Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.11.2011, 16:12:24
Marinela Marinela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Mesaje: 16
Question Despre post

De ce in timpul postului se face dezlegare la peste, iar la carne nu? Pestele nu este tot carne? Ce diferenta este intre carne si peste din punctul de vedere al bisericii? Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.11.2011, 17:48:21
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Nu știu să-ți răspund din punctul de vedere al zidurilor, al clădirilor, dar am să mă strădui să-ți găsesc un răspuns potrivit cu vremurile de azi în care nu se mai știe postul ceș bine plăcut de Dumnezeu.


Postul înseamnă post negru, aia înseamn post, că Ninivitenii așa au ținut 3 zile de i-a iertat Dumnezeu de păcatele lor abominabile, că ucideau pe evrei și iudei chiar în mijlocul cetății și nu lăsau ca să fie îngropați... dar mulți au murit după una sau două zile, puțini au fost, cam un sfert, cei care au ținut 3 zile, iar Domnul a flămânzit abea după 40 de zile, deci El abea după 40 de zile a început postul căci post înseamnă să fii flămând.

Post mai înseamnă nimic fără Dumnezeu, nici apă, nici pită, nici ispită, că asta aveau din abundență cetatea Sodomei și Gomorei, ci trebuie cu binecuvântare de la mai mare să rabzi foame în timp ce muncești ca să simți că ai ce răbda: foamea și scalvia cu lepădare de sine, care îți vor fi singurele prietene în vederea mântuirii tale prin răbdare. Unii postesc până se apropie de ei moartea de foame și așa simt ei că chiar mor un pic și abea atunci își amintesc de ea și încep să strige serios către Dumnezeu ca să aibă milă. Mai marele este Dumnezeu deci poți să te iei și strict după Carte, după cum crezi în Dumnezeu sau după un duhovnic apropiat, după cum știe el sau cum i se dă lui de sus pentru tine.

Deci foamea și vedenia morții întru sclavie sunt singurele tale prietene adevărate pe Calea mântuirii.

Dezlegările sunt dezlegări, adică poți să postești mai departe sau dacă ești slab în ascultare atunci ți s-a dat liber la undelemn, pește, vin... și alte bunătăți, după cum ai fost dezlegat. Deci dacă postești mai departe nu e păcat și nici dacă te oprești din postit nu e păcat, dar mai mare e ascultarea decât jertfa, și mai mare rugăciunea comună decât aia din singurătate și cea mai mare edintre toate este praznicul duhovnicesc în pace împreună cu toți frații și surorile în Domnul, acolo unde se cântă, să mâncă, și se dănțuie cu cuviință fără nicio grijă deșartă.

Carne nu a dat voie Dumnezeu deloc omului, însă omul și-a luat singur, și-a dezlegat el, căci carne și pită au cerut în pustie ispitind pe Dumnezeu după ce au văzut toate minunile lui cele mari.

Deci carnea nu se îngăduie niciodată, dar s-a dezlegat pentru că omul fără carne crede că moare... și cere semne și minuni, cere carne ca să creadă... iar vinul e ca lupul... s-a dezlegat și vinul dar vinul e ca lupul, crezi că tu-l bei dar defapt te bea el și la final urlii la lună că te trezești prea târziu din beție sau învoielile îngâmfării.

Iar la undelemn nimeni nu ține post, că zic ei că e din plante și nu ține seama. Și tutunul e tot plantă, sau pălinca din prune sau porumb.

De exemplu azi am mâncat două plăcinte cu ulei și am călcat postul. Așa am ales... Am greșit poate, bine că nu judec eu... dar celui ce crede toate îi sunt îngăduite însă nu toate îi sunt de folos ca să-și facă metanoia, să iasă din curvie. Eu am mâncat pe deoparte greșind față de post dar plinind legea iubirii de Dumnezeu și de aproape. Eu cred că n-am greșit... deși am călcat postul. Bine ar fi să am înțelepciune... Sigur am greșit. Dar nu mă osândesc decât mă las în seama lui Dumnezeu.

