască alt bărbat.
Avem exemple chiar si aici pe forum , prin avatarele unora si nu numai . . . !
Multumiri pentru citat , Simply_me !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.06.2012, 22:01:58
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Vă fac cadou o poză în care apare acest sfânt - zugrăvit în trapeza Mănăstirii Sf. Nectarie din Roscoe, NY.
Este sfântul cu metanierul în mână (centru spate poza).
Multumesc pentru poza.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.07.2012, 20:20:33
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
Mie recunosc ca imi plac fustele pana la genunchi mai mult decat cele lungi si am unele bluze care sunt cam mulate.

Ideea nu este de a atrage atentia unui barbat ci vreau sa-mi placa mie si nu vreau sa am un aspect dezagreabil nici pentru ceilalti.
daca fusta e mai lunga de genunchi si bluza nu e mulata, ar insemna ca stilul asta de imbracaminte produce un aspect dezagreabil?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.07.2012, 21:36:24
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Este vorba despre acoperirea capului?Sau acoperirea trupului?Sau ambele?

Societatea a ajuns la concluzia ca femeile care arata bine si extraordinar de bine,trebuie sa-si descopere acest"dar"tuturor,sa fie un fel de bun public ,spre desfatarea tuturor.
Daca cineva deschide gura sa ceara putina decenta,i se baga pumnul in gura imediat cu justificari de genul:de ce sa se acopere?este tanara!
Daca nu este tanara,atunci macar are un corp de invidiat si tot trebuie sa-l arate.

Femeile au descoperit din timpuri imemoriale ca sexul poate fi folosit in serviciul lor si uite ca nici in secolul 21 lucrurile nu stau chiar diferit de atunci...Ma intreb de ce barbatii nu au evoluat pana acum?...chiar atat de mult timp sa le ia sa-si dea seama ca sunt folositi?
Va rog,nu va ofensati dragilor,doar imi pun si eu niste intrebari,observand barbatii din jur care inca au probleme de concentrare la vederea unui genunchi.
Si imi pun problema astfel deoarece orice fata il are model pe tatal ei,iar tatal meu nu era sensibilizat de nici o femeie despuiata pe strazi,fiind mai stapan pe situatie din fire.Imi era jena cu el pe strada caci dojenea orice fata mai indrazneata,le intreba daca n-au avut mai mult material pt fuste mai lungi si cate altele...daca le vedea vopsite in fel si chip,le intreba daca lucreaza la circ...
Tata are o singura slabiciune de o viata:mama


Un exemplu concret:
Dacandu-ma in vizita la colega mea de lucru(femeie in varsta de 50+ ani)o gasesc in compania unui instalator tehnic(tv,internet) iar privelistea este de neinteles pt mine:colega mea este imbracata cu o bluza care ii scoate sanii afara,cam 3 sferturi,atat de decoltata incat sutienul sta pe afara si puteai observa unde incepe sternul...
In fine,m-am facut ca nu vad,am luat micul dejun impreuna,mi-am vazut de treaba(ma dusesem cu treburi) si inainte de a pleca eu,am asistat la plecarea instalatorului.
Colega era multumita de serviciile lui,deoarece rezolvase niste complicatii si a vrut sa-i dea niste bani;din cate am inteles,serviciul era in costul comunitatii(platit de asociatia de locatari)iar omul a refuzat politicos banii la mai multe insistente ale femeii...
Acum dupa ce a plecat,femeia imi spune"ai vazut ce poate face o bluza decoltata?"

In fine,doar un exemplu de judecata ancestrala...poate nu cel mai bun deoarece omul a refuzat banii din alte considerente(probleme cu superiorii,serviciul era gratuit),si nu pt ca a fost supus showului.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.07.2012, 14:07:18
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
daa... e interesant ... adica o femeie care e mai dezbracata vrea sa atraga privirile la mai multi barbati, pe cand una care este imbracata decent, nu are nevoie de admiratia nimanui de pe strada decat a unicului ei barbat ... si vedem pe strada femei si femei ... unele mai mult sau mai putin imbracate ... fiecare dupa cum are credinta sa ...
credinta omului (a femeii in cazul de fata) nu sta in vestimentatie. Ce, daca o crestina se imbraca precum o musulmanca de la Kabul inseamna ca e mai credincioasa decat o crestina ce poarta o fusta mini si o bluza mulata? Nu cred!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Portret de femeie Pelerin spre Rasarit Despre Sfanta Scriptura 7 03.10.2014 10:39:39
Femeie in moarte clinica alt_inceput Generalitati 18 04.01.2011 16:22:35
Despre femeie in Biserica claudelina Tinuta in Biserica 34 13.09.2010 23:43:36
femeie insarcinata in post ginabadea Postul 26 24.03.2010 10:59:50
Omul , bărbat și femeie cristiboss56 Din Vechiul Testament 5 24.04.2009 17:46:29