Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfinti Parinti (Patrologie)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.08.2012, 00:05:20
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Le-am citit , pe net , oricum sunt diferite de celelalte rugaciuni ,si alte molifte din Biserica noastra , sunt un pic infricosatoare ,si oricum se vede ca au o putere mare , chiar daca citesti numai un pic.
Ofof.
"Oare toți sunt apostoli? Oare toți sunt prooroci? Oare toți învățători? Oare toți au putere să săvârșească minuni? Oare toți au darurile vindecărilor? Oare toți vorbesc în limbi? Oare toți pot să tălmăcească?"

Are si randuiala rostul ei. Mirenii sa isi vada ierahia si sa o iubeasca asa cum El a lasat-o. Cand un Sfant iti zice ca nu trebuiesc citite de mireni nu glumeste. Neascultarea a aruncat ingeri din cer, si tot neascultarea poate face mult rau oamenilor.

Curajul unui om nu sta in a fi neascultator, curajul inseamna sa fii bun atunci cand toti sunt rai. Asta e alta discutie.
Totusi, te rog, sa fii atent, nu te aventura in primejdii fara rost, te poti demoniza. Tu crezi ca diavolii vazandu-te iesit de sub ascultarea Bisericii si blestemandu-i, te vor lasa asa, nepedepsit?
Sa spovedesti daca vrei sa fii bine, si sa primesti canon.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.08.2012, 14:00:40
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
Ofof.
"Oare toți sunt apostoli? Oare toți sunt prooroci? Oare toți învățători? Oare toți au putere să săvârșească minuni? Oare toți au darurile vindecărilor? Oare toți vorbesc în limbi? Oare toți pot să tălmăcească?"

Are si randuiala rostul ei. Mirenii sa isi vada ierahia si sa o iubeasca asa cum El a lasat-o. Cand un Sfant iti zice ca nu trebuiesc citite de mireni nu glumeste. Neascultarea a aruncat ingeri din cer, si tot neascultarea poate face mult rau oamenilor.

Curajul unui om nu sta in a fi neascultator, curajul inseamna sa fii bun atunci cand toti sunt rai. Asta e alta discutie.
Totusi, te rog, sa fii atent, nu te aventura in primejdii fara rost, te poti demoniza. Tu crezi ca diavolii vazandu-te iesit de sub ascultarea Bisericii si blestemandu-i, te vor lasa asa, nepedepsit?
Sa spovedesti daca vrei sa fii bine, si sa primesti canon.

Oricum nu le-am citit cu voce tare , le-am citit in gand .Pana acum nu mi s-a intamplat nimic, nu cred ca o sa mi se intample nimic.Sincer nu le-am citit sa-l jignesc pe diavol , nu am nimic cu el :))
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)

Last edited by Templier Knight; 19.08.2012 at 14:05:46.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.08.2012, 12:53:03
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking fara sa vrei ai facut-o de oaie

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Sincer nu le-am citit sa-l jignesc pe diavol , nu am nimic cu el :))
oare ce ai avea cu el? aceasta este exact cum ai declara razboi pentagonului,cu prastia.
atentie marita in intervalul de timp viitor, sarpele loveste si cu coada.

bine este, a nu baga nasul nostru, in strachinile altora[preotilor].
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
moliftele sf Vasile cel Mare The_Fallen Rugaciuni 93 16.03.2014 17:25:47
Molitfele Sfantului Vasile cel Mare grasu64 Generalitati 20 04.01.2011 23:58:38
Moliftele Sf Vasile rafella Generalitati 6 15.07.2010 14:16:52
Acatistul Sfantului Vasile cel Mare Cormosi Razvan Mihai Intrebari utilizatori 2 15.05.2010 04:14:08
Blestemele Sfantului Vasile cel Mare mihaela_0508 Intrebari utilizatori 4 03.05.2010 17:52:16