Deci nimic nu e voie, și Domnul i-ar hrăni pe toți, nu cu mâncarea în care își pune omul nădejdea lui... dar fiindcă omul e nestatornic și neputincios, de mila omului slab, de mila omului neascultător, de mila păcătosului, s-a dezlegat să aibă un post mai ușor ca să nu se mândrească el singur cum că e un foarte mare postitor.

E voie însă oricând apă sfințită și înmulțită și anaforă... aia poți gusta dimineața și seara... și nu mai ai nevoie de nimic... vei vedea că Domnul postește în tine și că tu ești doar un vas ales... care nu mai ai nevoie de nimic altceva, decât de rugăciune și umilința în duh.

Deci nimic nu e voie afară de Dumnezeu niciodată, iar postul te educă să reușești să ajungi la starea aia. Se poate și fără mâncare, că omul absoarbe din cer tot ceea ce ar avea el nevoie și pentru Duh și pentru trup, că omul e ca o sugativă, iar dacă îl mâncă pe Dumnezeu atunci nu numai că nu are nevoie ci devine el sursă de hrană duhovnicească pentru viețuitoarele de jur împrejurul lui... Se poate dar trebuie nu numai credință ci biruirea necredinței, adică biruirea scepticismului gLumii care zice că fără ulei, pește și vin mori...

E bine să stai de vorbă mereu cu moartea, cu panica și leșinul tău, și să te rogi așa Domnului... căci altfel cum vei avea compasiune dacă nu ai fost și tu în situația aia grea?

Dar postul e la trei lucruri:

la păcat, la mândrie adică curvie și la fățărnicie adică la cea mai înaltă curvie, și trebuie să te strădui să nu te păcălești singur că cică s-a dat liber sau că au fost dezlegate... și e entuziasmant și senzațional... de bună stimabila, fata morgana.

Deci nu trebuie să fii credul în ideea:

afară-i vopsit gardul și-n lăuntru leneopardul,
sau pe afară se vede codana și-n interior capcana... lu' satana,
sau pe afară întrebarea naivă și-năuntru ispitirea și amăgirea bătrână,
ori pe afară multe cuvinte și în interior un mut cu buzele șipite de dinte,
sau pe afară lecții și-năuntru frecții... la piciorul de lemn cu măduvă de fier.

Acolo unde crezi tu că e înțelepciune defapt e putreziciune.
Nimic din ce este nu se vede, și tot ce se vede e schimbător.

Postul te ajută să zbori cu condiția să nu te încrezi în tine, căci a posti înseamnă a asculta, a nu fii singur, căci nu este bine ca să fie Domnul singur. Dracul născocitor postește și el, dar fie postește în timp ce și curvește sau fie ca mai târziu să curvească mai cu poftă, cu mai multă sete... comforn unui plan viclean... se dă victimă, el.

Omul lui Dumnezeu postește doar ca să fie mai asemănător și mai plăcut Domnului, deci el postește în ascuns... și nimeni nu-l știe pe el, nimeni nu-l laudă pentru asta, căci nu are nevoie să-l îndreptățească oamenii... el postește în ascuns ca nu cumva să păcătuiască în ascuns.

Cam atât.

Tot ce bagă omul în gură e păcat dar mai ales ce iese din gura omului, și mai ales aia nu e voie ca să mânci păcatul pe care îl faci, iar apoi să te lauzi cu el de parcă ai fi făcut o vrednicie senzațională și nemaipomenită... dând lecții și fiind exemplu... tu crezându-te pildă de urmat.

Totul e spurcat... dar orice mâncare spurcată se poate curății... prin credință, prin rugăciune, prin smerenie, prin umilință... prin iertare. Și abea apoi se poate consuma... dar cine mai e azi credincios, umilit, bun, blând, smerit, cu fapte bune, cu taină? Nimeni... deci tot ce ți-ar place, tot ce dorești e spurcat, și de aia râvnești fiindcă e spurcat.

