Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.06.2006, 15:32:18
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Extras din cuvantarile parintelui Cleopa

Sa stiti ca radacina si viata poporului nostru, inaintea lui Dumnezeu, este credinta cea dreapta in Hristos, adica Ortodoxia. Noi ne-am increstinat de aproape doua mii de ani, din timpul Sfantului Apostol Andrei.

Colonistii romani, carora le-au predicat Sfintii Apostoli Petru si Pavel la Roma si cei din Grecia, cand au venit aici cu legiunile romane, au adus credinta ortodoxa. Eram daci pe atunci; stramosii nostri dacii si romanii, de la care am ramas noi romanii. De atunci, de cand am primit sfanta si dreapta credinta in Dumnezeu, poporul nostru a avut viata. Pana atunci a fost mort; numai cu trupul era viu, iar cu sufletul era mort. Viata poporului roman este dreapta credinta in Iisus Hristos. Bagati de seama ! Ca popor crestin de doua mii de ani de cand suntem noi, am avut toata administratia noastra si toata traditia noastra sfanta. Sa tinem cu tarie la credinta Ortodoxa.

Ati vazut dumneavoastra, de la primii voievozi crestini ai romanilor, de cand sunt cele trei Tari Romane, Moldova, Muntenia si Ardealul, toti au fost crestini ortodocsi.
Ati vazut pe Mihai Viteazul ? Mama lui a fost calugarita. Du-te la Manastirea Cozia si vei vedea langa Mircea cel Batran, care a intemeiat aceasta manastire ca-i inmormantata acolo, o lespede de piatra pe care scrie : " Aici odihneste Monahia Teofana, mama lui Mihai Viteazul ". Ai auzit ? El domn peste trei principate si mama lui calugarita. Apoi si Stefan cel Mare. Du-te la Manastirea Probota, unde este ingropat Petru Rares, facuta de el. Vei vedea langa dansul scris : " Aici odihneste roaba lui Dumnezeu, Monahia Maria Oltea, mama lui Stefan cel Mare ". Ei domni si mamele lor calugarite ! Vedeti voi cata unire era intre credinta si conducere atunci ? Cel ce conducea tara avea mama calugarita si frate calugar. Asa trebuie sa murim !

Au cunoscut ca totul este desertaciune. Da, erau adevarati domni. Oricat ar fi, viata asta este umbra si vis ! Este o scurta trecere ! Dar eu cand mor, ma duc la o viata care nu are sfarsit. Cine are sa se roage pentru mine ? Asa cugetau inaintasii.

Ai vazut ca toti isi faceau cate o manastire si mormant in manastire ? Fericiti si de trei ori fericiti au fost domnii nostri ortodocsi : Stefan cel Mare si Sfant, la Putna; Ieremia Movila si Gheorghe Movila, la Sucevita; Petru Rares, la Probota; Lapusneanu, la Slatina; Alexandru cel Bun, la Bistrita; Mircea cel Batran, la Cozia. Ai auzit unde era inima lor ? Unde este inima ta, acolo va fi si comoara ta. Pentru aceea au facut ei manastiri, ca sa fie pomeniti sute de ani la Sfanta Liturghie.
Stefan cel Mare n-a fost baptist ! Mircea cel Batran n-a fost evanghelist sau adventist ! Alexandru cel Bun n-a fost martorul lui Iehova; nebunii astia care au iesit acum. Nicio secta nu exista in tara noastra pe atunci. Acestia vin din strainatate sa ne strice dreapta credinta si originea noastra si radacina noastra de popor ortodox.
Ce spune Sfantul Efrem Sirul ? " Cu omul eretic sa nu vorbesti, in casa sa nu-l primesti, la masa sa nu stai cu dansul, buna ziua sa nu-i dai ". Acestia sunt inaintemergatorii lui Antihrist. ca Mantuitorul a spus la Efeseni, prin Apostolul Pavel : Biserica este Trupul lui Hristos, iar cap al Bisericii este Hristos. Fiecare sectar care s-a despartit de Biserica, s-a despartit de Hristos. Este om al satanei.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.06.2006, 15:44:37
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Evanghelia spune : In vremea de apoi vor iesi hristosi mincinosi si pe multi vor insela. Paziti-va de sectari, care dau brosuri prin trenuri, prin gari si prin cutiile de posta si unde vad oameni, dau gratuit otrava lor. cand vei vedea o carte ca nu are aprobarea Sfantului Sinod si nu are cruce pe ea, da-o pe foc, chiar Biblie daca este ! Daca-i sectara si scrie sa nu va mai inchinati la icoane, da-o pe foc ! Nici un pacat nu ai ! Aceasta este otrava semanata de inaintemergatorii lui Antihrist. Toate sunt otrava.
Sa tineti credinta pe care ati supt-o de la piepturile maicilor voastre ! Sa tineti credinta pe care o avem de doua mii de ani ! Nu va luati dupa slugile satanei, care vin din Apus cu milioane de dolari. Ei cumpara pe cei prosti si nelamuriti in credinta, sa rupa unitatea si sufletul poporului roman si vor sa faca cele mai mari erezii si nebunii in tara asta.
Paziti-va de nebunii acestia ! Au case de rugaciuni, dar acolo-i casa satanei. Unde nu sunt preoti si arhierei, nu este Hristos . Ca Mantuitorul a spus asa la Apostoli : Luati Duh Sfant ! Carora le veti ierta pacatele, iertate vor fi. Iar carora le veti tine, tinute vor fi.Nu la sectari le-a spus acestea, ci la Apostoli, la episcopi si la preoti. Caci Apostolii, prin punerea mainilor si prin succesiunea apostolica, au dat darul Duhului Sfant la toti preotii din lume, prin hirotonii.

Deci, bagati de seama, ca sectarii nu au ierarhie canonica; n-au pe Duhul Sfant in ei; n-au cele sapte Sfinte Taie, nu cinstesc pe maica Domnului si Sfanta Cruce si nu au mantuire . Auzi ce spune Apostolul Pavel ? Luati aminte de voi si de turma voastra, intru care v-a pus pe voi Duhul Sfant pastori, zice la preoti si la arhierei.
Celor doisprezece Apostoli, pe care i-a ales Hristos, cand S-a inaltat la cer, le-a spus : Stati in Ierusalim pana va veti imbraca cu putere de sus !Si la Duminica Mare, dupa zece zile, a venit peste ei Duhul Sfant de sus, in chip de limbi de foc. Pe urma, vorbeau toate limbile de sub cer. Si dupa ce i-a imbracat cu putere de sus, i-a trimis, zicand : Mergand, propovaduiti Evanghelia la toata lumea, botezandu-i pe ei in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Cel ce va crede si se va boteza, se va mantui, iar cine nu, se va osandi. Deci, Biserica lui Hristos are ierarhie canonica, Duhul Sfant este in Biserica si cap al Bisericii este Hristos. Toti sectarii care s-au rupt de Hristos si nu merg la Biserica, sunt fiii lui Antihrist si inaintemergatorii satanei. Sa nu va luati dupa ei ! Sa nu spuneti ca nu v-am aratat adevarul !

Sa tinem credinta noastra pe care au tinut-o toti voievozii nostri si toti protoparintii nostri si toti romanii cei adevarati. Daca vrei sa fii fiu adevarat al lui Hristos si al Tarii Romanesti, sa tii credinta cea dreapta, ortodoxa, care o tinem de doua mii de ani. Daca nu, nu esti fiu al lui Hristos si al Bisericii, si esti strain de neamul romanesc. Nu poti fi cetatean crestin si roman, daca nu ai dreapta credinta in Hristos. Esti strain. Nu esti fiu al tarii. Ca fiu adevarat al Romaniei este cel care-i ortodox, pentru ca Biserica Ortodoxa predomina in tara noastra de doua mii de ani. Iar pe cei care-s sectari sa nu-i primim in casele noastre.

Iar cei care au confesiuni aprobate de stat, cum sunt catolicii si lipovenii, treaba lor. Aceia sunt cu credinta lor. Dar acestia care s-au rupt din Biserica Ortodoxa si s-au facut sectari, nu sunt fii adevarati ai tarii noastre, nici ai Bisericii, ci sunt inaintemergatori ai satanei. Asa sa stiti. Sunt prooroci mincinosi care vor sa va rupa credinta si sa duca la pierzare, poporul nostru bland. Tineti dreapta credinta si nu ascultati de ei!

