Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.04.2008, 16:32:19
aliscami aliscami is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2008
Mesaje: 8
Implicit

Nu am mai postit de mult timp iar acum odata cu postul Pastelui, ca toti crestinii m-am apucat si eu de postit. Inizial cu gandul la impartasanie, deci ceva si necesar. Insa cred ca postul inseamna mult mai mult decat a nu manca carne, oua,lapt. Este ca un fel de resetare a corpului, a intregului organism. E un fel de responsabilitate fata acesta. O pauza de la toate mancarurile atat de necesare dar cu care uneori exageram.Ma simt atat de bine postind iar fuga dupa retete de post si dupa produse alimentare deosebite si care costa si mai putin, am observat ca e benefica. Am invatat, acum abia, ca postul inafara de a fi considerat obligatoriu este si deosebit de util si placut. Cred ca ar trebui sa le explicam cumva si copiilor lucrul asta sa le evidentiem partea pozitiva a postului.Multa lume cand aude de post se sperie si li se pare dificil dar cand incepi sa postesti si Dumnezeu te ajuta sa reusesti in asta. Pentru ca nu e greu tine doar de vointa si de respect pentru aceasta minunata perioada dinaintea sarbatorilor. As vrea sa aud si alte pareri in legatura cu asta. :)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.04.2008, 17:27:31
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

trebuie renuntzat complet la CAFEA shi la delicatese din carne de "somn" ca degeaba posteshti la mancare, dar injuri, fumezi, te certzi shi curveshti....

postul trebuie unit cu pocaintza shi cu poruncile cu a-tzi aminti mereu sa le faci shi sa tzii shi taina shi daca le aplici sa le aplici nu pentru ochii lumii sau ai shefului ci pentru Dragostea dintre Dumnezeu shi om, pentru Dumnezeu sa le faci...

postul nostru este defapt linishtirea in mandrie, un fel de trandaveala mandra care se pune pe dat lectzii ca un fel de jude mustreu ce shade pe minciuna shi nimic, manipuland nimicul spre calea de nimic.....

postul in schimb inseamna inceperea de a fi om ceresc, duhovnicesc care incepe sa supuna trupul duhului, iar duhul/invatzatura/sufletul sa-l supuna Harului....

altfel e doar perioada de abstinentza in vederea terminarii postului ca sa avem mai multa pofta de mancare ca asha zice medicul ca atunci suntem sanatoshi... deci un fel de regim.... o dieta shi in loc sa ne umflam cu carne shi dulciuri shi prajituri, ne apucam sa ne umflam cu pita shi apa cu legume shi orez shi alte lucruri la care e voi pana nu mai putem.... paste ca italienii.... sau placinte cu varza ca romanii...

poi roada unui post reushit trebuie sa fie in primul rand o credincioshie shi o dragoste nefatzarnica de Dumnezeu.... sa ne revenim in fire la o conshtiintza curata shi sa ne indreptam shi nu mereu cum mi se intampla doar mie, ca la noi ca la nimenea, mi se intampla mereu sa-mi amintesc pacatele ca sa ma laud cu ele shi nu sa ma indrept, shi mi le tot reamintesc shi pare ca am asha o smerenie dar e fals... imi pare ca nu e pentru indreptare ci laudaroshenie.... shi iar mi se strica postul cu mandria shi nu ma folosesc cum ar trebui de Cuvantul lui Dumnezeu ci imi produc sminteala.... shi atunci iar posomorare....

Deci e greu sa pui inceput bun shi sa-l mentzii pana la final... ca sa ramana ceva din el shi dupa final....ca daca dupa final iar mergi la chefuri shi la restaurante, la cafele shi alcoale shi itzi umbla ochii mortului in cap dupa fetitze.... atunci zice cineva ca eshti doar fur de cele sfinte... ca nu te-ai dus sa-tzi faci metanoi ci doar curatzenia de primavara ca sa poata sa mai vina la tine inca 7 draci.... ???:(:(
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.04.2008, 17:49:40
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

:D Pai da, Ovidiu, iar am mai inghitit o portie de amuzament...si nu stiu daca-i de post si ar fi bine sa te spovedesti ca-i faci pe altii sa cada in "pacate". E fain ce-ai scris. Si adevarat!!! Continua!