Roagă-te ca Domnul să te curățească și tot ce vei mânca și atinge se va curăți, așa cum lui Noe toate i s-au dat spre a-i fi lui drept hrană... dar mai e cineva ca Noe? Nu mai e nimeni așa... curat, dar și el a băut vin și s-a îmbătat și apoi lupu i-a dat târcoale... iar cu lupu rău la masă se spurcă și mintea ta... așa că nu-ți rămâne decât să te hrănești cu tot Cuvântul care iese din gura lui Dumnezeu... deci roagă-te ca să nu te blesteme ci să te ierte, având grijă cum te porți în inima ta cu El.

Last edited by vsovivi; 18.11.2011 at 18:11:19.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.11.2011, 18:41:47
Dasy de Mara Dasy de Mara is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.12.2010
Locație: Nürnberg
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Send a message via Skype™ to Dasy de Mara
Smile de ce nu se mananca, carne in post

Noi ortodocsii actionam dupa multe din poruncile, sau predicile Domnului, caci "DOMNUL AZIS: CA VOR POSTI UCENICII cind nu va mai fi El aici. "Cine are urechi de auzit, sa audda". Noi cei care postim VREM sa fim ucenicii LUI, de aceea postim si nu trebuie sa o facem din sila, ci cu multa dragoste. Ce este postul pe langa Sfintele Patimi, pe care le-a indurat Mantuitorul? Deci noi cu o asa mica osteneala ne facem chipurile partasi - mai bine zis ne lingusim ca si copiii - Sfintelor Sale Patimi, aratand prin aceasta ca suntem alaturi de EL, suferim cu el si asa mai departe.
Apoi Insusi Mantuitorul azis, ca sa luam pilda de la copii. A iubi ca un copil inseamna multe: sa ierti SI sa uiti repede celui ce ti-a gresit
Ce face copilul? Copilul imita pe parinti. Deci noi facem, ce Tatal nostru Care este in ceruri isusi a facut. Primul lucru pe care l-a facut dupa Botez a fost postul de 40 de zile.
Noi postim nu numai 40 de zile pe an. De ce? Fiindca: noi postim in cele 40 de zile premergatoare postului Nasterii Domnului ptr a ne curati si a primi in noi pe Pruncul Iisus, (Care pururea ptr noi se jertfeste), ca sa ducem si noi cu ravna si rabdare la bun sfarsit, precum EL, patimile ce ne vin in cale; noi postim (de carne) cele 40 de zile premergatoare Invierii Domnului nostru Iisus Christos, fiindca ne facem partas Sfintelor Sale Patimi, curatindu-ne sufletul si trupul, ca sa ne inoim trupeste si sa invie in noi Duhul cel Sfant, pe care ni l-a daruit la nastere, caci multe pacate am facut necinstind si nebagand in seama Duhul Cel Sfant, un DAR DE O NESTEMATA VALOARE, ca sa ramanem in El si El intru noi.
Noi nu mancam carne si peste fiindca ucidem ptr a manca. Pestele este dezlegat cand sunt praznuiti sfinti mari, care poate sa ceara ptr noi iertare de la Dumnezeu, ptr uciderea facuta. Cred ca aceasta este un motiv tot copilaresc si cred ca ne iarta ptr aceasta, apartinand poznelor mici, care copiilor le sunt iertate de catre parinti de nenumarate ori cu zisa: "bine, dar sa nu mai faci". Dar copilul uita si iar face si iar este iertat.
Revenind la post, daca citim Sfanta Scriptura, vedem ca toti au postit, fie ei cat de mari: a postit Dvid, imparatul, a postit Moise, OMUL LUI DUMNEZEU si altii.
Domnul in pustie nu a avut nimic de mancare numai pietre, cu care l-a ispitit necuratul spunandu-I sa se roage Tatalui sa le prefaca in paine, ceea ce sigur ca Mantuitorul nu a facut, ci a implinit VOIA TATALUI, PENTRU CARE A FOST TRIMIS, ca sa mantuiasca neamul omenesc, CACI, CHIAR DE AICI, DE LA MANCARE S-A STRICAT sfintenia omului, care o avusese inainte de calacarea PORUNCII DUMNEZEIESTI de a nu manca din pomul oprit, CACI A SPUS DOMNUL; CA "IN MOMENTUL IN CARE VETI MANCA DIN POMUL OPRIT, DE MOARTE VETI MURI": (vezi Fecerea). Inainte de pacat, fiarele se inchinau lui Adam si Evei, dar numai dupa aceea au fost fioroase si-i muscau, s-au purtat necuviincios cu ei. De ce credeti ca animalele cauta apropierea pustnicilor? Ptr ca animalul este sfant, imi spunea mama mea si stie si chiar cand v-or muri, prin sfintenia lor stiu cine este sfant, ca deasemeni si sfinti pustnici si alti sfinti, despre multi aflam, citind vietile lor ca au spus si s-au pregatit ptr momentul iesirii din aceasta lume.

Citat:
În prealabil postat de Marinela Vezi mesajul
De ce in timpul postului se face dezlegare la peste, iar la carne nu? Pestele nu este tot carne? Ce diferenta este intre carne si peste din punctul de vedere al bisericii? Multumesc
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.11.2011, 21:59:45
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marinela Vezi mesajul
De ce in timpul postului se face dezlegare la peste, iar la carne nu? Pestele nu este tot carne? Ce diferenta este intre carne si peste din punctul de vedere al bisericii? Multumesc
Nu cunosc punctul de vedere al Bisericii în această privință, am să mă limitez la punctul de vedere propriu. Peștele, în mod clar, nu este același lucru cu carnea. Prin "pește", în sensul postului, înțelegem țesuturile animalelor cu sânge rece (aici intrând moluște, broaște, insecte etc pentru cine mănâncă asemenea lucruri). Prin "carne" înțelegem țesut de animal cu sânge cald: mamifere și păsări.
Proprietățile peștelui, din punct de vedere medical, sunt cu totul altele decât ale cărnii. În ceea ce privește compoziția în grăsimi, în elemente de bază ca fosforul, în vitamine, etc.
Și în Legea Veche, a cărei continuatoare legitimă este Legea noastră, peștele a fost privit altfel decât carnea. Vă pot da numeroase citate biblice în acest sens, dacă veți considera necesar.
Un ultim argument privește o întreagă tradiție medicală. Păsările și, mai ales, mamiferele, iar în mod deosebit dintre acestea porcul, au țesuturi asemănătoare omului. Spre exemplu, o valvă cardiacă de porc poate fi (și este) folosită cu mult succes pe post de valvă cardiacă pentru om. Chiar și inima de porc în întregime poate fi transplantată omului, lucru care nu se poate spune despre inima de pește. Insulina de uz uman a fost, până de foarte curând, extrasă din pancreasul de porc. Bila de porc și bila de vită au utilitate ca înlocuitoare ale bilei umane și exemplele ar putea continua.
În sfârșit, ideea de bază a postului este a renunța, din iubire de Domnul, la anumite plăceri licite. Printre acestea este și mâncatul unor lucruri care ne plac. Marii majorități a oamenilor le place mai mult o fleică sfârâind pe grătar decât un păstrăv în același loc.
Un ultim argument religios: modelele de viață ale creștinului sunt: Cristos și sfinții Săi. Ei sunt citați frecvent ca mâncând pește. Domnul a mâncat pește în timpul vieții Sale pe pământ, ca și în timpul în care a fost înviat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.11.2011, 23:07:59
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Fosfor/lumina

