Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.05.2008, 17:31:31
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

http://www.farauanu.com/ecumenism/

O viziune extrem de corecta asupra dialogului dintre BOR cu BC.
In care se vede ca parintele Dumitru Staniloaie era pentru dialogul cu BC si de pro-ecumenism cu crestinii.
„ – Părinte, Darurile sfințite la o liturghie catolică sunt cu adevărat Trupul și sângele Mântuitorului?

– Vedeți, Biserica Ortodoxă nu are un cuvânt hotărât, oficial în privința aceasta. Noi putem crede ceea ce vrem să credem. Eu personal cred că și la catolici se prefac cinstitele daruri în Trupul și Sângele Mântuitorului Hristos, deși atunci când s-au certat ortodocșii cu catolicii, mai ales după Marea Schismă, cei din Răsărit i-au învinuit pe catolici că folosesc azimă, și de aceea nu se întâmplă prefacerea. Până la urmă, Dumnezeu știe... Și depinde de credința noastră, a fiecăruia, cum ne raportăm, dat fiind faptul că și ei au succesiune apostolică, preoție, Liturghie, sfinți – persoane în care s-a sălășluit harul lui Dumnezeu și care au făcut minuni – nu putem să excludem posibilitatea prefacerii. Este părerea mea personală; nu spun: <Câți sunteți aici, toți așa trebuie să credeți>”

(Duhovnici Români în Dialog cu Tinerii – Arhim. Teofil Părăian,

Editura Bizantină, 1997, București, p. 163).

Parintele Dumitru Staniloaie:
„ – Sperați într-un progres substanțial al Mișcării Ecumenice, prin dialogurile creștine de apropiere și refacere a unității de credință a Bisericii lui Hristos?

– Sper că se va realiza un progres, de apropiere între Biserici în Mișcarea Ecumenică. Această apropiere se va realiza mai întâi între Ortodoxie și Catolicism, care nu sunt despărțite prin deosebiri esențiale.”

(în culegerea făcută de
Protosinghel Ioanichie Bălan, Convorbiri Duhovnicești II, Episcopia Romanului și Hușilor, 1990, p. 92)

„ – Care sunt adevărații membrii ai Bisericii lui Hristos? Numai cei drepți și ortodocși sau toți credincioșii care cred în Dumnezeu?

– Membrii plini ai Bisericii lui Hristos sunt cei ce cred în Hristos ca Fiul lui Dumnezeu făcut om, peste care se odihnește Duhul Sfânt; deci, cei ce cred prin aceasta și în Sfânta Treime și se unesc prin Hristos cu Sfânta Treime prin harul primit de la El în Tainele Bisericii. Cei ce nu cred și nu primesc pe Hristos astfel înțeles, nu primesc nici pe Sfânta Treime prin Tainele de totdeauna ale Bisericii. Ei pot avea doar o oarecare legătură împuținată cu Hristos, potrivit cu puținul pe care îl primesc din El. Ei nu sunt încorporați deplin în trupul lui Hristos, nu sunt în interiorul <<casei>> lui, ci se află în jurul casei în care este El, mai aproape sau mai departe, primind din casa în care este El o lumină împuținată, nedeplin clară și care nu le dă puterea de a înainta spre unirea cu umanitatea Lui desăvârșită, deci cu El Însuși. Fericirea de care se vor bucura ei va fi pe măsura luminii ce au primit-o de la El prin Taine și a înțelegerii ce au avut-o față de El.”
(Ibidem, p. 20)

„Sorin Dumitrescu: – Acum, în final, dacă tot i-ați muștruluit atât pe occidentali [catolici], vă întreb: Raiul este Ortodox sau Catolic?

Pr. Staniloae: – Se spune: <<În Casa Tatălui sunt multe locașuri.>> Noi, ortodocșii, vom fi în lumina cea mai puternică. Și vor fi și ei poate pe undeva, dacă au fost de bună credință.”

(7 Dimineți cu Părintele Stăniloae – convorbiri realizate de Sorin Dumitrescu, Editura Anastasia, p. 255)


„Sorin Dumitrescu: – . . . . Dar spuneți-mi, unirea Bisericii o vedeți prin absorție, adică catolicismul să se ortodoxizeze sau viceversa, sau prin fuziune ca greco-catolicii, sau pot fi priviți – creștinismul răsăritean și cel apusean – ca doi frați din care poate unul este cel risipitor?

Pr. Staniloae: – Ca două surori.”

