Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.09.2008, 22:28:18
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Sursa:


Rezumat: cum isi bate joc Maica Siluana de canoanele Sfintilor Parinti care zic clar ca nu e voie sa dansezi (vedetzi ca asa zice si parintele Arsenie Papacioc) cu argumente yoghisto-sectare.

Un citat elocvent
"E o intelepciune a firii pe care ar trebui s-o redescoperim. Noi, din cauza grijilor si a dorintelor prea multe, sa avem, sa parem… Mai ales sa parem! Ca multi nu se mai ingrijesc sa aiba ce le trebuie pentru a trai, ci sa para intr-un anume fel. Sa-si joace bine rolurile, nu sa fie. Sa astupe toate, sa-si puna o masca adecvata. Din cauza asta suntem tot timpul foarte incordati si intepeniti. si din cauza asta ne doare spatele, mai ales in zona cervicala (la ceafa) de aici, unde suntem noi mai incapatanati si, nu mai circula puterea vietii prin noi liber. Pentru ca trupul nostru este un ansamblu minunat si complicat de miscari; de la cele mai vizibile pâna la cele mai subtile, care nu se observa decât cu microscoape extrem de fine. De fapt, trupul nostru, viata noastra, este un dans, o orchestra, o muzica si un dans minunat. Totul se misca, totul vibreaza. Fiecare gand al meu starneste milioane si milioane de vibratii ordonate, armonioase, imnul vietii. Daca sunt dezordonate atunci vor fi vibratii care ma descompun, care ma lovesc, care ma ucid. si, daca umblam intepeniti, incordati, din cauza problemelor si a necazurilor noastre si a patimilor noastre nu mai circula viata libera pe acolo. si atunci e nevoie sa te deznozi. Un dans frumos, privirea unui dans, un dans clasic, un balet, un patinaj, sunt bine*venite pentru cei care traiesc in lume si care nu s-au dedi*cat plansului pentru pacatele oamenilor, in pustie, si care au viata randuita altfel decat calugarul. Care e randuiala omului din lume? Plange când are motiv sa planga, plânge pentru cel drag."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.09.2008, 22:46:24
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

te pomenesti ca o fi pacat sa dansezi:|
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.09.2008, 22:49:48
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Frate Mihai,pana acum nuai spus nimic incriminator la adresa maicii Siluana.Nu esti tu oare prea aspru cu altii?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.09.2008, 23:00:56
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mihaile, adu-ti aminte, ca vom da socoteala de orice vorba desarta si de tulburarea pe care o producem!

Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.09.2008, 23:31:19
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Se spune ca in casa spinzuratului sa nu pomenesti de funie,dupa cum in casa ecumenistului sa nu pomenesti de canoane,credinta,Iisus Hristos si de Sfinti Parinti!

Draga Mihai,

Nu numai ca nu este nici o erezie(abatere de la dreapta credinta) in acest citat,ci daca ma uit mai bine cu lupa...cred ca ni se adreseaza chiar noua(mie dar si tie...poate si altora).Ia uite cum zice....noi,din cauza grijilor si dorintelor prea multe...sa parem si nu sa fim,sa ne punem o masca adecvata(mai mult pentru mine aici)....suntem incordati si intepeniti(mai mult pentru tine aici)...iar efectul...ne doare ceafa,unde sintem noi mai incapatinati( ca bulgarii lui Eminescu,parca )

Se spune despre un dans frumos(cu sotia evident,la nunta de aur sau argint poate...nu cel erotic de pe aiurea),privirea lui,dans clasic,balet,patinaj...si acestea pentru cei ca noi doi,care nu plingem pacatele oamenilor,poate nici pe ale noastre...