Elena

Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.04.2008, 14:25:31
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
trebuie renuntzat complet la CAFEA shi la delicatese din carne de "somn" ca degeaba posteshti la mancare, dar injuri, fumezi, te certzi shi curveshti....

postul trebuie unit cu pocaintza shi cu poruncile cu a-tzi aminti mereu sa le faci shi sa tzii shi taina shi daca le aplici sa le aplici nu pentru ochii lumii sau ai shefului ci pentru Dragostea dintre Dumnezeu shi om, pentru Dumnezeu sa le faci...

postul nostru este defapt linishtirea in mandrie, un fel de trandaveala mandra care se pune pe dat lectzii ca un fel de jude mustreu ce shade pe minciuna shi nimic, manipuland nimicul spre calea de nimic.....

postul in schimb inseamna inceperea de a fi om ceresc, duhovnicesc care incepe sa supuna trupul duhului, iar duhul/invatzatura/sufletul sa-l supuna Harului....

altfel e doar perioada de abstinentza in vederea terminarii postului ca sa avem mai multa pofta de mancare ca asha zice medicul ca atunci suntem sanatoshi... deci un fel de regim.... o dieta shi in loc sa ne umflam cu carne shi dulciuri shi prajituri, ne apucam sa ne umflam cu pita shi apa cu legume shi orez shi alte lucruri la care e voi pana nu mai putem.... paste ca italienii.... sau placinte cu varza ca romanii...

poi roada unui post reushit trebuie sa fie in primul rand o credincioshie shi o dragoste nefatzarnica de Dumnezeu.... sa ne revenim in fire la o conshtiintza curata shi sa ne indreptam shi nu mereu cum mi se intampla doar mie, ca la noi ca la nimenea, mi se intampla mereu sa-mi amintesc pacatele ca sa ma laud cu ele shi nu sa ma indrept, shi mi le tot reamintesc shi pare ca am asha o smerenie dar e fals... imi pare ca nu e pentru indreptare ci laudaroshenie.... shi iar mi se strica postul cu mandria shi nu ma folosesc cum ar trebui de Cuvantul lui Dumnezeu ci imi produc sminteala.... shi atunci iar posomorare....

