Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.08.2013, 15:22:20
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu trebuie să prăjim nimic, decît dacă vrem să îmbolnăvim familia.

Uleiul de floarea-soarelui trebuie evitat chiar și crud. Cel puțin cel care e depozitat în sticle transparente (99% e ținut în plastic transparent).

Margarină? Adică să mîncăm plastic în post? Mai bine nu mîncăm nimic în post... :)

Cînd am fost în Israel am fost uimit că în salata de la galantar mi-au pus ciuperci crude. Dar le-am mîncat și am învățat cu ocazia aceea că nu trebuie să coacem / fierbem / prăjim ciupercile. Cu mămăligă, usturoi și eventual o fiertură de boabe sînt excelente.
DA, intr-adevar ciupercile se pot manca si crude, dar sunt situatii in care trebuie pregatite intr-un fel, de ex.: cand faci ciulama de ciuperci. Atunci recomandabil este ca faina din care faci sosul sa fie prajita in unt, respectiv margarina. Chiar daca margarina este atat de hulita in ultima vreme, eu am mancat de 25 ani margarina si nu am constatat ca imi face rau. Dar fiecare decide pentru sine ce mananca si ce nu.
Margarina=plastic? Eu stiam ca este grasime vegetala... dar poate am inteles gresit.
http://www.wikifood.ro/nutritie/prin...rganismul.html
Dar mai stiu ca bolile se nasc in primul rand din cauza pacatelor noastre si atunci imi concentrez atentia la acestea.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.08.2013, 15:25:47
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ciupercile se pot marina inainte de frigere,in ulei de masline,sare,piper,otet balsamic ,usturoi.
Se pun pe gratar cu palaria in sus,timp in care sucul se aduna si coace ciuperca din interior fara a cadea din ea;apoi cand sucul se evapora in mod natural si ciuperca este coapta se mai intoarce si pe partea cealalta putin.
Desigur vorbesc despre ciupercile mari,care se preteaza frigerii avand o grosime perfecta,nu de cele mici care ar trebui gatite in alte moduri.
Din punctul meu de vedere, cand se aduna sucul in palaria ciupercii, aceasta e gata si nu mai trebuie sa stea pe foc.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.08.2013, 16:10:49
Mariatwix Mariatwix is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2013
Mesaje: 12
Implicit

Auzisem si eu povestea cu mierea toxica atunci cand e incalzita, dar cum sunt genul sceptic in general cand vine vorba de informatii legate de sanatate care circula pe net, am "sapat" mult dupa informatii/explicatii medicale si nu le-am gasit. In schimb am gasit o suma de articole in care se explica faptul ca e un mit provenit din ayurveda, dar care nu a fost confirmat in laborator. Nu prea sunt inclinata spre curentele alternative de inspiratie orientala (gen ayurveda &co), ca nu stiu care e denumirea lor exacta, mai departe de fitoterapie nu am trecut niciodata, asa ca ii indulcesc copilului bauturile cu miere naturala si ii fac si turta dulce...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.08.2013, 16:54:37
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
În mâncare se pune sare în cantități potrivite.
Despre sare am citit ca este bine sa fie pusa la fiert odata cu legumele, ca le pastreaza acestora mai bine proprietatile. Pana sa citesc acest lucru nu o puneam chiar la inceput pentru ca stiam (tot din ce am citit) ca trebuie pusa mai tarziu, altfel cantitatea de sare nu se reflecta in gust( adica pui multa sare dar nu prea se simte si ai tendinta sa mai adaugi).

Adevarul este ca sarea este tare importanta, pusa in cantitati poptrivite asa cum ne spune si Dragos :-) Imi amintesc de povestea pe care mi-o spunea tata cand eram mica: Sarea in bucate.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.08.2013, 17:16:41
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Mie imi place sa gatesc,ma relaxeaza si o fac cu dragoste si pasiune,ca pe un lucru pe care pot sa-l ofer altora,ca pe un dar.
Gatesc cand ma duc in vizite,la reuniuni de familie,cu diverse ocazii.

