Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.05.2012, 13:11:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Cum sa nu mai fie frate draga calugar?...ca doar a depus juramantul monahal in fata lui Dumnezeu nu in fata lui Corneliu Barladeanu...
Si preotii tot asa fac, dar daca ierarhii ii caterisesc nu mai sunt preoti. Poate fi cineva calugar doar in cadrul Bisericii, stim ca sunt si cazuri in care unii nu sunt primiti la calugarie.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.05.2012, 13:51:16
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Mai oameni buni, ori a gresit, ori nu a gresit cu nimic. A facut puscarie, fiind condamnat definitiv de justitia acestei tari si a fost exclus din monahism, fiind astfel pedepsit de biserica pentru faptele lui. Mie imi pare ca e vinovat, pentru ca daca nu e vinovat cu nimic aceste sanctiuni nu-si au rostul.

Eu nu spun ca nu e posibil ca omul sa fi facut puscarie nevinovat, orice e posibil. Doar ca e improbabil, pentru ca altminteri trebuie sa explicati cu lux de amanunte cum a conspirat statul roman, in cardasie cu BOR, pentru compromiterea acestui om. Altfel n-aveti credibilitate cand ii luati apararea.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.05.2012, 13:52:45
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si preotii tot asa fac, dar daca ierarhii ii caterisesc nu mai sunt preoti. Poate fi cineva calugar doar in cadrul Bisericii, stim ca sunt si cazuri in care unii nu sunt primiti la calugarie.
Catalin iarta-ma ca iti spun dar la cat Brancianinov si alte din astea ai citit ma asteptam sa intelegi macar un pic mai bine cum stau treburile. Nu ierarhii stabilesc cine este sau nu in cadrul Bisericii ci Duhul Sfant.

Ca de-a lungul timpului ierarhii au fost adesea organe ale Duhului fiindca ei s-au ridicat la inaltimea vredniciei la care au fost chemati cand li s-a dat harul episcopiei, asta e altceva. Dar noi traim vremurile cernerii si, fara a ne desparti de Biserica vazuta, trebuie sa fim mai atenti ca niciodata cand anume ascultarea noastra fata de ierarhi este in duhul ascultarii fata de Hristos. Daniel Corogeanu este mai temeinic asezat in Biserica decat tot sinodul BOR laolalta..chiar daca nu are harul episcopiei si aparent nu poate reprezenta in mod explicit sobornicitatea Bisericii.

Last edited by VladCat; 03.05.2012 at 14:16:52.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.05.2012, 18:42:43
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ieromonah Savatie Baștovoi, Pentru cine bat clopotele la Tanacu? – fragmente – Ed Catisma, București, 2007
http://www.razbointrucuvant.ro/2007/...ele-la-tanacu/


Parintele Gheorghe Calciu despre Biserica si calugarii de la Tanacu
http://www.razbointrucuvant.ro/2008/...rcul-cu-fiare/

Parintele Proclu despre Biserica in cazul Tanacu: “E DE PLANS BISERICA!”
http://www.razbointrucuvant.ro/2008/...-cazul-tanacu/
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.05.2012, 21:06:23
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Desi nu se poate face o asemanare cu ceea ce urmeaza sa povestesc, e vorba tot de o viata de om, ba chiar de doua, pun o singura intrebare: pentru acestea cine raspunde?
De curand am fost pentru prima data in acel imens targ, talcioc sau cum i s-o spune Europa, din Bucuresti.
Ma uitam pe acolo la toate alea, erau atat de multe ca nu stiam la ce sa ma uit.
La un moment dat un asiatic (presupun ca aceia sunt chinezi) vine spre mine, eram pe culoar, cu un carucior incarcat cu marfa, eu ma trag la o parte sa-i fac loc, dar se pare ca exact pe acolo voia el sa mearga; ce face acesta? incepe si fluiera ca la circulatie si da din mana sigur pe el si obraznic, facandu-mi semn cu dosul mainii, asa inspre exterior, sa ma dau la o parte, mai bine zis sa ma car, cam asta e semnificatia gesticulatiei..
Ma uit crucita de nepolitetea si barbarismul ce razbatea din gesturile sale si zic: da' numa pasareste stii sa vorbesti?
Nu cred ca m-a auzit si se pare ca a fost bine asa, caci imi spune prietena mea: bine ca nu te-a auzit ca te lovea in cap cu batul ala de pus umerasele. Ei sunt stapani aici. Cu ceva vreme in urma au prins o femeie gravida (tiganca se pare, dar asta nu are importanta, ca e tot o viata de om) ca a furat ceva de la ei si au batut-o pana au omorat-o! Si nu e singurul caz....
Eu, capiata ca imi prezinta asta ca pe un lucru aproape incetatenit acolo, intreb: da nu a venit politia, nu a intervenit nimeni? Nu, nu a intervenit nici macar politia...Nu le-a facut nimic.
Pai atunci aia impachetati in valize reprezinta ceva banal pentru ei..

