Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.11.2014, 15:41:02
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Si de ce n-ar fi asa cu pisicutele si nu numai?
Sa ne gandim un pic: ..................
Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Credinta si dorinta merg mana-n-mana.
quod erat demonstrandum
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.11.2014, 18:23:44
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Daca un parinte vrednic de rai are un copil neascultator, vrednic de iad, acesta (parintele) prin rugaciunile sale, prin iubirea lui si prin viata jertfelnica, in Duh si Adevar, il va salva pe copilul sau de la iad.
Dumnezeu ii iubeste deopotriva si pe parintele vrednic si pe copilul nevrednic si VA IMPLINI RUGACIUNILE parintelui.
Domnul Iisus Hristos, Parintele si Invatatorul nostru, s-a rugat neincetat pentru noi, s-a jertfit pe cruce pentru noi, copii lui neascultatori condamnati la iad, si ne-a salvat.
Mi-am adus aminte un film, de groaza, de altfel, pe care nu as mai vrea sa-l vad...dar care mi-a demonstrat ca o mama, un tata, poate salva sufletul copilului din mana diavolului. Este vorba de primul film din grupul Poltergeist.
Filmul nu este demn de pomenit dar mi-a ramas in minte cat a luptat mama cu fortele raului ca sa-si salveze copilul si a reusit.
"Dragostea da putere si Credinta da curaj"(Cuvintele preotului nostru paroh, la predica de ieri)
Inca odata: rugaciunile unui parinte si viata lui virtuasa intru Hristos, intoarce pe copii raraciti. Cu siguranta!
Interesant punct de vedere. Ma intreb daca este impartasit de catre toti colegii.
Pe termen scurt conflictul este rezolvat. Cred ca dorinta si credinta merg mana in mana si aici. Daca nu se potrivesc din prima, le inghesuim si le facem noi sa se potriveasca :).

Recunosc, eu exploatez slabiciunea asta: preferam sa credem lucruri care ne plac si respingem ideile care ni se par hidoase. "Cum adica sa nu plateasca Hitler dupa ce moare? Simpla moarte nu este suficienta. Nu mi s-ar parea corect, deci cred ca el va plati pentru ceea ce a facut, cu varf si indesat. Si pentru ca eu imi doresc asta, acest lucru este in mod necesar adevarat. Nu concep altfel!".
Cred ca multi si-ar accepta propria non-existenta mult mai usor decat pe cea a celor dragi. Este de neconceput ca cel drag, care a murit, sa aibe acelasi statut pe care l-a avut inainte sa se nasca. Ramane doar in memoria celor dragi si ingrasa pamantul. Am subliniat cuvantul "doar" pentru ca, eu unul, consider aceste lucruri suficiente. Altii sunt cei care nu se multumesc doar cu atat.

...Asa imi explic multitudinea de intrebari fara sens. Preferata mea: "Care e rolul meu pe Pamant?". Ti-ai pune capat zilelor daca ai afla ca nu ai niciun scop profund si nobil pe Pamant sau in Univers? Ai pofta de viata doar daca ai un rol bine stabilit de catre o autoritate celesta? Evident, rolul trebuie sa fie unul superb, inaltator si demn de un om bun, precum cel care emite intrebarea :). Nu ar incalzi pe nimeni ideea ca rolul lui este sa moara intr-un accident de masina ca sa ii intareasca pe membrii familiei acestuia. ...Sau ca rolul lui principal in toata viata este sa calce pe coada un soarece, in pod, intr-o miercuri, la ora 13:44.

Apar tot felul de conflicte si, uneori, religia poate face oamenii sa creada si in lucururi/idei... abjecte, fara sa isi dea intotdeauna seama. Eu le arat pe ici pe colo si incepe distractia :).

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Deci ce spui tu nu se va intampla in veci!
Eu nu spun ca acest lucru se intampla, s-a intamplat sau se va intampla. Doream doar sa vad cum rezolva unii acest conflict, intre dorinta si credinta.