Nu cred ca exista secrete ci numai experienta,totul vine cu exersatul.
Despre miere stiu si eu ca este nociva in lichide fierbinti,ca-si schimba structura si cumva devine toxica pt consum.

Eu am inceput sa stau in bucatarie cu mama si bunica de cand aveam 8 ani.Totusi o mare experienta in administrarea casei si a familiei nu mi-au fost de folos,deoarece nu am o familie.
Se pare ca ai experienta nu gluma (am citit si retete pe care le-ai postat :-)), priceperea nu o punem la indoiala in cazul unei persoane care gateste cu o asa pasiune. In popor se spune ca daca stii sa gatesti, esti pregatita de maritat si nu este doar o vorba... Fetele gospodine sunt apreciate de barbatii care inteleg cu adevarat ce mare comoara se ascunde intr-o asemenea fata. In legatura cu familia, cred ca este vorba de mediu nepotrivit care nu a dat prilejul evidentierii acestor calitati.

Referitor la secrete in bucatarie, ele exista. Incepand de la cum este bine sa spargi un ou pana la ordinea in care se pun anumite ingrediente cand faci un fel sau altul de mancare, toate conteaza si pot schimba rezultatul. Dar ai dreptate cand spui ca totul tine de experienta si de felul in care gatesti (cu drag sau invers).
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.08.2013, 17:27:26
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Asta cu mierea n-am mai auzit-o. Toata lumea recomanda la raceala lapte cald cu miere. Nu-mi place ce-i drept, dar am folosit uneori.
Mierea este foarte sanatoasa. Ma intreb ce proces poate sa se intample la o anumita temperatura incat sa devina cancerigena. Are zaharuri naturale in mare parte...
Am auzit si ca se pune in prajiuri si mancaruri.
Se recomanda pentru dureri de gat lapte caldut cu miere (si este tare bun, cu rezultat garantat), nu lapte fierbinte cu miere. Mierea nu se pune in lichide fierbinti, din cate am retinut lichidul nu trebuie sa aiba mai mult de 40 de grade.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.08.2013, 18:09:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
DA, intr-adevar ciupercile se pot manca si crude, dar sunt situatii in care trebuie pregatite intr-un fel, de ex.: cand faci ciulama de ciuperci. Atunci recomandabil este ca faina din care faci sosul sa fie prajita in unt, respectiv margarina. Chiar daca margarina este atat de hulita in ultima vreme, eu am mancat de 25 ani margarina si nu am constatat ca imi face rau. Dar fiecare decide pentru sine ce mananca si ce nu.
Margarina=plastic? Eu stiam ca este grasime vegetala... dar poate am inteles gresit.
http://www.wikifood.ro/nutritie/prin...rganismul.html
Dar mai stiu ca bolile se nasc in primul rand din cauza pacatelor noastre si atunci imi concentrez atentia la acestea.
Mihaela,

Sos cu făină prăjită în margarină?! Vrei să-ți ucizi familia?

Eu zic să mai cauți și alte articole despre margarină, cum ar fi ăsta. Verifică și sursele, nu crede orbește tot ce citești. Vezi ce sînt acizii grași saturați, grăsimile trans, trigliceridele. Vezi cîte chimicale se bagă în margarină și care e procesul tehnologic de fabricare. La sfîrșit răspunde-ți sincer la întrebarea dacă îți place gustul acestei substanțe (pentru mine e ca și cum ai mînca plastic moale). Între timp, ia o cutie, citește eticheta și vezi cîte substanțe cu denumiri pe care nu le înțelegi sînt scrise acolo.

Eu și cînd cumpăr ulei de măsline sînt atent să nu fie concentrația de acizi grași saturați mai mare decît 14g, raportul AG mononesaturați / AG polinesaturați să fie minim 6, recipientul din sticlă să fie cît mai închis la culoare. Nu e greu, dar trebuie să știi lucrurile astea și să-ți pese.