Cu asta ce ne facem? In tara noastra se intampla. Unde este legea? Unde sunt autoritatile?
De ce din astfel de cazuri nu s-a facut un subiect media? de frica lor?
Unde-au fost ziaristii cand a fost omorata o femeie gravida?

Despre asta de ce nu se face un film?

Last edited by Adriana Cluj; 03.05.2012 at 21:23:10.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.05.2012, 21:12:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Vreau să aduc în atenție un amănunt despre care nu s-a vorbit în cazul Tanacu. Este vorba de dezbrăcarea anticanonică a celor cinci călugări de hainele monahale. Episcopul putea să-i retragă părintelui preoția, dar nu și făgăduințele monahale care sînt date în fața lui Dumnezeu în veac.

Monahismul este legămînt de pocăință înaintea lui Dumnezeu și nu poate fi luat de nimeni. Nimeni nu poate lua cuiva dreptul la pocăință, nici episcopul, nici patriarhul, nici Sinodul, nici cetele cerești. Aceasta trebuia să o știe episcopul vicar de la Huși.


Metoda aplicată ne aduce aminte de vremea comunistă, cînd cel ce greșea, dacă era membru de partid, mai întîi era scos public din partid, după aceea predat justiției. Mentalitatea partinică trebuie îndepărtată din Biserică. Aici trebuie să dăinuie iubirea evanghelică și, dacă e nevoie de corectitudine, să fie cea a sfintelor canoane." (Savatie Bastovoi)


Sursa:

http://www.razbointrucuvant.ro/2007/...ele-la-tanacu/

,,Părintele Daniil a fost, astăzi, probabil, bărbierit și tuns. La fel, și
maicile sale au primit astăzi o tundere după normele închisorilor românești.
În monahism există două tunderi, cea în monah, și cea în schimonah (ultima
dintre ele lipsește din ultimul Statut al BOR, apropo).
Cînd un monah vrea
să facă niște făgăduințe Domnului mai mari decît cele pe care le-a făcut la
călugărie, cînd vrea să Îi dăruiască lui Hristos ceva mai mult decît a
dăruit pînă atunci, cînd vrea să rămînă statornic într-o lucrare de taină
luîndu-și asupră-și niște nevoințe mai mari pentru tot restul vieții, cere
schima mare și mai este călugărit o dată. Unul din lucrurile care apropie
cele două călugării, în schima mică și în shima mare, este tunderea părului,
care se face tăindu-i-se nevoitorului cîteva șuvițe de păr de pe capul său,
în chipul crucii, în numele Sfintei Treimi. Iată că astăzi, probabil, prin
tunderea ce li s-a aplicat, cei cinci iubitori de Hristos de la Tanacu își
iau asupră o schimă mai mare decît toate schimele mari din istoria omenirii,
nu numai din mănăstirile românești, și își pecetluiesc pe viață numele de
Mărturisitori ai Domnului. "
Sursa:

Cum vine asta? Adica nimenea de acum incolo nu va mai putea fi schimonah in BOR?
Moliftele Sfantului Vasile ce statut au? Au fost au fost interzise?

Last edited by antoniap; 03.05.2012 at 21:52:03.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.05.2012, 22:49:40
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Ieromonah Savatie Baștovoi, Pentru cine bat clopotele la Tanacu? – fragmente – Ed Catisma, București, 2007
http://www.razbointrucuvant.ro/2007/...ele-la-tanacu/


Parintele Gheorghe Calciu despre Biserica si calugarii de la Tanacu
http://www.razbointrucuvant.ro/2008/...rcul-cu-fiare/

Parintele Proclu despre Biserica in cazul Tanacu: “E DE PLANS BISERICA!”
http://www.razbointrucuvant.ro/2008/...-cazul-tanacu/
Interesante parerile. Din cate vad apartin unor personaje izolate si sunt publicate pe ceea ce se pot numi bloguri fundamentaliste. Nu e de mirare ca ar lua apararea unor practici medievale.