Tara noastra romaneasca a fost ortodoxa dintotdeaunua si trebuie sa tina linia Ortodoxiei. Ortodocsi ne-am nascut de la origine, de la colonizarea Daciei, ortodocsi am trait timp de doua mii de ani si ortodocsi trebuie sa stam pana la moarte. Asta este adevarata credinta ortodoxa a Romaniei. Nu primiti nimic din afara, ca toti vor sa ne strice unitatea neamului, a credintei si a Bisericii. Toti acestia sunt vrajmasii Crucii lui Hristos.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.02.2007, 17:32:26
alexie alexie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 18
Implicit

Foarte adevarat! Am avut o colega la serviciu, de origine sarba, (in Arad) si avea o matusa intr-un sat din judet. Veneau o multime de sectanti la acea matusa ca s-o atraga la asa-zisa lor biserica si la asa-zisele lor slujbe. La inceput a refuzat, dar odata, agasata de atatea insistente, a acceptat. S-a dus... Povestea familiei dupa aceea: la inceput s-au facut nu stiu ce rugaciuni de-ale lor, s-au tinut ceva cuvantari pioase, mai apoi s-a stins lumina si au ramas pe intuneric. Ei bine, vecinul de langa matusa colegei a pus mana pe ea, daca intelegeti... A "pipait-o" si matusa a strigat. S-a aprins lumina si au intrebat-o de ce a tipat. "Pai, uite ce s-a intamplat... Vecinul..." "Si ce, asa e la ei, in momentul acela fac sex cu vecinii. Asa sunt mai aproape de Dumnezeu" sau nu mai stiu ce-au zis. Matusa a plecat ca trenul de acolo. Dar a spus familiei ei ca, atunci cand a vrut sa plece, a simtit un duh necurat care statea in fata ei, ii bloca iesirea si o impiedica sa plece...
Alta intamplare adevarata. Asteptam trenul de Arad in Gara de Nord din Timisoara. O femeie de la tara mi-a dat niste colaci pentru sufletul unui nepot care a murit. Si am intrat in vorba. Alaturi de noi statea o alta femeie, tot de la tara, dar sectanta. A inceput sa vorbeasca impotriva Maicii Domnului, ca ar fi fost o femeie pacatoasa. Noi am contrazis-o si n-a mai indraznit sa spuna nimic. Am urcat in tren si, pe drum, doamna care mi-a dat colaci mi-a povestit o intamplare ce se petrecuse la dansa in sat (numele satului l-am uitat, un sat intre Timisoara si Arad). Un tanar din acel sat, impreuna cu alti tineri, a fost atras de niste sectanti sa intre la ei in secta (un cult neoprotestant, nu mai stiu care). Si tanarul s-a inteles cu ceilalti baieti sa se boteze. I-a spus mamei sale ce vrea sa faca in cutare zi. Mama lui l-a implorat sa nu se duca, dar fara succes. In ziua cand avea loc "botezul", mama lui a stat tot timpul in genunchi in fata icoanei si s-a rugat cu lacrimi ore si ore in sir Maicii Domnului sa-l salveze pe fiul ei, sa-i lumineze mintea.
In timpul asta, baiatul s-a intalnit cu tovarasii lui si s-au indreptat spre casa aceea a sectantilor. Pe drum tanarul se lauda ca el va intra primul si se va boteza. Au ajuns la casa aceea, tanarul a deschis primul usa, dar a vazut un caine mare si negru ca smoala, cu niste ochi rosii ca focul si groaznic la vedere. Baiatul s-a inspaimantat. N-a mai vrut sa intre. Ceilalti au ras de el si au intrat. Baiatul a stat la usa sa vada ce se petrece. Si a vazut ca, dupa ce s-a "botezat" primul tanar, cainele acela negru s-a dus la el si l-a lins in toate locurile unde fusese miruit la botezul ortodox. La fel au patit si ceilalti, dar ei nu si-au dat seama. Ei nu vedeau nimic. Cand i-a venit randul la "botez" a rupt-o la fuga, a ajuns acasa si i-a povestit mamei lui tot. Mama lui l-a dus la preotul ortodox din sat si sfintia sa i-a explicat baiatului ca acel caine era diavolul care le-a sters botezul ortodox acelor tineri si au ramas in puterea lui. Si sa-i multumeasca mamei lui care s-a rugat pentru el si Maica Domnului i-a dat "vederea spirituala" (sau cam asa ceva) care i-a aratat ce se petrecea cu adevarat.