Deci e greu sa pui inceput bun shi sa-l mentzii pana la final... ca sa ramana ceva din el shi dupa final....ca daca dupa final iar mergi la chefuri shi la restaurante, la cafele shi alcoale shi itzi umbla ochii mortului in cap dupa fetitze.... atunci zice cineva ca eshti doar fur de cele sfinte... ca nu te-ai dus sa-tzi faci metanoi ci doar curatzenia de primavara ca sa poata sa mai vina la tine inca 7 draci.... ???:(:(
:D:D:D
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.04.2008, 20:47:01
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
trebuie renuntzat complet la CAFEA
:D nu am mai intalnit sau auzit pe nimeni care sa fie asa de potrivnic cafelei:), dar un cappuccino?:rolleyes:
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.04.2008, 13:49:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
Citat:
În prealabil postat de vsovi
trebuie renuntzat complet la CAFEA
:D nu am mai intalnit sau auzit pe nimeni care sa fie asa de potrivnic cafelei:), dar un cappuccino?:rolleyes:
Da. Toti avem una sau mai multe fixatii. Apoi , se poate renunta si la cafea, ca nu-i musai necesara. Important ce a spus Ovidiu, referitor la perioada de dupa post. Da, daca ea este urmata de o schimbare a modului de viata, a mentalitatilor noastre, inseamna ca postul a fost cu folos. Dar,daca urmeaza o perioada de imbuibare si desfrau, postul tinut a fost in zadar, pentru ca in perioada postului om fi scapat de niste draci cum spune Ovidiu, dar dupa a venit un batalion si totul se naruie. Postul in sine trebuie continuat in multe privinte si dupa terminarea lui , neavand legatura cu bucatele servite ci cu multe alte elemente ale constructiei noastre duhovnicesti.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.04.2008, 22:50:42
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
Citat:
În prealabil postat de vsovi
trebuie renuntzat complet la CAFEA
:D nu am mai intalnit sau auzit pe nimeni care sa fie asa de potrivnic cafelei:), dar un cappuccino?:rolleyes:
Da. Toti avem una sau mai multe fixatii. Apoi , se poate renunta si la cafea, ca nu-i musai necesara. Important ce a spus Ovidiu, referitor la perioada de dupa post. Da, daca ea este urmata de o schimbare a modului de viata, a mentalitatilor noastre, inseamna ca postul a fost cu folos. Dar,daca urmeaza o perioada de imbuibare si desfrau, postul tinut a fost in zadar, pentru ca in perioada postului om fi scapat de niste draci cum spune Ovidiu, dar dupa a venit un batalion si totul se naruie. Postul in sine trebuie continuat in multe privinte si dupa terminarea lui , neavand legatura cu bucatele servite ci cu multe alte elemente ale constructiei noastre duhovnicesti.
Da asa este, aveti dreptate, toata lumea are fixatii, eu una nici nu vreau sa ma gandesc la ale mele...referitor la post, nu mi-a mai spus nimeni de perioada de dupa post,sau cel putin toata lumea pune accent pe post, mai bine zis pe cel alimentar. Ma bucur ca pot sa invat din ce se posteaza pe forum
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.04.2008, 20:52:17
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Doamne ajuta!
Nu am mai ras de mult cu asa cu pofta:D:D:D:D:D
Insa chiar daca adevarul este camuflat sub mantia glumei......este adevar........ caci de cele mai multe ori postul este asa o dieta si nu un post in adevaradtul sens al cuvantului.
Omul prin post intelege sa nu manance produse de natura animala si nu sa se abtina de la clevetire, minciuna, etc.
Si uite asa nu scapa de draci. Si daca scapa de vreo doi, dupa cum s-a mai spus vine o armata dupa. Caci ei respecta cu strictete legea compensatiei.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.04.2008, 20:55:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Casiana
Doamne ajuta!
Nu am mai ras de mult cu asa cu pofta:D:D:D:D:D
Insa chiar daca adevarul este camuflat sub mantia glumei......este adevar........ caci de cele mai multe ori postul este asa o dieta si nu un post in adevaradtul sens al cuvantului.
Omul prin post intelege sa nu manance produse de natura animala si nu sa se abtina de la clevetire, minciuna, etc.
Si uite asa nu scapa de draci. Si daca scapa de vreo doi, dupa cum s-a mai spus vine o armata dupa. Caci ei respecta cu strictete legea compensatiei.
Da, da, asa-i ! Uite eu dupa ce am reusit victoria impotriva diavolului fumatului dupa aproape 30 si de ani de lupta si dupa o perioada de respiro cand am crezut cu certitudine ca mai nimic nu poate a sa ma mai tulbure, au venit cete si cete de nenorociti ce m-au tulburat in alte si alte metehne , aruncand ispite asupra-mi de m-au facut praf si pulbere, de nu ma mai recunosteam pe mine , atat m-au tulburat de tare . Asa este , scapi de unul dai de zece, scapi de zece, dai de cinzeci, important sa ne pastram crediinta, sa ne-n tarim necontenit, iar antidotul si arma rugaciunii sa o folosim din plin fara menajamente, pana in a crea o dependenta in ale rugaciunii. Este poate singura dependenta ce este cu folos omului zilelor noastre.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.04.2008, 14:17:21
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

n-am glumit...:dozingoff:

dar poate ca am naravul asta inradacinat al necredintzei chiar shi atunci cand scriu de pare ca ash spune vorbe haioase, pironice... shi nu-mi dau seama dar constat ca pare gluma ce am scris deci nu am seriozitate shi asta nu prea cred ca e de bine ci denota superficialitate, indiferentza, lenevire, nepasare, lepadare, ... multa multa LAUDAROSENIE... nasol ???
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul meu ? Mihnea Dragomir Postul 179 10.11.2013 16:37:57
Postul + cristiboss56 Pocainta 43 03.08.2012 03:11:25
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
Postul gabriela_iagar Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 11 25.11.2009 15:24:08