Pana una, alta, BOR, prin sinodul ei, a luat o decizie. Justitia a luat de asemenea o decizie. Cine are ceva de impartit sa se duca sa se judece cu BOR si cu legiuitorii si judecatorii tarii, insa pentru noi, ceilalti, lucrurile sunt clare.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.05.2012, 23:05:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Catalin iarta-ma ca iti spun dar la cat Brancianinov si alte din astea ai citit ma asteptam sa intelegi macar un pic mai bine cum stau treburile. Nu ierarhii stabilesc cine este sau nu in cadrul Bisericii ci Duhul Sfant.

Ca de-a lungul timpului ierarhii au fost adesea organe ale Duhului fiindca ei s-au ridicat la inaltimea vredniciei la care au fost chemati cand li s-a dat harul episcopiei, asta e altceva. Dar noi traim vremurile cernerii si, fara a ne desparti de Biserica vazuta, trebuie sa fim mai atenti ca niciodata cand anume ascultarea noastra fata de ierarhi este in duhul ascultarii fata de Hristos. Daniel Corogeanu este mai temeinic asezat in Biserica decat tot sinodul BOR laolalta..chiar daca nu are harul episcopiei si aparent nu poate reprezenta in mod explicit sobornicitatea Bisericii.
De acord cu prima parte, nici acum si niciodata nu am sustinut altceva. Dar ascultarea se face intotdeauna afara de cazul ereziei. Nu poate fi cineva calugar de unul singur, tot in ascultare de Biserica erau si pustnicii. Afara de erezie, cum am amintit.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.05.2012, 23:14:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Mai oameni buni, ori a gresit, ori nu a gresit cu nimic. A facut puscarie, fiind condamnat definitiv de justitia acestei tari si a fost exclus din monahism, fiind astfel pedepsit de biserica pentru faptele lui. Mie imi pare ca e vinovat, pentru ca daca nu e vinovat cu nimic aceste sanctiuni nu-si au rostul.

Eu nu spun ca nu e posibil ca omul sa fi facut puscarie nevinovat, orice e posibil. Doar ca e improbabil, pentru ca altminteri trebuie sa explicati cu lux de amanunte cum a conspirat statul roman, in cardasie cu BOR, pentru compromiterea acestui om. Altfel n-aveti credibilitate cand ii luati apararea.
Nu e conspiratie, mai degraba se poate descrie ca "luare cu valul". Presa a exagerat, gasind tot felul de conotatii din evul mediu. S-a creat valva, s-a strigat razbunare (tot de presa), justitia la noi e cum e, chiar si in cazuri obisnuite, cu atat mai mult la presiune. Biserica poate a fost si ea influnetata sa ia repede o decizie, dar acolo nu stiu daca era totul in regula cu manastirea, daca era sub ascultarea episcopiei. Nu prea poate sa isi faca cineva o manastire fara sa fie sub ascultarea Bisericii. In privinta asta nu stiu prea multe, nu m-am informat cum era manastirea Tanacu.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.05.2012, 17:24:39
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Interesante parerile. Din cate vad apartin unor personaje izolate si sunt publicate pe ceea ce se pot numi bloguri fundamentaliste. Nu e de mirare ca ar lua apararea unor practici medievale.

Pana una, alta, BOR, prin sinodul ei, a luat o decizie. Justitia a luat de asemenea o decizie. Cine are ceva de impartit sa se duca sa se judece cu BOR si cu legiuitorii si judecatorii tarii, insa pentru noi, ceilalti, lucrurile sunt clare.
N-as indrazni sa numesc pe Parintele Calciu Dumitreasa, sau parintele Proclu sau chiar tanarul ieromonah Savatie Bastovoi, in ideea-posibil- de a le minimalizez importanta, persoane izolate.
Poate pentru tine lucrurile sunt clare; pentru multi insa nu sunt, ori nu in sensul lumesc prezentat in versiunea oficiala a povestii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
filmele - o falsa mintuire mihu Generalitati 40 20.07.2009 12:46:48
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 04:57:26
Parintele Corogeanu - un martir? MihaiFloarea Biserica Ortodoxa si Massmedia 326 22.07.2008 07:50:58
filmele de craciun sofiaiuga Umanitare 1 24.12.2007 05:57:28