Last edited by Inorogul; 10.11.2014 at 18:31:31.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 10.11.2014, 19:32:15
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Interesant punct de vedere. Ma intreb daca este impartasit de catre toti colegii.
Si eu ma intreb... Dar n=o sa aflam niciodata daca punctul meu de vedere este impartasit de vreun colg de forum... Nu sunt deloc populara pe aici. Foarte rar mi se raspunde la vreao intrebare, si aproape intotdeauna imi sunt ignorate postarile, exeptand cazurile cand zic vreo prostie sau cand sifonez vreo personalitate activa pe forum...
Dar nu-i bai! Laudele nu-s de niciun folos si nici "bagarea in seama". Imi place pozitia in care ma aflu.

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Pe termen scurt conflictul este rezolvat. Cred ca dorinta si credinta merg mana in mana si aici. Daca nu se potrivesc din prima, le inghesuim si le facem noi sa se potriveasca :).
Credinta implineste dorinta. Doar daca este ziditoare (constructiva)

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Recunosc, eu exploatez slabiciunea asta: preferam sa credem lucruri care ne plac si respingem ideile care ni se par hidoase. "Cum adica sa nu plateasca Hitler dupa ce moare? Simpla moarte nu este suficienta. Nu mi s-ar parea corect, deci cred ca el va plati pentru ceea ce a facut, cu varf si indesat. Si pentru ca eu imi doresc asta, acest lucru este in mod necesar adevarat. Nu concep altfel!".
Si eu recunosc ca as vrea ca Hitler sa plateasca... Dar sper sa-l fi iertat Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Cred ca multi si-ar accepta propria non-existenta mult mai usor decat pe cea a celor dragi. Este de neconceput ca cel drag, care a murit, sa aibe acelasi statut pe care l-a avut inainte sa se nasca. Ramane doar in memoria celor dragi si ingrasa pamantul. Am subliniat cuvantul "doar" pentru ca, eu unul, consider aceste lucruri suficiente. Altii sunt cei care nu se multumesc doar cu atat.
Apoi nu e dupa cum vor unii, sau altii ci e dupa voia lui Dumnezeu. Vom vedea, rand pe rand, fiecare cum sta treaba. Asta e sigur.

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
...Asa imi explic multitudinea de intrebari fara sens. Preferata mea: "Care e rolul meu pe Pamant?".
Fiecare are un rol. Putini au darul sa si-l descopere. Multi ni-l jucam fara sa stim.

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Ti-ai pune capat zilelor daca ai afla ca nu ai niciun scop profund si nobil pe Pamant sau in Univers? Ai pofta de viata doar daca ai un rol bine stabilit de catre o autoritate celesta? Evident, rolul trebuie sa fie unul superb, inaltator si demn de un om bun, precum cel care emite intrebarea :). Nu ar incalzi pe nimeni ideea ca rolul lui este sa moara intr-un accident de masina ca sa ii intareasca pe membrii familiei acestuia. ...Sau ca rolul lui principal in toata viata este sa calce pe coada un soarece, in pod, intr-o miercuri, la ora 13:44.
Sinuciderea este o dovada de lasitate, mandrie sau boala psihica (deznadejde as zice eu).
Excludem sinuciderea, este un pacat pentru crestini si o rusine pentru atei