Două din păcatele-sursă pentru multe alte păcate sînt neștiința și ignoranța. Astea ne bagă în groapă mai înainte de vreme, pentru că dăunează atît sufletului, cît și trupului. Tocmai a fost înmormîntarea unui fost coleg care a murit de cancer, la 35 de ani. A lăsat în urmă părinții înnebuniți de durere, soția văduvă și copilul fără tată. Mama mea a avut accident vascular cerebral cu urmări foarte grave din cauza găsimilor saturate (alea care la temperatura camerei sînt solide, cum ar fi untul, grăsimile animale, margarina), pentru că ele blochează în timp vasele de sînge și în special capilarele.

Cine are urechi de auzit să audă. Ceilalți își vor înmormînta copiii și partenerii de viață sau vor pleca ei din lumea asta mai înainte de vreme.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.08.2013, 20:01:26
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Important este sa nu ajungi sa fii nevoit a tine regim. Un om sanatos, care nu a facut abuz de diverse mancari, nu are nevoie sa tina tot felul de regimuri sau "diete de slabit"!
Toate alimentele (si carnea prajita, si untul, si uleiul de floarea-soarelui si un pahar de vin bun la masa, etc) au rolul lor in organism, totul este sa nu faci abuz!

De exemplul cartofi prajiti cu o friptura merg foarte bine, un bors moldovenesc cu carne sau o ciorba de burta la fel, etc! De mici ce sa mai zic- e mancarea traditionala, la care romanul nu cred ca va renunta vreodata!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.08.2013, 20:03:43
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Decat sa mananc o margarina sintetica, mai degraba un unt care e mai natural! E adevarat ca nu mai are gustul untului de dinainte de 1990 (cand mancarea nu continea atatia aditivi sintetici), da' oricum decat margarina e mai bun!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.08.2013, 20:18:53
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Am mai cules cateva sfaturi de pe net.

Cand pregatiti mamaliguta lasati sa fiarba apa in clocote, adaugati sare, apoi adaugati malaiul in ploaie putin cata putin, lasati focul foarte mic si amestecati energic cu ajutorul unui tel. Malaiul creste in volum de 3-4 ori.

Mamaliga nu va mai face cocoloase daca, inainte de a pune malaiul la fiert, se stropeste cu apa rece.

Se poate evita zaharisirea dulceturilor prin adaugarea de putina sare de lamaie dizolvata in apa calda in timpul fierberii, sau prin adaugarea unei felii de lamaie deasupa dulcetii din borcan.. (prefer felia de lamaie pentru a fi totul cat mai natural).

Bicarbonatul de sodiu sau de amoniu se stinge intotdeauna cu putina zeama de lamaie sau otet, astfel dispare mirosul neplacut.

Ciorba de fasole verde sau uscata va fi mai aromata daca i se adauga o lingurita de zahar.

Aluaturile de orice fel vor fi mai pufoase daca vor fi lasate la rece timp de o ora.

La prepararea dulceturilor se folosesc numai vase emailate; pentru prepararea siropului, se pune zaharul sa se dizolve in apa rece si numai dupa aceea se da la fiert.

Dupa ce se scurge prima apa de la fasole, se adauga la fiert 2-3 catei de usturoi.

Zeama de varza murata, atunci cand este folosita la acritul ciorbei, mai intai se fierbe separat intr-un vas cu o ceapa, se spumeaza, abia apoi adaugandu-se la ciorba.

Friptura nu se sareaza inainte de a fi pusa pe gratar, pentru ca substantele nutritive din ea, sub influenta sarii se elimina.

Pastele fainoase nu se prind de fundul vasului daca in timpul fierberii se adauga putina sare.

Albusul se spumeaza mai bine si mai repede daca este tinut la rece, si daca nu trece nici un pic de galbenus.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare