Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.01.2011, 17:48:14
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Din moment ce Mantuitorul nu a avut nici un pacat, de ce S-a botezat?
Ca sa plineasca Legea: "Lasa acum. Asa se cuvine, sa plinim toata dreptatea" se spune in Scriptura. Vechiul Testament ne pregatise pentru primirea lui Hristos, de aceea El nu-l desfiinteaza, ci doar il plineste.

Faptul ca El a fost lipsit de pacat se arata si in faptul ca El a iesit de indata din apa, deci nu a stat in ea spre a marturisi pacate, caci nu avea. Scriptura spune "indata iesind, cerul s-a deschis si Duhul Sfant a coborat peste El in chip de porumbel si glasul Parintelui ceresc s-a auzit: "Acesta este Fiul Meu cel iubit...".

Mi-a placut ce a spus parintele Galeriu legat de botezul Domnului: "a zis un profet - un cuvant de la Dumnezeu: "Nu pe Mine M-ati parasit, ci pe voi insiva". Te cutremuri, si ar trebui fiecare sa se gandeasca la acest fapt: Cand Il parasesti pe Dumnezeu te parasesti pe tine insuti; adica menirea ta, taina ta, rostul tau in fata lui Dumnezeu si in fata creatiei intregi". Si el spune mai departe ca e de plans faptul ca Tatal I se adreseaza doar Fiului: "Tu esti Fiul Meu cel iubit", cand acest lucru ar fi trebuit spus catre noi toti. Pentru detaliu:
http://www.crestinortodox.ro/predici/predici-duminicile-peste/predica-botezul-domnului-98620.html
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
un sectant care se rusineaza in fata preotul in legatura cu Taina Botezului vidoveczandrei Secte si culte 861 29.08.2011 19:03:25
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Sfantul Ioan Maximovici - Cuvânt în ziua Botezului Domnului,înainte de sfințirea apei andrei_im Generalitati 1 06.01.2010 08:39:59
Preot calugar - care este sensul? sophia Preotul 33 23.11.2009 12:09:40