Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.11.2006, 21:27:55
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Biserica Ortodoxa este pastratoarea dreptelor invataturi de credinta, dar si cea care trebuie sa se ingrijeasca de transmiterea acestor invataturi de la o generatie la alta. Societatea umana a cunoscut diferite etape de dezvoltare in decursul secolelor. Ne aflam intr-un continuu proces de modernizare, cu consecinte majore asupra mentalitatii si comportamentului social al indivizilor.

In contextul societatii actuale, care credeti ca sunt cele mai importante transformari si care este impactul acestor transfomari asupra tinerilor? Cum caracterizati generatia actuala de tineri? Care credeti ca sunt problemele lor principale si mai ales, cat de implicata este Biserica in viata tinerilor, cum le vine Biserica in ajutor?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.11.2006, 23:25:25
Traditie2 Traditie2 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2006
Mesaje: 39
Implicit

Nimic nu s-a schibat fata de acum 1000 sau 2000 de ani, sunt aceleasi obiective, aceiasi oameni, aceleasi mijloace de mântuire.


Ca au aparut computere si alte tinichele nu e o schimbare.

Singurul lucru e ca societatea e mai ametita de pacat si propaganda pacatului, ceea ce nicidecum nu înseamna ca trebuie sa traim o asceza mai moderata, e o aberatie aceasta idee.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.11.2006, 10:52:21
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie2
Nimic nu s-a schibat fata de acum 1000 sau 2000 de ani, sunt aceleasi obiective, aceiasi oameni, aceleasi mijloace de mântuire.


Ca au aparut computere si alte tinichele nu e o schimbare.

Singurul lucru e ca societatea e mai ametita de pacat si propaganda pacatului, ceea ce nicidecum nu înseamna ca trebuie sa traim o asceza mai moderata, e o aberatie aceasta idee.
Parintele Staniloae vorbeste foarte frumos despre Dinanimca Sfintei Traditii. Obiectivele si mijloacele de mantuire raman aceleasi, insa modul in care acestea sunt facute accesibile depinde de schimbarile socio-culturale.

Nu aparitia computerului ca si obiect in sine este o schimbare, ci consecintele practice ale acestui instrument. Tinerii au totusi conceptii diferite fata de cei din generatiile mai vechi, au alte viziuni si alt comportament, nu crezi? Crezi ca nu reprezinta asta o noua provocare pentru Biserica?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.11.2006, 19:45:06
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Asta intelegi tu prin termenul "dinamica traditiei"! Traditia Bisericii este dinamica in sensul ca se adapteaza la conditiile istorice, sociale si culturale ale vremii, asta inseamna o permanenta actualizare a mesajului crestin pentru fiecare epoca in parte in conditiile existente. Astfel se face ca, Liturghie Sf Iacob care dura 7 ore nu mai se mai slujeste decat foarte rar si pe alocurea, din motive de la sine intelese. De asemenea, spovedania publica a iesit din uz tot datorita evolutiei societatii.

Schimbarile socio-culturale nu mijloacele de mantuire, insa ele nu sunt de suprafata, ca doar multi au suferit datorita acestor schimbari. Doar nu vrei sa sustii faptul ca regimul comunist, ca si schimbare socio-politica, a fost o chestiune de suprafata. Eu cred ca afirmatiile trebuie si arugmentate.

La Dumnezeu nu este schimabre, total de acord. Dar la oameni trebuie sa fie schimabare. Ideile lumesti nu sunt toate false, caci multe sunt inspirate de Dumnezeu. Arta si toate operele valoroase ale omenirii, nu vor fi distruse la sfarsitul veacurilor. Poate ca stii ca acesta este punctul de vedere ortodox vizavi de transfigurarea lumii si a valorilor umanitatii.

Biserica este facuta din oameni, noi suntem trupul lui Hristos, iar Hristos e capul. Biserica are datoria sa pastreze si sa transmita adevarul lui Hristos, asta este porunca Mantuitorului " Mergand invatati toate neamurile..." ( Mt 28.19)

Oricum, daca spui ca esti la inceput, e bine sa incepi cu inceputul. E bine sa ai un duhovnic si sa iti cercetezi cu dansul toate parerile, dupa opinia mea. Si asta pentru ca in general, cei converiti mai tarziu la o religie sau alta, au tendinta sa preia absolut totul fara sa "mestece". E nevoie de timp si de rugaciune, asa cum ai sugerat foarte frumos. Si e nevoie sa se cerceteze fiecare invatatura in parte,e nevoie de cunostinte de baza de teologie si mai ales de teologie traita.



Toate cele bune,
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.11.2006, 22:06:20
Traditie2 Traditie2 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2006
Mesaje: 39
Implicit

Traditia Bisericii este dinamica in sensul ca se adapteaza la conditiile istorice, sociale si culturale ale vremii, asta inseamna o permanenta actualizare a mesajului crestin pentru fiecare epoca in parte in conditiile existente
Aceste idei sunt inovatii catolice, la catolici într-adevar ceea ce ei numesc traditie e în continua evolutie fiindca papii nu se opresc din nasterea de noi dogme iar Vatican II a rasturnat totul în practica bisericeasca.

Traditia nu e o suma de ritualuri 8sau mai rau, învataturi) modificabile, asa cum întelegi tu. Traditia nu e data de oameni ci de Dumnezeu care e Acelazi azi ca si acum 1000 de ani. Nu are cum sa evolueze.

Ca s-a renuntat la Liturghia Sf. Iacob a fost la un moment al Bisericii când mai apareau schimbari în practica liturgica, potrivit iconomiei Duhului, asa cum si învatatura, dogmele Bisericii s-au completat pâna la ultimul Sfânt Sinod ecumenic si de atunci nu mai încap adaugiri.


Schimbarile socio-culturale nu mijloacele de mantuire, insa ele nu sunt de suprafata, ca doar multi au suferit datorita acestor schimbari. Doar nu vrei sa sustii faptul ca regimul comunist, ca si schimbare socio-politica, a fost o chestiune de suprafata. Eu cred ca afirmatiile trebuie si arugmentate.
Regimul comunist a fost ceva complet de suprafata. Ce e asa greu de înteles?


Dar la oameni trebuie sa fie schimabare.
Scopul nostru e Dumnezeu, deci nu avem prin ce schimbari sa trecem, exceptând debarasarea de patimi.


Ideile lumesti nu sunt toate false, caci multe sunt inspirate de Dumnezeu. Arta si toate operele valoroase ale omenirii, nu vor fi distruse la sfarsitul veacurilor. Poate ca stii ca acesta este punctul de vedere ortodox vizavi de transfigurarea lumii si a valorilor umanitatii.
Nu stiu cât de ortodox e acest punct de vedere, ma tem ca e nascocirea unor pseudo-ortodocsi contemporani împatimiti de arta sau mai-stiu-ce. Stiu ca învatatura ortodoxa e ca la sfârsitul veacurilor lumea va arde ca niste vreascuri si nu prea cred ca vor scapa tablourile sau cartile.


Oricum, daca spui ca esti la inceput, e bine sa incepi cu inceputul. E bine sa ai un duhovnic si sa iti cercetezi cu dansul toate parerile, dupa opinia mea.
Nu sunt la început ci de 14 ani caut problemele iar cu duhovnicul nu îmi cercetez toate parerile ci numai ce trebuie sa fac, inclusiv felul cum aleg ce spun.

Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.11.2006, 00:24:19
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Dinamica traditiei ortodoxe nu inseamna alterarea continutului ei, ea inseamna "permanentizarea dialogului Bisericii cu Hristos" ( Pr. Staniloae)

"Sfanta Traditie are doua aspecte: Unu aspect statornic, in care Biserica recunoaste fondul Traditiei dumnezeiesti apostolice preluate de ea, si un aspect dinamic, in care Biserica, preluand Traditia apostolica si ramand statornic in ea, o dezvolta continuu dupa nevoile ei launtrice si exterioare, ca raspuns la problemele fiecarei epoci. Aspectul statornic al Traditiei poate fi delimitat in timp, ea incepand la Cincizecime si tinand pana la moartea ultimului Apostol, fiind fixata apoi in scris de Biserica pana in epoca Sinoadelor ecumenice,iar aspectul dinamic al Traditiei este in continuare si nu se va termina pana la sfarsitul veacurilor, intrucat Biserica, calauzita continuu de Duhul Sfant, raspunde mereu tuturor problemelor din fiecare epoca, stand ferm in Traditia apostolica" (I.Todoran si I.Zagrean - Dogmatica Ortodoxa, p. 71)


Asa ca te contrazici cu invatatura oficiala a Bisericii. Traditia este in evolutie, Dumnezeu poate descoperi oricand ceva nou asa cum a descoperit pana la cel de al VII lea sinod. De fapt, sinoadele ecumenice au fost prilejuite de problemele epocii si au dus la definitivarea invataturilor de credinta.


Consecintele regimului comunist nu sunt de suprafata. E un sacrilegiu sa afirmi asa ceva, au fost atatia oameni care au marturisit cu pretul vietii lor in regimul comunist, au fost atatia oameni care au suferit in aceasta perioada, o perioada intunecata pentur societatea noastra. Schimbarile au fost imense, iar consecintele inca le induram.

Daca nu ne schimbam, n-avem cum sa ajungem la Dumnezeu. Debarasarea de patimi despre care vorbesti este un proces indelungat si complex, asta marturisesc toti Sfintii Parinti. Hristos Insusi propovaduieste Evanghelia pentru a-I schimba pe oameni. Termenul de "pocainta" inseamna etimologic "schimbarea mintii". Pe ce te bazezi cand zici ca nu avem prin ce schimbari sa trecem, de vreme ce Hristos ne cheama tocmai la schimbare, adica la pocainta. Asta e mesajul cu care isi incepe Evanghelia.


" Dar dupa cum sfarsitul omului nu inseamna nimicirea lui sau distrugerea totala a fiintei sale, ci inceputul unei noi vieti, asa si lumea nu va fi nimicita, ci schimbata, transformata intr-o lume noua, pe masura fiintei omenesti renascute prin inviere..." ( I. Todoran, I. Zagrean "Dogmatica ortodoxa", p 357)

"Aceste frumuseti descoperite in acest sens de oameni si de popoare in lume se vor eterniza desavarsite in viata viitoare: picturile Voronetului, domurile Occidentului, simfoniile lui Beethoven, relatiide lde profunda omenie si dreptate infaptuite intre oameni, ca expresii ale spiritualitatii divino-umane, care au luat chip in istorie. << Si neamurile vor umblain lumina facliei Mielului si vor aduce ni cetatea Mielului odoarele si comorile lor>> Apoc. 21, 24, 26" ( Pr. Dumitru Staniloae, Dogmatica Ortodoxa, vol III, p 243)

Eu cred ca citatele acestea vorbesc de la sine. Nu este vorba de niciun foc material, e vorba de o transfigurare. Dumnezeu nu toarna cu foc si pucioasa cum crezi. E bine totusi sa consulti invataturile dogmatice ale Bisericii, sa ti le insusesti mai bine. Insa toate cu timp, cu rabdare si credinta. Intreaga viata este o cautare, o cautare frumoasa cand Dumnezeu se descopera treptat si in chip minunat.

Ma gandesc ca e bine sa cercetezi si cu duhovnicul aceste pareri,incetul cu incetul.

Toate cele bune,

Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.11.2006, 05:51:41
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

"E nevoie de cunostinte de baza de teologie si mai ales de teologia traita "
Imi inchipui ca Facultatea de teologie e un studiu foarte interesant ,m-ar fi captivat si pe mine . Dar dupa parerea mea studiul isi are rostul lui , a avea anumite cunostinte generale necesare celui pus in slujba bisericii .
Eu cred ca vine un moment in care studiul trebuie abandonat , caci adevarata cunoastere vine prin rugaciune ,nu din carti . A pune in inferioritate pe cel care n-a studiat este gresit consider eu . Am intilnit oameni simpli a caror intelepciune m-a fascinat . Duhul Sfint nu cauta la studiile omului . Atit ca cel "citit"poate sa le potriveasca mai bine pentru urechle omenesti . A nu se intelege gresit .Si cel cu studii poate sa devina un sfint ,dar nici celalalt nu-i mai prejos ,cu nimic mai prejos.
Ce inseamna teologie traita ? exista si teologie netraita ? Ar fi trist.
Doamne ajuta !

Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.11.2006, 11:24:32
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Am intilnit oameni simpli a caror intelepciune m-a fascinat . Duhul Sfint nu cauta la studiile omului . Atit ca cel "citit"poate sa le potriveasca mai bine pentru urechle omenesti . A nu se intelege gresit .Si cel cu studii poate sa devina un sfint ,dar nici celalalt nu-i mai prejos ,cu nimic mai prejos.
Ce inseamna teologie traita ? exista si teologie netraita ? Ar fi trist.
Doamne ajuta !
Tocmai de aceea am insistat si am spus mai ales teologie traita, pentru ca degeaba stim daca nu traim in duhul acestor cunostinte deosebite. Teologie nu se face numai la facultate, poti studia si de unul singur, poti dobandi aceste cunostinte si in afara sistemului de invatamant. De fapt, Biserica prin predicile si catehizarile ei face teologie.