Patriarhul nostru a facut o precizare frumoasa, in Postul Pastelui, anul acesta. Imi amintesc ca afirma pur si simplu ca, mancind peste, noi mancam lumina. Se referea la continutul bogat in fosfor al carnii de peste si a trimis la etimologia cuvantului fosfor.
Imi pare cu adevarat inaltatoare, sufleteste, asocierea hranei cu lumina, fie si (sa zicem) prin metafora...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.11.2011, 13:16:15
culianul culianul is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Mesaje: 58
Implicit

E dezlegare la peste pentru ca pestele e un simbol, a fost un cod al crestinilor din primele secole. In greaca (engleza de atunci) peste se spunea ihtis (am transliterat)

ΙΗΣΟΥΣ - Iisus
ΧΡΙΣΤΟΣ - Hristos
ΘΕΟΥ - Theou (al lui Dumnezeu)
ΥΙΟΣ - Fiu
ΣΩΤΗΡ - Sotir (Mantuitor)

Primele litere din propozitia de mai sus, tradusa liber - Iisus Hristos Fiul lui Dumnezeu Mantuitor
puse una langa alta dau IXΘYΣ - care inseamna peste.

E unul din primele simboluri crestine. Neputand afisa crucea (ca erau ucisi), crestinii se recunosteau dupa acest simbol, pestele.

De aceea acum avem dezlegari la peste.

Motivul pentru care se dau dezlegarile e alta poveste, care tine foarte mult de o apoftegma a Sf Antonie cel Mare (vanatorul care il surprinde pe Antonie spunandu-le bancuri calugarilor)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.11.2011, 21:19:54
valer.cosma valer.cosma is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Mesaje: 59
Implicit

ne bucuram de dezlegarea la peste, dar preturile sunt prohibite, din pricina aceasta multa lume nu posteste, de multe ori preturile la mancarea "de dulce" sunt mai accesibile.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.11.2011, 21:33:41
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valer.cosma Vezi mesajul
ne bucuram de dezlegarea la peste, dar preturile sunt prohibite, din pricina aceasta multa lume nu posteste, de multe ori preturile la mancarea "de dulce" sunt mai accesibile.
am auzit de multe ori spunandu-se aceasta,dar chiar nu inteleg...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.11.2011, 12:36:12
Marinela Marinela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Mesaje: 16
Smile De ce nu se mananca niciodata carne in manastiri?

Am gasit pe net ca in manastiri nu se mananca carne niciodata, doar peste atunci cand nu-i post sau e dezlegare. De ce?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.11.2011, 12:56:06
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valer.cosma Vezi mesajul
ne bucuram de dezlegarea la peste, dar preturile sunt prohibite, din pricina aceasta multa lume nu posteste, de multe ori preturile la mancarea "de dulce" sunt mai accesibile.
Postul nu înseamnă doar a renunța la alimentele de origine animală, ci și o hrană mai simplă. Adică fasole, cartofi, varză, fructe, nuci ș.a. care pot reduce chiar mult bugetul alocat mâncării. Scumpe sunt preparatele cu soia, care, oricum, e mai bine să le evităm, fiind pline de E-uri.

E, însă, greu de ținut postul dacă nu dorești cu adevărat. Dar nu dorim postul în sine, ci roadele lui duhovnicești. Adică, strunind un pic trupul, și abținându-ne de la distracții (și distrageri) eliberăm duhul, îl limpezim, îl curățăm, îl primenim pentru primirea harului, care vine mai ales prin pocăință și spovedanie, împărtășirea cu Sfintele Taine și rugăciuni - în biserică și oriunde.

În felul ăsta vom fi pregătiți sufletește să-L primim pe Hristos, când Se va naște și ne vom simți părtași cu El. Altfel, poate ne vom aminti de El, dar vom fi departe.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre Post adrian gheorghe Postul 45 01.03.2011 11:27:32
Despre post simona Intrebari utilizatori 0 05.04.2010 18:04:54
Despre post micky02ct Generalitati 17 07.06.2009 20:20:30
Despre post strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 02:35:57
despre post calugarii Biserica Ortodoxa si Massmedia 33 28.05.2007 11:21:35