Dar cred ca intalnirile ecumenice sunt si ele foarte periculoase. Nu stiu care e pozitia inaltilor ierarhi ai Bisericii noastre fata de tentativele de a ne atrage spre catolicism. Se face o propaganda foarte sustinuta, se incearca sa ne atraga prin apelul la latinitatea noastra, si sunt credinciosi ortodocsi care se intreaba de ce suntem noi ortodocsi in timp ce italienii sunt catolici. Ca fiind si noi latini ar trebui sa fim catolici.
Am rasfoit o carte la librarie, o carte despre Parintele Arsenie Boca si am citit acolo un lucru care m-a inspaimantat. Scria acolo ca Parintele Arsenie ar fi spus ca In Romania, mai ales in Ardeal, ortodoxia aproape va disparea. Ca doar Sibiul va rezista dar, apoi va cadea si el. N-am avut atunci bani la mine sa cumpar cartea si nu stiu cat de bine am inteles ce se scria acolo. Dar daca a citit cineva cartea as ruga sa comenteze. Si cine cunoaste pozitia ierarhilor Bisericii Ortodoxe Romane in legatura cu tentativele catolice de atragere a noastra. Sa nu se intample ca in secolul XVIII cand cu "unirea cu Roma", Doamne fereste!!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.02.2007, 04:43:37
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Alexie, bine ai venit printre noi!

Foarte interesanta postarea ta, si cred ca parte din ea ai putea sa o faci cunoscuta si la rubrica "Intamplari adevarate", cred ca i-ar folosi pe multi. Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.02.2007, 17:05:49
alexie alexie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 18
Implicit

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.02.2007, 17:46:48
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexie
Am rasfoit o carte la librarie, o carte despre Parintele Arsenie Boca si am citit acolo un lucru care m-a inspaimantat. Scria acolo ca Parintele Arsenie ar fi spus ca In Romania, mai ales in Ardeal, ortodoxia aproape va disparea.
Din cate stiu eu, de la PS Daniel Partosanul, pr. Arsenie Boca considera Biserica Ortodoxa si pe cea Romano-Catolica drept Biserici mantuitoare.

Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.03.2007, 16:47:26
alexie alexie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 18
Implicit

Imi pare rau ca raspund atat de tarziu, dar nu prea am timp acum. Voi reveni mai tarziu cu un raspuns mai amplu, poate in luna aprilie. In orice caz, parintele Arsenie spunea - scrie in aceeasi carte - ca noi ortodocsii mai bine sa ne punem gatul pe butuc dacat sa renuntam la credinta noastra. Si mai scria tot in acea carte ca parintele Arsenie a spus ca Biserica Catolica (papalitatea) nu va reusi niciodata sa aduca Biserica Ortodoxa sub ascultarea sa.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.03.2007, 20:57:48
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexie
Imi pare rau ca raspund atat de tarziu, dar nu prea am timp acum. Voi reveni mai tarziu cu un raspuns mai amplu, poate in luna aprilie. In orice caz, parintele Arsenie spunea - scrie in aceeasi carte - ca noi ortodocsii mai bine sa ne punem gatul pe butuc dacat sa renuntam la credinta noastra. Si mai scria tot in acea carte ca parintele Arsenie a spus ca Biserica Catolica (papalitatea) nu va reusi niciodata sa aduca Biserica Ortodoxa sub ascultarea sa.
"noi ortodocsii mai bine sa ne punem gatul pe butuc dacat sa renuntam la credinta noastra"...cati ar face, pe bune, asta?
Biserica Catolica (papalitatea) nu va reusi niciodata sa aduca Biserica Ortodoxa sub ascultarea sa. Cine zice ca B catolica ar vrea sa aiba de-a face cu ortodocsii? Ai semnale in sensul asta? Mi se pare ca e o falsa problema. Adica e o schimbare de discurs...nu tu "fratii catolici" si "Biserici surori" cum zice PF Teoctist ci aia care ne vor sub "ascultare".
Prietene...esti cel putin malitios. ;)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.03.2007, 13:07:18
alexie alexie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de alexie
Imi pare rau ca raspund atat de tarziu, dar nu prea am timp acum. Voi reveni mai tarziu cu un raspuns mai amplu, poate in luna aprilie. In orice caz, parintele Arsenie spunea - scrie in aceeasi carte - ca noi ortodocsii mai bine sa ne punem gatul pe butuc dacat sa renuntam la credinta noastra. Si mai scria tot in acea carte ca parintele Arsenie a spus ca Biserica Catolica (papalitatea) nu va reusi niciodata sa aduca Biserica Ortodoxa sub ascultarea sa.
"noi ortodocsii mai bine sa ne punem gatul pe butuc dacat sa renuntam la credinta noastra"...cati ar face, pe bune, asta?
Biserica Catolica (papalitatea) nu va reusi niciodata sa aduca Biserica Ortodoxa sub ascultarea sa. Cine zice ca B catolica ar vrea sa aiba de-a face cu ortodocsii? Ai semnale in sensul asta? Mi se pare ca e o falsa problema. Adica e o schimbare de discurs...nu tu "fratii catolici" si "Biserici surori" cum zice PF Teoctist ci aia care ne vor sub "ascultare".
Prietene...esti cel putin malitios. ;)
Din pacate, am semnale ca Biserica Catolica vrea sa "aiba de-a face cu ortodocsii":(
"Fratii catolici", "Biserici surori"... Astea sunt discursuri ecumeniste.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.03.2007, 13:20:15
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexie
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de alexie
Imi pare rau ca raspund atat de tarziu, dar nu prea am timp acum. Voi reveni mai tarziu cu un raspuns mai amplu, poate in luna aprilie. In orice caz, parintele Arsenie spunea - scrie in aceeasi carte - ca noi ortodocsii mai bine sa ne punem gatul pe butuc dacat sa renuntam la credinta noastra. Si mai scria tot in acea carte ca parintele Arsenie a spus ca Biserica Catolica (papalitatea) nu va reusi niciodata sa aduca Biserica Ortodoxa sub ascultarea sa.
"noi ortodocsii mai bine sa ne punem gatul pe butuc dacat sa renuntam la credinta noastra"...cati ar face, pe bune, asta?
Biserica Catolica (papalitatea) nu va reusi niciodata sa aduca Biserica Ortodoxa sub ascultarea sa. Cine zice ca B catolica ar vrea sa aiba de-a face cu ortodocsii? Ai semnale in sensul asta? Mi se pare ca e o falsa problema. Adica e o schimbare de discurs...nu tu "fratii catolici" si "Biserici surori" cum zice PF Teoctist ci aia care ne vor sub "ascultare".
Prietene...esti cel putin malitios. ;)
Din pacate, am semnale ca Biserica Catolica vrea sa "aiba de-a face cu ortodocsii":(
"Fratii catolici", "Biserici surori"... Astea sunt discursuri ecumeniste.
Lumineaza-ne si pe noi in legatura cu aceste semnale. Concret....
Si daca ar vrea sa aiba de a face cu ortodocsii care e problema? Atata timp cat ne pastram identitatea religiosa (cel putin) nu vad nici o problema.
Ce problema cu "ecumenismul"? Adica nu esti de acord cu liderii BOR? Nu faci ascultare?:D:p
Ce e rai in ecumenism?
Parerea mea e ca asta e problema ortodocsilor romani care nu fac fata la discutii cu alte religii. Sau nu au abilitati de comunicare. sau pur si simplu sunt limitati. Sau inca se mai cred dupa "Cortina de fier".
BOR a participat activ la majoritatea conferintelor ecumeniste. Cu popi, episcopi, cu binecuvantari de la patriarhi...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Maxim Marturisitorul- martir pentru dreapta credinta georgeval Diverse Sarbatori 7 03.04.2012 00:34:34
reintoarcerea la dreapta credinta nsimona Generalitati 18 31.12.2010 15:58:55
Miscarea de rezistenta a poporului roman impotriva deznationalizarii mihailt Generalitati 152 08.04.2010 02:53:03
Dreapta credinta si credintele altora Traditie1 Despre Biserica Ortodoxa in general 31 14.03.2010 22:48:59
Blog "Ortodoxia - dreapta credinta!" MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:19:00