(Ibidem, pp. 178-179)

Pr. Arsenie Papcioc



Despre catolici, pe care deși îi critică tare, nu acceptă să îi numească eretici:

"Nu sunt eretici pentru noi, pentru că au șapte Taine; cum le au ei, cu aspectele lor simbolice - dar le au. Dacă n-ar avea aceste șapte Taine ar fi eretici. Este numai o greșeală confesională. Dar ne despart foarte importante lucruri de dogmă.”



De asemenea, Pr. Arsenie recunoaște autenticitatea sfinților catolici:

„Referitor la sfinții catolici, ei nu făceau dogmatică când trăiau. Dacă am face o comparație între Sfântul Serafim de Sarov și Sfântul Francisc de Assisi, ei erau sfinți prin rugăciune, prin lipsuri extraordinare, nu vorbeau de rău. Ei rămân de valoare. Noi discutăm aspectul dogmatic."



Citat luat de pe: http://www.sfaturiortodoxe.ro/prarsenie_secte.htm

Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.05.2008, 17:36:27
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Asa astept comentariile Dumneavoastra iubitilor frati si surori!
Dumnezeu sa ma ierte pe mine ca pentru multa mea mandrie am indraznit sa am indoieli asupra ierarhilor si patriarhului BOR si ca am indraznit sa ii judec cu mintea si chiar cu vorba!
Se pare ca am ajuns foarte aproape de starea de diavol daca nu cumva sunt deja in aceasta stare "minunata" de "luminare".
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.05.2008, 18:08:23
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

1. Leonard Farauanu e catolic...
2. Oare de ce situl ortodoxia.go.ro (care continea argumentele principale)a fost sters de gazde?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.05.2008, 18:27:05
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Da este catolic dar citeaza din carti ortodoxe.
Si mai important recunoaste ca filoque este incorect dar are dreptate spunand ca aceasta s-a mostenit la dansii.
Dar ce zice parintele Cleopa, parintele Arsenie Papacioc, parintele Dumitru Staniloaie?
Ca niciunul dintre acestia nu ii numeste pe catolici eretici.
Acu suntem noi mai luminati ca dansii de Duhul Sfant?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.05.2008, 22:47:20
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

dar parintele D.STANILOAIE ,mai tirziu a ajuns la alta concluzie ,ca si a si spus tot intr-un interviu ca avea dreptate SF. IUSTIN POPOVICI CA ECUMENISMUL E PANEREZIA SEC XX.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.07.2011, 02:19:40
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Sunt de acord cu Mihailt. Comunicarea cu cei de alte confesiuni creștine va fi posibilă, dacă fiecare dintre noi va rămâne deschis față de ceilalți și va înțelege că, dincolo de diferențele dintre noi, toți avem în comun credința în Sfânta Treime - Adevăratul Dumnezeu - și suntem, astfel, coreligionari. De aceea, cred că, atunci când vom mai fi ispitiți să-i numim pe confrații noștri "eretici", ar fi bine să ne amintim cuvintele Mântuitorului Hristos adresate celor care-și numesc semenii "netrebnici" și "nebuni". Dacă, potrivit Domnului nostru Iisus Hristos, cei care se adresează unui semen cu apelativul "nebunule" sunt vrednici de a-și pierde mântuirea, oare ce pedeapsă vor merita cei care-i numesc pe confrații lor "eretici" - cuvânt mult mai jignitor decât apelativul "nebun"? Noi cum ne-am simți, dacă un catolic ne-ar numi "eretici" pentru că nu ne supunem Papei, sau dacă un protestant ne-ar considera drept "idolatrii" fiindcă cinstim icoanele? Ne putem mărturisi credința, rămânând iubitori și toleranți față de confrații noștri creștini care, împreună cu noi, se închină lui Hristos, Mântuitorul nostru. Mai mult decât atât, ne va fi imposibil să mărturisim Ortodoxia noastră în fața celorlalți creștini, dacă, printr-o atitudine extremistă, îi vom îndepărta de noi.
Există creștini catolici plini de harul lui Dumnezeu, sinceri în credință și foarte deschiși față de Biserica noastră. Cunosc personal o astfel de persoană, de care m-am atașat în mod deosebit. Cred că știți, dragi frați ortodocși, că Sfântul Serafim de Sarov, în convorbirea sa cu Motovilov, arăta că harul primit prin Sfânta Taină a Botezului este atât de necesar, încât le este lăsat chiar și ereticilor, până în ultima clipă a vieții. Din cuvintele acestui mare duhovnic și sfânt, reiese faptul că nu doar creștinii catolici, ci chiar și ereticii primesc harul lui Dumnezeu, pentru a se putea apropia de El. Gândurile lui Dumnezeu nu sunt ca ale noastre, potrivit Sfintei Scripturi. :)

Îmi cer scuze, dacă, din cauza oboselii, am scris un mesaj destul de incoerent și cu greșeli de scriere. :) Sper că ați înțeles gândul pe care am dorit să-l transmit. M-aș bucura să continuăm discuția pe acest topic.

Pace și bucurie întru Domnul!

Laura Stifter
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.07.2011, 13:17:19
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Daca se recunoaste faptul ca taina botezului (prin care primesti duhul sfint) este data si altora care cred doar in Dumnezeu (sau care vor crede) cum s-a petrecut atunci lucrarea vorbirii in limbi straine inseamna ca la fel este posibil ca in diferite forme si celelalte sfinte taine (binecuvintari) sa fie daruite.
Dumnezeu nu a spus niciodata ca salvarea prin desavirsire vine doar prin aceste 7 taine. Binecuvintarile ne pot veni oricind, chiar si in somn.
Important este sa ai nazuinta si sa lucrezi neprihanirea.
"Pe oricine lucreaza neprihanirea il voi aduce la Mine."

Noi comfundam pe Iisus si ceea ce reprezinta in noi -substanta existentei Sale in om cu o dogma sau alta, cu o biserica sau alta.
El este Calea in aceeasi masura in care Dumnezeu este Calea fiindca El este cuprins in Dumnezeu, fiind Dumnezeu.
Dumnezeu (si Iisus) este in om in masura binelui din acel om, in masura curateniei caracterului acelui om, a neprihanirii sale.
Calea pe care trebuie sa mergem este insasi desavirsirea care este calea cea ingusta. Iisus fiind totodata arhetipul desavirsirii.
Unii pe drumul desavirsirii primesc mai intii neprihanire si apoi credinta ,altii invers iar altii pe ambele.
El este capul si noi madularele nu pentru ca doar credem in El si ne numim crestni ci pentru ca prin caracterul nostru manifestam in diferite masuri sfintenia Sa -
El nu a precizat ca acest lucru este posibil doar celor din preajma Sa sau pina la o anumita limita care margineste o biserica sau alta.
Vedem ca taina casatoriei lucreaza si la alte popoare decit cele crestine.
Vedem ca si altii cred in divinitatea Lui Iisus (unele ramuri sufi si unele hinduse). Dealtfel in India si Tibet El este cunoscut cu numele de Issa Masi ca fiind un mare sfint.
Nu exista traditia adorarii moastelor insa uneori s-a semnalat prezenta unui parfum deosebit.
S-au intilnit vindecari de boli incurabile, vindecari miraculoase si alte miracole.
Vedem ca si altii aveau taina euharistiei si a ofrandelor de mincare spre binecuvintare si impartire ulterioara spre consum credinciosilor.
La fel exista si apa sfintita.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.07.2011, 15:08:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

De fapt primul citat nu e din parintele Staniloaie, ci din parintele Teofil Paraianu si se cunoaste ca aceasta considera ca si catolicii au Sfinte Taine.
Restul sunt citate partizane, nu reflecta chiar pozitia respectivilor duhovnici. De exemplu pozitia parintelui Arsenie Papacioc e una din cele mai transante, am dat citate din cartea sa legata de catolici si alti eterodocsi.

BO nu considera ca exista Sfinte taine doar in ortodoxie, asa cum scrie si in catehismul ortodox.
Despre ce considera BO cu privire la Sfintele Taine in afara ei am aratat aici, adica faptul ca nu exista Taine in afara BO http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=12560
Sinoadele panortodoxe despre catolicism: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=12777
In schimb nici parintele Teofil si nici altii nu considerau ca neoprotestantii ar avea si ei Taine.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.07.2011, 20:55:10
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
....
Vedem ca si altii cred in divinitatea Lui Iisus (unele ramuri sufi si unele hinduse). Dealtfel in India si Tibet El este cunoscut cu numele de Issa Masi ca fiind un mare sfint.....
cu asta ai spus totul ... tot restul discutiei nu mai face 2 bani
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.07.2011, 00:25:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
restul discutiei nu mai face 2 bani
Adica . . . ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
argumente pentru dialogul ecumenic Fani71 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 393 16.04.2014 10:46:44
Dialogul ,intre sinceritate si viclenie flying Generalitati 3 09.06.2010 00:30:04
Dialogul cu catolicii din Cipru BogdanF2 Generalitati 2 16.11.2009 14:03:37
Dialogul ortodoxiei cu neoprotestantii PadreCory Secte si culte 0 21.06.2008 00:42:10
Catolicii au inceput dialogul cu extraterestri Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 18 09.06.2008 00:25:17