Daca nu te mai incapatinezi sa scrii despre Maica Siluana...eu....iti multumesc de pe acum,inseamna ca ai inceput sa pasesti usor pe drumul mintuirii.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.09.2008, 04:56:11
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
"Din cauza asta suntem tot timpul foarte incordati si intepeniti. si din cauza asta ne doare spatele, mai ales in zona cervicala (la ceafa) de aici, unde suntem noi mai incapatanati si, nu mai circula puterea vietii prin noi liber. Pentru ca trupul nostru este un ansamblu minunat si complicat de miscari; de la cele mai vizibile pâna la cele mai subtile, care nu se observa decât cu microscoape extrem de fine. [...]

Totul se misca, totul vibreaza. Fiecare gand al meu starneste milioane si milioane de vibratii ordonate, armonioase, imnul vietii. Daca sunt dezordonate atunci vor fi vibratii care ma descompun, care ma lovesc, care ma ucid. si, daca umblam intepeniti, incordati, din cauza problemelor si a necazurilor noastre si a patimilor noastre nu mai circula viata libera pe acolo. si atunci e nevoie sa te deznozi. [...]

Care e randuiala omului din lume? Plange când are motiv sa planga, plânge pentru cel drag."
foarte bine ales citatul, Mihaile.

eu l-am redus si mai mult aici, adica am eliminat penibilitatile despre viata noastra ca un dans. viata e o lupta, nu un dans!

am lasat fraza ta de sfarsit din citat, desi nu are mare relevanta, fiindca doar face o constatare a unei stari normale a omului, care nu mi se pare deloc de incriminat.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.09.2008, 09:54:56
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Am scris un mail la sf-arh@m-ol.ro in legatura cu acestea.
Credetzi ca am primit vreun raspuns?
Nu.
Si-o fi schimbat adresa centrului Maica Siluana si trebuie sa ii scriu pe alta adresa?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.09.2008, 10:48:15
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

De ce trebuie sa aruncam cu noroi in oameni care slujesc cu credinciosie si cu roade frumoase in Biserica noastra? Maica Siluana are binecuvantare pentru lucrarea ei. Iar citatul de mai sus nu vad ce defecte are. Voi chiar sunteti siguri ca ati inteles bine ce vrea sa spuna Maica acolo?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.09.2008, 14:31:15
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de mihailt
"Din cauza asta suntem tot timpul foarte incordati si intepeniti. si din cauza asta ne doare spatele, mai ales in zona cervicala (la ceafa) de aici, unde suntem noi mai incapatanati si, nu mai circula puterea vietii prin noi liber. Pentru ca trupul nostru este un ansamblu minunat si complicat de miscari; de la cele mai vizibile pâna la cele mai subtile, care nu se observa decât cu microscoape extrem de fine. [...]

Totul se misca, totul vibreaza. Fiecare gand al meu starneste milioane si milioane de vibratii ordonate, armonioase, imnul vietii. Daca sunt dezordonate atunci vor fi vibratii care ma descompun, care ma lovesc, care ma ucid. si, daca umblam intepeniti, incordati, din cauza problemelor si a necazurilor noastre si a patimilor noastre nu mai circula viata libera pe acolo. si atunci e nevoie sa te deznozi. [...]

Care e randuiala omului din lume? Plange când are motiv sa planga, plânge pentru cel drag."
foarte bine ales citatul, Mihaile.

eu l-am redus si mai mult aici, adica am eliminat penibilitatile despre viata noastra ca un dans. viata e o lupta, nu un dans!