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Apar tot felul de conflicte si, uneori, religia poate face oamenii sa creada si in lucururi/idei... abjecte, fara sa isi dea intotdeauna seama. Eu le arat pe ici pe colo si incepe distractia :).
Depinde de religie...
Reply With Quote
  #34  
Vechi 13.11.2014, 19:57:40
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Daca un parinte vrednic de rai are un copil neascultator, vrednic de iad, acesta (parintele) prin rugaciunile sale, prin iubirea lui si prin viata jertfelnica, in Duh si Adevar, il va salva pe copilul sau de la iad.
Dumnezeu ii iubeste deopotriva si pe parintele vrednic si pe copilul nevrednic si VA IMPLINI RUGACIUNILE parintelui.
Domnul Iisus Hristos, Parintele si Invatatorul nostru, s-a rugat neincetat pentru noi, s-a jertfit pe cruce pentru noi, copii lui neascultatori condamnati la iad, si ne-a salvat.
Mi-am adus aminte un film, de groaza, de altfel, pe care nu as mai vrea sa-l vad...dar care mi-a demonstrat ca o mama, un tata, poate salva sufletul copilului din mana diavolului. Este vorba de primul film din grupul Poltergeist.
Filmul nu este demn de pomenit dar mi-a ramas in minte cat a luptat mama cu fortele raului ca sa-si salveze copilul si a reusit.
"Dragostea da putere si Credinta da curaj"(Cuvintele preotului nostru paroh, la predica de ieri)
Inca odata: rugaciunile unui parinte si viata lui virtuasa intru Hristos, intoarce pe copii raraciti. Cu siguranta!
Deci ce spui tu nu se va intampla in veci!
Cam asa ma gandesc si eu.
Nu numai ca poti, ca parinte, dar si trebuie, ai datoria sa faci asta...iar daca nu reusesti, macar sa te rogi...nu cred ca e vreun parinte pe lumea asta al carui copil sa moara, si el sa nu se roage pt mantuirea lui...poate multi abia atunci, din pacate, isi aduc aminte de posibilitatea existentei unui Dumnezeu. Nu cred ca vreunuia i-ar fi bine in atare imprejurari sa creada ca fuse si se duse, acum ingrasa pamantul si gata, poate ar trebui sa incercam sa il uitam, sa nu ne mai gandim la el, sa zicem ca nici n-a fost, asa cum procedam de exemplu cu cineva care ne paraseste sau ne face rau....
In fine daca un parinte are un copil care ar i putut ajunge rau ( drogat, sinucis) el poate sa prefere sa creada ca nu exista justitie divina, dar...poate nu intodeauna e asa cum vrem noi ( era o replica celebra: nu conteaza ca tu nu crezi inDumnezeu, ci ca El crede in tine)

Last edited by fallen; 13.11.2014 at 20:00:44.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 13.11.2014, 20:06:27
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Cam asa ma gandesc si eu.
Nu numai ca poti, ca parinte, dar si trebuie, ai datoria sa faci asta...iar daca nu reusesti, macar sa te rogi...nu cred ca e vreun parinte pe lumea asta al carui copil sa moara, si el sa nu se roage pt mantuirea lui...poate multi abia atunci, din pacate, isi aduc aminte de posibilitatea existentei unui Dumnezeu. Nu cred ca vreunuia i-ar fi bine in atare imprejurari sa creada ca fuse si se duse, acum ingrasa pamantul si gata, poate ar trebui sa incercam sa il uitam, sa nu ne mai gandim la el, sa zicem ca nici n-a fost, asa cum procedam de exemplu cu cineva care ne paraseste sau ne face rau....
In fine daca un parinte are un copil care ar i putut ajunge rau ( drogat, sinucis) el poate sa prefere sa creada ca nu exista justitie divina, dar...poate nu intodeauna e asa cum vrem noi ( era o replica celebra: nu conteaza ca tu nu crezi inDumnezeu, ci ca El crede in tine)
Despre ce se vb acum?
Despre copii? Parca cineva intreba de drumul animalelor dupa moarte!?!
S-a ajuns la o concluzie referitor la animale?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 13.11.2014, 20:28:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
S-a ajuns la o concluzie referitor la animale?
Da.
S-a hotarat, cu majoritate de voturi, ca animalele sa mearga, dupa moarte, direct la Ospatul cel Vesnic.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #37  
Vechi 13.11.2014, 20:30:57
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Da.
S-a hotarat, cu majoritate de voturi, ca animalele sa mearga, dupa moarte, direct la Ospatul cel Vesnic.
Yay! Ce dragut!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.11.2014, 21:14:19
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Da.
S-a hotarat, cu majoritate de voturi, ca animalele sa mearga, dupa moarte, direct la Ospatul cel Vesnic.
__________________