Cu adevarat sunt multi oameni simpli cu o intelepciune iesita din comun, dar aceia nu se vor pronunta,tocmai datorita acestei intelepciuni, in probleme pe care nu le cunosc si nici nu vor scoate erezii, pentru ca stiu sa se tina de invatatura Bisericii. Sfintenia nu sta in studii, sta in credinta, iubire si smerenie. Fiecare cu darul lui si pe masura darului i se va cere socoteala.

Da, exista si persoane pentru care teologia este o simpla filozofie fascinanta si atat.

Oricum, asa cum spunea un sfant parinte, "teolog este cel care se roaga". Adevarata rugaciune umple si sufletul si mintea. Dar e necesara si cunoasterea invataturilor atata vreme cat avem potential intelectual necesar. " Cautati si veti afla" e un indemn, dupa parerea mea, si in sensul acesta. "Cercetati Scripturile", Dumnezeu Insusi ne cheama la aceasta permanenta descoperire a Lui. De fapt, cunoasterea neincetata a lui Dumnezeu reprezinta premiza si continutul vietii vesnice. " Si aceasta este viata vesnica: Sa te cunoasca pe Tine, singurul Dumnezeu adevarat, si pe Iisus Hristos pe care l-ai trimis Tu." (In 17,3). Dar degeaba citim din carti, daca nu vorbim cu Dumnezeu in rugaciune. Studiu si rugaciunea merg sunt de nedespartit. Altfel, se ajunge la teologie netraita!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.11.2006, 16:49:14
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Tinerii au totusi conceptii diferite fata de cei din generatiile mai vechi, au alte viziuni si alt comportament, nu crezi?

Crezi ca nu reprezinta asta o noua provocare pentru Biserica?
Nu cred ca au conceptii diferite. Sunt acelasi conceptii dar imbracate intr-o alta haina.

Provocare pentru Biserica? ??? E trist daca Biserica trebuie sa lupte ca sa atraga pe fiul ratacitor inapoi. Sunt de acord cu Traditie2. Biserica nu are rost sa se schimbe. Este adevarat ca Biserica schimba unele lucruri. Dar schimbarile pe care le face sunt de fapt pogoraminte. Si e trist asta. Sunt multe rugaciuni din timpul Liturghiei care se spun in taina ca omul sta prea mult in picioare dar nu e nici o problema cand preotul pomeneste pe fiecare. Aceasta e dinamica Sf. Traditii???? Mie nu mi se pare. Eu nu am 14 ani de cand sunt intors spre Hristos ci numai 2 ani. Dar spun ca n-as vrea sa se schimbe nimic din tot ce tine de Biserica ci mai mult as fi vrut sa se revina la ceea ce era inainte. Pentru ca chestia e cum a spus-o un calugar de la Manastirea Nicula: Cel care a cunoscut intunericul si apoi a cunoscut lumina nu va putea fi convins sa renunte cat de putin la lumina. La fel si in cazul meu si cred ca la fel si in cazul lui Traditie2. Si pentru cineva care l-a cunoscut pe Hristos dupa ce a cunoscut pacatul va spun ca parintii acelei persoanre ar putea sa o numeasca pe acea persoana fanatica. Asa ca Biserica n-are nimic de schimbat pentru a-i atrage pe tineri. Eventual, sa-si desavarseasca invataturile.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.11.2006, 19:22:22
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Eu te sfatuiesc sa mai cercetezi, probabil ca ai nevoie de o indrumare speciala inainte sa te pronunti in probleme de credinta. Cautarea ta este totusi la inceput! Te inteleg.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pentru tinerii care au probleme cu babutele din biserica eduardd Reguli in Biserica 21 22.09.2010 14:33:14
tinerii de azi ionyk Generalitati 34 22.03.2010 20:06:25
tinerii cristiboss56 Generalitati 19 08.05.2008 18:49:21
Copiii, tinerii si Biserica irina77 Generalitati 16 20.10.2007 23:09:38
DIALOG CU TINERII Laurentiu Generalitati 8 11.12.2006 01:00:59