am lasat fraza ta de sfarsit din citat, desi nu are mare relevanta, fiindca doar face o constatare a unei stari normale a omului, care nu mi se pare deloc de incriminat.
Draga mirelat, citeste-i intai toate cartile Maicii Siluana si nu mai arunca vorbe in vant. Vad ca ti-ai reluat obiceiul vechi de a arunca vorbe aiurea despre cartile unor oameni care oricum stiu mult mai multe decat multi dintre noi de pe aici, adica implicit si tu... Nu stiu ce studii ai, dar nu pari ca ai citit prea multe, daca din citatul pe care mihailt a "binevoit" sa-l reproduca, tu intelegi oricum ce vrei si ce ti se pare... Macar nu mai postati degeaba, ca se mai iau si altii dupa voi, la fel de sau chiar si mai necititi, si din pacate si cam grei de cap ... Daca tie nu iti place modul de a scrie al cuiva, nu inseamna ca trebuie sa-l improsti pe scriitorul respectiv dupa cum iti canta patimile...
Si tu, mihailt, nu filosofa numai, pt ca te incurci in argumente care pot fi mult prea usor descurcate de catre cineva care se pricepe. Maica Siluana nu este eretica! De ce bati cap in cap afirmatiile unor mari duhovnici, ca sa demonstrezi cu atata sarg nu stiu ce aberatii mai nascocesti, si sa salvezi tu lumea din ghearele maicii Siluana vezi Doamne...
Alta ocupatie chiar nu aveti? Se pare ca nu...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.09.2008, 22:11:46
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Sursa:


Rezumat: cum isi bate joc Maica Siluana de canoanele Sfintilor Parinti care zic clar ca nu e voie sa dansezi (vedetzi ca asa zice si parintele Arsenie Papacioc) cu argumente yoghisto-sectare.

Un citat elocvent
"E o intelepciune a firii pe care ar trebui s-o redescoperim. Noi, din cauza grijilor si a dorintelor prea multe, sa avem, sa parem… Mai ales sa parem! Ca multi nu se mai ingrijesc sa aiba ce le trebuie pentru a trai, ci sa para intr-un anume fel. Sa-si joace bine rolurile, nu sa fie. Sa astupe toate, sa-si puna o masca adecvata. Din cauza asta suntem tot timpul foarte incordati si intepeniti. si din cauza asta ne doare spatele, mai ales in zona cervicala (la ceafa) de aici, unde suntem noi mai incapatanati si, nu mai circula puterea vietii prin noi liber. Pentru ca trupul nostru este un ansamblu minunat si complicat de miscari; de la cele mai vizibile pâna la cele mai subtile, care nu se observa decât cu microscoape extrem de fine. De fapt, trupul nostru, viata noastra, este un dans, o orchestra, o muzica si un dans minunat. Totul se misca, totul vibreaza. Fiecare gand al meu starneste milioane si milioane de vibratii ordonate, armonioase, imnul vietii. Daca sunt dezordonate atunci vor fi vibratii care ma descompun, care ma lovesc, care ma ucid. si, daca umblam intepeniti, incordati, din cauza problemelor si a necazurilor noastre si a patimilor noastre nu mai circula viata libera pe acolo. si atunci e nevoie sa te deznozi. Un dans frumos, privirea unui dans, un dans clasic, un balet, un patinaj, sunt bine*venite pentru cei care traiesc in lume si care nu s-au dedi*cat plansului pentru pacatele oamenilor, in pustie, si care au viata randuita altfel decat calugarul. Care e randuiala omului din lume? Plange când are motiv sa planga, plânge pentru cel drag."
Eu cred ca nu trebuie sa ne aprindem asa de usor. Nu trebuie sa cititm printre randuri si mai ales sa interpretam intr-un mod extremist. Putin sunt cei care se implica in social mai ales astazi cand este nevoie. Pot spune ca Maica Siluan a facut fata provocarilor tineretului libertin.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
EREZIILE romano-catolice Daniel_Ortodox Biserica Romano-Catolica 823 26.10.2016 23:18:17
Psaltirea Maicii Domnului Daniela87 Rugaciuni 42 04.03.2010 12:51:39
Programul Maicii Siluana ( pentru ieseni) eduardd Resurse ortodoxe on-line 3 06.01.2009 21:11:03
Maica Siluana ancah Stiri, actualitati, anunturi 50 04.09.2008 10:58:03
Maica Siluana si ProVita irina77 Resurse ortodoxe on-line 3 26.06.2008 23:18:03