Reply With Quote
  #39  
Vechi 14.11.2014, 09:30:53
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Animalele nu au viata vesnica,un punct de vedere confirmat de Sfantul Vasile cel Mare in ,,Omilii la Hexaimeron".In al doilea rand pasajele de Isaia,pe care le tot citeaza foarte multi,aveau un alt inteles la momentul scrierii lor,in comparatie cu ticneala moderna.Conceptia la momentul lui Isaia despre acel loc unde animalele ar coexista cu oameni nu viza un loc dincolo de nori ci un loc aici,intr-un pamant reinoit,este un limbaj metaforic specific profetiilor,care nu vizeaza in principal aspecte strict concrete ci subliniaza ideea reinstaurarii starii primordiale.Pe scurt pets, fie ca vorbim de catei,purcei sau purici preferati,nu zburau undeva dincolo de nori(evreii s-ar fi uitat precum curca-n lemne la o asemenea gogomanie)ci ar fi ramas alaturi de oameni,care dintre ele ar fi existat la acel moment, la momentul instaurarii unui cer nou si al unui pamant nou.In al doilea rand Mantuitorul nu a murit pe cruce pt ca azorel si fetita sa aiba viata vesnica,spre a fi calmata pseudo-sensibilitatea unora mai nedusi pe la biserica,ci a murit pentru ca oamenii sa aiba viata vesnica.Vorba cuiva mai sus,sa-ti ajunga eventual purcelu-n Rai si tu in iad.Mare ti-e gradina Doamne...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 14.11.2014, 14:04:15
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Voiam sa zic altceva, dar..m-ati deturnat. Asa ca tb sa va povestesc ce am auzit ieri.
Mai intai am aflat ca a murit tatal unei prietene, Dumnezeu sa-l odihneasca, cu un cancer cu evolutie destul de rapida, si imi spunea ca cel mai rau a fost ca a fost constient aproape pana in ultima clipa . Din cate stiu despre localizarea fenomenului, e posibil banuiesc ca decesul s-a produs prin insuficienta respiratorie sau cardio-circulatorie, ceea ce nu influenteaza starea de constienta neaparat, nu te baga in coma, te face sa lupti pt fiecare gura de aer, etc...)
Mai tarziu imi vine un client ( e drept cam psihopat), suparat ca cainele lui batran a fost diagnosticat cu cancer,, dar medicul " nu a fost in stare" sa ii ofere mai departe nici o alternativa de tratament ( citostatic, etc), decat eutanasia... deocamdata cainele se simte inca bine, cate zile mai are; daca te apuci de citostatic, e foarte probabil sa-l pui pe butuci, de ce vrei neaparat sa-i faci ultimele zile cat mai mizerabile???( tu a om, esti dator sa treci prin asta, nu ai de ales, mai ales dc esti inca tanar, mama sau tata, etc si mai ai lucruri de facut in viata asta, dar ce rost are sa chinui si cainele???); si apoi cand il vei vedea ca nu mai poate, ca fiecare clipa e un chin, fa ce a zis dr si scuteste-l; " cuuuum, nu o sa fac asa ceva niciodata, il iubesc"... atunci preferi sa-l vezi ca agonizeaza trei zile, luptandu-se pt fiecare gura de aer? Dar ce pacate a facut? Tu ca om, iar ma repet, esti dator sa treci prin asta, gandind ca si Mantuitorul a patimit pe cruce macar ca era fara de pacat, spre deosebire de noi restul ( bne, asta dc nu esti ateu sa te consideri pe tine nevinovat si de curatia Lui sa te indoiesti), si ca aceasta patimire iti va fi spre mantuire; dar pe animal de ce sa-l lasi sa patimeasca, vrei sa faci si din el un martir??? Crezi ca asa veti ajunge amandoi in Rai? Din cate stiu chinuitul animalelor e pacat, sa nu fie pana la urma cum a scris un coleg mai sus ....
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare